Lietuvos naujienos

Penki svarbiausi dalykai, kad vaikų dantys būtų sveiki

2017-12-15
Vaikų burnos higiena yra ne mažiau svarbi nei fizinis aktyvumas ir tinkama mityba, todėl ja privaloma pradėti rūpintis vos išdygus pirmiesiems dantims. Daugiau kaip pusė Lietuvos mokyklinio amžiaus vaikų turi pažeistus dantis ir, pasak specialistų, tai yra rimtas signalas apie prastą burnos higieną ir būtinybę mokyti vaikus tinkamos ir reguliarios dantų priežiūros.
 

Sveikatos apsaugos ministerijos laikinąja kanclere paskirta O. Vitkūnienė

2017-12-15
Sveikatos apsaugos ministerijos laikinąja kanclere pradėjo dirbti Odeta Vitkūnienė, iki šiol dirbusi Slaugos koordinavimo skyriaus vedėja.
 

Gyventojų senėjimas diktuoja naujus reikalavimus sveikatos priežiūrai

2017-12-15
Apie visuomenės kokybę, jos civilizuotumą, išsivystymo brandą galima spręsti pagal tai, kaip ji elgiasi su silpnais, neįgaliais ir senais savo bendruomenės nariais, kokia vieta jiems skirta visuomenės gyvenime, ar rodoma derama pagarba ir dėmesys tiems žmonėms, kurie savo intelektualiniu ir fiziniu potencialu prisidėjo prie valstybės raidos proceso", – taip pranešimą apie slaugos paslaugų pokyčius Panevėžio teritorinės ligonių kasos (Panevėžio TLK) metinėje konferencijoje pradėjo Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorė Violeta Grigienė.
 

Susirgus storosios ir tiesiosios žarnos vėžiu – efektyviausia pagalba čia pat

2017-12-15
Retas kuris mūsų žinome, kad gaubtinės storosios ir tiesiosios žarnos vėžys – tai trečias pagal dažnumą onkologinis susirgimas. Lietuvoje kasmet nuo šios ligos miršta nežymiai mažiau nei tūkstantis gyventojų. Vis gausėjantį ir, deja, jaunėjantį pacientų skaičių lemia pasikeitęs gyvenimo būdas, netaisyklinga bei nevisavertė mityba. Ir nors ankstyvų stadijų šis vėžys lengvai ir visiškai pagydomas, daugiau nei pusei visų susirgusiųjų jis nustatomas per vėlai. Kodėl?
 

Medikams atlyginimai kils!

2017-12-14
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir medikų profesinės sąjungos pasirašė susitarimą bendromis pastangomis siekti tolygaus sveikatos priežiūros specialistų darbo užmokesčio augimo.
 

Akinių atsiradimo istorija: ar Lietuvos didieji kunigaikščiai nešiojo akinius?

2017-12-14
Akiniai ar kontaktiniai lęšiai yra tapę tokia įprasta mūsų kasdienio gyvenimo dalimi, kad retas kuris susimąstome apie jų atsiradimo istoriją. Vargu ar kas galėtų atsakyti į klausimą, kada akiniai atsirado dabartinėje Lietuvos teritorijoje. Ar galėjo būti taip, kad kuris nors Lietuvos Didysis kunigaikštis, pavyzdžiui, Vytautas, galėjo nešioti akinius? Atrodo, neįtikėtina, tačiau pirmųjų akinių liekanų Lietuvoje jau yra radę ir mūsų archeologai. Dar niekur nepublikuotas šių radinių nuotraukas pirmieji turės progos pamatyti mūsų žurnalo skaitytojai.
 

Užkrečiamosios ligos vaikų darželiuose: kaip apsisaugoti?

2017-12-14
Daugelis tėvų žiemos pradžios laukia su nerimu, kadangi šiuo metu sparčiai didėja vaikų sergamumas užkrečiamosiomis ligomis. Pastebima, kad plintanti enteroviruso infekcija neaplenkia vaikų tiek darželiuose, tiek ir mokyklose. Kaip jo išvengti pataria Centro poliklinikos Užkrečiamųjų ligų skyriaus vedėja, infekcinių ligų gydytoja Virginija Mačionienė.
 

Kelionėje pravers sveikatos draudimo kortelė

2017-12-13
Šaltuoju metų laiku, ypač šventiniu laikotarpiu, kai daugeliui žmonių yra atostogų metas, vykstama į Europos šalis. Šių kelionių metu pasitaiko ir susirgti, ir patirti traumų, tuomet prireikia medikų pagalbos ir labai praverčia Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK). Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena keletą dalykų, kuriuos svarbu žinoti apie šį dokumentą.
 

Moterys yra motyvuojamos gimdyti natūraliai

2017-12-13
Per metus Lietuvoje įvyksta apie 28 tūkst. gimdymų. Vien Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) gimsta per 3000 naujagimių. Nors tendencijos gana džiuginančios, Lietuva vis dar yra tarp sparčiausiai pasaulyje nykstančių šalių. Gydytojai ginekologai vienbalsiai kalba apie tai, kad kuo daugiau profesionalių žinių apie gimdymo procesą turi jaunos, dar negimdžiusios merginos, ir jau besilaukiančios būsimosios mamos, tuo ramiau sutinkamas vaiko atėjimas. Apie specialius nėščiųjų mokymus, skirtus tinkamai pasirengti vaiko gimdymui ir auginimui, kalbamės su KUL Mažos rizikos gimdymo poskyrio vedėja Sigita Neverauskiene.
 

Pritarta 2018 metų PSDF biudžeto projektui

2017-12-13
Seimas patvirtino 2018 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą, kuris ateinančiais metais sudarys apie 1,8 mlrd. eurų, o jo išlaidos, palyginti su 2017 m. PSDF biudžetu, padidės 7,4 proc. arba 116,9 mln. eurų.
 

Siūloma leisti priverstinai gydyti psichikos sutrikimų turinčius žmones

2017-12-12
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtai Vyriausybės išvadai, kurioje siūloma pritarti Seimo narės Rimantės Šalaševičiūtės siūlymui suvienodinti teisinį reglamentavimą ir leisti gydyti psichikos sutrikimu sergančius žmones be jų sutikimo.
 

Vaikų galvos skausmas

2017-12-12
Galvos skausmas yra dažniausias vaikų ir paauglių skundas tiek klinikinėje praktikoje, tiek epidemiologinių tyrimų duomenimis. Galvos skausmas sukelia vaikui diskomfortą, netgi kančią, lemia pamokų praleidinėjimą, mažina akademinius pasiekimus, sukelia įtampą ir nerimą visai šeimai. Iki 18 metų net 90 proc. vaikų yra patyrę galvos skausmą, 20 proc. skausmas yra dažnas arba stiprus. Vaikų galvos skausmų diagnozavimo ir gydymo principai yra panašūs kaip ir suaugusiųjų. Vis dėlto turi būti įvertinta daug specifinių veiksnių: amžius, vystymasis, brendimas, psichosocialinė aplinka.
 

Kaune - konferencija „Ūminės išemijos sindromų aktualijos“

2017-12-11
Gruodžio 14 dieną Kaune, „Park Inn Radisson“ viešbučio Konferencijų centre vyks konferencija, skirta ŪMI savaitės renginių ciklui „Ūminės išemijos sindromų aktualijos“. Visiems konferencijos dalyviams bus padovanotos 2016 m. ŠKL prevencijos klinikinėje praktikoje ir 2017 m. ūminio miokardo infarkto su ST segmento pakilimu diagnostikos ir gydymo gairių parankinės knygelės. Nemokama registracija iki gruodžio 12 dienos imtinai. Konferencijos programa ir smulkesnė informacija - prisegtuke.
 

Į atnaujintą kliniką žirgus gabena ir iš kaimyninių šalių

2017-12-11
Dar nespėjus atnaujintam Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Stambiųjų gyvūnų klinikos arklių ligų skyriui atverti durų, už jų jau rikiuojasi diagnostinių tyrimų ir veterinarinės pagalbos laukiantys Lietuvos ir kaimyninių šalių žirgų augintojai.
 

Konferencija Klaipėdos krašto gydytojams ir slaugytojams

2017-12-11
Gruodžio 7 dieną Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) vykusi konferencija „Vidaus ligų diagnostikos ir gydymo aktualijos“ (organizatoriai – Klaipėdos universitetinė ligoninė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Mokslų akademijos Vidaus ligų klinika) buvo skirta bendrosios praktikos gydytojams bei kitų sričių specialistams, taip pat ir slaugytojams.
 

Per šventes galima apsinuodyti ne tik maistu

2017-12-11
Netrukus prasidėsiantis švenčių maratonas daliai mūsų greičiausiai vėl neapsieis be didesnių ar mažesnių sveikatos sutrikdymų. Gausus vaišių stalas, kai visko norisi paragauti, per mažas fizinis aktyvumas ir rezultato ilgai laukti nereikia – pradeda varginti nemalonus pilnumo jausmas. Skrandis atsisako virškinti, spaudžia pilvą, o kartais netgi pykina, svaigsta galva, darosi silpna. Dauguma taip besijaučiančių skuba vartoti virškinimą gerinančių preparatų. Ir tabletes kartais geria vieną po kitos, pernelyg net nesigilindami į pakuotės lapelio informaciją. Kuo tai gali baigtis?
 

Nudegimai – gydymo sėkmę lemia greita reakcija ir medikų profesionalumas

2017-12-08
Vienas vasaros vakaras mažo miestelio šeimai ilgam įstrigo atmintyje. „Išleidau savo sūnų su draugu pažaisti lauke nė nenujausdama, kad mūsų vakaras pasibaigs ne namuose, o Kauno klinikose. Dar dabar akyse stovi dviračiu grįžtančio Simuko vaizdas. Jau iš tolo su vyru pamatėme, jog sūnui kažkas atsitiko, o jam privažiavus arčiau nustėrome – sunūs buvo stipriai apdegęs. Berniukas nuo atviros liepsnos apdegė virš 40 % kūno. Išties net sunku suvokti, kaip jis turėjo jėgų parminti dviračiu atgal namo“, – prisimena mama Inga.
 

Kaip sumažinti dažniausiai pasitaikančios vyrų onkologinės ligos riziką ir mirtingumą?

2017-12-08
Sergamumas prostatos vėžiu Europoje auga. Prostatos vėžys yra dažniausiai pasitaikanti onkologinė liga tarp Europos vyrų ir užima trečią vietą tarp mirties priežasčių. Tai sukelia nepageidaujamų pasekmių Europos sveikatos sistemai.
 

Prostatos vėžys: į kovą buriasi pacientai, gydytojai ir politikai

2017-12-08
Visame pasaulyje pastebimai didėja sergamumas piktybiniais navikais. Prostatos vėžys (PV) – viena tokių sparčiausiai plintančių vėžio formų. Prieš keletą metų pagal dažnumą ji aplenkė plaučių vėžį ir tapo dažniausiu vyrų piktybiniu naviku.
 

Kraujo donorystė – žmogaus pagalba ir pareiga kitam

2017-12-07
Siekiant šimtaprocentinės neatlygintinos donorystės Lietuvoje, vakar Kauno klinikų Kraujo centre organizuotoje iškilmingoje šventėje išskirtinai pagerbti nuolatiniai donorai, kurie ne tik patys ateina į Kraujo centrą paaukoti kraujo, bet ir šia gerumo iniciatyva užkrečia savo kolegas, draugus, artimuosius. Centro logotipu papuoštą tortą antradienio vakarą prapjauti buvo patikėta trims kraujo donorams, kurie daugiausia kartų dovanojo kraujo Kauno klinikų Kraujo centre – Edmundui Varpiotui, Gediminui Žekoniui ir Juozui Vaitkevičiui. Šis iškilmingas vakaras buvo skirtas ištikimiausiems bendražygiams – neatlygintiniems kraujo donorams.
 

Ar turime priešnuodžių mirtingumui dėl prostatos vėžio suvaldyti?

2017-12-07
Dabar Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, PV yra pati dažniausia onkologinė vyrų liga, prieš keletą metų pagal dažnumą ji aplenkė iki tol ilgai pirmavusį plaučių vėžį. Pradėjus įgyvendinti prostatos specifinio antigeno tyrimų programą, Lietuvoje PV išaiškinama vis dažniau, kasmet daugiau kaip 2 tūkst. naujų ligos atvejų, bet, laimė, ankstyvesnės stadijos, todėl pacientams galima pritaikyti efektyvesnį gydymą, o kartu ir padidinti tikėtiną gyvenimo trukmę. 2 tūkst. atvejų nėra mažai, bet onkologų šis skaičius labai negąsdina, nes nemaža dalis aptinkamų navikų yra ankstyvos stadijos, vadinamieji kliniškai nereikšmingi. Vyrams, sergantiems kliniškai nereikšmingu PV, gydymas neskiriamas – pacientai tik stebimi, periodiškai tikrinama jų sveikata, teikiamos rekomendacijos, kaip sumažinti ligos sunkėjimo riziką. Nerimą kelia tai, kad, nepaisant įgyvendinamų prevencinių programų, mirtingumas nuo PV nemažėja, netgi didėja, tiesa, auga mažesniais tempais nei anksčiau. Apie šiandienes prostatos vėžio diagnostikos ir gydymo galimybes kalbiname VUL SK Urologijos centro, Nacionalinio vėžio instituto direktorių prof. Feliksą Jankevičių.
 

Pažangi 3D technologija chirurgijoje – nauda ir pacientui, ir gydytojui

2017-12-06
Pažangiausių technologijų taikymas medicinos srityje – vienas iš svarbiausių metodų, užtikrinančių didesnį pacientų saugumą, greitesnį atsigavimą ir efektyvesnį gydytojų darbą. Kauno klinikų Chirurgijos klinikoje įdiegtos 3D technologijos laparoskopinėje chirurgijoje nauda įsitikino ir klinikos gydytojai, ir po stemplės naviko operacijos sparčiai sveikstantis Gintautas.
 

Duomenys apie e.sveikatos kūrimą

2017-12-06
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) reiškia susirūpinimą dėl e. sveikatos sistemos, kuriai buvo išleista keliasdešimt milijonų nuo pat jos kūrimo pradžios, tačiau nepaisant tokių investicijų, ji nebuvo tinkamai suprojektuota, nenumatyta maksimali apkrova, dėl ko šiandien ji neretai stringa, sukeldama nepatogumų ja besinaudojantiems. Tad SAM skelbia dokumentus, susijusius su e. sveikatos kūrimo istorija, su kuriais galės susipažinti visi, kuriems įdomi ši tema.
 

Pritarė patobulintam 2018 metų PSDF biudžeto projektui

2017-12-06
Ministrų kabinetas pritarė patobulintam 2018 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetui ir grąžina jį Seimui. Ateinančių metų PSDF biudžetas sudarys apie 1,8 mlrd. Eur, o jo išlaidos, palyginti su 2017 m. PSDF biudžetu, padidės 7 proc. arba 116,9 mln. Eur.
 

Pomenopauzinės hormonų terapijos atgimimas

2017-12-04
Pomenopauzinė hormonų terapija (PHT) praėjo įdomius istorinius laikotarpius. 1966 m. pasirodžius anuomet labai populiariai knygai „Feminine Forever“ ir remiantis pirmųjų epidemiologinių tyrimų rezultatais, buvo galvojama, kad PHT tinkama visoms menopauzės tarpsnio moterims, visais atvejais, visam gyvenimui pratęsti „amžiną moteriškumą“. Vėliau, įvertinus papildomus tyrimus, buvo nutarta, kad PHT tinkama tik kai kurioms moterims, tik tam tikrais sunkiais, sudėtingais atvejais ir tik labai trumpą, paprastai neviršijantį 1–3 m., laikotarpį. Šiandien, iš naujo įvertinus turimus senus ir naujus įrodymais grįstus duomenis, atsiradome ties pačiu „aukso viduriu“, o liaudies išmintis byloja, kad aukso vidurys visada būna pats geriausias.
 

SAM: receptus galima išrašyti ilgesniam laikui

2017-12-02
Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai primena, kad tam tikromis lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams receptus galima išrašyti ilgesniam laikui, nekompensuojamus vaistus vienų metų laikotarpiui, o kompensuojamuosius vaistus – pusei metų. Tokia galimybė egzistuoja keletą metų, bet ja būtų galima naudotis kur kas aktyviau, nei iki šiol. Tai būtų patogiau ir jiems, ir pacientams, kuriems reikėtų rečiau ateiti pas gydytojus receptų.
 

EK paskelbė ES šalių sveikatos sistemų apžvalgą

2017-12-02
Europos Komisija paskelbė ES ir atskirų ES valstybių narių sveikatos sistemos apžvalgas. Sveikatos būklės apžvalgos kiekvienoje šalyje parengtos bendradarbiaujant su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija ir Europos sveikatos sistemų ir politikos stebėjimo centru. Jose apžvelgiama gyventojų sveikata ir svarbūs rizikos veiksniai, taip pat kiekvienos iš ES valstybių narių sveikatos sistemų efektyvumas bei galimybė naudotis paslaugomis.
 

Ar bendruomenės akušeris bus šeimos gydytojo komandoje?

2017-12-01
Bendruomenės akušeriai galėtų įsitraukti į šeimos gydytojo komandą – tai pažangi medikų siūloma idėja. Tokie specialistai moterims galėtų teikti profesionalią pagalbą nuo lytinio brendimo pradžios iki menopauzės. Vakarų šalyse ši specialybė jungia dūlų, pribuvėjų, akušerių ir gimdymo pagalbininkų veiklas.
 

D. Rabašauskas: į mirtį nereikia žvelgti su baime!

2017-11-30
Gruodžio 8, 9 ir 10 dienomis Kauno miesto kamerinis teatras kviečia į vakarėlį su... mirtimi! Būtinai ateikite - tikrai nepasigalėsite!
 

Izoliuota sistolinė ir „balto chalato“ hipertenzija: gydymo pasirinkimas

2017-11-27
Dabartiniu požiūriu dauguma arterine hipertenzija sergančių pacientų turėtų būti gydomi ne monoterapija, o hipertenzinių vaistų (dažniausiai dviejų ar trijų) deriniu. Tai pabrėžiama ir naujausiose paskutinės redakcijos Europos kardiologų draugijos ir Europos hipertenzijos draugijos gairėse. Įvairių tyrimų duomenimis, stabilios normotenzijos vartojant vieną antihipertenzinį vaistą galima pasiekti ne daugiau kaip 1/3 hipertenzija sergančių pacientų. HOT tyrimo duomenimis, gydant šiuolaikiniais vaistais tikslinį diastolinį kraujospūdį (≤90 mm Hg) pavyko pasiekti 85 proc. gydytų pacientų, tačiau tik 1/3 jų buvo veiksminga monoterapija.
 

Vilnius – Kaunas – Ryga: du donorai – penkios transplantacijos

2017-11-27
„Kol lauki penktadienio. Kažkas laukia širdies donoro“. Pamenat šią Irenos Matijošaitienės fondo reklamą? Šį penktadienio rytą visi džiaugėsi, kad artėja savaitgalis, o 290 Lietuvos sergančių piliečių laukė donorinio organo: 42 širdies, 9 plaučių, 71 kepenų, 156 inksto, 8 kasos-inksto ir 4 širdies-plaučių kompleksų. Ir net 5 recipientai šeštadienio popietę sulaukė viltingo skambučio ir buvo pakviesti į vieną iš transplantacijos centrų. Šiąnakt Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose bus atliekamos 2 inkstų ir širdies transplantacijos, o Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų transplantacijos centre – širdies ir kepenų transplantacijos.
 

Ilgametė gydytojų patirtis ir emocinė parama skatina sveikti greičiau

2017-11-23
Aukštas kraujospūdis – viena iš streso bei pervargimo pasekmių, su kuria susiduria daugelis žmonių. Dėl šios priežasties buvusi Kauno klinikų pacientė Rasa aukštą kraujospūdį laikė ilgalaikio pervargimo pasekme.
 

Konferencijos Alytaus ir Kauno apskričių medikams

2017-11-22
Lapkričio 16 dieną Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje vykusi konferencija „Vidaus ligų gydymo naujovės“ subūrė draugėn nemažą būrį ne tik šios gydymo įstaigos gydytojų ir slaugytojų, bet ir aplinkinių rajonų medikus bei slaugos specialistus. Anot svetingai dalyvius priėmusio šios ligoninės direktoriaus Artūro Vasiliausko, kiekviena nauja žinia ar patirties sklaida bei patarimai gerokai praturtina žinių bagažą ir yra naudingi kasdieniame darbe.
 

Atsparios antibiotikams bakterijos kelia pavojų kiekvienam

2017-11-22
Atsparios antibiotikams bakterijos, ypač vadinamiesiems paskutinės eilės antibiotikams, tokiems kaip karbapenemai ir kolistinas, kelia pavojų kiekvienam žmogui, - užsikrėtusiems jomis ligoniams dažniau nei įprastai išsivysto komplikacijos, kyla iki trijų kartų didesnė mirties nuo infekcijos grėsmė.
 

Kodėl antibiotikus galima vartoti tik paskyrus gydytojui

2017-11-22
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad antibiotikai nėra vaistai, skirti gydyti virusines infekcines ligas, tokias kaip peršalimą ar gripą. Antibiotikai yra efektyvūs vaistai nuo bakterinių infekcijų. Tik gydytojas nustato ligą ir, kai būtina, skiria antibiotikų.
 

Šeimos gydytojo ir pediatro kasdienės aktualijos

2017-11-22
Pavasarį paminėjome 27-ąsias Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metines. Tiek pat ir mūsų nepriklausomai sveikatos apsaugos sistemai su aštuoniolika ministrų, tūkstančiais įsakymų, nutarimų, pakeitimų. Visi stoją prie SAM vairo žadėjo ir tikėjo kažką reformuoti, pastatyti ar bent pakeisti.
 

Pusmetį pereinamuoju laikotarpiu vaistininkams nebus taikomos baudos

2017-11-22
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad bus taikomas pereinamasis pusmečio laikotarpis (iki kitų metų gegužės 1 d.), kurio metu vaistinėse apsilankę ir pažeidimų užfiksavę Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) slapti pirkėjai nebaus vaistininkų piniginėmis baudomis. Tokiais atvejais bus taikomi tik įspėjimai.
 

Paciento žinios – svarbiausias gydymo sėkmės veiksnys

2017-11-22
Cukriniu diabetu Lietuvoje ir pasaulyje kasmet suserga vis daugiau žmonių. 2014 metais pasaulyje dėl šios ligos kentėjo net 422 milijonai žmonių, Lietuvoje – apie 80 tūkst. gyventojų. Naujosios technologijos, moksliniai išradimai, medikamentai padeda kontroliuoti šią ligą, tačiau svarbiausias veiksnys, užtikrinantis gydymo sėkmę, – paciento turimos žinios ir elgsena.
 

Gydymo įstaigos jau gali pirkti vaistus pigiau

2017-11-22
Nuo šių metų lapkričio 1 dienos gydymo įstaigos turi teisę įsigyti registruotus vaistinius preparatus, paženklintus užsienio kalba. Tikimasi, kad ši naujovė leis gydymo įstaigoms įsigyti vaistus mažesnėmis kainomis ir užtikrins nenutrūkstamą tolygų tiekimą.
 

Nacionaliniame Kauno dramos teatre – premjera!

2017-11-21
Sunkų ir atsakingą darbą dirbantys sveikatos priežiūros specialistai turi nepamiršti pailsėti. Teatras – puiki vieta atgauti dvasines jėgas, atsipalaiduoti, pamiršti darbinius rūpesčius. Nacionalinis Kauno dramos teatras praneša, kad gruodžio 8, 9 ir 29 dienomis bus rodoma premjera - Gotthold Ephraim Lessing „Natanas Išmintingasis“ (režisierius Gintaras Varnas).
 

Po kepenų transplantacijos – sudėtingas, bet širdžiai mielas darbas...

2017-11-21
Būna, kad sunkios, klastingos ligos netikėtai pakerta jaunus, tvirtus, sveiką gyvenimo būdą pasirinkusius, aktyviai sportuojančius žmones. Taip atsitiko ir 42 metų palangiškiui Petrui Tarvydui, apie kurį – šis Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM pasakojimas. Jau beveik dešimtmetį vyras gyvena su transplantuotomis donoro kepenimis.
 

Koksaki virusinė infekcija

2017-11-21
Enterovirusai – tai grupė Picornaviridae šeimai priklausančių virusų. Enterovirusai gali sukelti plataus spektro ir sunkumo ligas ir simptomus žmonėms. Iš jų dažnai pasitaikančios klinikinės išraiškos – karščiavimas, galvos, gerklės ir raumenų skausmai, virškinamojo trakto veiklos sutrikimai, viršutinių kvėpavimo takų infekcija, akių junginės uždegimas, rankų-kojų-burnos liga ir kt. Dėl dažniausiai sukeliamų nesunkių simptomų enterovirusinės infekcijos paplitimas yra nepakankamai įvertinamas. Sunkesnės būklės ir ligos, kurias gali sukelti enterovirusai, yra aseptinis meningitas, encefalitas, miokarditas ir kt.
 

Lėtinė mieloleukemija: ar skiriame pacientui geriausią gydymą?

2017-11-21
Lėtinė mieloleukemija (LML) – tai hemopoetinės sistemos kamieninių ląstelių mieloproliferacinė liga. LML sergama palyginti retai. Kiekvienais metais nustatoma 1–1,5 naujų šios ligos atvejų 100 tūkst. gyventojų. LML sudaro 15–20 proc. visų suaugusiųjų leukemijų. Per pastaruosius 10 metų LML paplitimas (sergančiųjų LML žmonių skaičius) pasaulyje pastebimai didėja, tai siejama su veiksmingesniu gydymu ir todėl vis ilgėjančia sergančiųjų LML gyvenimo trukme, kuri jau artėja prie LML nesergančių to paties amžiaus asmenų gyvenimo trukmės. Dažniausiai LML suserga vidutinio amžiaus žmonės (apie 64 metus), retai – vaikai ar vyresnio amžiaus asmenys. LML natūrali biologinė raida praeina tris fazes, iš kurių lėtinė fazė trunka apie 5–7 metus, nors gali būti ir kitokios trukmės: nuo kelių mėnesių iki 20 metų. Net ir gydoma, LML akceleracijos fazės metu progresuoja, pereina į blastinę krizę, pasireiškiančia agresyvia ūmine leukemija.
 

2018 metų spalio 11 dieną - konferencija „Ankstyva trombozių diagnostika, prevencija ir gydymas“

2017-11-20
Ateinančių metų rudenį, spalio 11 dieną, artėjant Pasaulinei trombozių dienai, kuri minima spalio 13 - ąją, Lietuvos širdies asociacija rengia konferenciją „Ankstyva trombozių diagnostika, prevencija ir gydymas“. Šioje konferencijoje bus skaitomi pranešimai apie ankstyvąją trombozių diagnostiką, preveciją ir gydymą, širdies ir kraujagyslių ligas, homeostazę. Su preliminaria konferencijos programa galite susipažinti žemiau.
 

Kauno klinikose - pirmoji Baltijos šalyse operacija per pažastį

2017-11-20
Kaklas ir pažastis – atrodytų dvi mažai susijusios kūno dalys, tačiau Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytojai įrodė, jog ryšys tarp jų gali būti. Ligoninės gydytojai, pritaikydami Pietų Korėjoje įgytą patirtį, pirma kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse atliko endoskopinę transaksilinę skydliaukės operaciją, atliekant pjūvį pažasties raukšlėje. Netradicinėje operacijoje dalyvavo Kauno klinikų hepatopankretobiliarinės ir endokrininės chirurgijos sektoriaus gydytojas dr. Albertas Daukša bei jo kolega gydytojas rezidentas Justas Birutis, kuris šios operacijos laukė visą savo rezidentūros laiką.
 

Po SAM derybų su medicinos profsąjungomis – trys pasiūlymai Vyriausybei

2017-11-17
Sveikatos apsaugos ministerijos ir medicinos darbuotojų profesinių sąjungų atstovų derybinėje grupėje buvo suformuluoti trys pasiūlymai, kaip didinti medicinos darbuotojų atlyginimus, kurie bus pateikti Vyriausybei.
 

Pradėta kompensuoti daugiau naujų vaistų nuo trombozės: ką reikia žinoti?

2017-11-17
Nuo lapkričio 2 dienos apdraustiems privalomuoju sveiktos draudimu Lietuvos gyventojams pradėjus kompensuoti tris inovatyvius geriamuosius antitrombozinius vaistus Apixabanum, Dabigatranum ir Rivaroxabanum, sulaukiama daug gyventojų klausimų dėl jų skyrimo tvarkos. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) informuoja apie šių vaistų skyrimo ir kompensavimo sąlygas.
 

Gydytojai vadovai – už esminę sveikatos priežiūros sistemos pertvarką

2017-11-17
Aktyvėjant debatams dėl atlyginimų medikams didinimo, Lietuvos gydytojų vadovų sąjunga (LGVS) reiškia pritarimą neseniai susikūrusio Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) reikalavimams, kad nuo ateinančių metų pradžios visų sveikatos priežiūros sistemos darbuotojų atlyginimai būtų padidinti 30 proc., per artimiausius metus – 50 proc., o iki 2020 m. – iki vidutinio ES šalių atlyginimo.
 

SAM: teisininkai patys atstovaus teismuose

2017-11-16
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekdama užtikrinti efektyvų valstybės lėšų naudojimą ir kad sveikatos sistemoje dirbantys teisininkai patys, t.y. be trečiųjų šalių, atliktų visus reikalingus darbus, nustatė naują tvarką. Ši naujovė leis ne tik taupyti valstybės biudžeto lėšas, bet ir efektyviau išnaudoti vidinius žmogiškuosius teisinius resursus.
 

Ieškoma sutarimo tarp pacientų ir medikų lūkesčių

2017-11-16
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir Seimo LVŽS frakcijos narė Asta Kubilienė įregistravo Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo Nr. XII-2538 pakeitimo projektą, kuriuo ieškoma sutarimo tarp pacientų ir medikų lūkesčių. Įstatymo pakeitimais siūloma atsisakyti baudų sveikatos priežiūros įstaigoms už veiklos rezultatus, nes tai būtų per didelė našta įstaigoms, kol nėra išspręstas adekvatus sveikatos sistemos finansavimo klausimas. Šiuo įstatymu sveikatos priežiūros įstaigos būtų tik skatinamos apmokant viršplanines pajamas prioriteto tvarka. Siekiant kuo kokybiškesnių paslaugų pacientui ir kuo efektyvesnės gydymo įstaigų veiklos, siūloma, atsisakius nuobaudų taikymo, nuo 2018 m. vykdyti tik įstaigų veiklos stebėseną ir rezultatus viešinti nuo 2019 m.
 

Skausmo įvertinimas vaikams

2017-11-15
Skausmas (dolor) yra nemalonus sensorinis ir emocinis pojūtis (algesia), susijęs su esamu arba galimu audinių pažeidimu. Skausmas yra tai, ką sako pacientas. Tai kompleksinis, subjektyvus, fenomenas, turintis keletą matmenų: intensyvumas, kokybė, eiga, asmeninis suvokimas. Visa tai yra unikalus kiekvieno individo patyrimas, todėl gali būti ištiriamas ir nustatomas tik netiesiogiai.
 

Neaiškios kilmės karščiavimas

2017-11-15
Karščiavimas yra viena dažniausių priežasčių, dėl kurios tėvai kreipiasi į gydytoją. Iš pradžių neaiškios kilmės suaugusiųjų karščiavimo terminu buvo apibrėžtas karščiavimas, kai temperatūra aukštesnė nei 38,3 °C, trunkantis ilgiau kaip tris savaites, nenustačius priežasties po paciento fizinio ištyrimo ir pirminių laboratorinių tyrimų arba po vienos savaitės tyrimo stacionare.
 

Seime diskutuota apie senėjančią visuomenę

2017-11-15
Lietuvos Respublikos Seime, Europos informacijos biure vykstančioje konferencijoje „Lietuva kylančios „sidabrinės bangos“ akivaizdoje. Katastrofa ar galimybė? Situacija. Sprendimai. Politika“ diskutuojama apie senėjančią visuomenę.
 

Karštiniai traukuliai

2017-11-14
Karštiniai (febriliniai) traukuliai (KT) – tai su karščiavimu susiję kūdikių ir mažų vaikų (nuo 6 mėn. iki 6 metų) priepuoliai nesant neuroinfekcijos arba kitos žinomos ūminės priežasties, taip pat jei vaikui anksčiau nėra buvę neprovokuotų epilepsijos priepuolių. Karštiniai trukuliai yra dažniausia vaikų traukulių rūšis nuo 6 mėn. iki šešerių metų amžiaus, pasitaiko apie 2–5 proc. visų vaikų. Traukuliai beveik visada toniniai-kloniniai ir generalizuoti, tik apie 5 proc. gali būti ne toniniai-kloniniai, pasireikšti be sąmonės sutrikimų, tik su akių nukrypimais, atonijos arba cianozės reiškiniais. Dažniausiai pirmasis KT priepuolis ištinka 14–24 mėn. amžiaus vaikus. 80–85 proc. KT pasireiškia vaikams iki trejų metų.
 

Kosulys – grėsmingos ligos simptomas

2017-11-14
Lapkričio 15 d. minima lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) diena. Europoje šia liga 40–69 metų amžiaus grupėje serga net 9 proc. visų gyventojų. Pastebima, jog 3 iš 1000 vyrų ir 1 iš 1000 moterų dėl šios ligos miršta kasmet. Plačiau LOPL gydymo būdus ir pasekmes pasakoja Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) Pulmonologijos skyriaus vedėjas Arvydas Valavičius.
 

Paskutinės eilės antibiotikai nebeveikia: kokie galimi sprendimo būdai?

2017-11-14
Atsparių bakterijų, ypač vadinamiesiems paskutinės eilės antibiotikams, atsiradimas ir plitimas kelia didelį nerimą ir grėsmę pacientų saugai. Antibiotikams atspariomis bakterijomis užsikrėtusiems žmonėms dažniau nei įprastai išsivysto komplikacijos ir net iki trijų kartų padidėja mirties nuo infekcijos grėsmė.
 

Cukrinis diabetas gydomas vis sėkmingiau

2017-11-14
Viena sparčiausiai plintančių ligų pasaulyje – cukrinis diabetas. Kasdien diagnozuojami tūkstančiai naujų diabeto atvejų. Anot endokrinologų, ji tarsi pandemija, savo kelyje pakertanti tiek jauną, tiek seną, visiškai neatsižvelgianti nei į žmogaus amžių, nei socialinį statusą. Lietuvoje diabetu serga maždaug 80 tūkst. žmonių. Tačiau gydytojų nuomone, dar yra bent pusė tiek, kuriems ši liga nediagnozuota.
 

Seminare - apie Europos Sąjungos dabartį bei ateities perspektyvas

2017-11-13
Lapkričio 10-11 dienomis Kaune vykęs tradicinis seminaras regioninei žiniasklaidai, kurį organizavo Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje, kaip įprastai, sulaukė didžiulio žurnalistų ir Lietuvos leidinių redaktorių susidomėjimo. Dvi dienas seminaro dalyviai su autoritetingais pranešėjais aktyviai diskutavo įvairiausiomis temomis – padedant Europos Sąjungos ateitimi, Rail Baltica projekto pristatymu ir nagrinėjimu, o baigiant medijų raštingumo – netikrų naujienų tematika ir multimedijų pasakojimų kūrimo subtilybėmis.
 

Nuo sepsio miršta 100 tūkst. nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių – kaip jiems padėti?

2017-11-11
Pasaulyje nuo sepsio kasmet miršta apie 100 tūkstančių nėščiųjų ir gimdyvių bei milijonas naujagimių. Didžiosios dalies šių mirčių galima būtų išvengti imantis prevencinių priemonių, laiku diagnozuojant sepsį bei nedelsiant pradedant gydymą. Kauno klinikos, užtikrindamos mokslo pažangą, prisijungė prie Pasaulio sveikatos organizacijos šiais metais vykdomo Pasaulinio nėščiųjų ir gimdyvių sepsio tyrimo. Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė gydytoja akušerė-ginekologė prof. Rūta Jolanta Nadišauskienė tapo Rytų Europos šalių ir centrinės Azijos, dalyvaujančių tyrime, koordinatore.
 

Vyrus ragina nemokamai tikrintis dėl prostatos vėžio

2017-11-10
Lapkričio mėnuo visame pasaulyje žinomas „Barzdoto lapkričio“ (arba „Movember“) vardu, kuomet vyrai yra skatinami pasitikrinti dėl prostatos vėžio. Prie šios iniciatyvos prisideda ir Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK), kviesdama Lietuvos vyrus susirūpinti savo sveikata ir sudalyvauti nemokamoje prostatos vėžio prevencinėje programoje.
 

Nuo kitų metų - išsamesnis akių tyrimas

2017-11-10
Nuo kitų metų nuspręsta įdiegti ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis apmokėti akių ligų gydytojo (oftalmologo) išplėstinę konsultaciją, kurios metu atliekamas optinės koherentinės tomografijos tyrimas.
 

Grėsmingą ligą išdavė dusulys ir padidėjęs kraujospūdis

2017-11-09
„Viskas prasidėjo prieš tris metus, kai pajaučiau, jog vis dažniau pritrūksta energijos, pasidarė sunkiau kvėpuoti. Pirmiausia įtariau širdies sutrikimus“, – pasakojimą pradeda Saulius.
 

Vyriausybei teiks siūlymą nuo gegužės atlyginimus didinti 20 proc.

2017-11-09
Po susitikimo su medikų profesinių sąjungų atstovais, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga Vyriausybei teiks siūlymą nuo kitų metų gegužės mėnesio visų sveikatos priežiūros specialistų darbo užmokestį padidinti ne mažiau kaip 20 procentų. Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas teigia esąs patenkintas šiuo derybų rezultatais.
 

Hipercholesterolemijos gydymo svarba siekiant sumažinti ŠK ligų riziką

2017-11-09
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 17,5 mln. žmonių kasmet pasaulyje miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL). Europoje per metus šios ligos sukelia daugiau nei 4 mln. mirčių. Suskirsčius šalis pagal ŠKL mirštamumo riziką, Lietuva patenka į didelės rizikos grupę. ŠKL profilaktika ir rizikos veiksnių pašalinimas gali net iki 80 proc. sumažinti ŠKL. ŠKL profilaktika turėtų būti vykdoma tiek bendroje populiacijoje, tiek asmenims, turintiems vidutinę ar didelę ŠKL riziką ar jau sergantiems ŠKL, propaguojant sveikos gyvensenos įpročius bei mažinant kitus ŠKL rizikos veiksnius. Vienas iš jų yra didelė mažo tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracija kraujyje.
 

Endoskopinės chirurgijos naujienos – KUL mokslinėje praktinėje konferencijoje

2017-11-08
Lapkričio 10 d. Klaipėdos universitetinė ligoninė (KUL) ir Klaipėdos chirurgų draugija organizuoja mokslinę praktinę konferenciją „Endoskopinė chirurgija“, kurios metu chirurgai pristatys šios srities naujienas ir kalbės apie praktinio darbo atvejus endoskopinės chirurgijos srityje. Endoskopinė chirurgija Lietuvoje pagreitį įgavusi jau kurį laiką – endoskopinės operacijos gali būti atliekamos pacientams, turintiems polipų storojoje žarnoje, skrandyje ar stemplėje, organų kraujavimui stabdyti ir kitoms sveikatos problemoms spręsti.
 

Siūlo gyventojų eiles gydymo įstaigose mažinti paskatinimu

2017-11-08
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos (TS-LKD) nariai Ingrida Šimonytė ir Mykolas Majauskas įregistravo Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pakeitimo ir papildymo straipsnius, kuriais siūlo ne baudimais, o skatinimu gydymo įstaigas motyvuoti mažinti pacientų patekimo pas gydytojus eiles.
 

Pritarimą organų donorystei išreiškė rekordiškai daug piliečių

2017-11-08
Spalį, kai Lietuvoje tradiciškai vyksta daug Europos ir pasaulinei organų donorystės dienai skirtų renginių, suaktyvėja ir gyventojai – jie internetu pasirašo daugiau pritarimų donorystei.
 

Lietuvoje vaikai bus skiepijami nuo meningokokinės infekcijos

2017-11-07
Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad nuo kitų metų Lietuvoje planuojama pradėti skiepyti vaikus nuo meningokoko. Toks sprendimas priimtas siekiant apsaugoti vaikus nuo šios pavojingos ligos, kuria sergamumas Lietuvoje itin didelis.
 

Akreditavimo tarnyba apgina vartotojų teisėtus reikalavimus

2017-11-07
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) yra atsakinga už į Lietuvos rinką teikiamų medicinos priemonių (prietaisų) (toliau – medicinos priemonės) saugą. Viena iš Akreditavimo tarnybos funkcijų – tai vartotojų skundų dėl nesaugių medicinos priemonių nagrinėjimas. Akreditavimo tarnyba, išnagrinėjusi pateiktus skundus, patenkino 60–70 proc. vartotojų teisėtų reikalavimų, tai yra jiems buvo grąžinti pinigai ar pakeisti gaminiai.
 

M. Majausko pranešimas: „Medikų atlyginimai turi didėti 400 eurų“

2017-11-06
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys Mykolas Majauskas kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą ir finansų ministrą Vilių Šapoką, primygtinai ragindamas peržiūrėti 2018 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto rezervo dydį ir jo paskirstymo tvarką.
 

Doc. Loreta Kuzmienė – apie žurnalo leidybą ir atsakomybę

2017-11-06
Kaip jau rašėme, doc. dr. Loreta Kuzmienė žurnalo „Lietuvos oftalmologija“ rengimą ir leidybą iš kolegės redaktorės Jūratės Mildos Balčiūnienės perėmė 2005-ųjų metų gruodį. Pateikėme jai keletą klausimų.
 

Sinusito gydymas

2017-11-03
Sinusitas – tai ūminis ar lėtinis prienosinių ančių (sinusų) uždegimas. Pagal ligos trukmę ančių uždegimas gali būti ūminis (trunka trumpiau nei 1 mėnesį), poūmis (trukmė 1–3 mėnesiai) bei lėtinis (trunka ilgiau nei 3 mėnesius) [1.] Remiantis sinusų ertmėje rastu turiniu, ūminis sinusitas gali būti serozinis, kai ančius užpildo serozinis, vandeningas sekretas, bei pūlingas, kai sinusuose randama tiršti, tąsūs pūliai. Ūminis sinusitas gydomas vaistais, tačiau jam užsitęsus ar dažnai kartojantis ūminio sinusito epizodams gali prasidėti lėtinis ančių uždegimas, kurio gydymui gali prireikti chirurginės intervencijos. Todėl labai svarbu anksti pastebėti ir laiku gydyti ūminį sinusitą, kad išvengtume vėlesnių komplikacijų.
 

Gydytojos Angelės Starkienės prisiminimai apie terapeuto darbą Kauno klinikų poliklinikoje

2017-11-03
Baigusi Kauno medicinos institutą, 1968 metais buvau paskirta dirbti terapeute į Kauno klinikų (KK) konsultacinę polikliniką. 1968–1978 metais dirbau apylinkės terapeute, 1979–1982 metais – vyr. gydytojo pavaduotoja laikino nedarbingumo ekspertizės reikalams, 1986–2013 metais – terapeute konsultante. Per minėtą laikotarpį ne kartą keitėsi tiek ligoninės tiek poliklinikos pavadinimai, bet visais laikais žmonėms buvo žinomos „Kauno klinikos“ ir „Kauno klinikų poliklinika“.
 

Priklausomybės centrų reorganizacija įvykdyta!

2017-11-02
Nuo lapkričio 1 d. Lietuvoje veikę atskiri penki priklausomybės ligų centrai (PLC), pradeda darbą kaip bendras Respublikinis priklausomybės ligų centras. Įvykdyta reorganizacija padės užtikrinti kokybiškesnių, įvairesnių paslaugų teikimą asmenims, vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas, sumažinti laukimo eiles, sudaryti galimybę gauti reikiamas paslaugas ne tik didžiųjų miestų, bet ir atokesnių rajonų gyventojams. Galimybė perskirstyti tiek finansinius, tiek turimus žmogiškuosius resursus, koncentruojant bendrąsias funkcijas, padės Lietuvos gyventojams greičiau gauti reikiamas gydymo paslaugas.
 

Ligų prevencijos paradoksai: žino, bet nesitikrina

2017-11-02
Naujausiais visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, net 80 procentų nustatyto amžiaus žmonių žino, kad gali nemokamai dalyvauti prevencinėse programose, tačiau pasitikrina tik kas antras ar kas trečias (priklauso nuo prevencinės programos) apie tai žinančiųjų. Situacija paradoksali – juk, jei žmogus yra atsakingas už savo sveikatą ir žino apie galimybę nemokamai pasitikrinti sveikatą – jis neturėtų delsti, suprasdamas, kad tai ligos neatitolina, sako specialistai.
 

Veninės kraujotakos nepakankamumas ir jo gydymo būdai

2017-11-02
Lėtinis veninis nepakankamumas (LVN) – tai sindromas, kuris kyla dėl to, jog kraujui yra sudėtinga grįžti iš apatinių galūnių į širdį, todėl jis užsilieka kojų venose, sukelia sąstovį ir audinių edemą. Tai yra dažna ir aktuali problema, su kuria susiduria apie 10–20 proc. žmonių, iš kurių didžioji dalis – moterys. Pagal paplitimą ši liga yra viena dažniausių pasaulyje, tačiau neretai ji nėra laiku diagnozuojama ir nesulaukia reikiamo gydytojų bei pacientų dėmesio. Negydomas veninis nepakankamumas gali sukelti sunkių komplikacijų, todėl svarbu stengtis išvengti šios patologijos, o atsiradus pirmiesiems simptomams – skubiai pradėti gydymą.
 

Vakcina nuo gripo nėščiosioms: skiepytis, negalima delsti

2017-10-31
Neseniai dviejų vaikų mama tapusi Monika Mačiulienė džiaugiasi ant rankų sūpuodama sveiką mergaitę. Tačiau artima moters draugė, nėštumo metu susirgusi gripu, išgyveno neramų laiką. Laimei, komplikacijų tiek jaunai mamai, tiek mažyliui išvengti pavyko. Tačiau tokios istorijos ne visuomet baigiasi sėkmingai. Duomenys rodo, kad 2009-2010 metų gripo epidemijos metu Lietuvoje sirgusioms nėščiosioms sunki ligos forma buvo keturis kartus dažnesnė nei bendrai populiacijoje. Net iki 39 procentų visų atvejų stebėtas priešlaikinis gimdymas, 11 procentų atvejų neišvengta intrauterininės vaisiaus žūties, ir iki 7 procentų atvejų baigėsi naujagimio mirtimi.
 

Kviečia dalyvauti antikorupcinių iniciatyvų atrankoje

2017-10-31
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) Tarptautinės antikorupcijos dienos proga organizuoja antikorupcinių iniciatyvų atranką. Paraiškas kviečiamos teikti valstybės ir savivaldybės įstaigos, įmonės, organizacijos, privačios sveikatos priežiūros įstaigos, taip pat draugijos, asociacijos bei kitos organizacijos, atstovaujančios pacientų bei medikų bendruomenės interesus, vaistinių preparatų rinkodaros teisės turėtojai, studentų organizacijos, kiti juridiniai ir fiziniai asmenys, 2017 m. įgyvendinę ar teikiantys pasiūlymus dėl antikorupcinių iniciatyvų sveikatos sektoriuje įgyvendinimo ateityje.
 

Pradeda formuoti aukštų specialistų rezervą

2017-10-31
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia viešą atranką, kurios metu kviečia aukštą kvalifikaciją ir didelę profesinę patirtį turinčius specialistus teikti savo kandidatūras. Taip pradedamas formuoti vadinamasis aukštos kvalifikacijos specialistų rezervas, kuriame esantys pretendentai būtų pasitelkiami atsakingiems darbams, kai susiklosto tokios situacijos, kuomet SAM pavaldžios įstaigos netenka nuolatinių vadovų. Pavyzdžiui, teismui priėmus sprendimą juos nušalinti iš užimamų pareigų.
 

Kur kreiptis nemokamos emocinės pagalbos?

2017-10-31
Privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti pacientai turi galimybę atskirai pasirinkti ne tik šeimos gydytojo paslaugas teikiančią įstaigą, bet ir psichikos sveikatos centrą, sudariusį sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK). Tad žmonėms, kuriems reikalinga emocinė pagalba, jos reikėtų ieškoti ne tik telefonu, internetu, bet ir atvykus pas psichikos sveikatos specialistus.
 

Moderniausia vėžio diagnostika taikoma bene rečiausiai Europoje

2017-10-31
Nors, Higienos instituto duomenimis, vėžys Lietuvoje diagnozuojamas vis dažniau, anksti aptikta liga gali būti išgydoma. Onkologinių ligų diagnostika šiandien jau neatsiejama nuo naujausio pozitronų emisinės tomografijos (PET) tyrimo. Dėka PET, taikant kartu su kompiuterine tomografija (KT), ligos diagnozė yra ypač tiksli, o gydymas – daug efektyvesnis.
 

VLK: į šeimos gydytoją kreipiasi vis dažniau

2017-10-31
Lietuvos gyventojų vizitai pas savo šeimos gydytojus dažnėja kasmet. Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, per devynis šių metų mėnesius apsilankymų skaičius pas šeimos gydytojus siekė 8,8 mln. – tai beveik 330 tūkst. apsilankymų daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai ir beveik 600 tūkst. daugiau nei užpernai. Tolygiai kasmet didėja ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų dalis, skiriama gydymo įstaigoms apmokėti už šeimos gydytojų darbą.
 

Pritarė patobulintam Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo projektui

2017-10-31
Sveikatos reikalų komitetas spalio 25 d. posėdyje svarstė Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo projektą (Nr. XIIIP-1071) (toliau – BTEĮ projektas) ir jį lydinčius Sveikatos sistemos įstatymo projektą (Nr. XIIIP-1072) ir Farmacijos įstatymo projektą (Nr. XIIIP-1073).
 

Prasideda sutarčių pasirašymas su VSSF konkurso laimėtojais

2017-10-31
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu patvirtintas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo (VVSSF) tarybos sprendimas dėl šio fondo lėšų projektams paskirstymo. Iki lapkričio 27 d. bus sudaromos sutartys su laimėtojais, o jas pasirašius – prasidės projektų įgyvendinimas. Tad konkurso laimėtojai, siekiantys projektines veiklas pradėti kuo greičiau raginami nedelsiant susisiekti su fondo administravimo grupe el. paštu fondas@sam.lt arba tel. 8 5260 4716; 8 5266 1431.
 

Antrosios kartos antihistamininiai vaistai. Poveikio ypatumai: kada ir kaip?

2017-10-31
Antihistamininiai vaistai yra vieni dažniausiai klinikinėje praktikoje vartojamų vaistų. Dauguma jų yra palyginti gerai toleruojami, tačiau tik naujųjų, vadinamųjų antrosios kartos, antihistamininių vaistų, saugumas išsamiai tyrinėtas ir įvertintas. Antihistamininiai vaistai nėra vienodi ar ekvivalentiški, todėl vieni ar kiti gali būti tinkamesni ar vengtini kai kuriems pacientams.
 

Išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalas“

2017-10-31
Jau turbūt skaitėte socialiniuose tinkluose – išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalas“. Šiame numeryje – išsamus interviu su sveikatos apsaugos viceministre Kristina Garuoliene apie naująjį Kompensuojamųjų vaistų kainyną, pokyčių jame reikalingumą, prasmę ir esmę; kita publikacija – interviu su Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininku Artūru Černiausku apie naująjį Darbo kodeksą ir tai, kaip naujasis įstatymas palietė medikų darbo ir poilsio režimą.
 

Šiuolaikinis daugiadalykis požiūris į cukrinio diabeto gydymą

2017-10-31
Naujausiais duomenimis, pasaulyje cukriniu diabetu (CD) serga daugiau nei 415 mln. žmonių, iš jų >190 mln. – dar nediagnozuotu CD. Ši liga jiems bus nustatyta, kada nors vėliau, jau išsivysčius komplikacijoms, kai gydymas būna mažiau veiksmingas, o baigtys – nebe tokios palankios. CD visame pasaulyje sparčiai dažnėja. Prognozuojama, kad išlikus dabartinėms sergamumo didėjimo tendencijoms, apie 2040 m. CD sergančių žmonių skaičius pasaulyje išaugs iki 642 mln. ar netgi daugiau.
 

Kaip išvaikyti rudeninę depresiją? Paskaitykite ir sužinosite!

2017-10-30
Ruduo - nesibaigiančių darganų, lietaus ir vėjų metas. Kai už lango niūru ir drėgna, ne linksmesnės nuotaikos sukiojasi ir dažno iš mūsų galvose. Kaip nepasiduoti rudeninei depresijai? Kauno miesto kamerinis teatras turi puikių idėjų - rudeninę depresiją kviečia vaikyti lankantis spektakliuose ir pristato repertuarą pagal kiekvieno skonį. Tik rinkitės! Ir dalinkitės žinia apie lapkričio mėnesio spektaklius su kitais (informacija - prisegtuke).
 

Artėja tamsusis metų laikas: stiprinkime organizmą ir ieškokime šviesos

2017-10-27
Visai netrukus atšauksime vasaros laiką, paskutinį spalio sekmadienį pasukdami laikrodžių rodykles viena valanda atgal. Dienos tampa vis trumpesnės, Lietuvoje įsigali tamsusis metų laikmetis. Deja, sulig juo prasideda ir ligų sezonas, padažnėja ir smulkių negalavimų bei nuotaikos svyravimų. Kaip sušvelninti negatyvias pasekmes, pasakoja vienintelės Lietuvoje tik fitoterapinius produktus gaminančios bendrovės „Innovative Pharma Baltics“ (IPB) specialistė Gabrielė Balčiūnaitė.
 

Nuo pneumokokinės infekcijos nemokamai skiepys daugiau žmonių

2017-10-23
Nuo pneumokokinės infekcijos nemokamai galės skiepytis ir asmenys, sergantys lėtine obstrukcine plaučių liga. Ligi šiol jie nebuvo įtraukti į nemokamai nuo pneumokokinės infekcijos skiepijamų asmenų rizikos grupes.
 

VLK informacija apie PSDF lėšomis apmokamą reabilitaciją

2017-10-19
Ne vienas mūsų skaitytojas teiravosi, kokios galimybės šiandien gauti nemokamą ar iš dalies mokamą sanatorinį gydymą - kokiais atvejais jis skiriamas, ar skiriamas vaikams, ir panašiai. Šiuos klausimus peradresavome VLK ir netrukus gavome išsamų atsakymą. Štai jis.
 

Artroskopinės operacijos – ortopedijos dabartis ir ateitis

2017-10-18
Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) vyko kasmetiniai kelio ir peties artroskopijos kursai, į kuriuos susirinko per 200 šios srities specialistų – gydytojų ortopedų-traumatologų. Mažai invazinės artroskopinės operacijos tampa vis populiaresnės Lietuvoje. Jos atliekamos, kai reikia šalinti įvairius kelio, peties, riešo, čiurnos ar klubo sąnario pažeidimus. Apie naujausias tendencijas šioje srityje kalbamės su KUL Traumatologijos departamento Sporto traumų sektoriaus vedėju bei Lietuvos artroskopijos ir sporto traumatologijos asociacijos (LASTA) prezidentu Marku Fiodorovu. Jis kasmet stažuojasi pasaulinio lygio mokymuose, skirtuose praktiškai tobulinti artroskopijos operacijų įgūdžius, kur skaito pranešimus ir moderuoja mokslines diskusijas.
 

Lietuvoje – dėkingumo renginiai gyviesiems donorams, mirusių donorų artimiesiems ir medikams

2017-10-18
Organų donorai ir jų artimieji verti didžiausios pagarbos ir amžino dėkingumo. Todėl spalį, kai minima Europos ir Pasaulinė organų donorystės diena, visoje Lietuvoje netrūksta įvairių renginių, skirtų prisiminti organų donorus ir padėkoti jų artimiesiems už kilnų apsisprendimą padovanoti mirusiųjų organus donorystei kitų gyvybei gelbėti. Stengiamasi pagerbti ir įvairių sričių medikus, kurie dirba itin atsakingoje – organų donorystės ir transplantacijos – srityje.
 

Krūtinės angina: lengvesnė ligos eiga ir aukštesnė gyvenimo kokybė

2017-10-17
Lėtinė krūtinės angina (KA) yra viena tų ligų, kurios reikšmingai neigiamai paveikia paciento gyvenimo kokybę. Amerikos kardiologų draugija ir Amerikos širdies asociacija pabrėžia, kad svarbiausi KA gydymo tikslai – atkurti ir palaikyti reikiamo lygio paciento kasdienį aktyvumą, funkcinį pajėgumą ir gyvenimo kokybę, siekti maksimalaus išgyvenamumo ir visiškai (arba beveik visiškai) eliminuoti KA simptomus, sugrąžinti pacientui normalų aktyvumą.
 

Kavos pertraukos keičiamos sveikuoliškais atokvėpiais, bet vakare...

2017-10-17
Dešimt procentų įmonių, organizuojančių konferencijas, į jų programas jau įtraukia bent kelis sveikatinimo elementus – pertraukas be kavos, trumpas mankštas, kineziterapeuto konsultacijas. Tokia statistika buvo paskelbta Kaune, viešbutyje HOF vykusiuose verslo pusryčiuose, į kuriuos susirinko su neįprastais darbuotojų motyvavimo metodais susipažinti panorę įmonių vadovai.
 

Nelaimingi paaugliai Lietuvoje

2017-10-16
Per pastaruosius dešimt metų nelaimingų paauglių skaičius Lietuvoje reikšmingai sumažėjo: dabar jų dalis siekia 8 proc. tarp berniukų ir 15 proc. tarp mergaičių. Dažniau nelaimingi jaučiasi vyresnio amžiaus paaugliai.
 

Žvakučių akcija 1521 organų donorui pagerbti – tarp jų ir Justinai

2017-10-16
Spalio 20 dieną, penktadienį, jau ketvirtus metus iš eilės Lietuvoje surengta žvakučių akcija, skirta spalio mėnesį Pasaulinei ir Europos organų donorystės dienai paminėti bei pagerbti organų donorus. Akciją organizavo Lietuvos Asociacija „Gyvastis“. Jau bene tradicija tapusi akcija vyko net 11-oje Lietuvos miestų, kuriuose susirinkę žmonės uždegė žvakutes, išreikšdami pagarbą donorams už dovanotą gyvenimą ir tyliai pasimelsdami už tuos, kurių jau nebėra, bet kurių dėka gali gyventi pilnavertį gyvenimą.
 

SAM: kompensuos daugiau inovatyvių vaistų

2017-10-16
Nuo lapkričio 2 dienos į Kompensuojamųjų vaistų Kainyną bus įtraukti nauji antitromboziniai vaistai Apixabanum, Dabigatranum ir Rivaroxabanum, kurių iki šiol mūsų kraštiečiai dažniausiai vykdavo įsigyti į kaimyninę Lenkiją. Šie vaistai skirti prieširdžių virpėjimo ir plazdėjimo komplikacijoms perspėti, plaučių embolijai bei giliųjų venų trombozei gydyti. Jie bus kompensuojami 80 proc. lygiu.
 

Seimas pradeda svarstyti ženkliai didėjantį kitų metų PSDF biudžetą

2017-10-16
Seimas po pateikimo pritarė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pateiktam planuojamam 2018 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto projektui, kuris kitais metais sudarys 1,75 mlrd. eurų. Tai yra 11 proc. arba apie 173 mln. eurų daugiau, lyginant su šių metų patvirtintu biudžetu. Tad dabar jis pradedamas svarstyti Seime, kur bus patvirtintas.
 

Didžiulė mamos padėka Kauno klinikų medikams

2017-10-16
Šiltas ir ramus rudens vakaras jaunai šeimai vos nesibaigė skaudžia nelaime. Po avarijos Kristina ir jos mažametė dukra atsidūrė Kauno klinikų Skubios pagalbos centre. Dabar Kristina ir jos šeima tą vakarą prisimena kaip gerą nuotykį ir meldžiasi už Kauno klinikų Skubios pagalbos centro gydytojų ir slaugytojų kantrybę ir atkaklumą.
 

Padėkos renginys donorystės ir transplantacijos proceso dalyviams

2017-10-16
Lietuvos asociacija „Gyvastis“ 2017 metų spalio 20-ąją, penktadienį, organizuoja Padėkos renginį, skirtą pagerbti tuos, kurie dalyvauja organų donorystės ir transplantacijos procese. Vieni jų prisideda didžiuliu žmogiškumu ir dosnumu, kiti nepamatuojamu profesionalumu ir atsidavimu, treti tikėjimu ir organų donorystės idėjos palaikymu.
 

Bakterinė vaginozė: kada ir kaip gydyti

2017-09-30
Klinikinėje praktikoje dažniausiai pasitaiko šios vaginito formos: bakterinė vaginozė, vulvovaginalinė kandidiazė ir trichomoniazė. Bakterine vaginoze dažniau serga žemesnio socialinio ekonominio luomo, daug lytinių partnerių turinčios, rūkančios, intrauterines kontracepcijos priemones naudojančios moterys. Vulvovaginalinės kandidiazės atsiradimą skatina vaginalinių ar sisteminių antibiotikų vartojimas, rafinuotų angliavandenių, saldumynų gausi mityba, blogai kontroliuojamas cukrinis diabetas.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.