Lietuvos naujienos

Ministras A. Veryga: „Visos gydymo įstaigos privalės prisijungti prie e. sveikatos sistemos“

2017-01-20
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ragina visų šalies gydymo įstaigų vadovus aktyviau jungtis prie e. sveikatos sistemos ir naudotis elektroninės platformos teikiamomis galimybėmis. Taip siekiama pagreitinti įstaigų darbą, pagerinti pacientų aptarnavimo kokybę, trumpinti eiles pas gydytojus specialistus ir neatsilikti nuo naujausių technologijų pažangos pasaulyje.
 

Žaizdų gydymas hialurono rūgštimi

2017-01-20
Žaizdos yra skiriamos į ūmias ir lėtines. Ūmios žaizdos yra sukeltos išorinių veiksnių poveikio (chirurginės žaizdos, įkandimas, nudegimas, įpjovimas, įbrėžimas, plėštinė ir šautinė žaizda). Lėtines žaizdas sukelia endogeniniai veiksniai (periferinių arterijų liga, venų ligos, metabolinės ligos (dažniausiai cukrinis diabetas)).
 

Parengta stresui darbe valdyti skirta priemonė – Streso darbe valdymo standartai

2017-01-20
Higienos institute parengti stresui darbe valdyti skirti Streso darbe valdymo standartai – priemonė, kurios pagalba galima pagerinti darbo sąlygas įmonėse, įstaigose ir organizacijose.
 

Vaikų ligoninėje alogeninė kaulų čiulpų transplantacija atlikta šimtajam pacientui

2017-01-19
Vaikų ligoninės, VUL Santariškių klinikų filialo Vaikų onkohematologijos centre, kuriame jau penkiolika metų atliekamos kaulų čiulpų transplantacijos Lietuvos vaikams, alogeninį kaulų čiulpų persodinimą patyrė jau šimtasis pacientas.
 

LSMU mokslininkas F. Bukauskas garsina Lietuvos vardą visame pasaulyje

2017-01-19
Trumpam į Lietuvą sugrįžęs Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Feliksas Bukauskas tituluojamas bene vienu garsiausių mokslininkų Lietuvoje. Profesorius įsitikinęs – galimybė dirbti Jungtinėse Amerikos Valstijose leidžia daugiau naudos duoti Lietuvai. Metų pabaigoje LR Prezidentė profesoriui įteikė apdovanojimą už į Lietuvą atvestas mokslines inovacijas.
 

IŠLEISTAS NAUJAS „LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALAS“

2017-01-19
Šio žurnalo numerio tema - „Lėtinė obstrukcinė plaučių liga“. Šiame skirsnyje publikuojami straipsniai „LOPL gydymo galimybės geros - trūksta tik paties paciento atsakomybės“, „Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos diagnostika ir gydymas“, „Sergančiųjų LOPL radiologinis ištyrimas“, „Efektyvaus LOPL gydymo veiksniai“ ir kt.
 

Sinkopė: ką reikia žinoti ir kaip reikia tirti?

2017-01-19
Apalpimas (sinkopė) – trumpalaikis ir staigus sąmonės praradimas, kai visiškai grįžta neurologinės funkcijos. Apalpimas yra gana dažna patologija, dėl kurios pacientai kreipiasi tiek į šeimos gydytojus, tiek į skubios pagalbos skyrius. Literatūros duomenimis, apie 80 proc. žmonių primą sinkopės epizodą patiria iki 30 m. amžiaus.
 

Seimas priėmė Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas dėl embrionų apsaugos

2017-01-18
Seimas priėmė Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIIP-169(2), kuriomis patikslintas reglamentavimas dėl embrionų apsaugos. Už teisės akto pakeitimus balsavo 96 Seimo nariai, prieš balsavusių nebuvo, susilaikė 2 parlamentarai.
 

Lietuvoje siaučia gripas

2017-01-18
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai ragina neprarasti budrumo, nes kasdien daugėja sergančiųjų gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Gripo epidemija jau paskelbta Kauno miesto (sergamumo rodiklis 138,6 atv./10 tūkst. gyv.) ir Jonavos rajono (sergamumo rodiklis 134,27 atv./10 tūkst. gyv.) savivaldybėse.
 

Įžengus į mokslo ir praktikos šventovę, svarbiausiu tampa pacientas

2017-01-18
Net 12 metų Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupės veiklai sėkmingai vadovavusi ir garbingų įvertinimų europiniu mastu pasiekusi LSMU MA Kardiologijos klinikos prof. dr. Aušra Kavoliūnienė, net ir pasitraukusi iš šių pareigų neliko kardiologų veiklos užribyje. Šie metai profesorei buvo itin darbingi ir prasmingi... Be rimtų projektų įgyvendinimo ir tolesnės jų tąsos, prof. A. Kavoliūnienei buvo suteiktas Metų kardiologo vardas. Taigi kiek svarbus šis įvertinimas ir ko jis įpareigoja? Apie tai – šis mūsų pokalbis...
 

Efektyvaus LOPL gydymo veiksniai

2017-01-18
Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) gydymą lemia ne vien veiksmingas inhaliuojamasis vaistas, bet pirmiausia – paciento pastangos laikytis vaistų įkvėpimo režimo, gebėjimo tinkamai įkvėpti vaistus ir naudotis inhaliatoriumi. Apie šios sunkios ligos gydymo ypatumus, nuo kurių ženkliai priklauso paciento būklė, plačiau kalbamės su gydytoju pulmonologu, Kauno klinikinės ligoninės Vidaus ligų skyriaus vedėju doc. Alfredu Bagdonu.
 

Akreditavimo tarnyba ruošiasi naujiems iššūkiams

2017-01-18
Akreditavimo tarnyba antrą kartą atstovavo Lietuvai Europos Komisijos organizuotame specialiajame Medicinos priemonių (prietaisų) (toliau – medicinos priemonė) ekspertų susitikime, Briuselyje. Susitikimo tikslas pristatyti parengtus Medicinos priemonių reglamentus įgyvendinančių teisės aktų projektus. Renginyje dalyvavo Europos Komisijos atstovai bei valstybių narių medicinos priemonių įgaliotųjų institucijų atstovai. Lietuvos, kaip ir kitų Europos Sąjungos šalių, laukia iššūkiai bei darbai, siekiant tinkamai įgyvendinti naujas bei reikšmingas teisės aktų nuostatas medicinos priemonių srityje.
 

Naujas etapas gydant krūtinės anginą

2017-01-17
Krūtinės angina – viena dažniausių ir pavojingiausių klinikinių būklių, gydytojų diagnozuojama ir kryptingai gydoma beveik 200 metų. XIX amžiuje krūtinės anginos gydymas buvo mažai veiksmingas: gydytojai pacientams išrašydavo brendžio, chloroformo ar amoniako, bet tai mažai tepadėdavo. Tik 1867 metais pirmą kartą buvo paskelbta apie nitratų naudą gydant krūtinės anginą.
 

Organų donorystė ir transplantacija 2016-aisiais: daug įsimintinų naujovių

2017-01-17
Kaip informuoja Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, praėję 2016 metai Lietuvos organų donorystei ir transplantacijai buvo itin palankūs. Ir ne tik statistine prasme. Praėjusieji metai į Lietuvos organų donorystės ir transplantacijos istoriją bus įrašyti ir dėl įsimintinų įvykių.
 

EBPO politikos forume vyksta pasaulio sveikatos apsaugos ministrų susitikimas

2017-01-16
Sveikatos apsaugos ministras, prof. Aurelijus Veryga ir jo vadovaujama delegacija sausio 16–17 d. dalyvaus Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos – EBPO (angl. OECD — Organisation for Economic Co-operation and Development) politikos forume ir sveikatos ministrų susitikime Paryžiuje (Prancūzija). Forumo tema šiemet „Ateities sveikata – dėmesys žmonėms“.
 

Pacientų, kuriems LSMUL KK Gastroenterologijos skyriuje buvo taikyta eritrocitų masės transfuzija, retrospektyvinė analizė

2017-01-16
Darbo tikslas: įvertinti atliktų EMT tikslingumą ir galimas anemijos gydymo alternatyvas. Tyrimo medžiaga ir metodai: atlikta retrospektyvinė 427 pacientų, kuriems Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Gastroenterologijos skyriuje buvo taikyta EMT, ligos istorijų analizė. Statistinė analizė atlikta naudojant SPSS ir Microsoft Excel statistinius paketus.
 

Sveikatos apsaugos ministras susitiko su Amerikos ir Lietuvos verslo tarybos prezidentu

2017-01-13
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga su Amerikos ir Lietuvos verslo tarybos prezidentu p. Eric Stewart aptarė bendradarbiavimo galimybes. Susitikimo metu Amerikos ir Lietuvos verslo tarybos prezidentas E. Stewart pristatė savo vadovaujamos organizacijos veiklą. Be kitų temų, buvo aptartos Lietuvos vaistų rinkos aktualijos ir galimybės bendradarbiauti šalims vaistų kainų mažinimo ir naujų vaistų atvedimo į Lietuvos rinką srityse.
 

„Lietuvos gyventojų sveikatos būklė Europos Sąjungos šalių kontekste“

2017-01-13
Higienos instituto specialistai parengė leidinį apie Lietuvos gyventojų sveikatos būklę Europos Sąjungos (toliau – ES) šalių kontekste. Jame aptariama mūsų šalies gyventojų sveikatos būklė ir jai įtaką darančių veiksnių situacija, esamos rodiklių reikšmės lyginamos su kitų Baltijos šalių (Latvijos, Estijos) bei kaimyninės Lenkijos rodmenimis, taip pat nagrinėjamos rodiklių tendencijos 5 metų laikotarpiu.
 

Sąnarių skausmo epidemiologija

2017-01-12
Griaučių-raumenų, ypač sąnarių ir nugaros, skausmas yra labiausiai paplitęs lėtinio skausmo sindromas. Dažniausia sąnarių skausmo priežastis yra susijusi su artritu, kurio yra daug rūšių. Pacientai paprastai į gydytoją kreipiasi dėl sąnarių skausmo, tai yra viena pagrindinių neįgalumo priežasčių.
 

Virusai plinta ne tik per kvėpavimo takus!

2017-01-12
Žiemą ir ankstyvą pavasarį padidėja sergamumas ne tik peršalimo ligomis, bet ir ūmiomis žarnyno infekcijomis. Sergantys neretai galvoja, kad virusinių žarnyno infekcijų užsikrėtimo būdas yra toks pat kaip gripo ar viršutinių kvėpavimo takų – oro lašelinis. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena apie skirtingus ligų plitimo kelius ir jų prevenciją.
 

Bus sukurta nemokama mobilioji savipagalbos programėlė

2017-01-12
Artimiausiu metu bus pristatyta jau kuriama pirmoji Lietuvoje emocinės savipagalbos mobilioji programėlė (dar vadinama apps‘u). Šiam tikslui pasiekti buvo pasirašyta keturšalė bendradarbiavimo sutartis tarp LR Sveikatos apsaugos ministerijos, VšĮ „Investuok Lietuvoje“, Valstybinio psichikos sveikatos centro ir UAB „TeleSoftas“.
 

Kauno klinikose – moderniausia vaikų miego ir kvėpavimo sutrikimų diagnostikos aparatūra

2017-01-11
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Vaikų ligų klinika, padedama Kazickų šeimos fondo bei paramos ir labdaros fondo „Mamų unija“, įsigijo naują polisomnografijos aparatūrą, skirtą vaikams. Šiuo metu tai bene pažangiausia aparatūra Lietuvoje, kuri padės nustatyti kvėpavimo ir daugelio kitų gyvybinių funkcijų sutrikimus miego metu įvairiomis lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams.
 

Akreditavimo tarnyba tęsia tarptautinius įsipareigojimus naujame projekte

2017-01-11
Akreditavimo tarnybos atstovė dalyvavo EUnetHTA organizacijos sveikatos priežiūros technologijų vertinimo projekto Joint Action 3 septintosios darbo grupės dalyvių susitikime, Romoje. EUnetHTA – vienintelė Europos šalių sveikatos priežiūros technologijų – medicinos priemonių, prietaisų, metodų, procedūrų, intervencijų, vaistų – vertinimo institucijas bei veiklas vienijanti ir koordinuojanti organizacija. Akreditavimo tarnyba nuo 2009 m. dalyvauja EUnetHTA organizacijos veiklose ir nuosekliai tęsia tarptautinius įsipareigojimus naujame sveikatos priežiūros technologijų vertinimo projekte „Joint Action 3“ (2016–2020 m.).
 

Valstybinei ligonių kasai - 25 metai! Sveikiname!

2017-01-10
Sausio 10 d. Valstybinei ligonių kasai prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) sukanka 25 metai. Valstybinė ligonių kasa ir šiuo metu Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Šiauliuose bei Klaipėdoje veikiančios teritorinės ligonių kasos, atstovauja pacientų, apdraustųjų privalomuoju sveikatos draudimu interesams. Svarbiausias ligonių kasų tikslas – užtikrinti, kad visi pacientai gautų kokybiškas gydymo paslaugas ar vaistus, kuriuos jiems garantuoja privalomasis sveikatos draudimas.
 

Sveiko gyvenimo trukmė Lietuvoje

2017-01-10
Higienos instituto specialistai parengė dešimtąjį EHLEIS (angl. Joint Action European Health and Life Expectancy Information System) projekto Lietuvai parengtą pranešimą. Leidinyje pateikta statistinė informacija apie vidutinę ir sveiko gyvenimo trukmes Lietuvoje ir kitose Europos šalyse. Ilgėjanti gyventojų vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė (VGT) – vienas ryškiausių pastarųjų dešimtmečių laimėjimų, kuriam įtakos turėjo sveikatos priežiūros pažanga bei padidėjusi visapusė žmonių gerovė.
 

Pneumokokine infekcija dažniau serga vaikai ir vyresnio amžiaus asmenys

2017-01-10
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja apie vieną dažniausių gripo komplikacijų – pneumokokų sukeltą plaučių uždegimą, kuriuo dažniau serga ikimokyklinio amžiaus vaikai, vyresni nei 65 metų asmenys ir asmenys, sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis.
 

Vyko į Dubajų pakeliauti - parsivežė legioneliozę

2017-01-10
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai, remdamiesi Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis (ELPKC), informuoja, kad Europos Sąjungoje 2016 m. spalio – gruodžio mėnesiais nustatytas 31 legionierių ligos atvejis, kuris siejamas su kelionėmis į Dubajų (Jungtiniai Arabų Emyratai). Susirgimai nustatyti 7 šalyse: Jungtinėje Karalystėje (15 atv.), Olandijoje (4 atv.), Švedijoje (4 atv.), Prancūzijoje (3 atv.), Danijoje (2 atv.), Vokietijoje (2 atv.), Belgijoje (1 atv.). Europos legionierių ligos epidemiologinės priežiūros tinklo (ELDSNet) duomenimis, 2014 ir 2015 m. spalio-lapkričio mėnesiais tarp keliautojų į Dubajų buvo užregistruota atitinkamai 10 ir 11 ligos atvejų.
 

Naują pasaulyje išvaržų operacijos metodiką taiko ir vaikų chirurgai Vilniuje

2017-01-10
Vaikų ligoninės, VUL Santariškių klinikų filialo chirurgai Arūnas Strumila ir dr. Pranas Gurskas jau atlieka vaikams kirkšnies išvaržos operacijas nauja, pažangia metodika, kuri leidžia operuoti nepaprastai greitai, mažai traumuoja vaiką ir beveik nepalieka galimybės patologijai atsinaujinti. Operaciją atlikti galima bet kokio amžiaus vaikui.
 

Toksinė optinė neuropatija

2017-01-09
Toksinė optinė neuropatija (TON) – tai sutrikimų grupė, kuri apima abipusį progresuojantį regos pablogėjimą, papilomakulinio pluošto pažeidimą, centrinę ar paracentrinę skotomą, susilpnėjusią spalvinę juslę. Regos nervą toksiškai veikia įvairūs vaistai (etambutolis, linezolidas, vigabatrinas ir kt.), metalai (švinas, gyvsidabris, talis), organiniai tirpikliai (etilenglikolis, toluenas, stirenas), metanolis, anglies dioksidas ir kt.
 

Sergančiųjų LOPL radiologinis ištyrimas

2017-01-09
Sveikatos apsaugos ministerijos vertinimu regione tarp aktualiausių pulmonologinių problemų suaugusiųjų grupėje, be tuberkuliozės, įvardijama lėtinė obstrukcinė plaučių liga ir plaučių vėžys, o vaikų grupėje – astma. Bendrosios praktikos gydytojai dažniausiai pirmieji susiduria su pradiniais pacientų nusiskundimais, juos interpretuoja, sprendžia dėl specialistų konsultacijos tikslingumo.
 

Jaunieji gydytojai kviečia į TransForm 2.0

2017-01-08
Galingiausias jaunųjų gydytojų renginys grįžta: šių metų vasario 3-5 dienomis Birštone vyks įspūdingas jaunųjų gydytojų forumas TransForm 2.0. Jame iš pagrindų susipažinsime su sveikatos sistema, atpažinsime kaip galime tapti aktyvia jos dalimi. Kartu su valdžios ir universitetų atstovais kursime konkrečius žingsnius kaip pasiekti, bene svarbiausio tikslo dabartiniame jaunųjų gydytojų ruošime – reglamentuoti etapines kompetencijas. Susipažinsime su CanMEDS paradigma, mokysimės tapti pilnaverčiais šiuolaikiniais medicinos specialistais.
 

Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos diagnostika ir gydymas

2017-01-07
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga – dažna liga, kurios galima išvengti ir kurią būtina gydyti. Jai būdinga nuolatinė kvėpavimo takų obstrukcija, kuri dažniausiai progresuoja ir yra susijusi su stipresne kvėpavimo takų ir plaučių uždegimo reakcija į įkvepiamas žalingas daleles ar dujas. Paūmėjimai ir gretutinės ligos pablogina ligonio būklę.
 

Dėl įvažiavimo kelio tiesimo į Vaikų onkologijos pagalbos centrą sąlygų

2017-01-06
Sveikatos apsaugos ministerijoje vykusiame susirinkime buvo svarstoma problema, su kuria susidūrė unikalus Lietuvoje Vaikų onkologijos pagalbos centras. Buvo svarstomos sąlygos, kurias iškėlė Vilniaus miesto savivaldybės infrastuktūros tarnybos Vaikų onkologijos pagalbos centrui, kad leistų nutiesti centrui 6 m ilgio išvažiavimo keliuką, išeinantį į Vilniaus miestui priklausančią Santariškių gatvę.
 

Meibomo liaukų disfunkcija ir vaikų amžiuje pasireiškiantys akies paviršiaus uždegimai

2017-01-06
Meibomo liaukos yra pailgos, paraleliai išsidėsčiusios voko kremzlės riebalinės liaukos, kurių latakai atsiveria į voko kraštą. Jose gaminasi skaidrus riebalinis sekretas, išsiskiriantis mirksint ir formuojantis ašarų plėvelės lipidinį sluoksnį, kuris užtikrina tolygų išorinį akies paviršių bei apsaugo nuo ašarų išgaravimo.
 

LOPL gydymo galimybės geros – trūksta tik paties paciento atsakomybės

2017-01-04
Specialistai pastebi, jog kasmet daugėja kvėpavimo sistemos ligomis sergančių žmonių. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, prieš trejus metus pasaulyje apie 210 milijonų žmonių sirgo bronchine astma, apie 300 milijonų – lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL). Lietuvoje užregistruota daugiau nei 50 tūkst. sergančiųjų LOPL, tačiau spėjama, kad jų gali būti gerokai daugiau – tiesiog kai kurie žmonės ignoruoja ligos požymius ir nesikreipia į gydytojus. Apie šios lėtinės, progresuojančios plaučių ligos šiandienos aktualijas kalbamės su VUL Santariškių klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovu prof. dr. Edvardu Danila.
 

Antikoaguliantų vartojimas planuojant endoskopines procedūras bei kraujavimo iš virškinamojo trakto metu

2017-01-04
Antikoaguliantų vartojimas esant prieširdžių virpėjimui sumažina insulto, tačiau padidina kraujavimų riziką. Kraujavimas iš virškinimo trakto yra viena dažniausių komplikacijų vartojant antikoaguliantus, prailginanti gydymo trukmę ir kelianti pavojų gyvybei. Didėjant antikoaguliantų suvartojimui gastroenterologai vis dažniau susiduria su klausimu, ar būtina ir, jei taip, kada tikslinga atnaujinti antikoaguliantų skyrimą po kraujavimo epizodo.
 

Nauja apie hipertenzijos mechanizmus ir lerkanidipino poveikį

2017-01-03
Arterinės hipertenzijos patogenezė glaudžiai susijusi su atsparumu insulinui ir oksidaciniu stresu. Nustatyta, kad esant pirminei arterinei hipertenzijai periferiniai polimorfonukleariniai leukocitai (PL) nekontroliuojamai išskiria superoksido anijonus ir sukelia oksidacinį stresą. PL aktyvumas koreliuoja su atsparumu insulinui ir viduląstelinio kalcio kiekiu pačiuose PL. Tyrimai parodė, kad trečiosios kartos kalcio kanalų blokatorius dihidropiridinas lerkanidipinas, plačiai vartojamas arterinei hipertenzijai gydyti, be hipotenzinių, turi antiišeminių bei antioksidacinių savybių.
 

LSMU profesorius F. Bukauskas – „Globalios Lietuvos apdovanojimų“ laureatas

2017-01-03
LR prezidentūroje vyko jubiliejiniai, penktieji, „Globalios Lietuvos apdovanojimai“. Nominacijoje už į Lietuvą atvestas mokslines inovacijas apdovanojimą pelnė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Medicinos akademijos Kardiologijos instituto mokslininkų grupės, priklausančios Molekulinės kardiologijos laboratorijai, įkūrėjas, profesorius Feliksas Bukauskas.
 

Antikoaguliantų vartojimas planuojant endoskopines procedūras bei kraujavimo iš virškinamojo trakto metu

2017-01-02
Antikoaguliantų vartojimas esant prieširdžių virpėjimui sumažina insulto, tačiau padidina kraujavimų riziką. Kraujavimas iš virškinimo trakto yra viena dažniausių komplikacijų vartojant antikoaguliantus, prailginanti gydymo trukmę ir kelianti pavojų gyvybei. Didėjant antikoaguliantų suvartojimui gastroenterologai vis dažniau susiduria su klausimu, ar būtina ir, jei taip, kada tikslinga atnaujinti antikoaguliantų skyrimą po kraujavimo epizodo.
 

Kalio ir magnio reikšmė gydant arterinę hipertenziją

2016-12-29
Arterinė hipertenzija yra viena dažniausių ligų visame pasaulyje. Ji yra vienas pagrindinių širdies ligų, insulto ir inkstų nepakankamumo rizikos veiksnių. Arterinė hipertenzija pavojinga tuo, kad iš pradžių pacientas dažniausiai nejaučia jokių simptomų. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nuo širdies ir kraujagyslių ligų kasmet miršta 17 mln. žmonių. 9,4 mln. mirčių yra nulemtos arterinės hipertenzijos komplikacijų. Hipertenzija sąlygoja 45 proc. mirčių, susijusių su širdies ligomis, ir 51 proc. – su insultu.
 

Nauja vaistų grupė lėtiniam širdies nepakankamumui gydyti

2016-12-29
Per paskutiniuosius 30 metų įrodymais pagrįstas gydymas trimis pagrindinėmis vaistų klasėmis (angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriais (AKFI)/angiotenzino receptorių blokatoriais (ARB), beta adrenoblokatoriais (BAB), mineralkortikoidų receptorių blokatoriais (MRB)) pagerino baigtis, sumažino su dažnu hospitalizavimu susijusias išlaidas ir komplikacijas. Vis dėlto mirštamumas nuo širdies nepakankamumo (ŠN) išlieka didelis – apie 50 proc. pacientų miršta per 5 metus nuo diagnozės patvirtinimo.
 

Kauno klinikose pradėta taikyti dviguba plazmos filtracija

2016-12-28
Kauno klinikose pradėta taikyti dviguba plazmos filtracija (angl. double filtration plasmapheresis). Šios sudėtingos procedūros metu iš kraujo šalinami ligą sukėlę antikūnai, tačiau maksimaliai išsaugomi kiti plazmos baltymai, todėl sumažėja pacientui perpilamų baltymų preparatų kiekis ir komplikacijų pavojus.
 

Maisto papildų vieta gydant dislipidemijas

2016-12-28
Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) išlieka svarbiausia ir dažniausia sergamumo, neįgalumo ir mirties priežastis pasaulyje. Vien Europoje nuo ŠKL kiekvienais metais miršta 4 mln. žmonių. Nors jaunesnių nei 65 metų amžiaus grupėje ŠKL dažniau serga vyrai, nuo šių ligų moterų miršta daugiau nei vyrų (atitinkamai 55 ir 45 proc.). 2016 metais pasirodė du svarbūs Europos kardiologų draugijos (EKD) dokumentai – „Širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos klinikinėje praktikoje rekomendacijos“ ir „Dislipidemijos diagnostikos ir gydymo gairės“, kuriose nemažai dėmesio skiriama inovatyvioms mitybos strategijoms, sveikam funkciniam maistui, ypač įvairiems maisto papildams, pasižymintiems antilipidiniu poveikiu.
 

Sveikatos apsaugos ministras susitiko su Izraelio ambasadoriumi

2016-12-28
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga susitiko su J. E. Izraelio valstybės ambasadoriumi Lietuvoje Amiru Maimonu. Susitikimo metu buvo aptarti tolimesni šalių bendradarbiavimo, keitimosi gerąja patirtimi ir specialistais, ekstremaliųjų sveikatai situacijų valdymo klausimai.
 

Patvirtintas 2017 m. PSDF biudžetas

2016-12-27
Seime buvo patvirtintas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetas. Planuojama, kad ateinančiais metais PSDF biudžetą sudarys apie 1,57 mlrd. eurų ir, palyginti su 2016 m. biudžetu, jis padidės 9,5 proc. arba 136,8 mln. eurų.
 

Glaukoma ir neuroprotekcija

2016-12-27
Glaukoma – tai daugiaveiksnė progresuojanti neurodegeneracinė liga, pasireiškianti optine neuropatija bei negrįžtamu regos praradimu dėl neuronų žūties centriniuose regos takuose (nuo tinklainės iki regos centrų galvos smegenų žievėje).
 

Kviečia į Kalėdinį labdaros balių

2016-12-23
Kauno savivaldybė gruodžio 29 dieną organizuoja tradicinį, jau 27-ąjį, kalėdinį labdaros renginį. Renginio globėjas – miesto meras, o pastaraisiais metais – ir metų kaunietės. Šios akcijos ir renginio metu surinktos lėšos skiriamos pažeidžiamiausiai mūsų visuomenės daliai – sergantiems, neįgaliems žmonės.
 

Kauno savivaldybė kviečia į labdaros pokylį

2016-12-23
Šiemet Kauno miesto savivaldybės vadovai ir vėl organizuoja jau tradiciniu tapusį Kalėdinį labdaros balių, į kurį kviečiami miesto geradariai, paaukojantys ligoniams, neįgaliesiems, našlaičiams bei skurdžiai gyvenantiems miestiečiams. Pokylis vyks gruodžio 29-osios vakarą Kauno įgulos karininkų ramovėje. Pradžia – 19 val.
 

Kauno klinikose darbą pradėjo nauja specializuota komanda

2016-12-23
Gruodžio mėnesį Kauno klinikose suburta organų donorystės koordinatorių komanda, kuri siekia naujo proveržio transplantacijos srityje. Kauno klinikose, remiantis geriausia Vakarų Europos ligoninių patirtimi, atskirtos dvi specialistų komandos, dirbančios transplantacijų srityje: organų donorystės koordinatoriai ir transplantacijos koordinatoriai.
 

A Pilot Project for NHS England

2016-12-23
Dėmesio, užsienio darbdaviai ieško specialistų iš Lietuvos. Teigiama, kad tai viena geriausių galimybių dirbti Europos gydymo įstaigose! Puikios darbo sąlygos, patrauklus atlyginimas! Susipažinkite su jų pasiūlymu ir, jei pasiūlymas tenkina, pasvarstykite ir apsispręskite - o gal verta pabandyti?
 

Nauji vaistai tuberkuliozei gydyti

2016-12-23
Nors naujų tuberkuliozės atvejų Lietuvoje kasmet mažėja, atsparios vaistams tuberkuliozės atvejų skaičius išlieka nepriimtinai didelis. Pastaraisiais metais daugeliui vaistų atsparios tuberkuliozės vaistų sąrašas pasipildė naujais vaistais, kurie ir yra apžvelgiami šiame straipsnyje.
 

Virusinių žarnyno ligų infekcijų sezonas

2016-12-23
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad žiemą bei ankstyvą pavasarį aktyviai plinta ne tik peršalimo ligos, bet ir taip vadinami žarnyno virusai. Rotavirusai, norovirusai, astrovirusai, pikornavirusai, adenovirusai ir parvovirusai ir kt. gali sukelti ūmias žarnyno infekcines ligas, kurios pasireiškia vėmimu, viduriavimu, karščiavimu. Dėl higienos įgūdžių stokos šie virusai labiausiai plinta vaikų kolektyvuose per aplinkos paviršius ir užterštas rankas. Vaikai iš kolektyvo virusų parsineša į šeimą, kur užsikrečia kiti šeimos nariai.
 

VLK primena: per šventes pasirūpinkite ir sveikata, ir pinigine

2016-12-23
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad ir per šventes reikia rūpintis ne tik sveikata, bet ir pinigine. Sakoma, kad sveikata – brangiausias turtas, bet ar tikrai ją branginame? Ar įsiklausome į patarimus būti atsargiais apledėjus keliams ir šaligatviams, prie vandens telkinių, vairuotojams – atidžiau stebėti kelią, pėstiesiems – nepamiršti atšvaitų? Ar žinome ir tai, kad nerūpestingi vairuotojai ar, kaip taisyklė, apsvaigę asmenys, sužaloję žmones, patiria nemažas išlaidas sumokėdami už jų gydymą?
 

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkas – tarp „Globalios Lietuvos apdovanojimų“ nominantų

2016-12-22
Gruodžio 28 d. LR prezidentūroje įvyks jubiliejiniai, penktieji, „Globalios Lietuvos apdovanojimai“, kuriais pagerbiami pasaulio lietuviai ir su Lietuva siejami asmenys, savo tarptautine patirtimi, ryšiais ir ištekliais prisidedantys prie Lietuvos augimo. Tarp nominantų – žymus Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Medicinos akademijos Kardiologijos instituto mokslininkų grupės, priklausančios Molekulinės kardiologijos laboratorijai, įkūrėjas, profesorius Feliksas Bukauskas, kuris nominuotas už į Lietuvą atvestas mokslines inovacijas.
 

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto akademikui L. Kupčinskui – 2016 m. Kauno miesto mokslininko premija

2016-12-22
Gruodžio 20 d. Lietuvos mokslų akademijoje tradiciškai įteiktos Kauno miesto savivaldybės įsteigtos mokslininko premijos. Už pasiekimus fizinių, biomedicinos, žemės ūkio ir technologijos mokslų srityje – skirta Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesoriui, akademikui Limui Kupčinskui.
 

Sveikatos reikalų komitetas pritarė patobulintam 2017 m. PSDF biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymo projektui

2016-12-21
Seimo Sveikatos reikalų komitetas posėdyje pritarė patobulintam Lietuvos Respublikos 2017 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymo projektui Nr. XIIP-4803(3), kuriuo patvirtinamas 2017 m. PSDF biudžetas: 1 574 487 tūkst. eurų pajamų ir 1 574 487 tūkst. eurų išlaidų, PSDF biudžeto apyvartos lėšų likutis – po 5792 tūkst. eurų pagal 2017 m. sausio 1 d. ir pagal 2017 m. gruodžio 31 d. būklę, numatomas 2017 m. PSDF biudžeto rezervas – 25 386 tūkst. eurų. Palyginti su 2016 m. PSDF biudžetu, 2017 m. PSDF biudžeto pajamos didėja 136 758 tūkst. eurų.
 

Kauno klinikose - mokymai akušeriams

2016-12-21
Kauno klinikose baigėsi pirmojo ir antrojo nėštumo trimestro ultragarsinės patikros mokymai specialistams, dirbantiems su nėščiosiomis įvairiose Lietuvos ligoninėse. Įgyvendinant Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos (LŠBP) projektą „Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros gerinimas Lietuvoje”, mokymai vyko nuo rugsėjo mėnesio, o juose dalyvavo 240 specialistų iš įvairių Lietuvos ligoninių.
 

Kardioprotekcija pacientams, kuriems nustatyta miokardo išemija

2016-12-21
Miokardo išemiją sukelia daug priežasčių. Dažnai manome, jog išemija išsivystys tada, kai širdies vainikinės arterijos bus kritiškai susiaurėję. Tačiau, kaip rodo patofiziologiniai ir kiti anatominiai duomenys, miokardo išemijai išsivystyti didelę reikšmę turi ne tik kritinė stenozė, bet ir trombocitų agregacija, kraujo krešėjimo sistema, arterijų endotelio funkcija ir vazospazmai.
 

Aktualiausios vaikų urologinės ligos

2016-12-21
Esame nemažai girdėję apie suaugusiųjų urologines ligas, tokias kaip gerybinė prostatos hiperplazija ar inkstų akmenligė, tačiau tėvai labai mažai žino apie naujagimių ir vaikų įgimtas urologines ligas, apie jų gydymą ir galimas komplikacijas vyresniame amžiuje. Urologinės ligos yra antros pagal dažnumą diagnozuojamos naujagimiams (pirmoje vietoje yra įgimtos širdies ydos). Daugumai vaikų urologinės patologijos yra įgimtos.
 

Šiuolaikinis gimdos fibroidų gydymas: ar yra alternatyvų operacijai?

2016-12-21
Gimdos fibroidai – viena dažniausių gerybinių moters lytinės sistemos ligų. Dėl gimdos fibroidų atliekama daugiausia chirurginių operacijų ginekologinėje praktikoje. Ši liga – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių moterys kreipiasi pagalbos į ginekologus. Taigi gimdos fibroidai yra viena didžiausių moterų sveikatos ir klinikinės ginekologijos problemų, glaudžiai susijusių su moters gyvenimo kokybe ir ekonominiais kaštais.
 

Lietuvos gydymo įstaigos sėkmingai prisijungė prie tarptautinio retų ligų gydymo tinklo

2016-12-20
Lietuva sėkmingai prisijungė prie Europos referencijos centrų tinklo, orientuoto į retų ligų ir ypač sudėtingų sveikatos būklių gydymą. Nuo šiol Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų (LSMU KK) specialistai, kartu su kolegomis iš Europos, dalinsis išsamia informacija ir duomenų bazėmis, kurios leis suteikti geresnes diagnostikos bei gydymo paslaugas pacientams.
 

Rupatadino efektyvumas gydant šalčio sukeltą dilgėlinę

2016-12-20
Dilgėlinė yra apibūdinama tipišku bėrimu pūkšlėmis ir (ar) angioedemos simptomais. Remiantis Pasaulio alergijos organizacijos (angl. World Allergy Organisation (WAO)) duomenimis, lėtinės dilgėlinės paplitimas svyruoja nuo 0,05–2 proc. Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) iki 20 proc. Tailande. 2012 m. duomenimis, maždaug 10–20 proc. žmonių bent kartą gyvenime gali patirti ūmios dilgėlinės epizodą, o 0,1 proc. išsivysto lėtinė spontaninė dilgėlin
 

Mažai žinomas antidepresantas, bet gerai žinomas hipnotikas...

2016-12-20
Pacientai dažnai kreipiasi į šeimos gydytoją skųsdamiesi nemiga. Nemiga – tai sutrikimas, kai pablogėja miego kokybė ir/ar miego trukmė yra nepakankama. Žmogui sunku užmigti, dažnai ir ilgam nubundama naktį, o rytą žmogus jaučiasi nepailsėjęs. Dieną vargina nuovargis, dirglumas, pablogėjusi atmintis ir negalėjimas susikaupti. Tarp nemigos ir depresijos egzistuoja glaudus ryšys. Joms pasireiškiant kartu, sėkmingas vienos iš jų gydymas gali susilpninti kitos simptomus.
 

Kauno klinikose apsilankė Prezidentė

2016-12-19
Šiandien Kauno klinikų Neonatologijos klinikoje lankėsi Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Prezidentė aplankė anksčiau laiko gimusius naujagimius, pabendravo su jų šeimomis bei domėjosi klinikos naujovėmis. Neonatologijos klinikos vadovė prof. Rasa Tamelienė džiaugėsi, jog mažiesiems Lietuvos piliečiams skiriama vis daugiau dėmesio.
 

Pro memoria Gydytojai...

2016-12-19
Laimingi gimė tie, kurie savo darbais paliks apie save amžiną atminimą. Periklis, 490-429 m. pr. Kr. Su giliu liūdesiu pranešame, kad šių metų gruodžio 16-ąją netekome visų gerbiamos pforesorės Aldonos Lukoševičiūtės.
 

Teatro spektakliai - už kalėdinę kainą!

2016-12-16
Tokios džiugios naujienos gali pasitaikyti tik prieš Kalėdas - stebuklų metą! Nacionalinis Kauno dramos teatras kviečia gruodžio 20 - 23 dienomis įsigyti bilietus į spektaklius už kalėdinę kainą! Primename, kad tokių bilietų kiekis - ribotas.
 

Patvirtintos pagalbinio apvaisinimo paslaugų kainos

2016-12-15
Jau patvirtintos pagalbinio apvaisinimo paslaugos, kurios bus teikiamos vaikų negalintiems susilaukti žmonėms, ir apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto. Skaičiuojama, kad ateinančiais metais tam bus reikalingi maždaug 3 mln. eurų, kuriuos sudaro pagalbinio apvaisinimo procedūrų, reikiamų vaistų ir genetinių tyrimų, kurie atliekami tam tikrai atvejais, kainos.
 

Sveikatos apsaugos ministerija pasitiko savo naująjį vadovą

2016-12-15
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis trečiadienį Sveikatos apsaugos ministerijos kolektyvui pristatė naująjį sveikatos apsaugos ministrą prof. Aurelijų Verygą. Ministerijos darbuotojų susitikime su naujuoju sveikatos apsaugos sistemos vadovu premjeras pabrėžė, kad svarbiausias 17-tosios Vyriausybės tikslas – pateisinti žmonių, kurie laukia kardinalių pokyčių, viltis.
 

Saugi mama ir saugus naujagimis – Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo pasiekimai

2016-12-14
Šiandien viešbutyje „Radisson Blu Hotel Lietuva“ (Konstitucijos per. 20, Vilnius) organizuojama Lietuvos Respublikos ir Šveicarijos Konfederacijos bendradarbiavimo programos, kuria siekiama sumažinti ekonominius ir socialinius skirtumus išsiplėtusios Europos Sąjungos sveikatos sektoriuje, baigiamoji konferencija „Saugi mama ir saugus naujagimis“.
 

Kataraktos gydymą apmoka ligonių kasos

2016-12-14
Respublikinės Šiaulių ligoninės Akių ligų skyriaus vedėja Danutė Merkelytė neslepia, kad pasitaiko pacientų, kurie labai bijo operacijos. „Kai operuoji su vietine nejautra, turi su žmogumi kalbėtis, sumažinti psichologinę įtampą", – sako gydytoja. Katarakta, anot D. Merkelytės, dažna ir jaunėjanti liga. Anksčiau ji pasireikšdavo 70 – 80 metų pacientams, o dabar operuojami ir 50 metų ligoniai ar net jaunesni – kai pablogėjęs regėjimas pradeda trukdyti žmogui dirbti, užsiimti hobiu ar kita veikla.
 

Priešinės liaukos vėžys – sunki liga. Vis dėlto sėkminga jos diagnostika ir gydymas teikia daug vilčių

2016-12-14
Priešinės liaukos (prostatos) vėžys yra dažniausia onkologinė vyrų liga. Kasmet tokią diagnozę išgirsta apie 2 tūkst. Lietuvos stipriosios lyties atstovų. Šios ligos baigtims bei prognozei labai svarbus laiku pritaikytas efektyvus gydymas. Ar Lietuvoje dabar kiekvienas pacientas turi tokias galimybes? Kaip keičiasi požiūris į pažangių technologijų, skirtų ligos diagnostikai ir gydymui, panaudojimą?.. Šiais ir kitais aktualiais onkourologijos klausimais kalbamės su Nacionalinio vėžio instituto gydytoju onkologu urologu, Onkourologijos skyriaus vedėju dr. Albertu Uliu.
 

Plaučių vėžys: sunkių ligonių gyvenimas ilgėja

2016-12-14
2016 m. spalio 9 diena. Kopenhaga. Europos medicininės onkologijos draugijos ESMO kongrese farmacijos kompanija „Boehringer Ingelheim“ paskelbė naujausius klinikinio tyrimo LUX-Lung 7 rezultatus, kurie rodo, jog po ilgesnės pertraukos pasiekta naujų laimėjimų gydant vieną klastingiausių ir sunkiausių piktybinių navikų – plaučių vėžį. LUX–Lung 7 tyrime tiesiogiai buvo palygintas efektyvumas ir saugumas dviejų antinavikinių vaistų, vartojamų plaučių vėžiui gydyti.
 

Naudinga patirtis vertinant sveikatos technologijas

2016-12-14
Europos Komisija Briuselyje sukvietė visų Europos Sąjungos šalių sveikatos priežiūros technologijų vertinimo srities – HTA Network tinklo – atstovus susitikti ir aptarti medicinos priemonių (prietaisų) (toliau – medicinos priemonė), metodų, intervencijų, chirurginių procedūrų, vaistų ir kitų sveikatos priežiūros technologijų vertinimo klausimus.
 

Fizinė mankšta ir natūralūs polifenoliai slopina vėžio progresavimą ir mažina gydymo šalutinį poveikį

2016-12-13
Tarptautinės vėžio palaikomojo gydymo asociacijos metinėje konferencijoje (angl. MSCC), kuri šią vasarą vyko Adelaidėje (Australija), Kembridžo universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkai pristatė Bedfordo tyrimą. Jame nagrinėta, kokio sunkumo vėlyvąjį šalutinį poveikį patiria pacientai po krūties ir prostatos vėžio gydymo ir kuo jie patys stengiasi malšinti simptomus, ypač ar vartoja ir kokiu tikslu vartoja nereceptinių priemonių – maisto papildų.
 

Naujuosius metus sutikite Kauno halėje su geriausiais atlikėjais!

2016-12-12
Nenuostabu būtų, jei visas Kaunas ir dalis Lietuvos sutikti Naujuosius metus susirinktų Legendinėje Kauno halėje. Nustebtume, jei būtų kitaip... Nes vienoje scenoje Jūs galėsite pamatyti ir išgirsti visų mylimus, geriausiuosius iš geriausiųjų - KAUNO SIMFONINĮ ORKESTRĄ, MERŪNĄ, JUDITĄ LEITAITĘ, OVIDIJŲ VYŠNIAUSKĄ ir kitus... Na, o vidurnakčio kurantams išmušus 12 valandą, Halės prieigas nutvieks šventinis fejerverkas!
 

Turi būti užtikrintas psichikos sveikatos priežiūros paslaugų tęstinumas

2016-12-09
Nors yra sukurta psichikos sveikatos priežiūros infrastruktūra, tačiau atskiros paslaugų teikėjų grandys per mažai bendradarbiauja. Dėl šios priežasties psichikos sveikatos sutrikimų turintiems pacientams sunkiau gauti kokybiškas psichikos sveikatos priežiūros paslaugas, nėra užtikrinamas šių paslaugų tęstinumas. Tokią išvadą padarė Šiaulių teritorinė ligonių kasa savo veiklos zonoje išanalizavusi ir įvertinusi psichikos sveikatos priežiūros įstaigų tarpinstitucinį bendradarbiavimą.
 

Pristatytas širdies ir kraujagyslių ligų sergamumo ir mirtingumo nuo tokių ligų žemėlapis

2016-12-09
Statistika - šokiruojanti: Lietuvoje sergančiųjų širdies ir kraujagyslių ligomis amžius jaunėja, žmonės vis dar vangiai naudojasi profilaktikos programomis, o mirtingumas nuo šių ligų žymiai didesnis už Europos vidurkį, rodo pirmą kartą Lietuvoje sudarytas darbingo amžiaus gyventojų Širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) sergamumo bei mirtingumo žemėlapis.
 

Futbolo treneris iš Portugalijos Mariano Barreto: „Mano karjerą pakoregavo traumos...“

2016-12-08
Šįkart mūsų rubrikos „Sveikatos interviu“ svečias – nuo pavasario Kauno „Stumbro“ futbolo komandą treniruojantis, vienas iš klubo naujųjų savininkų portugalas Mariano Barreto. Jis jau parodė, ką sugeba – komandos žaidimas ėmė pastebimai tobulėti, šalies A lygoje „Stumbras“ pakilo į aukštesnę vietą, bet tai – tik užsibrėžtų planų „pumpurėliai“!
 

GERL simptomų pasireiškimo rizikos veiksniai skirtingose mitybos grupėse (visavalgiai, vegetarai, veganai)

2016-12-07
Tyrimai rodo, kad apie 40 proc. suaugusių žmonių jaučia varginančius ir gyvenimo kokybę bloginančius simptomus: rėmenį, skrandžio turinio atpylimus, diskomfortą epigastriume, pykinimą ir disfagiją, kurių dažniausia priežastis – gastroezofaginio refliukso liga (GERL). Dėl įtempto gyvenimo ritmo ir netinkamos mitybos šios ligos paplitimas didėja, Vakarų pasaulyje serga nuo 10 iki 20 proc. gyventojų. Dažnai žmonės linkę ignoruoti GERL sukeliamus simptomus, tačiau negydoma liga ne tik blogina gyvenimo kokybę, bet ir gali sukelti rimtų komplikacijų (stemplės opas, striktūrų formavimąsi, obstrukciją, Bareto stemplę).
 

Clostridium difficile infekcijos diagnostika ir gydymas pacientams, sergantiems žarnyno uždegimo ligomis

2016-12-07
Clostridium difficile (C. difficile) yra sporas gaminanti gramteigiama anaerobinė bakterija, kuri pirmą kartą paminėta 1970-aisiais kaip retos patologijos (pseudomembraninio kolito) priežastis. C. difficile sveiko žmogaus žarnyno mikrofloroje sudaro apie 0,01–0,001 proc., tačiau vartojant antibiotikus ši dalis gali padidėti net iki 40 proc. C. difficile infekcija (CDI) – viena dažniausių nozokomialinio viduriavimo priežasčių.
 

Zika virusas: nauja visuomenės sveikatos problema

2016-12-07
Zika virusas (ZIKV) yra vienagrandės RNR virusas, priklausiantis Flavaviridae šeimai ir perduodamas žmonėms per infekuotus uodus (Aedes aegypti ir Aedes albopictus). Šis virusas yra glaudžiai susijęs su kitais flavivirusais – Denge, geltonosios karštinės, Vakarų Nilo virusais ir japoninio encefalito virusu – ir panašus į juos filogenetiškai. Dėl galimo ryšio tarp viruso ir klinikinių požymių, kaip antai mikrocefalijos, smegenų skilvelių ir akių deformacijų, Guillain-Barre sindromo, susidomėjimas šiuo virusu vis didėja.
 

Tinklainės atšokimo rizikos veiksniai po kataraktos operacijų: literatūros apžvalga

2016-12-07
Katarakta – lęšiuko drumstėjimas, neigiamai paveikiantis regėjimo funkciją. Vienintelis gydymo būdas, pagerinantis regėjimo aštrumą, – chirurginis kataraktos pašalinimas. Šiuolaikinė kataraktos chirurgija yra saugi, efektyvi, dažnai atliekama chirurginė intervencija, po kurios retai pasireiškia sunkių komplikacijų, kaip antai – tinklainės atšokimas (TA). TA – reta, tačiau pooperacinį regėjimą sutrikdanti ir regėjimo netekimu gresianti komplikacija.
 

Migrena ir jos gydymas

2016-12-06
Migrena – galvos smegenų sutrikimas, kuriam būdingi pasikartojantys vidutinio ar sunkaus galvos skausmo priepuoliai. Skausmas pulsuojančio pobūdžio, dažniausiai apimantis vieną galvos pusę, trunkantis nuo 4 iki 72 val., sukelia pykinimą, vėmimą, skausmo metu pasireiškia šviesos ir triukšmo baimė. Skausmas sustiprėja nuo įprastos fizinės veiklos.
 

Žaizdų gydymo principai

2016-12-06
Žaizda yra normalios odos struktūros ir funkcijos pažeidimas. Žaizdos yra skiriamos į ūmias ir lėtines. Ūmios žaizdos yra sukeltos išorinių veiksnių poveikio (chirurginės žaizdos, įkandimas, nudegimas, įpjovimas, įbrėžimas, plėštinė ir šautinė žaizda). Lėtinės žaizdos yra sukeltos endogeninių veiksnių (periferinių arterijų ligos, venų ligų, metabolinių ligų (dažniausiai cukrinio diabeto).
 

Kai visas gyvenimas prilygsta kelionei...

2016-12-05
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto MA Chirurgijos klinikos abdominalinės chirurgijos gydytojas profesorius Almantas Maleckas jau beveik 15 metų gyvena tarp savo tėvynės ir Švedijos... Sėkmingai pasirinktu, bet nelengvu keliu žengiantis ir iššūkiams pasiruošęs gydytojas savo žinias, talentą, gebėjimus ir pačius geriausius asmenybės bruožus jau keletą dešimtmečių dalija Lietuvos ir Švedijos pacientams bei būsimiesiems gydytojams – studentams, rezidentams, doktorantams...
 

Šlapimo nelaikymas – higieninė, socialinė, ekonominė ir psichologinė problema

2016-12-05
Galvos smegenų insultas yra viena aktualiausių mūsų laikmečio medicininių, socialinių ir ekonominių problemų tiek dėl didelio mirtingumo, tiek dėl sunkių liekamųjų reiškinių paciento sveikatai. Didžioji persirgusių galvos smegenų insultu ligonių dalis turi įvairaus laipsnio negalią, jiems reikia nuolatinio gydymo ir slaugos. Beveik trečdaliui (32 proc.) susirgusių insultu pacientų pasireiškia šlapinimosi ir tuštinimosi sutrikimai.
 

Urologinės komplikacijos po insulto: kaip spręsti šias problemas?

2016-12-05
Insultas yra gana dažna negalią sukelianti liga, kuri paprastai ištinka vyresniojo amžiaus asmenis (vidutiniškai 10 metų vyresnius nei miokardo infarkto atveju). Kitaip nei aterosklerozės sukeltas miokardo infarktas, insultas esti heterogeninė liga (yra hemoraginis ir keletas išeminio insulto tipų). Šis heterogeniškumas trukdo įvertinti įvairių rizikos veiksnių įtaką. Insulto ir jo pasekmių gydymo išlaidos – didžiulės.
 

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė - apie alternatyvą embrionų šaldymui

2016-12-02
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė įsitikinusi, kad kiaušialąsčių šaldymas gali būti pakankamai efektyvi ir moderni alternatyva embrionų šaldymui. Tai ji pabrėžė Seime po susitikimo su Europos Komisijos nariu, atsakingu už sveikatą ir maisto apsaugą Vyteniu Povilu Andriukaičiu, komentuodama Seime įregistruotas Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas.
 

Įsteigta Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Alumni asociacija

2016-12-02
Gruodžio 1 dieną Lietuvos sveikatos mokslų universitete susirinko vieni žymiausių universiteto absolventų, kurie tapo savo Alma Mater alumnų asociacijos steigėjais. Konferencijos metu buvo patvirtintas LSMU Alumni asociacijos prezidentas, valdyba, kontrolės komisija ir įstatai.
 

Seimas po svarstymo pritarė Sveikatos priežiūros įstaigų reorganizavimo reglamentavimo tikslinimui

2016-12-01
Seimas, 90 parlamentarų balsavus už, vienam – prieš ir 9 susilaikius, po svarstymo pritarė Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 39 straipsnio pataisoms (projektas Nr. XIIP-4361(3), kuriomis siūloma tikslinti įstaigų reorganizavimo reglamentavimą.
 

Kauno klinikose atidarytas pirmasis Lietuvoje motinos pieno bankas

2016-12-01
Kauno klinikose atidarytas pirmasis Lietuvoje motinos pieno bankas. Jis skirtas anksčiau laiko gimusiems ir sergantiems naujagimiams, o donorinis pienas bus saugus ir nieko nekainuos.
 

Pūlingas hidradenitas

2016-12-01
Oda – ypač svarbus organas, dalyvaujantis žmogaus pshichosocialinėje veikloje, formuojantis išorinį aplinkos požiūrį į individą. Tai labiausiai matoma mūsų kūno dalis, todėl jos pokyčiai turi labai didelę įtaką pacientų gyvenimo kokybei. Lėtinės ir ypač pūlinės odos ligos kelia didelį rūpestį ne tik pacientams, bet ir įvairių sričių gydytojams.
 

Cholesterolio kiekio mažinimas – veiksminga širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos strategija

2016-12-01
Pastarųjų metų tyrimai parodė, kad vartojant cholesterolio kiekį mažinančių vaistų statinų galima reikšmingai sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) komplikacijų riziką jomis nesergantiems asmenims. Šiuose tyrimuose dalyvavo asmenys, turintys padidėjusį serumo lipidų ir uždegimo žymenų kiekį. Naujausio tyrimo HOPE-3 duomenimis, gydymas rozuvastatinu gali būti veiksminga ŠKL rizikos mažinimo strategija.
 

Gimnazijoje vyko Sveikatos ugdymo diena

2016-11-30
Lapkričio 25 dieną Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijoje vyko Sveikatos ugdymo diena. Kaip sveikai maitintis ir pasirūpinti savo emocine sveikata? Kaip apsisaugoti nuo virusų? Į šiuos bei daugelį kitų klausimų moksleiviams bandė atsakyti autoritetingi lektoriai – LSMU odos ir venerinių ligų klinikos vadovė prof. dr. Skaidra Valiukevičienė, praktinę sveikatos stiprinimo sesiją vedė, Kauno klinikų dietologė dr. Rūta Petereit, „Jaunimo linijos“ ir „vaikų linijos“ savanoriai.
 

Patyrusiam kardiologui širdis – ne meilės išraiškos šaltinis ar jausmų objektas, o pirmiausia – organas, įspūdingai atliekantis savo funkciją...

2016-11-30
„Auksinių rankų meistras“ – yra pacientų, kurie taip trumpai, bet įtaigiai vertina Kauno klinikų Kardiologijos klinikos Intervencinės kardiologijos skyriaus vadovą, LSMU docentą dr. Ramūną Uniką. Tikėtina, iki šiol didžiulę padėką jam jaučia ir legendinis krepšininkas A. Sabonis, kuriam kartu su kolegomis daktaras padėjo ištrūkti iš mirties nagų. Niekas nepaneigs, jog tokių laimingųjų – daugybė.
 

Žaizdų gydymo sėkmę lemia ne tik teisinga metodika, bet ir efektyvios priemonės

2016-11-30
Žaizdų, ypač lėtinių, gydymas yra sudėtingas ir ilgas procesas, kurio sėkmę lemia daugybė veiksnių, susijusių tiek su pačia žaizda, tiek su bendra organizmo būkle, tiek su aplinka. Žaizdas netinkamai gydant lieka randų, o kartais, prisidėjus infekcijai, gali kilti labai rimtų komplikacijų. Apie šiuolaikines žaizdų gydymo aktualijas bei naujus jų gydymo būdus kalbamės su Lietuvos žaizdų gydymo asociacijos prezidentu, LSMU MA Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinikos vadovu profesoriumi Ryčiu Rimdeika.
 

Imunoterapija – naujas žingsnis gydant plaučių vėžį

2016-11-29
Plaučių vėžys ilgai buvo laikomas mažai imunogeniška piktybine liga, tačiau pastarųjų metų atlikti klinikiniai tyrimai atskleidė naujas imunoterapijos galimybes gydant plaučių vėžį. Iki šiol daugiausia ištirti ir turintys klinikinę reikšmę yra citotoksinis T limfocitų antigenas T-4 (CTLA-4) ir programuotos ląstelių žūties baltymas (PD-1). Klinikinių tyrimų duomenimis, nustatyta, kad PD-1/PD- L1 (programuotos ląstelių žūties baltymo ligandas) inhibitoriai lemia ilgesnį bendrą išgyvenamumą lyginant su chemoterapija docetakseliu (skiriant jį antros eilės gydymui) ir teikia daug vilčių gydant nesmulkiųjų ląstelių plaučių vėžį.
 

Organų donorystė – ne kliūtis gauti gyvybės draudimą

2016-11-29
Ar mirusiojo, kuris gyvas būdamas buvo apsidraudęs gyvybę, artimieji gautų draudimo išmoką, jei po mirties žmogus taptų organų donoru? Tokį klausimą Nacionalinis transplantacijos biuras pateikė Lietuvoje veikiančioms draudimo kompanijoms. Apklaustų draudimo kompanijų atstovai patvirtino, kad donorystės faktas neturėtų jokios įtakos draudimo išmokai, nes, kaip numatyta pasirašomoje Gyvybės draudimo sutartyje, pirmiausia konstatuojamas mirties faktas.
 

Akreditavimo tarnybos darbuotojai išnaudoja galimybes tobulėti

2016-11-28
Akreditavimo tarnybos atstovė sėmėsi žinių bei patirties Jungtinių tyrimų centre Italijoje vykusiuose Europos Sąjungos valstybių narių įgaliotų institucijų atstovų mokymuose, įsisavindama geriausius metodus vertinti medicinos priemonių klinikinių tyrimų paraiškas.
 

Širdies nepakankamumo gydymo angiotenzino receptorių blokatoriais naujienos

2016-11-28
Širdies nepakankamumas yra klinikinis sindromas, kuriam būdingi tipiniai klinikiniai požymiai (dusulys, kulkšnių patinimas ir nuovargis), taip pat gali būti padidėjęs jungo venos spaudimas, periferinės edemos bei išklausomi karkalai plaučiuose. Šiuos pakitimus sąlygoja struktūriniai ir/ar funkciniai širdies pakitimai, dėl kurių sumažėja širdies pajėgumas ir padidėja intrakardinis slėgis ramybėje arba krūvio metu.
 

Širdies nepakankamumo diagnostika ir gydymas: ar turime naujovių?

2016-11-24
Širdies nepakankamumo (ŠN) paplitimo statistika priklauso nuo tyrėjų pasirinkto ŠN apibrėžimo ir vertinimo. Pažangios ekonomikos šalyse ŠN nustatomas 1–2 proc. suaugusių gyventojų. Senstant ŠN rizika didėja, tarp vyresnių nei 70 metų asmenų ŠN paplitimas pasiekia 10 proc. Vienam iš 6 vyresnių nei 65 m. pacientų, besikreipiančių į pirminės sveikatos priežiūros specialistus dėl dusulio fizinio krūvio metu, nustatomas iki tol nediagnozuotas ŠN, dažniausiai su išlikusia išstūmio frakcija (IF).
 

Probiotikai – ir gydymui, ir profilaktikai

2016-11-23
Visiškai sveikas žmogus – tikriausiai tėra tik didžiulė medikų ir visų mūsų siekiamybė. Tam tikros ligos, pavyzdžiui, peršalimas, kvėpavimo takų ar kitos infekcinės ligos, viduriavimas dėl įvairių priežasčių, skirtingais gyvenimo etapais paliečia bene kiekvieną žmogų. Gerėjant diagnostikai, plečiantis gydymo galimybėms, didėja antibiotikų suvartojimas. Pastarieji vis dažniau rekomenduojami ar skiriami net ir profilaktiškai vykstant į svečias šalis.
 

Erekcijos sutrikimai: gydymas, kokio tikisi vyrai ir moterys

2016-11-23
Seksualumas yra įgimta žmogaus, kaip biologinio individo, savybė, neatsiejama jo egzistencijos dalis, daranti didelę įtaką gyvenimo kokybei. Erekciją absoliuti dauguma vyrų, netgi vyresnio amžiaus, suvokia ir tapatina su savojo vyriškumo identitetu. Erekcijos sutrikimai (ES) daro reikšmingą neigiamą įtaką ne tik pacientų, bet ir jų seksualinių partnerių gyvenimo kokybei.
 

Didėja sergamumas gripu

2016-11-23
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja, jog sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) Lietuvoje nežymiai padidėjo.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.