Lietuvos naujienos

Seimas pradėjo svarstyti didėjantį kitų metų PSDF biudžetą

2018-10-19
Seimo nariai po pateikimo pritarė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pateiktam ženkliai didėjančiam kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetui. Skaičiuojama, kad jis bus didesnis 296 mln. eurų, lyginant su dabartiniu, ir iš viso sudarys 2 mlrd. 60 mln. eurų. Tad dabar ateinančių metų PSDF biudžetas bus svarstomas komitetuose.
 

Augantis PSDF biudžetas kitąmet sudarys daugiau nei 2 milijardus eurų

2018-10-18
Kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondas (PSDF) bus didesnis 296 mln. eurų ir iš viso sudarys 2 mlrd. 60 mln. eurų.
 

Dvynių seserų kova už gyvenimą prasidėjo dar motinos įsčiose

2018-10-18
Sėkmingai atliktą kraujo perpylimo operaciją vienai iš dar negimusių dvynukių lėmė ne tik aukšta Kauno klinikų gydytojų kompetencija, patirtis ir technologijos, be kurių šiuolaikinės medicininės intervencijos neįsivaizduojamos, bet ir tėvų ryžtas bei kraujo donorų gerumas. Pirmą kartą Lietuvoje atlikta sudėtinga operacija šeimai suteikė galimybę išsaugoti abi mergaites, sėkmingai sulaukti nėštumo pabaigos ir dėkoti ne tik gydytojams, bet ir visiems kraujo donorams, kurie to net nežinodami prisidėjo prie vienos mažos mergaitės gyvybės išgelbėjimo.
 

Motinos pieno oligosacharidai

2018-10-17
Geriausias maistas kūdikiams yra motinos pienas. Motinos pienas ne tik aprūpina kūdikio organizmą visomis mitybinėmis medžiagomis, reikalingomis augimui, bet ir pasižymi unikaliomis savybėmis – užtikrina kūdikio organizmo apsaugą, palankiai veikia žarnyno mikrobiotos kolonizaciją bei žarnyno brendimą.
 

Kodėl pacientai, sergantys lėtiniu širdies nepakankamumu, nesilaiko vaistų vartojimo drausmingumo? Psichikos sveikatos įtaka

2018-10-17
Lėtinio širdies nepakankamumo simptomų kontrolei būtinas griežtas medikamentinio gydymo plano laikymasis. Beta adrenoblokatorių, angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitorių, angiotenzino receptorių blokatorių, diuretikų vartojimas mažina ne tik tipinius širdies nepakankamumo simptomus, bet ir pagerina pacientų išgyvenamumą. Jeigu pacientai vartotų vaistus reguliariai, sumažėtų apsilankymų pas sveikatos priežiūros specialistus kiekis, gydymo kaštai.
 

Suaugusiųjų serozinio otito konservatyvaus gydymo baigtys

2018-10-16
Darbo tikslas. Įvertinti suaugusiųjų ūminio serozinio ostito (ŪSO) priežastis ir konservatyvaus gydymo baigtis. Tyrimo metodai. Atliktas retrospektyvinis tyrimas. Išanalizuotos 2010–2017 m. dėl ŪSO konservatyviai gydytų pacientų ambulatorinės kortelės. Tyrimo dalyviai. LSMUL KK ANG ligų ambulatoriniame skyriuje 2010–2017 m. konservatyviai dėl ŪSO gydyti 58 pacientai. Rezultatai. Iš viso po 16-os konservatyvaus gydymo savaičių pasveiko 52 (83,9 proc.), 10 (16,1 proc.) pacientų (ausų) buvo nukreipti chirurginiam gydymui. Nustatyta, jog iš 62 ausų dažniausias etiologinis ŪSO veiksnys buvo ŪRS 36 (58,1 proc.), rečiau AR 12 (19,3 proc.), LRS 5 (8,1 proc.), GERL 4 (6,5 proc.). Išvados. Po konservatyvaus suaugusiųjų ŪSO gydymo keturi penktadaliai pacientų ausų pasveiko ir vienas penktadalis buvo nukreiptas chirurginiam gydymui, tad konservatyvus ŪSO gydymas yra efektyvus ir turėtų būti pirmasis gydymo pasirinkimas. Nustatyta, jog daugiau nei pusė suaugusiųjų ŪSO etiologinių veiksnių sudarė ŪRS, kiti etiologiniai veiksniai buvo daug retesni.
 

Pacientų saugumui didinti – specialūs žymekliai operacinėse

2018-10-15
Operacijų ir kitų sudėtingų procedūrų metu dirbanti įvairių specialistų komanda neretai į pagalbą pasitelkia naująsias metodikas, leidžiančias užtikrinti sklandžią šių procedūrų eigą. Gebėjimas optimizuoti sudėtingus procesus ne tik užtikrina procedūros sėkmę ir didesnį pacientų saugumą, bet ir sumažina specialistų patiriamą emocinę įtampą. Šio tikslo Kauno klinikose aktyviai siekiama jau septynerius metus, kuomet buvo priimtas sisteminis sprendimas – operacinėse esančius švirkštus ir vaistus žymėti spalvotais lipdukais. Siekiant ir toliau lengvinti specialistų komandos darbą, mažinti klaidų tikimybę bei didinti pacientų saugumą, visose operacinėse vienodai žymimi ir stalčių skyreliai, o juose vaistai sudedami vienoda tvarka.
 

Kviečia rinkti aktyviausius sveikos gyvensenos propaguotojus

2018-10-15
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kviečia siūlyti asmenis, organizacijas, neformalius veiklių žmonių susibūrimus apdovanojimams „Už sveiką gyvenseną“ ir padėkoti jiems už pastangas stiprinti visuomenės sveikatą. Jau antrą kartą vyksiantys apdovanojimai – tai padėka aktyviems mūsų visuomenės nariams už jų ilgametį darbą ir asmeninį pavyzdį įkvepiant kitus rinktis aktyvesnį, sveikesnį, įdomesnį gyvenimo būdą.
 

Vyriausybė pritarė saugesnės ir sveikesnės visuomenės kūrimo ilgalaikėms kryptims

2018-10-12
Vyriausybėje pritarta Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento parengtam Valstybinės narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos 2018–2028 programos projektui (toliau – Programa), kuris toliau bus svarstomas Seime.
 

Antros kartos antihistamininis vaistas, neslopinantis centrinės nervų sistemos

2018-10-12
Antihistamininiai vaistai yra plačiai vartojami alerginio rinito ir dilgėlinės gydymui. Alerginis rinitas yra heterogeninė liga, kuriai būdingas čiaudulys, niežulys, nosies užgulimas arba nosies sekreto tekėjimas. Kartu su alerginiu rinitu dažnai stebimas ir konjunktyvitas, kuris sukelia akių perštėjimą ir ašarojimą, o tai gali neigiamai paveikti vairavimo įgūdžius. Epidemiologiniai tyrimai rodo, kad alerginio rinito paplitimas paskutinius tris dešimtmečius nuolat didėjo, dabar šia liga serga 20–30 proc. populiacijos Europoje. Visame pasaulyje alerginiu rinitu serga apie 40 proc. žmonių.
 

Krūtinės angina. Individualaus gydymo parinkimas

2018-10-12
Stabili krūtinės angina (SKA) yra dažniausia simptominė išeminės širdies ligos (IŠL) išraiška, todėl jos efektyvus gydymas ir prevencija yra vienas svarbiausių klinikinės kardiologijos iššūkių ir uždavinių. Šiuolaikinės gairės SKA simptomų kontrolę rekomenduoja pradėti nuo konservatyvaus antiangininio gydymo vaistais, o jeigu jis neveiksmingas, svarstytinas vainikinių arterijų revaskulizacijos tikslingumas. Pagal dabartines gaires revaskulizacija (perkutaninė vainikinių arterijų intervencija arba šuntavimas) rekomenduojama, esant reikšmingai vainikinių arterijų stenozei (jei nustatytas 50 proc. kairiosios arterijos spindžio susiaurėjimas arba proksimalinė trijų kraujagyslių liga), siekiant sumažinti miokardo išemiją ir jos klinikinius simptomus.
 

Lietuvoje ir Baltijos šalyse pirmą kartą intensyviojoje terapijoje taikytas modernus gydymo metodas

2018-10-10
Vilius savo 25-ąjį gimtadienį sutiko Neurochirurgijos intensyviosios terapijos skyriuje. „Tai mano antras gimtadienis ir naujas gyvenimo etapas“, – džiaugiasi jaunas vyras, kuris dar rugsėjo viduryje patyrė sunkią galvos smegenų traumą ir paniro į komą. Panaudojant naują ir modernią galvos smegenų audinio mikrodializės parametrų ir deguonies kiekio nustatymo įrangą, Kauno klinikų Neurochirurgijos intensyviosios terapijos skyriuje jam buvo išgelbėta gyvybė. Naujoji įranga ir inovatyvus gydymo metodas Lietuvoje ir Baltijos šalyse buvo taikytas pirmą kartą.
 

Parengė papildomosios ir alternatyviosios medicinos projektą

2018-10-10
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė ir Vyriausybei teikia svarstyti papildomosios ir alternatyviosios medicinos projektą, kuriuo pirmą kartą Lietuvos istorijoje būtų reglamentuota ši medicinos sritis. Tai reiškia, kad sveikatos priežiūros praktikos, „netelpančios“ į klasikinės medicinos sampratą, pagaliau bus aiškiai apibrėžtos ir turės atitikti keliamus aukščiausius kokybės ir saugumo reikalavimus.
 

Naujos radiochirurgijos ir radioterapijos galimybės teikia daug vilčių

2018-10-10
Apie naujas prostatos vėžio gydymo metodikas, jų privalumus, galimybes maksimaliai apsaugoti greta esančius audinius ir organus, apie teikiamas viltis bei kitais klausimais kalbamės su Nacionalinio vėžio centro gydytoju onkologu radioterapeutu Dariumi Norkumi.
 

Enterinio maitinimo principai

2018-10-10
Mitybos terapija – gydymo būdas, apimantis paciento mitybos būklės, energijos, baltymų, elektrolitų, vitaminų, mikroelementų ir vandens poreikio įvertinimą, mitybos užtikrinimą, siekiant pagerinti ar išlaikyti esamą paciento mitybos būklę ir/ar užtikrinti tinkamą gydymo eigą, pagerinti organizmo funkcijas ir pagreitinti paciento pasveikimą. Turime vertinti paciento mitybos būklę, kad laiku galėtume užkirsti kelią mitybos nepakankamumo ir su juo susijusių komplikacijų išsivystymui. Mitybos nepakankamumo dažnis ligoninėse priklausomai nuo skyriaus svyruoja nuo 30 iki 80 proc. pacientų. Enterinė mitybos terapija – maitinimas specialios sudėties mitybos mišiniais pro burną, zondą į skrandį, žarnas ar maitinimas pro stomą (maisto arba maisto medžiagų, energijos, elektrolitų, vitaminų, mikroelementų skyrimas į virškinimo traktą).
 

Valstybės Kontrolės auditas patvirtino sveikatos sistemos reformos būtinybę

2018-10-09
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovybė, reaguodama į šiandien paskelbto Valstybės kontrolės (VK) audito išvadas tvirtina, kad tokie rezultatai ir rekomendacijos nenustebino. Jie tik sustiprinimo argumentus, kad pokyčiai mūsų šalies sveikatos sistemoje yra neišvengiami, būtini ir neatidėliotini, o sveikatos sistemos reforma turi būti kuo greičiau įgyvendinta.
 

Ligonių kasos: kada pas gydytoją galima nemokamai patekti be eilės?

2018-10-08
​Norintiems apsilankyti pas gydytoją žmonėms neretai tenka palaukti eilėse. Tačiau esama atvejų, kuomet medikai privalo pacientą priimti nedelsiant arba artimiausiu metu ir jų paslaugos turi būti suteiktos nemokamai, t. y. apmokėtos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai primena, kokie tai atvejai.
 

Vaizdinis impulsinio galvos pasukimo testas

2018-10-08
Vaizdinis impulsinio galvos pasukimo testas (angl. video head impulse test, vHIT, toliau tekste vHIT) yra naujas tyrimo metodas, padedantis nustatyti sakadinius akių judesius ir įvertinti vestibulinį akių refleksą visuose pusratiniuose kanaluose. Šios apžvalgos tikslas – pristatyti klinikines vHIT panaudojimo galimybes pacientams, sergantiems įvairiomis ligomis, sukeliančiomis vestibulinius sutrikimus. Pagal Pubmed ir Cochrane duomenų bazėse skelbiamų publikacijų duomenis pristatomos apibendrintos vHIT klinikinio panaudojimo indikacijos bei vHIT diagnostikos veiksmingumas esant įvairios kilmės vestibulinei patologijai.
 

Pacientams bus lengviau gauti kompensaciją už sveikatai padarytą žalą

2018-10-07
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) teikia Vyriausybei svarstyti Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo siekiama sudaryti geresnes sąlygas pacientams greičiau ir paprasčiau gauti kompensaciją, jei teikiant sveikatos priežiūros paslaugas gydymo įstaigoje, jiems buvo padaryta žala.
 

Lietuva ir Latvija pasirašė bendradarbiavimo susitarimą

2018-10-04
Vakar sveikatos apsaugos ministras A. Veryga su Latvijos sveikatos apsaugos ministre Anda Čakša Bauskėje (Latvija) pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, pagal kurį Lietuvos arba Latvijos GMP stotys, ištikus nelaimei, galės teikti paslaugas kaimyninės šalies pasienyje esantiems žmonėms.
 

Fokalinė prostatos vėžio diagnostika ir gydymas

2018-10-02
Paskutinius tris dešimtmečius sergamumas prostatos vėžiu ženkliai išaugo, Lietuvoje kasmet nustatoma apie 2000 naujų atvejų [1]. Gerėjant diagnostikos galimybėms, vis daugiau nustatomas ankstyvos stadijos, lokalus prostatos vėžys, kuris gali būti gydomas skiriant minimalias invazines procedūras. Fokalinė terapija yra mažiausiai traumuojantis, santykinai saugus prostatos vėžio gydymo būdas, užtikrinantis adekvačią ligos kontrolę bei gerinantis gyvenimo kokybę.
 

Žmogaus mikrobiota ir jos modifikavimas: ką reikia žinoti?

2018-10-02
Žmogaus kūną kolonizuoja daugybė bakterijų, archėjų, virusų, vienaląsčių eukariotų. Mikroorganizmų visuma, egzistuojanti kartu su šeimininku, yra vadinama mikrobiota ar mikroflora. Skaičiuojama, kad ant įvairių kūno paviršių yra ~1014 bakterijų ląstelių, t. y. beveik 10 kartų daugiau nei žmogaus, tuo tarpu genetinės bakterijų medžiagos daugiau net iki 150 kartų nei paties žmogaus. Mikrobiota kolonizuoja praktiškai visus žmogaus paviršius – odą, kvėpavimo takus, urogenitalinę sistemą, o didžiausias bakterijų kiekis randamas virškinamajame trakte – storajame žarnyne yra ~70 proc. visų žmogaus bakterijų.
 

Balzaminė ladano derva: saugi alternatyva sintetiniam uždegimo gydymui

2018-10-02
Vaistai, mažinantys skausmą ir uždegimą, yra vieni plačiausiai vartojamų medicinos praktikoje. Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose kasmet parduodama per 30 mln. įvairių tablečių nuo skausmo ir uždegimo, populiariausi tarp jų – vadinamieji nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Manoma, kad tikrieji NVNU vartojimo mastai yra dar didesni, nes dalis NVNU parduodami be recepto.
 

Siekiama gerinti skubios pagalbos paslaugų teikimą

2018-10-02
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuriuo patvirtintas Skubiosios medicinos pagalbos kokybės ir prieinamumo gerinimo 2018–2025 metų veiksmų planas. Jame numatyta, kaip gerinti skubiosios medicinos pagalbos paslaugų organizavimą ir valdymą bei racionaliai paskirstyti pacientų srautus.
 

Dėl gripo vakcinų - priekaištai dezinformatoriams

2018-10-02
Dėl gripo vakcinų tyčia skleidžiama dezinformacija apie neva nekokybiškas, nesaugias Lietuvai tiekiamas sezonines gripo vakcinas yra netoleruotina, sako atsakingų institucijų specialistai. Pastaruoju metu viešojoje erdvėje padažnėjo atvejų, kuomet visuomenė bauginama ir raginama nesiskiepyti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis kompensuojama sezonine gripo vakcina.
 

Į Lietuvos inovacijų kūrėjų pirmąsias gretas veržiasi gyvybės mokslai

2018-10-02
Lietuva pamažu tampa vienu iš regiono aukštųjų technologijų centru – šalis kelia tikslą iki 2030 metų tapti patraukliausia Europos valstybe gyvybės mokslų sektoriaus plėtrai. Rugsėjo 26 d. didžiausio Baltijos šalyse tarptautinio gyvybės mokslų forumo „Life Sciences Baltics“ metu ūkio ministras Virginijus Sinkevičius pristatė Lietuvos gyvybės mokslų industrijos plėtros perspektyvas.
 

Apie korupciją gydytojai ir pacientai gali pranešti skambindami 112

2018-10-01
Turbūt visi gydytojai yra susidūrę su pacientais, kurie kokia nors forma norėjo atsidėkoti už suteiktą paslaugą ar tikėjosi ją gauti anksčiau, nei yra galimybė. Vieni tai darė įteikdami vokelį su pinigais, kiti – dovanų kuponą, šokolado plytelę ar saldainių dėžutę, alkoholinių gėrimų ar net pačių gamintų konservų ir t. t. Visos šios dovanos, net ir pačios smulkiausios, yra laikomos kyšiu.
 

Kauno klinikose lankėsi Shebos ligoninės atstovas – aptartos bendradarbiavimo galimybės

2018-09-28
Ketvirtadienį Kauno klinikose lankėsi prof. Arnon Afek – Izraelyje įsikūrusios Shebos ligoninės generalinio direktoriaus pavaduotojas ir šios ligoninės Medicinos centro generalinis direktorius.
 

Ministras A. Veryga dalyvauja Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos renginiuose

2018-09-27
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga rugsėjo 26-27 d. Niujorke dalyvauja Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos metu vykstančiuose ekspertų susitikimuose tuberkuliozės ir lėtinių neinfekcinių ligų klausimais.
 

Nuo sausio 1 dienos pradės veikti išankstinė pacientų registracijos sistema

2018-09-25
Nuo sausio 1 d. gydymo įstaigos bus kviečiamos jungtis prie išankstinės pacientų registracijos (IPR) sistemos, tad jau kitais metais pacientams taps lengviau užsiregistruoti pas gydytojus. Pradėjus pacientus pas gydytoją registruoti per šią sistemą paslaugas suteikti bus galima greičiau nei dabar.
 

Didesnės rizikos arterinės hipertenzijos gydymas: kai monoterapija neveiksminga

2018-09-25
Įvairių tyrimų duomenimis, ne daugiau kaip 30 proc. arterine hipertenzija (AH) sergančių pacientų pavyksta veiksmingai gydyti vienu antihipertenziniu vaistu (monoterapija), likusių pacientų tiksliniam kraujospūdžiui pasiekti ir išlaikyti prireikia gydymo dviejų ar daugiau vaistų deriniu. Angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriaus (AKFI) arba angiotenzino II receptorių blokatoriaus (ARB) derinys su diuretiku hidrochlortiazidu yra vienas tinkamiausių ir dažniausiai rekomenduojamų pasirinkimų tokiems pacientams.
 

Geležies stoka ir širdies nepakankamumas: gydymo galimybės

2018-09-25
Širdies nepakankamumas (ŠN) – plačiai paplitęs ir grėsmingas gyvybei sindromas, kuris yra siejamas su bloga prognoze. Dažna ŠN lydinti liga yra geležies stoka, kuri ne visada pasireiškia anemijos sindromu. Geležies stoka, su ar be anemijos, lemia sunkesnę ŠN klinikinę eigą, blogina gyvenimo kokybę, yra susijusi su fizinio krūvio netoleravimu net esant normaliai hemoglobino koncentracijai
 

Konferencijoje Kaune aptartos regeneracinės medicinos naujienos ir ateities perspektyvos

2018-09-24
„Atstatyti arba moksliškai kalbant regeneruoti pažeistą organą yra sena medikų svajonė ir šiuo metu gyvename regeneracinės medicinos pakilimo laikotarpyje. Mokslininkai planuoja regeneruoti pažeistus organus keliomis svarbiausiomis terapinėmis priemonėmis – ląstelių transplantacija arba pažangios terapijos vaistais, turinčiais savo sudėtyje ląstelių“, – teigia Kauno klinikų Nefrologijos klinikos gydytojas nefrologas, klinikinis farmakologas prof. Romaldas Mačiulaitis.
 

Didina slaugos paslaugų prieinamumą

2018-09-24
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui nustatyti naujus sveikatos priežiūros paslaugų kriterijus, kurie leis pagerinti palaikomojo gydymo ir slaugos bei paliatyviosios pagalbos paslaugų prieinamumą gyventojams.
 

Nutukimo gydymas: kada verta gultis ant operacinio stalo?

2018-09-24
Prieš keletą dienų paskelbtais naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tyrimo duomenimis, Lietuva patenka į labiausiai nutukusių Europos šalių penketuką. Antsvorį turi daugiau nei penktadalis šalies gyventojų.
 

Žygis pajūriu už donorystę: žygeiviai suformavo „gyvą“ širdį

2018-09-23
Šeštadienį (rugsėjo 22 d.) Smiltynėje (Klaipėdoje) vyko žygis pėsčiomis pajūriu, kurio tikslas – skleisti žinią apie organų donorystę. Į VšĮ „TrenkTuro“ organizuotą ėjimą susirinko žmonės, gyvenantys su persodintais organais, jų artimieji ir tie, kurie palaiko organų donorystės idėją.
 

Šiuolaikinis cukrinio diabeto gydymas. Širdies ir inkstų komplikacijos

2018-09-21
Cukrinis diabetas (CD) yra reikšmingas širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys. Daugelį metų buvo manoma, kad tik intensyvus gydymas ir gera glikemijos kontrolė apsaugo ar atitolina smulkiųjų ir stambiųjų kraujagyslių ligų komplikacijų pasireiškimą ir progresavimą sergantiesiems CD. Bet naujausi tyrimai parodė, kad sergantieji CD labiausiai kenčia ne nuo glikemijos apykaitos sutrikimų, o nuo jos sąlygotos širdies ir kraujagyslių sistemos pažaidos, tampančios pagrindine pacientų neįgalumo ir mirties priežastimi. Sergant 2 tipo CD labai išauga rizika patirti miokardo infarktą, insultą ar mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų. Širdies ir kraujagyslių ligos išlieka pagrindine sergančiųjų 2 tipo CD mirties priežastimi – net 52 proc. sergančiųjų mirties priežastis yra širdies ir kraujagyslių ligos, 11 proc. – inkstų ligos, 14 proc. – vėžys. 2 tipo CD gydymas turėtų sumažinti su CD susijusių komplikacijų riziką, o stambiųjų kraujagyslių ligų komplikacijų prevencija turi būti pagrindinis gydymo tikslas.
 

Suabejota omega-3 riebalų rūgščių papildų nauda širdžiai

2018-09-21
Dabartinės širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) gydymo ir prevencijos gairės sergantiesiems išemine širdies liga rekomenduoja iš jūrų produktų išgaunamų omega-3 riebalų rūgščių maisto papildus išeminės širdies ligos ir didžiųjų ŠKL komplikacijų prevencijai, tačiau naujausių tyrimų rezultatai tuo požiūriu prieštaringi ir nepagrindžia tokių siūlymų.
 

Lietuva ir Latvija bendradarbiaus gelbstint žmonių gyvybes

2018-09-20
Ministrų kabinetas suteikė sveikatos apsaugos ministrui A. Verygai įgaliojimus pasirašyti bendradarbiavimo susitarimą su Latvija dėl greitosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo pasienyje. Pasirašius šią sutartį Lietuvos arba Latvijos GMP stotys, ištikus nelaimei, kai kyla grėsmė gyvybei, galėtų teikti paslaugas kaimyninės šalies pasienyje esantiems žmonėms.
 

Seime – pacientų ir medikų diskusija apie racionalų vaistų vartojimą

2018-09-20
Vakar LR Seime įvyko konferencija, kurios metu buvo išsamiai aptartas racionalus vaistų vartojimas. Pacientams ir medicinos srities specialistams ši medicinos sritis vis dar kelia daug klausimų, tad konferencijos organizatoriai į vieną vietą sukvietė įvairių sričių atstovus, kad galėtų į juos atsakyti.
 

Kauno klinikose kardinaliai pakeista pacientų maitinimo sistema

2018-09-20
Kauno klinikose gydomiems pacientams – džiugios naujienos. Siekiant užtikrinti kokybišką ir sveiką maistą ligoninėje, pakeista pacientų maitinimo sistema. Automatiniai maisto gaminimo katilai, nauja padėklinė sistema, maisto traukinukai, pasiekiantys kiekvieną skyrių, – tokia pirmoji šalyje moderni virtuvė ir nauji jos veikimo principai jau kelis mėnesius užtikrina sklandų sveikesnio maisto išdalinimą pacientams.
 

Alergija metalams: nuo bambos dermatito iki implanto atmetimo

2018-09-20
Nuo bronzos amžiaus metalų gavyba ir panaudojimas yra civilizacijos raidos variklis. Dėl unikalių savybių – tvirtumo, laidumo, atsparumo aplinkos poveikiams jie sunkiai pakeičiami ir šiandien plačiai sutinkami žmogaus aplinkoje. Pastaraisiais dešimtmečiais sparčiai vystosi implantologija. Ortopedijoje, odontologijoje, kardiologijoje ir kitose medicinos srityse naudojami metaliniai arba metalų turintys implantai. Nors metalai sąlyginai yra biologiškai inertiški, kai kurie jų, ypač jonizuoti, metalų druskos, korozijos produktai gali sukelti sveikatos problemų. Dauguma metalų didesniais kiekiais yra toksiški, o net ir nedideliais kiekiais gali įjautrinti ir sukelti alergines ligas.
 

Laisvalaikio triukšmas ir jo poveikis jaunų žmonių klausai

2018-09-19
Jauni žmonės laisvalaikiu dažnai susiduria su triukšmu, tai verčia sveikatos sistemos specialistus susirūpinti. Literatūroje galima rasti daugybę tyrimų, kuriuose siekiama nustatyti sąsają tarp klausos praradimo ir laisvalaikio triukšmo. Remiantis tyrimų duomenimis, diegiamos įvairios prevencinės priemonės, kontroliuojamas triukšmo lygis laisvalaikio veiklose, jauni žmonės mokomi apie žalingą triukšmo poveikį klausai.
 

Vaikų rinosinusinė ir tonzilių patologija – jos galimas gydymas

2018-09-19
Natūralūs vaistai ir homeopatiniai vaistiniai preparatai vis plačiau vartojami kasdienėje klinikinėje praktikoje, kaip alternatyvus LOR patologijos gydymas arba kartu su konvenciniais/standartiniais vaistais. Tai patvirtina tarptautinis klinikinis tyrimas [1, 2], kuriame išanalizuota Europos 5 valstybių bendra pediatrų patirtis.
 

Amžinės geltonosios dėmės degeneracijos diagnostika ir gydymas

2018-09-19
Amžinė geltonosios dėmės degeneracija (AGDD) – tai amžiaus nulemtas tinklainės centrinės srities – geltonosios dėmės (gr. macula) pažeidimas, lydimas ženklaus ir negrįžtamo centrinio regėjimo praradimo. Liga visada pažeidžia abi akis, tačiau jų pažeidimai gali būti skirtingo intensyvumo. AGDD yra dažniausia vyresnių nei 50 metų amžiaus žmonių silpnaregystės priežastis.
 

Kauno klinikos gavo paramą krūties vėžiu sergančioms moterims

2018-09-19
Tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos (International Women‘s Association of Vilnius) narės jau 10 kartą Kauno klinikoms įteikė dovanų – biopsinių adatų, naudojamų krūties vėžio radiologinei diagnostikai ir krūties audinio žymeklių. Šie iš labai brangių metalų pagaminti žymekliai naudojami moterims, turinčioms lokaliai išplitusį krūties vėžį naviko riboms prieš neoadjuvantinį gydymą pažymėti. Po šio gydymo, naudojant šiuolaikinius chemoterapinius vaistus, navikas dažnai visai išnyksta.
 

Sepsis – tiksinti bomba: kaip jo išvengti?

2018-09-19
Sepsiu kasmet suserga apie 30 mln. žmonių, iš kurių 9 mln. miršta. Prarastų gyvybių skaičius galėtų būti gerokai mažesnis: pradėjus gydyti per pirmąją valandą nuo patekimo į ligoninę, pacientas turi didesnę nei 80 proc. tikimybę išgyventi.
 

Kokius tyrimus skirti, sprendžia gydytojas

2018-09-19
Kartkartėmis socialiniame tinkle „Facebook" pasirodo lentelė „Už tai jau sumokėjote – reikalaukite“ su sąrašu sveikatos tyrimų, kuriuos neva pacientai pagal amžių periodiškai gali gauti nemokamai ir turi teisę jų reikalauti.
 

Mažasis Paryžius – tarpukario Kaunas: nuodėmingoji miesto gyvenimo pusė

2018-09-19
Šiandien visuomenėje netrūksta susidomėjimo Pirmąja Lietuvos Respublika. Į tarpukarį dažnai žvelgiama pro rožinius akinius, todėl Smetoninės Lietuvos laikotarpis neišvengia įvairių stereotipų ir mitų. Pastaruoju metu Lietuvos istorikai apskritai visą tarpukarį bando vertinti vadovaudamiesi šūkiu „Antanas nori būti ore [1], sviestas ir krepšinis“. Nors šiuo šūkiu įvardijami tariamai ryškiausi tarpukario Lietuvos laimėjimai, tenka pripažinti, kad, neturint platesnio to laikotarpio konteksto ir reiškinių suvokimo, visas tarpukaris gali pasirodyti nykus, rūškanas ir neįdomus.
 

Kauno muzikiniame teatre - muzikinio trilerio „Džekilas ir Haidas“ repeticijų finišo tiesioji

2018-09-18
Kauno valstybinis muzikinis teatras įnirtingai ruošiasi naujajam sezonui, kuris prasidės rugsėjo 28 d. ir, kaip įprasta, premjera. Šįkart tai bus Brodvėjaus bestseleris – Franko Wildhorno miuziklas „Džekilas ir Haidas“. Taigi, mieli gydytojai ir farmacijos specialistai, skubėkite įsigyti bilietų, kol jų dar yra!
 

Sveikatos apsaugos ministras dalyvauja PSO Europos regiono susitikime

2018-09-18
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga rugsėjo 17-18 d. dalyvauja 68-ojoje PSO Europos regiono komiteto sesijoje Romoje, kurioje susirinko 53 PSO šalių narių delegacijos.
 

Vaikų miego apnėjos sindromas

2018-09-18
Straipsnyje aptariami vaikų miego apnėjos klinikiniai požymiai, diagnostika, gydymo principai. Supažindinama su polisomnografijos tyrimu ir jo parametrais bei vaikų miego sutrikimų ištyrimo ir gydymo galimybėmis LSMUL KK Vaikų ligų klinikoje.
 

Pritarta siūlymui tobulinti vadovų darbo užmokesčio reglamentavimą

2018-09-14
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) rengtai Vyriausybės išvadai dėl Seimo narių A. Kubilienės, D. Kaminsko ir V. Ačienės siūlymų tobulinti gydymo įstaigų vadovų darbo užmokesčio reglamentavimą.
 

Vilniuje laukiama pasaulinio gyvybės mokslų elito

2018-09-14
Rugsėjo 26-27 d. Vilnius taps tarptautiniu gyvybės mokslų centru. Didžiausias Baltijos šalyse ir sparčiausiai Šiaurės Europoje augantis gyvybės mokslų forumas „Life Sciences Baltics“ savo srities ekspertus kvies ne tik susipažinti su naujausiomis mokslinėmis tendencijomis ir atradimais, bet ir užmegzti ryšius su atvykstančių tarptautinių įmonių ir organizacijų atstovais.
 

Kada pacientas įtraukiamas į laukiančiųjų sąrašą?

2018-09-13
Nacionalinis transplantacijos biuras, siekdamas patikslinti pastaruoju metu interneto svetainėse ir socialiniuose tinkluose pasirodančią informaciją apie neva būtinas atlikti organų transplantacijas, paaiškina, kaip ir kokiais atvejais pacientai registruojami į transplantacijos laukiančiųjų sąrašus.
 

Virškinamojo trakto mikrobiomą tiriantys pasaulio mokslininkai renkasi Kaune

2018-09-13
Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikoje 2015 m. buvo atlikta pirmoji Baltijos šalyse žarnyno mikrobiomos transplantavimo procedūra. Šiuo metu klinikoje jau atlikta daugiau kaip 50 sėkmingų transplantacijų pacientams, sergantiems kitiems gydymo metodams atsparia Clostridium difficile infekcija iš visos Lietuvos.
 

Sunkaus ir atsparaus medikamentiniam gydymui širdies nepakankamumo gydymo galimybės

2018-09-13
Vienas didžiausių bet kurios šalies sveikatos sistemos pasiekimų XXI amžiuje yra ilgėjanti gyvenimo trukmė. Deja, vyresnio amžiaus žmonės – tai gyventojai, kurie paprastai serga ne viena, o keliomis lėtinėmis ligomis, o tai reikalauja didesnio stacionarizavimų skaičiaus, neįgalumo, skiriamų kompensuojamųjų vaistų, slaugos poreikio. Todėl lėtinių širdies ir kraujagyslių ligų pirminė ir antrinė profilaktika, o jau susirgus – adekvatus, savalaikis gydymas yra labai svarbi gydytojų, visuomenės ir valstybės užduotis.
 

Seimas pritarė Prezidentės veto

2018-09-12
Seimas pritarė Respublikos Prezidentės veto ir nusprendė priimtus įstatymų pakeitimus dėl gydymo įstaigų pertvarkos laikyti nepriimtais. Už sprendimą laikyti nepriimtomis Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIIP-2220 GR) balsavo 117 Seimo narių, susilaikė 2 parlamentarai.
 

Gydytojų algos kilo vidutiniškai 17 proc.

2018-09-12
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu sudaryta darbo užmokesčio monitoringo darbo grupė išanalizavo duomenis, kaip kito medikų atlyginimai nuo gegužės 1 dienos, kai darbo užmokesčio fondas buvo padidintas beveik 100 mln. eurų. Duomenys rodo, kad gegužės ir birželio mėnesiais medikų atlyginimams buvo panaudota 83 procentais visų šiam laikotarpiui iš PSDF biudžeto skirtų lėšų.
 

Plaukų slinkimas: priežastys ir galimybės jį sustabdyti

2018-09-12
Tiek moterys, tiek savo išvaizdai neabejingi vyrai, pajutę, kad bėgant metams plaukų galvoje pradeda retėti, skuba aiškintis, kaip plaukų slinkimą sustabdyti. Ši nemaloni problema vienais atvejais gali varginti ir visiškai sveikus žmones, kitais – būti vienu iš tam tikrų ligų simptomų. Tačiau šiandien jau sukurta veiksmingų priemonių, efektyviai gydančių plaukų slinkimą, didinančių plauko svogūnėlio metabolizmą bei stimuliuojančių naujų plaukų augimą. Plačiau apie plaukų slinkimo priežastis ir šio proceso stabdymo bei gydymo galimybes kalbamės su Kaune įsikūrusios Dermatologijos klinikos „SkinLAnd“‘ gydytoja dermatologe trichologe Gitana Šabūniene.
 

Pūlingas hidradenitas

2018-09-12
Pūlingas hidradenitas – lėtinė, uždegiminė odos liga, pažeidžianti apokrininių prakaito liaukų sritis, dažniausiai pažastis, kirkšnis, išangės, gaktos odą, ir pasireiškianti skausmingais mazgais, pūliniais, kuriems pratrūkus formuojasi fistulės ir randai. Pūlingas hidradenitas nėra dažna liga. Europoje paplitimas siekia iki 1 proc. Dažniausiai ši liga pasireiškia jauno amžiaus žmonėms, moterims 2–3 kartus dažniau nei vyrams.
 

Baltmė

2018-09-12
Baltmė (lot. vitiligo) – tai lėtinė galimai autoimuninė liga, pasireiškianti depigmentinėmis besimptomėmis dėmėmis odoje, plaukuose ar gleivinėse. Šie bėrimo elementai atsiranda dėl išorinių ar vidinių veiksnių sukeltos melanocitų apoptozės. Nors ši būklė nekelia grėsmės gyvybei, tačiau turi neigiamos įtakos psichosocialinei žmogaus gerovei.
 

Emocinė pagalba: paskelbti visų Lietuvoje veikiančių centrų sąrašai

2018-09-11
Mūsų šalyje, kaip ir visame pasaulyje, daugėja emocinių sutrikimų – nerimo ir depresijos atvejų. Lietuva, deja, vis dar pirmauja Europoje pagal savižudybių skaičių. Šiandien minint Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) atstovai ragina gyventojus ištikus emocinei krizei neužsisklęsti savyje, o drąsiai kreiptis pagalbos į specialistus. Tiek psichologų, tiek psichiatrų paslaugos teikiamos nemokamai ir jas galima gauti visoje Lietuvoje.
 

Kai nedideli suvartojamo kalio ir magnio kiekio pokyčiai gali turėti įtakos sveikatai

2018-09-11
Vienas būdingiausių dabartinių laikų demografinių bruožų – ilgėjanti gyvenimo trukmė ir visuomenės senėjimas. Senstant visuomenei neišvengiamai didėja lėtinių ligų paplitimas. Antai 2016 metais 40 proc. Europos vyrų ir 49 proc. moterų sirgo kokia nors širdies ir kraujagyslių liga (ŠKL). Kas ketvirtas suaugęs žmogus turi padidėjusį kraujospūdį (arterinę hipertenziją), o vyresnio nei 65 metų amžiaus – kas antras.
 

Kaune – netradicinė socialinė akcija, priminusi apie išėjusiuosius

2018-09-11
Daugiau kaip septynios dešimtys nuo galvos iki kojų juodus kostiumus užsitempusių statistų pirmadienį priešpiet vaikščiodami po Kauną traukė praeivių žvilgsnius. Kauno savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras šiemet netradiciškai pasitiko Pasaulinė savižudybių prevencijos dieną, siekdamas paakinti visuomenę, kad prireikus sugebėtume laiku pastebėti ir suteikti pagalbą žmonėms, galvojantiems apie pasitraukimą iš gyvenimo.
 

Ilgalaikis geriamųjų antikoaguliantų vartojimas sergant prieširdžių virpėjimu vyresniame amžiuje

2018-09-10
Prieširdžių virpėjimu serga apie 3 proc. populiacijos. Šios ligos paplitimas didėja vyresniame amžiuje – apie 13 proc. atvejų nustatoma vyresniems nei 75 metų asmenims. Prieširdžių virpėjimas yra pagrindinė galvos smegenų insulto priežastis. Ši liga taip pat didina ir demencijos riziką. Antikoaguliantų vartojimas daugiau nei perpus sumažina embolijos riziką. Kadangi prieširdžių virpėjimas yra vyresnio amžiaus pacientų liga, antikoaguliantus dažniau vartoja šios amžiaus grupės asmenys.
 

Ar makrolidų grupės antibiotikai ototoksiški?

2018-09-10
Tam tikri vaistai gali neigiamai paveikti ausies funkcijas, sukeldami klausos praradimą, ūžesį ausyje ir/ar pusiausvyros sutrikimus. Tokie vaistai yra laikomi ototoksiniais. Klausos ir pusiausvyros sistemos pažeidimas, kurį sukelia minėti medikamentai, gali būti grįžtamas, kai vaistų vartojimas nutraukiamas. Tačiau kartais žala yra nuolatinė.
 

„Neatsitiktinai bizoprololis vadinamas beta adrenoblokatoriumi Nr. 1...“

2018-09-10
Europos kardiologų draugija kasmet pristato įvairių sindromų, patologijų naujas ar atnaujintas diagnostikos ir gydymo rekomendacijas, kuriose pateikiamos mokslų ar ekspertų susitarimu grįstos naujienos bei įžvalgos. Tačiau nepalyginti mažiau dėmesio skiriama atskirų farmakologinių vaistų grupių apžvalgai, jų naujienų pateikimui. Natūralu, jog kai rinkoje atsiranda naujas vaistinis preparatas, visiems kyla klausimų, kokia jo vieta atskirų patologijų gydyme, kuo jis pranašesnis už kitus vartojamus tos pačios kartos preparatus ir t. t. Apie vieną populiariausių širdies ir kraujagyslių ligoms gydyti vaistų grupių – beta adrenoblokatorius ir naują rinkoje esamą preparatą bizoprololį kalbiname VUL Santaros klinikų Širdies ir kraujagyslių ligų klinikos doc. A. Rudį.
 

Parlamentaras siūlo įteisinti gydymą medicininėmis kanapėmis

2018-09-06
Seimo narys M. Majauskas surengė konferenciją „Ar užteks valios įteisinti medicinines kanapes Lietuvoje?“, kurioje savo patirtimi apie gydymą medicininėmis kanapėmis dalinosi pacientai bei jų artimieji. Daugelis konferencijos dalyvių teigė, kad gydymas kanapėmis yra veiksmingiausias būdas malšinti skausmus sunkiausią ligos stadiją išgyvenantiems pacientams.
 

Ar siųsti pas konsultantą, sprendžia gydytojas

2018-09-06
Nors ligonių kasos nuolat primena, kad šeimos gydytojai, įvertinę paciento sveikatos būklę, sprendžia, ar reikalinga gydytojo specialisto konsultacija, Panevėžio teritorinės ligonių kasos (Panevėžio TLK) Gyventojų aptarnavimo skyrius dažnokai sulaukia gyventojų, besiskundžiančių, kad iš šeimos gydytojų neįmanoma išsireikalauti siuntimų pas gydytojus specialistus. Kiti piktinasi, kad gydytojai specialistai taip pat nenoriai siunčia pas kitos srities specialistus.
 

Visi gyvenimo būdo komponentai turi būti suderinti ir veikti kartu

2018-09-06
Mityba yra neatsiejama mūsų gyvenimo ir sveikatos dalis. Nuo to, kaip maitinamės, priklauso bendra savijauta, galimybė išvengti daugelio ligų ir visavertis gyvenimas. Pastaruoju metu visuomenėje sklando daugybė įvairių mitų, siejamų su mityba ir sveika gyvensena. Bet ar visa, kas teigiama bei skelbiama viešojoje erdvėje, yra tiesa? Atsakymų į šiuos ir kitus klausimus ieškome bei situacijas analizuojame kartu su patyrusia gydytoja dietologe, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Gastroenterologijos klinikos dr. Rūta Petereit.
 

Kompensuos reikalingas ortopedijos priemones

2018-09-05
Į kompensuojamųjų ortopedinių techninių priemonių sąrašą nuo šiol įtraukti laikini gydomieji akių protezai bei peties-alkūnės-riešo įtvarai. Laikinuosius akių protezus privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdrausti žmonės jau gali gauti nemokamai, tuo tarpu peties-alkūnės-riešo įtvarus gaminančios ortopedijos įmonės vis dar kviečiamos teikti paraiškas dėl sutarčių su ligonių kasa sudarymo.
 

Kauno klinikų medikai ir kraujo donorai išgelbėjo gyvybę

2018-09-05
30 nėštumo savaitę Justiną apėmė negeras jausmas. Apsilankius pas akušerį ginekologą, moteriai buvo nustatyta placentos pirmeiga ir įaugimas. „Man liepė saugotis, nekelti sunkių daiktų, tačiau kai namuose mažas vaikas – tai sudėtinga. Buvau įspėta – jei pradėsiu kraujuoti, iškart turiu vykti į priimamąjį ir savo diagnozę mokėti kaip eilėraštį. Niekada negalvoji, kad tau gali atsitikti kažkas blogo. 36 savaitę buvo numatyta sudėtinga operacija, deja, bet po vizito pas gydytoją nepraėjo nė dvi savaitės“, – kalbėjo buvusi Kauno klinikų pacientė.
 

Į Privalomojo sveikatos draudimo tarybą - laikinasis VLK vadovas V. Zaksas

2018-09-05
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymui į Privalomojo sveikatos draudimo tarybos (Taryba) sudėtį įtraukti laikinąjį Valstybinės ligonių kasos (VLK) vadovą Viačeslavą Zaksą. Jis pakeis iki šiol Taryboje dirbusią buvusią VLK direktorę Jūratę Sabalienę.
 

Skiepai nuo ŽPV

2018-09-04
Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) tipų, kurie skirstomi į mažos, didelės rizikos ir neaiškios rizikos, yra daug (daugiau nei 200) – vieni ne tokie pavojingi, kiti gali lemti onkologinių ligų išsivystymą.
 

Pomenopauzinė hormonų terapija

2018-09-04
Kaip menopauzė keičia moters gyvenimą? Kokie organizmo pokyčiai ryškiausiai ir sunkiausiai toleruojami ir kaip jie atsiliepia moters sveikatai?
 

ES parama vaisių, daržovių ir pieno vartojimui skatinti

2018-09-04
ES vaisių, daržovių ir pieno vartojimo skatinimo mokyklose programa dalyvaujančiose ES šalyse tęsiama ir 2018-2019 mokslo metais. Pagal šią programą, kurios tikslas – skatinti vaikų sveikos mitybos įpročius, bus dalijami vaisiai, daržovės ir pieno produktai, taip pat bus vykdomos specialios edukacinės programos: vaikai bus mokomi, kaip svarbu tinkamai maitintis, bus aiškinama, kaip gaminamas maistas.
 

Maistas vaikų priešpiečių dėžutėse

2018-09-03
Rugsėjo 1 d. įsigaliojo naujos rekomendacijos dėl vaikų maitinimo organizavimo. Viena iš jų – vaikams rekomenduojama neštis sveikus užkandžius į mokyklas ar darželius (įskaitant šventes ir gimtadienius) ir vengti maisto produktų, kuriais neleidžiama prekiauti mokyklos valgykloje, bufete ar maisto pardavimo automatuose.
 

SAM su medikų profsąjungomis pasirašė naują sutartį

2018-09-03
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su medikų profsąjungomis pasirašė naują Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) šakos kolektyvinę sutartį, kuria realizuojamas tęstinis siekis gerinti sveikatos priežiūros specialistų ekonomines ir socialines sąlygas, užtikrinti darbo apmokėjimo didinimą, įstaigose veikiančių darbo apmokėjimo sistemų skaidrumą ir lygiateisiškumą bei didesnes garantijas nei numato šiuo metu galiojantis Darbo kodeksas.
 

Pacientė Loreta: ir toliau galiu džiaugtis gamtos dovana

2018-09-01
Kūdikio žindymas ir antibiotikai skamba kaip du nesuderinami dalykai. Vis dar vyrauja manymas, jog sergančioms mamoms jokiu būdu negalima žindyti savo mažylio. Pasak medikų – tai netiesa, kadangi nežindyti rekomenduojama tik labai retais atvejais. Kauno klinikų pacientės Loretos istorija parodo, kad žindymas sergant ne tik galimas, bet ir būtinas – svarbiausia, jog būtų paskirti su žindymu derantys antibiotikai.
 

Naujasis Šiaulių ligoninės direktorius - Remigijus Mažeika

2018-08-31
VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovo konkursą laimėjo Remigijus Mažeika, šiuo metu einantis Šiaulių teritorinės ligonių kasos vadovo pareigas. Dalyvauti konkurse dokumentus buvo pateikę 8 pretendentai, iš jų 5 atvyko į konkursą.
 

„Širdukas“ Alantas pradeda lankyti parengiamąją klasę

2018-08-31
Prieš šešerius metus sunkia širdies liga sirgęs trijų mėnesių Alantas sulaukė stebuklu vadinamos transplantacijos, o šį rugsėjį šviesiaplaukis berniukas jau pasirengęs pradėti mokslus parengiamojoje klasėje.
 

Vaikus skatins pasirūpinti burnos sveikata

2018-08-31
Rugsėjo mėnesį visiems Lietuvos pirmokams bus įteikti plakatų ir lipdukų komplektai, skatinantys rūpintis burnos sveikata ir tinkamai valytis dantis – du kartus per dieną ne mažiau kaip po 2 minutes. Tokią akciją inicijuoja Sveikatos apsaugos ministerija ir Lietuvos Respublikos odontologų rūmai.
 

Vaikai pradedami skiepyti nauja vakcina

2018-08-30
Nuo rugsėjo dviejų mėnesių vaikai bus pradėti nemokamai skiepyti nuo rotavirusinės infekcijos. Įtraukus šią vakciną į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) nupirko 175 tūkst. šios vakcinos dozių.
 

Kauno klinikose - pirmasis laparoskopinis inksto paėmimas: vyras žmonai padovanojo inkstą

2018-08-29
Gyvoji donorystė, kuomet organas paimamas iš gyvo donoro ir transplantuojamas recipientui, Kauno klinikose vyksta nuo 2014 metų, o šiais metais ligoninėje pirmą kartą buvo atliktas inksto paėmimas laparoskopiniu būdu. Europos ir pasaulio centruose, kuriuose atliekamos transplantacijos, tokio pobūdžio operacijos yra pirmasis pasirinkimas, o nuo šiol laparoskopinė operacija siūloma ir Kauno klinikose kaip pagrindinis inksto paėmimo būdas iš gyvo donoro.
 

Vaikų kosulys

2018-08-28
Viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ikimokyklinio amžiaus vaikai gali sirgti daugiau nei 8–10 kartų per metus. Kosulys įprastai prasideda po 1–2 dienų nuo ligos pradžios ir vidutiniškai trunka apie 5 dienas. Dažniausia vaikų užtrukusio ūminio kosulio priežastis yra povirusinis ar poinfekcinis kosulys, kuris paprastai praeina negydomas. Lėtiniu vaikų kosuliu vadinamas toks kosulys, kuris užtrunka daugiau nei 4 savaites. Tik išsiaiškinus lėtinio kosulio priežastis, galimas sėkmingas jo gydymas. Lėtinis vaikų kosulys skirstomas į specifinį (žinomos priežastys) ir nespecifinį. Kosulio priežastys gali būti susijusios ne tik su viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų ligomis, bet ir su širdies, virškinamojo trakto, nervų sistemos ar išorinės klausomosios landos ligomis. Todėl lėtinis kosulys – vienas iš nusiskundimų, kurio priežasčiai patikslinti reikalinga otorinolaringologo apžiūra.
 

Svarbiausias aknės gydymo principas – paveikti kuo daugiau patogenezės grandžių

2018-08-28
Aknė (acne vulgaris – paprastieji spuogai) yra viena tų ligų, dėl kurios į gydytojus dermatologus kreipiamasi dažniausiai. Epidemiologinių tyrimų duomenimis, stiprios ekonomikos šalių paauglių populiacijoje, nepriklausomai nuo rasės, tautybės bei lyties, aknės paplitimas siekia 80–95 proc. (priklauso nuo odos pažeidimų vertinimo metodikos), o vidutinio sunkumo ar sunki aknė nustatoma 20–30 proc. jų. Aknė daliai žmonių, pirmiausia moterims, gali susiformuoti bet kuriuo gyvenimo tarpsniu – tai vadinamoji suaugusiųjų aknė, arba dar taikliau – suaugusiųjų moterų aknė. Kadangi aknė lėtinė, atsikartojanti liga, kaip ir bet kuriai organizmo lėtinei ligai – aknei rekomenduojamas kompleksinis ilgalaikis gydymas. Apie tai, koks Lietuvos specialistų požiūris į šią ligą, jos patogenezę, naujus gydymo metodus kalbamės su Vilniaus universiteto Infekcinių, krūtinės ligų, dermatovenerologijos ir alergologijos klinikų docente, Bendrosios ir estetinės dermatologijos klinika CLINIC IN gydytoja dermatovenerologe Rūta Gancevičiene.
 

Ar galime užkirsti kelią lėtiniam rinosinusitui?

2018-08-27
Šiame straipsnyje aptariama sena patarlė „profilaktika yra geriau nei vaistai“, koncentruojantis ties pirmine lėtinio rinosinusito profilaktika, ligos, kuri paliečia 10 proc. suaugusiųjų populiacijos ir yra siejama su ryškiai pablogėjusia gyvenimo kokybe bei ekonominiais kaštais.
 

Pradėtas inovatyvus gydymas sunkia progresuojančia liga sergantiems vaikams

2018-08-24
Lietuvoje pradėtas taikyti gydymas vaikams, sergantiems spinaline raumenų atrofija. Iki šiol ši liga neturėjo jokių vaistų, nors ji yra dažniausia genetinė priežastis, dėl kurios miršta vaikai iki dvejų metų.
 

Skausmo malšinimas – svarbi gydytojo pareiga

2018-08-23
Dažnai literatūroje, kasdienėje gydytojo praktikoje diskutuojama įvairiais skausmo klausimais. Nenuostabu, nes skausmas – dažniausia kreipimosi į gydytojus priežastis [1]. Statistika liūdina – skausmas į skubiosios pagalbos ir priėmimo skyrius atveda per 70 proc. pacientų [2]. Kasmet ūmaus skausmo priepuolius patiria 15–20 proc., o lėtiniai skausmai kamuoja apie 30 proc. žmonių. Lietuvoje lėtinį neonkologinį skausmą patiria apie 21 proc. suaugusiųjų [2]. Bene dažniausiai su įvairių lokalizacijų skausmu, be skausmo specialistų, susiduria šeimos gydytojai, kuriems kasdien tenka spręsti kelių, klubų sąnarių, nugaros, dantų, mėnesinių, galvos skausmo ir panašias su skausmu susijusias problemas. Skausmas – dažnas ir onkologinių ligų, pooperacinio laikotarpio palydovas.
 

Ūminio rinosinusito gydymas. Kas naujo?

2018-08-23
Rinosinusitas yra viena dažniausių ligų, dėl kurių kreipiamasi į gydytoją [1]. Esant sinusų uždegimui beveik visais atvejais yra ir nosies gleivinės uždegimas, todėl terminas „rinosinusitas“ yra tikslesnis [1, 2]. Remiantis Europos raštu apie rinosinusitą ir nosies polipus (angl. European position paper on rhinosinusitis and nasal polyps), rinosinusitas suaugusiems asmenims yra diagnozuojamas esant nosies ir prienosinių sinusų uždegimui, kai yra du ar daugiau simptomų, iš kurių būtinai turi būti nosies užgulimas arba sekreto iš nosies tekėjimas [2]. Kiti galimi simptomai yra skausmas ar spaudimo jausmas veide, sumažėjusi arba išnykusi uoslė. Vaikams būdingas rinosinusito simptomas yra kosulys. Endoskopinio tyrimo metu gali būti matomi nosies polipai, pūlingos išskyros, paburkusi gleivinė [2]. Šios ligos sunkumas yra vertinamas pagal vaizdo analogijos skalę (0–10 balų). Jei pacientas nurodo, kad simptomų sunkumas yra iki 3 balų, tada rinosinusitas yra lengvos eigos, jei >3–7 balų – vidutinės, jei >7–10 – sunkios [2]. Jei simptomai trunka trumpiau nei 12 savaičių, rinosinusitas yra ūminis, jei užsitęsia ilgiau nei 12 savaičių – lėtinis [2].
 

Kaune – pirmasis gydytojų ir pacientų pasivaikščiojimas sveikatos labui

2018-08-22
Gydytojų užimtumas be galo didelis, o pacientų eilės driekiasi visą dieną. Siekiant gerinti šeimos gydytojų ir pacientų ryšį, skatinti jų bendravimą, aktualių sveikatos klausimų aptarimą, didinti pacientų fizinį aktyvumą vaikščiojant, Kaunas pirmasis Lietuvoje jungiasi prie pasaulinės gydytojų ir pacientų pasivaikščiojimo iniciatyvos „Walk with a doc“.
 

Kontracepcija. Esmė ir prasmė. Ką turi žinoti moteris?

2018-08-21
Efektyvi kontracepcija yra ne maistas, bet vaistas. Reikia pripažinti, kad nėštumas irgi susijęs su didelėmis rizikomis moterų sveikatai ir net gyvybei. Ypač tai aktualu moteriai neplanuotai pastojus. Dėl neplanuoto nėštumo kasmet pasaulyje miršta maždaug 600 tūkst. moterų
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.