Lietuvos naujienos

Mitybos terapija insultu sergantiems pacientams

2017-10-17
Pacientams, sergantiems ūminiu insultu, pakankamos mitybos užtikrinimas yra aktuali, tačiau vis dar nepakankamai įvertinama užduotis. Ūmaus insulto ištikto paciento gydymo ir reabilitacijos laikotarpiu iškyla nemažai su mityba susijusių problemų. Nuo jų tinkamo įvertinimo ir maitinimo parinkimo priklauso tolesni sveikimo procesai. Sergančių insultu pacientų mityba pamažu blogėja tiek dėl ūmios ligos metu padidėjusių kūno poreikių, tiek dėl pasikeitusios ligonio neurologinės būklės.
 

Širdies ligų potvynis neslūgsta…

2017-10-17
Širdies ir kraujagyslių ligos išlieka dažniausia žmonių sergamumo, neįgalumo ir mirčių priežastimi pasaulyje. Lietuvoje situacija itin įtempta, nes sergamumas šiomis ligomis yra vienas didžiausių Europoje. Šių ligų atsiradimą skatinantys rizikos veiksniai intensyviai tyrinėjami ir jau nemažai žinoma apie juos, tačiau daugelis su šiomis ligomis susijusių dalykų, patogenezinių mechanizmų vis dar nėra iki galo aiškūs. Įrodytos širdies ir kraujagyslių sistemos pažeidimų sąsajos su padidėjusiu kraujospūdžiu, cukriniu diabetu, lipidų, mineralinių druskų, kai kurių kitų medžiagų apykaitos, hemostazės sutrikimais. Nustatyta, kad polinkis sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis gali būti daugiau ar mažiau genetiškai determinuotas, bet dažniau jis provokuojamas nesveikos mitybos, žalingų įpročių, ilgalaikio streso.
 

Skausmo gydymas sergant endometrioze

2017-10-17
Endometriozė – tai liga, kuria sergant į gimdos gleivinę panašus audinys veši už gimdos ribų, sukeldamas lėtinę uždegimo reakciją. Dažniausiai pažeidžiami mažojo dubens organai ir pilvaplėvė, rečiau nustatoma kitos lokalizacijos endometriozė (pvz., plaučių). Tai reprodukcinio amžiaus moterų liga. Manoma, kad ja serga 2–10 proc. bendros moterų populiacijos ir iki 50 proc. nevaisingų moterų.
 

ES lėšų investavimas sveikatos sistemoje

2017-10-17
Per šiuos metus Europos Sąjungos fondų lėšų, skirtų įvairiems sveikatos apsaugos sistemos projektams, panaudojimas, palyginti su trejais praėjusiais metais iš 2014–2020 metų finansavimo laikotarpio, padvigubėjo. Per 9 šių metų mėnesius projektams įgyvendinti išmokėta 2,9 mln. eurų, tuo tarpu 2014-2016 metais išmokėta 1,65 mln. eurų.
 

SAM: apie korupciją sveikatos sistemoje

2017-10-17
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) užsakymu „Spinter tyrimų“ atliktas visuomenės nuomonės tyrimas parodė, kad žmonių, atsidėkojančių gydytojams dovanomis ar pinigais, lyginant su praėjusiais metais, sumažėjo 5 procentais. Tačiau smulkiosios korupcijos apraiškos pasireiškia vis dar itin dažnai, žmonėms trūksta žinių korupcijos prevencijos srityje.
 

Dėl organų donorystės idėjos stovint išlauktos 1217 valandos

2017-10-16
Kaune ir Vilniuje baigėsi visą parą trukęs ir panašaus analogo Lietuvoje iki šiol neturėjęs, organų donorystei skatinti skirtas performansas „MIRŠTU, KAIP NORIU GYVENTI.“ Renginio organizatoriai džiaugiasi, jog žmonės nepabijojo neįprastos renginio koncepcijos, drąsiai jungėsi ir stebino savo ištverme.
 

SAM: ką būtina žinoti apie kompensuojamųjų vaistų išdavimą dalimis

2017-10-13
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena visiems žmonėms, vartojantiems kompensuojamuosius vaistus, kad gydytojas, paskiriantis vaistus ilgesniam laikui, gali juos išrašyti dalimis, t. y. taip, kad pacientas vaistus galėtų įsigyti per kelis kartus.
 

Žurnalui „Lietuvos oftalmologija“ – 15 metų!

2017-10-13
Kaune leidžiamo žurnalo „Lietuvos oftalmologija“ pirmasis numeris išėjo 2002 metų rudenį, taigi šiųmetis ruduo – jubiliejinis! Per penkiolika metų keitėsi žurnalo vadovai ir darbuotojai, pasikeitė ir žurnalo veidas – dizainas, maketavimas, tačiau turinys išliko toks, koks buvo nuo pradžių: oftalmologijos mokslo naujienos, originalūs Lietuvos ir užsienio autorių moksliniai straipsniai, oftalmologijos pasiekimai mūsų šalyje ir pasaulyje, Lietuvos sveikatos politika, labiausiai pasižymėjusių šios srities specialistų portretai...
 

Europos ir Pasaulio organų donorystės ir transplantacijos dienai: statistika Lietuvoje ir Kauno regione

2017-10-13
Kaip informuoja Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, 2017 metų spalio 1 dieną Lietuvoje pritarimą organų donorystei jau buvo pareiškę 24 882 gyventojai (16 280 moterų ir 8602 vyrai).
 

Gydytojos stažuotė Japonijoje – naujos galimybės Lietuvai

2017-10-12
Tarptautinis bendradarbiavimas biomedicinos mokslo srityje – būtina sąlyga, užtikrinanti darnią pažangą ir progresą sveikatos priežiūros įstaigoje. „Japonija garsi visame pasaulyje savo mokslo ir medicinos srityje taikomomis technologijomis, jų pažanga. Praktika šioje šalyje man atvėrė naujas galimybes“, – sako Agnė Gryguc, Kauno klinikų Nefrologijos klinikos gydytoja, atlikusi stažuotę Kumamoto universitete.
 

Siūloma keisti sveikatos priežiūros įstaigų vadovų darbo apmokėjimo tvarką

2017-10-12
Seimas pradėjo svarstyti alternatyvius Seimo narių Rimantės Šalaševičiūtės ir Astos Kubilienės pristatytus Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pakeitimus (projektai Nr. XIIP-4829(2) ir Nr. XIIIP-1006), kuriais siūloma tobulinti sveikatos priežiūros įstaigų vadovų darbo apmokėjimo tvarką.
 

Perspėjimo signalas Kaune: tik kas penktas vaikas turi sveikus dantis

2017-10-12
Kauno miesto darželiuose ir mokyklose atliktas tyrimas atskleidė grėsmingą situaciją: tik maždaug kas penktas 6-7 metų vaikas gali džiaugtis visiškai sveikais dantimis. Tuo tarpu net 9 iš 10 mokyklinio amžiaus vaikų Kaune turi dantų ėduonies pažeistus, plombuotus ar išrautus dantis. Specialistų žvilgsniai pirmiausia krypsta į tėvus.
 

Kauno meras V. Matijošaitis: mirštu, kaip noriu gyventi

2017-10-11
Ką reiškia stovėti ties plona linija, skiriančia gyvenimą ir mirtį, patyriau du kartus. Profesionalių medikų dėka (jiems būsiu dėkingas visą likusį gyvenimą) man pavyko šios linijos neperžengti. Kitas kartas buvo mano žmonos netektis, tapusi didžiausia mano gyvenimo tragedija.
 

Permainos Kauno slaugos ligoninėse: įdiegta vieninga registracijos sistema

2017-10-11
Kauniečių nuogąstavimai dėl pakliuvimo į slaugos ligonines ir iš to sekę pacientų bandymai registruotis visose iškart nuo šiol taps praeitimi. Įstaigose diegiamos permainos, iš kurių naujausia – neseniai startavusi bendra registracija internetu į visas tris Kauno miesto savivaldybės slaugos ligonines. Artimiausiu metu planuojama jose išspręsti ir vietų trūkumo problemas.
 

Darbą pradėjo nauja VLK vadovė

2017-10-10
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu nuo spalio 10 dienos ketverių metų kadencijai vadovauti Valstybinei ligonių kasai prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) paskirta Jūratė Sabalienė. Iki šiol J. Sabalienė dirbo VLK Tarptautinių reikalų skyriaus vedėja.
 

Tiesa apie kontracepciją. Ar tikrai ją žinome?

2017-10-10
Kontracepcijos priemonės – dažnai ir plačiai aptariama tema, tačiau Lietuvoje kontracepcijos pasirinkimas vis dar apipintas mediciniškai nepagrįstais mitais ir baimėmis. Todėl ir neseniai buvo parengta ir išleista Kontracepcijos metodika, skirta gydytojams akušeriams ginekologams, šeimos gydytojams, akušerėms ir slaugytojoms. Su vienu šios metodikos autorių – VUL Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro gydytoju ginekologu dr. Vytautu Klimu (Metodiką taip pat rengė LSMU Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytojai – doc. Eglė Bartusevičienė ir Heraldas Stankevičius) kalbamės apie kontracepcijos priemonių teikiamas galimybes išvengti neplanuoto nėštumo ir kitus aktualius, su šia tematika susijusius klausimus.
 

Šiuolaikinis gimdos miomų gydymas: skalpelį keičia vaistai

2017-10-10
Gimdos miomos (kitaip fibroidai) – viena dažniausių gerybinių moters lytinės sistemos ligų. Apskaičiuojama, kad 40 proc. vaisingo amžiaus Europos moterų (apie 24 mln.) turi gimdos miomų, iki 25–50 proc. jų pasireiškia vienokių ar kitokių simptomų. Gimdos miomos – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių moterys kreipiasi pagalbos į ginekologus.
 

Pasaulio specialistų akiratyje – vaikų ir paauglių ginekologijos problemos

2017-10-10
Nors dar gaji nuomonė, kad vaikų ir paauglių ginekologinės problemos nėra kuo nors ypatinga ar išskirtinio dėmesio reikalaujanti medicinos sritis, specialistai, ypač gydytojai ginekologai, jos nuošalyje nepalieka. Tai natūralu, nes vaikystėje ir brendimo laikotarpiu besivystančios ginekologinės ligos ar kiti, su lytine branda bei lytiniu gyvenimu susiję klausimai daro atitinkamą įtaką bręstančio jauno žmogaus sveikatai ir jo tolesniam gyvenimui. Visi minėtieji ir daug kitų įdomių, iki šiol plačiau nenagrinėtų paauglių gyvenimo ir sveikatos klausimų buvo išsamiai išnagrinėti bei aptarti šių metų birželio 7–10 dienomis Vilniuje vykusiame solidžiame tarptautiniame renginyje – XIV Europos vaikų ir paauglių ginekologijos kongrese (EURAPAG).
 

Spalį minima Organų donorystės diena: laukiantieji tikisi mūsų pritarimo organų donorystei

2017-10-09
Organų donorystės tema aktuali turi būti ne tik tiems, kurie laukia donorinio organo transplantacijos, bet apie galimybę po mirties tapti organų donoru turi žinoti kiekvienas žmogus – taip skelbia labiausiai organų donorystės srityje pažengusios Europos šalys. Tai didelė garbė ir reta galimybė tapti organų donoru – tai yra po savo mirties išgelbėti sunkiai sergantį žmogų. Ir net ne vieną, o septynis. Kartais ir dar daugiau. Taip yra Ispanijoje, iš kurios mokosi daugelis Europos šalių – organų donorystė po mirties laikoma garbingu ir kilniu poelgiu, kurį atlieka mirusiojo artimieji, sutikę dovanoti organus transplantacijai.
 

Kaunietis pasiryžo stovėti ir laukti visą parą vardan donorystės skatinimo

2017-10-09
Dar praėjusią savaitę organų donorystę skatinantis Irenos Matijošaitienės fondas pakvietė Lietuvos žmones spalio 13-14 d. dalyvauti performanse „Mirštu, kaip noriu gyventi“. Renginio metu kiekvienas dalyvis stovės pasirinktą laiko tarpą, taip išreikšdamas palaikymą laukiantiems organų donoro. Pasak organizatorių, dalyvių sąrašai itin greitai pildosi, o įdomiausia tai, kad jau yra užsiregistravusiųjų, kurie pasiryžo išstovėti visą renginio laiką, t. y. 24 val.
 

„Gyvastis - apie organų donorystę ir pėsčiųjų žygyje „Nemuno kilpomis“

2017-10-09
Nepabūgę permainingo ir nenuspėjamo oro, daugiau nei 6 tūkstančiai žygeivių šeštadienį dalyvavo VšĮ „TrenkTuro“ organizuotame pėsčiųjų žygyje „Nemuno kilpomis“.
 

Lietuvos akušerių ginekologų veikla turi būti žinoma ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje

2017-10-09
Akušerių ir ginekologų svarba moters gyvenime – išskirtinė... Todėl natūralu, kad, prakalbus apie moters sveikatą, pirmiausia žvilgsnis nukrypsta būtent į šios srities specialistus. Apie tai, kokiomis nuotaikomis gyvena Lietuvos akušeriai-ginekologai, kaip organizuoja savo veiklą ir kokių iššūkiai jų laukia ateityje, kalbamės su Vilniaus universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos profesore, VU ligoninės Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro vyriausiąja specialiste akušerijai, Lietuvos akušerių ginekologų draugijos prezidente dr. Diana Ramašauskaite.
 

Jau skiepijama nemokama sezoninio gripo vakcina

2017-10-09
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) nupirkta gripo vakcina, kuria nemokamai skiepijami rizikos grupėms priklausantys žmonės, jau pasiekė šalies gydymo įstaigas. Taigi Lietuva jau yra tinkamai pasirengusi atremti kasmet užplūstančią gripo epidemiją.
 

Didėjantis atsparumas antibiotikams ir veiksmingo gydymo paieškos

2017-10-06
Ūminės ir lėtinės kvėpavimo takų infekcijos (ūminis ar lėtinis rinosinusitas, otitas, laringotracheitas ir kt.) yra vienos dažniausių suaugusiųjų ir vaikų ligų. Nors jos įprastos kasdienėje klinikinėje praktikoje, gydytojams kartais tampa dideliu iššūkiu. Pavėluotai diagnozuota infekcija ar uždelstas gydymas gali būti susiję su potencialiai sunkiomis pasekmėmis ir infekcinėmis ligomis.
 

Užmirštų ir naujų infekcinių ligų epidemijų grėsmė

2017-10-06
Mažiau nei prieš 100 metų infekcijos buvo pagrindinė mirties priežastis. Šiandien sukurtos apsaugos priemonės leidžia stipriai sumažinti susirgimų riziką. Nežiūrint pažangos visuomenės sveikatos ir medicinos technologijose, gyvename didelių pokyčių laikotarpyje, kai atsinaujina seniai užmirštos užkrečiamosios ligos, kinta ligų sukėlėjai ir atsiranda naujos, epidemijomis plintančios infekcijos (Ebola, Korona virusas ir kt.), kurių valdymui reikia mobilizuoti pajėgas.
 

Išgydyti vėžį yra galimybių!

2017-10-05
Lietuvos gyventojų sveikatos statistika verčia nerimauti – vėžiu sergama vis dažniau. Vėžio registro duomenimis, šalyje kasmet diagnozuojama beveik 18 tūkst. naujų onkologinių susirgimų. Pasak Nacionalinio vėžio instituto, Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, kiekvienais metais dažniausiai diagnozuojami 4 šios ligos tipai: plaučių (1.5 tūkst.), krūties (1.5 tūkst.), prostatos (2.5 tūkst.) ir įvairūs odos (3 tūkst.) vėžiniai susirgimai. Nors onkologinės ligos visuomenėje vis dar minimos su baime, gydytojai ramina, kad šiandien tai jau nebėra ta liga, nuo kurios būtinai mirštama, o kai kurie ligos tipai yra visiškai išgydomi.
 

Daugėjant neurologinės kilmės susirgimų, pastebimas šios srities medikų trūkumas

2017-10-05
Rugsėjo 16–21 d. Japonijoje, Kijoto mieste, vyko 23-asis pasaulinis neurologijos kongresas (WCN 2017), į kurį susirinko per 8000 ekspertų. Šiemet reikšmingiausiame neurologjos srities specialistų renginyje daugiausiai dėmesio skirta degeneracinėms nervų sistemos ligoms – Alzheimerio, Parkinsono, išsėtinei sklerozei. Kongrese dalyvavo Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) vertebroneurologijos skyriaus vedėja, gydytoja neurologė Irena Virketienė ir KUL gydytoja neurologė dr. Lina Malcienė.
 

ST2 – naujausias širdies nepakankamumo ir kitų kardiologinių ligų žymuo užsitikrina savo tikrąją vietą tyrimų skalėje

2017-10-05
Situacija, susijusi su kardiologinių ligonių sergamumo ir mirštamumo mastais, nesikeičia – blogų baigčių nemažėja. Tad kuo anksčiau bus nustatytos ir įvertintos tokios pragaištingos ligos, kaip aterosklerozė ir širdies nepakankamumas (ŠN), tuo daugiau gyvybių pavyks išgelbėti. Miokardo fibrozės žymuo ST2 yra minėtų ligų priežastinis veiksnys, kuris ne tik suteikia galimybę kontroliuoti ligą ir jos baigtis, bet ir papildo plazmos natriurezinių peptidų tyrimų informaciją. Plačiau apie šio žymens naudojimo galimybes kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Skubios medicinos centro vadovu, gydytoju kardiologu, profesoriumi Pranu Šerpyčiu.
 

Maisto skaidulų efektyvumas gydant nutukimą

2017-10-04
Nutukimo paplitimas didėja visame pasaulyje. Nutukimas išsivysto dėl įvairių priežasčių – genetinių, aplinkos, kitų ligų komplikacijų. Nutukimo gydymas labai sudėtingas ir mažai efektyvus.
 

Liragliutidas – endogeninio žmogaus GLP-1 analogas

2017-10-04
Antrojo tipo cukrinis diabetas (2 tipo CD) – progresuojanti liga, sukelta sumažėjusio audinių jautrumo (atsparumo) insulinui, kasos beta-ląstelių disfunkcijos, kuri nulemia insulino trūkumą ir hiperglikemiją. Ilgalaikė hiperglikemija skatina lėtinių CD komplikacijų vystymąsi. Didžiosios Britanijos perspektyviojo cukrinio diabeto tyrimo (UKPDS) rezultatai įrodė hiperglikemijos korekcijos svarbą komplikacijų prevencijai. Mikrovaskulinių komplikacijų rizika esant gerai glikemijos kontrolei sumažėja iki 25 proc.
 

Išleistas naujas „Lietuvos gydytojo žurnalo“ numeris

2017-10-04
Prenumeratoriai jau artimiausiomis dienomis gaus naują mūsų žurnalo numerį. Šio, septintojo, numerio tema – pediatrija. Rašoma apie šeimos gydytojo ir pediatro bendrą darbą ir kasdienes aktualijas, informuojama, kaip reikėtų gydyti neaiškios kilmės karščiavimą, karštinius traukulius, vaikų galvos skausmą ir kitus vaikus varginančius sveikatos sutrikimus.
 

Palankūs novatoriško „Salfordo plaučių tyrimo“ duomenys paskelbti „The Lancet“ ir pristatyti Europos kvėpavimo ligų kongrese

2017-10-04
Šių metų rugsėjo mėn. tarptautinė farmacijos ir sveikatos priežiūros bendrovė „GlaxoSmithKline“ (GSK) ir bendrovė „Innoviva“ paskelbė palankius „Salfordo plaučių tyrimo“ (angl. the Salford Lung Study, SLS), kuriame dalyvavo astma sergantys pacientai, duomenis. Tyrimo rezultatai buvo publikuoti mokslinio žurnalo „The Lancet“ internetinėje svetainėje ir pristatyti Milane vykusiame tarptautiniame Europos kvėpavimo ligų draugijos (angl. the European Respiratory Society, ERS) kongrese.
 

Po rajonus važinėsiančioje laboratorijoje – nemokamas vyrų kraujo tikrinimas

2017-10-03
Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija atnaujina ilgalaikį projektą „Saugokime vyrus“, kurio metu gyventojai į savo gyvenamąją vietovę atvykusioje mobilioje laboratorijoje gali atlikti PSA (vyrų prostatos antigeno) tyrimą. Tai vienas iš dažniausiai naudojamų kraujo tyrimų nustatant prostatos vėžio požymius.
 

Reta genetinė liga – ja serga vos vienas iš 50 tūkstančių

2017-10-03
Pasaulyje vis garsiau kalbama apie retas genetines ligas, jų diagnostiką, gydymo galimybes. Tokių ligų pavyzdžių daugėja ir Lietuvoje – pirmą kartą Kauno klinikose gydytojai genetikai nustatė itin retą miotubulinės miopatijos atvejį. „Mano nėštumas buvo puikus, jokių išskirtinių požymių nepastebėjau. Tačiau po gimdymo sužinojau, kad vos gimęs mano sūnus jau buvo gaivintas du kartus“, – pasakojimą pradeda Simona, kurios sūnui nustatyta ši reta genetinė liga. Apskaičiuota, kad ji diagnozuojama vos vienam vaikui iš 50 tūkstančių.
 

Spalio mėnuo skiriamas organų donorystės ir transplantacijos temai

2017-10-03
Europos tarybos iniciatyva Organų donorystės ir transplantacijos diena Europoje minima nuo 1996 metų, pirmasis jos paminėjimas įvyko Šveicarijoje, Ženevoje. Ir šiais metais kvietimas minėti šią dieną jau rugsėjį iškeliavo vėl iš Ženevos – iš Pasaulinės sveikatos organizacijos būstinės.
 

Ligonių kasos: branginkite sveikatą – tirkitės dėl širdies ir kraujagyslių ligų

2017-10-03
Minėdamos Pasaulinę širdies dieną, ligonių kasos ragina gyventojus nemokamai pasitikrinti sveikatą dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Tokią galimybę šalies gyventojams užtikrina prevencinė Širdies ir kraujagyslių ligų programa, finansuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto. Privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustiems žmonėms už sveikatos patikrinimą pagal prevencinę programą mokėti nereikia, už paslaugas apmoka ligonių kasos.
 

Europos dermatologų kongrese Ženevoje – svarbios žinios pasauliui

2017-10-02
Rugsėjo 13-17 d. Ženevoje vyko 26-asis Europos dermatologų kongresas EADV (European Academy of Dermatology and Venereology), kuriame lankėsi gausus medikų-dermatovenerologų būrys iš Lietuvos. Apie svarbiausias šių metų naujienas Europai ir pasauliui kalbamės su Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) Infekcinių ligų departamento vadove, gydytoja dermatovenerologe Jolanta Česiene.
 

Pristatytos kompensuojamos sveikatos priežiūros paslaugos

2017-10-02
Lietuvos išsėtinės sklerozės sąjunga, kasmet organizuojanti metinę konferenciją, kurioje diskutuojama apie išsėtinės sklerozės ir kitas aktualijas, į šiais metais Kupiškyje vykusį renginį pakvietė Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) atstovus. Jų paprašyta pristatyti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis kompensuojamas sveikatos priežiūros paslaugas, aktualias sergantiesiems išsėtine skleroze, taip pat dantų protezavimo PSDF lėšomis tvarką ir kt.
 

Sergant pagalbos ranką ištiesia psichologai ir socialiniai darbuotojai

2017-09-29
„Man buvo dvidešimt dveji – rengiausi studijuoti ketvirtajame kurse, mėgavausi vasara, kai vieną dieną susilaužiau ranką. Toks neypatingas įvykis ir išdavė klastingą ligą“, – pasakojimą pradeda Rūta, kuriai buvo nustatyta onkologinė kaulų liga – sarkoma.
 

Performansas „Mirštu, kaip noriu gyventi“ klausia, kiek lauktum dėl kito gyvybės

2017-09-29
„Kiek išstovėtum dėl kito gyvybės?“, – klausia Irenos Matijošaitienės fondas ir kviečia į socialinį performansą „Mirštu, kaip noriu gyventi“. Spalio 13 d., Pasaulinės organų donorystės ir transplantacijos dienos išvakarėse, prasidėsiančio renginio metu kviečiama ateiti į Vilniaus geležinkelio ir Kauno autobusų stotis, atsistoti specialiai paruoštoje erdvėje ir taip išreikšti palaikymą organų donorų laukiantiems žmonėms.
 

Psichologų veikla bus reglamentuota

2017-09-29
Ministrų kabinetas teikia Seimui išvadą dėl Seimo narės Rimantės Šalaševičiūtės registruoto įstatymo projekto, kuriuo siūloma reglamentuoti psichologų rengimą, praktinę veiklą ir jų licencijavimą Lietuvoje. Vyriausybės išvadoje, kurią parengė Sveikatos apsaugos ministerija, siūloma pritarti įstatymo projektui, tačiau pateikti ir konkretūs pasiūlymai, ką reikėtų tobulinti.
 

Vaikai kitąmet bus skiepijami nuo rotaviruso

2017-09-28
Nuo ateinančių metų rudens vaikai nemokamai bus pradėti skiepyti nuo rotavirusinės infekcijos. Vakcina, kuria bus skiepijami vaikai nuo 2 mėnesių, jau yra įtraukta į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.
 

Planuojama kompensuoti medicininės įrangos nuomą

2017-09-28
Seimas po pateikimo pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos pasiūlymui Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis kompensuoti pacientams medicinos įrangos nuomą namuose. Šią naujovę pristačiusio sveikatos pasaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, ji palengvintų namuose besigydančių žmonių finansinę naštą, užtikrintų jiems didesnį gydymosi komfortą, leistų sumažinti kai kurių ligoninių užimtumą bei taupyti PSDF biudžeto lėšas.
 

Kauno klinikų Akių ligų klinikos vadovė doc. Reda Žemaitienė – apie darbų tęstinumą ir klinikos viziją...

2017-09-27
Prieš du mėnesius ilgametį Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Akių ligų klinikos vadovą profesorių habil. dr. Vytautą Jašinską pakeitė jo kolegė doc. Reda Žemaitienė. „Lietuvos oftalmologija“ naujajai klinikos vadovei pateikė keletą klausimų.
 

Apie vaikų oftalmologines ligas, jų išsivystymo priežastis ir nepakankamą valstybės dėmesį vaikų akių ligų profilaktikai...

2017-09-27
Pasaulinės tendencijos rodo, kad trumparegystė – viena dažniausiai diagnozuojamų vaikų akių ligų, negana to, ši refrakcijos yda dar ir sparčiai „jaunėja“: jei anksčiau trumparegystė būdavo diagnozuojama paaugliams, tai šiandien su tokia diagnoze apstu jau ir pradinukų. „Nesnaudžia“ ir kitos vaikų akių ligos... Oftalmologai tvirtina, kad akių ligų išsivystymo priežastis daugiausia lemia genetika ir gyvenimo būdas. Nemažai galėtų padėti savalaikė akių ligų profilaktika, deja, valstybės dėmesio tam stokojama, o ir tėveliai ne visada pakankamai rūpinasi vaikų regėjimu, ne visada atkreipia dėmesį į specialistų patarimus... Apie visa tai kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja oftalmologe Aušrine Miseviče, kuri vaikų oftalmologijos srityje specializuojasi jau keliolika metų.
 

Apie oftalmologijai skiriamus PSDF biudžeto pinigus, lietuvišką vaistų krepšelį ir kitas aktualijas...

2017-09-27
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ir Valstybinės ligonių kasos prie SAM atstovai pateikė atsakymus į „Lietuvos oftalmologijos“ žurnalo klausimus šalies gydytojams oftalmologams aktualia tematika. Siūlome su jais susipažinti.
 

Konferencija Panevėžyje sulaukė didžiulio dalyvių susidomėjimo

2017-09-27
Praėjusį penktadienį Panevėžyje vykusi konferencija, skirta gydytojams ir slaugytojams, sulaukė didžiulio dalyvių susidomėjimo. Visi su įdomumu klausėsi Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininko Artūro Černiausko pranešimo apie naująjį Darbo kodeksą, uždavė jam labai daug klausimų. Įdomus ir labai naudingas auditorijai buvo Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vaistų kompensavimo skyriaus vedėjo pavaduotojos Irmos Medžiaušaitės pranešimas apie naujoves išrašant kompensuojamuosius vaistus ir kt. Specialistų pranešimai taip pat buvo skaitomi pulmonologijos, kardiologijos, neurologijos, slaugos ir kitomis temomis.
 

Nauja vieta semtis kultūros - TEATRO FABRIKAS

2017-09-26
Kaune veiklą pradeda jauniems menininkams skirta erdvė „Teatro fabrikas“. Nors idėją įgyvendinantis Kauno dramos teatras negavo laukto finansavimo patalpoms įrengti, projektą ėmėsi įgyvendinti savo jėgomis.
 

Psichikos sveikatos forume apžvelgtos šiandieninės aktualijos ir ateities perspektyvos

2017-09-26
Vyriausybės kanceliarijos ir Sveikatos apsaugos ministerijos rengtame psichikos sveikatos forume „Psichikos sveikata skirtinguose gyvenimo tarpsniuose: geroji praktika ir perspektyvos Lietuvoje“ ieškota sprendimų būdų, kaip padėti su psichikos problemomis susiduriantiems žmonėms.
 

Klaipėdos ir Panevėžio rajono medikai įrodė, kad yra vieni geriausių

2017-09-25
Rugsėjo 21–22 dienomis Palangoje vyko Lietuvos greitosios medicinos pagalbos žaidynės. Renginio metu varžėsi trisdešimt šeši medikų ekipažai iš Lietuvos ir užsienio šalių. Per dvi Žaidynių dienas komandoms teko pademonstruoti labai įvairius įgūdžius: gaivinti staigios mirties ištiktą ar užspringusį asmenį, įkalbėti savižudį ant Palangos tilto, teikti pagalbą sunkiai sergančiam naujagimiui ar traumą patyrusiam vaikui.
 

Organų donorystės tema Lietuvoje vis dar yra tabu?

2017-09-22
Dar 1970 metais Lietuvoje pirmą kartą buvo pasirašytas sutikimas tapti donoru ir paaukoti savo organą kito žmogaus gyvybei išgelbėti, tuomet buvo atlikta pirmoji inksto transplantacija. Nuo to laiko Lietuva donorystės srityje žengė didelius žingsnius, atsirado daugybė naujovių, palengvinančių įvairias donorystės procedūras. Ir daugelis šios srities atstovų pritaria, jog pagaliau organų donorystė Lietuvoje nebėra tabu, tačiau kur tobulėti vis dar turime erdvės.
 

Iš užimamų pareigų atleis įstaigos steigimo dokumentuose nustatyta tvarka ir pagrindais

2017-09-22
Sveikatos reikalų komitetas rugsėjo 20 d. posėdyje svarstė Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo Nr. I-1367 15 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą XIIIP-813.
 

Ligonių kasos: vienas svarbiausių iššūkių – didėjantis gyventojų senėjimas

2017-09-22
Gyventojų senėjimas – vienas iš svarbiausių sveikatos apsaugos sistemos iššūkių tiek visame pasaulyje, tiek Europoje. Šiuo metu tai ypatingai aktualu ir Lietuvos Privalomojo sveikatos draudimo fondui (PSDF). Lietuvoje sparčiai augant šešiasdešimtmečių ir vyresnių žmonių skaičiui, daugėja lėtinėmis ligomis sergančiųjų, didėja slaugos bei paliatyviosios slaugos, kitų įvairių gydymo paslaugų poreikis, todėl šioms reikmėms artimiausiu metu kasmet prireiks vis daugiau lėšų.
 

Ar Lietuvos pacientams pasiekiami inovatyvūs vėžio gydymo būdai?

2017-09-21
Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 18 000 naujų vėžio atvejų. Ši negailestinga diagnozė žmones dažniausiai užklumpa iš pasalų ir kaip reikiant išmuša tvirtą pagrindą iš po kojų. Tačiau šiandien daugybė onkologinių ligų, laiku jas diagnozavus ar pritaikius inovatyvius gydymo metodus, yra kontroliuojamos.
 

LSMU mokslininkas – Lietuvos atstovas PSO Europos regiono komitete

2017-09-20
Lietuvai tapus Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono Nuolatinio komiteto nare, 2017-2020 m. kadencijos metu mūsų šaliai šiame komitete atstovaus Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkas dr. Mindaugas Štelemėkas.
 

Ankstyvos periferinės arterijų ligos diagnostikos reikšmė

2017-09-20
Apatinių galūnių periferinių arterijų liga (PAL) yra dažna kraujotakos sutrikimo problema, dėl kurios, susiaurėjus kraujagyslių spindžiui, sutrinka kraujo pratekėjimas į galūnes. Diagnozuota PAL rodo išplitusią aterotrombozę, dažniausiai iš pradžių aptinkami inkstų, apatinių galūnių bei žarnyno kraujotakos pažeidimai.
 

Psichogenetikos svarba šiuolaikinėje sveikatos apsaugoje

2017-09-20
Ilgą laiką buvo manyta, kad žmogaus genomas yra stabilus ir nekintantis, kaip iš atskirų blokų pastatytas pastatas, tačiau pastarųjų metų tyrimai parodė, kad genomą sudarančios DNR struktūra yra ne viskas, kas yra svarbu žmogaus paveldimumui. Šie atradimai padėjo pamatą naujos mokslo krypties psichogenetikos atsiradimui. Psichogenetika bendrąja prasme nagrinėja žmogaus psichinių ir genetinių mechanizmų tarpusavio sąveiką bei įtaką sveikatai. Atskirų genų, t. y. DNR atkarpų, pasireiškimas arba nepasireiškimas yra ne mažiau svarbūs nei pati DNR struktūra. Šiuos genų funkcijos pokyčius, nesusijusius su branduolio DNR nukleotidų sekų pokyčiais, nagrinėja genetikos mokslo šaka epigenetika.
 

Neurologinės inkstų ligų komplikacijos

2017-09-20
Pacientams, sergantiems lėtine inkstų liga (LIL), dažnai nustatomi galvos smegenų kraujagyslių sutrikimai. Galvos smegenų insultas yra trečia dažniausia širdies ir kraujagyslių pažeidimo sąlygota mirties priežastis tarp LIL sergančių pacientų. Be to, pacientams, sergantiems galutinės stadijos inkstų liga, 4–10 kartų padidėja hospitalizavimo dėl išeminio ir hemoraginio galvos smegenų insulto rizika. Jiems taip pat dažniau nustatomas pažintinių funkcijų sutrikimas, demencija ir bloga ilgalaikė prognozė po patirto galvos smegenų insulto. Hemodialize gydomiems pacientams besimptomių galvos smegenų insultų padažnėja 4–5 kartus palyginti su sveikais to paties amžiaus ir lyties asmenimis. Pacientams, kuriems sutrikusios pažintinės funkcijos ir taikoma hemodializė, nustatoma daug defektų galvos smegenų žievėje po buvusių dauginių insultų.
 

Geriausi greitosios medicinos pagalbos ekipažai pirmąkart varžysis pajūryje

2017-09-19
Rugsėjo 21–22 dienomis Palangoje vyks Lietuvos greitosios medicinos pagalbos žaidynės. Jau vienuoliktą kartą organizuojamo renginio metu varžysis trisdešimt viena greitosios medicinos pagalbos komanda iš Lietuvos ir penkios – iš užsienio šalių. Po vieną komandą atvyks iš Ukrainos, Baltarusijos ir Kazachstano, dvi – iš Vokietijos. Iš viso į renginį užsiregistravo daugiau nei 300 dalyvių.
 

Gripo vakcina jau Lietuvoje!

2017-09-18
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja, kad 2017-2018 metų gripo sezonui skirta vakcina ,,Influvac“, įsigyta už valstybės lėšas, rizikos grupių skiepijimui jau pristatyta į Lietuvą.
 

Lietuva tapo PSO Europos regiono komiteto nare

2017-09-15
2017 m. rugsėjo 11-14 dienomis Budapešte (Vengrija) vykusioje 67-ojoje PSO Europos regiono komiteto sesijoje Lietuva išrinkta į PSO Europos regiono komiteto Nuolatinio komiteto nares 2017-2020 metų kadencijai.
 

Svarstė žmogaus kamieninių ląstelių transplantacijos paslaugų klausimą

2017-09-15
Seimo Sveikatos reikalų komitetas (SRK) rugsėjo 13 d. posėdyje, vykdydamas parlamentinę kontrolę, išklausė Sveikatos apsaugos ministerijos informaciją dėl žmogaus kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos paslaugų reglamentavimo.
 

Apie krūties vėžį

2017-09-15
Krūties vėžys yra dažniausias onkologinis susirgimas tarp moterų ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, o mūsų šalyje kasmet šia liga suserga apie 1500 moterų.
 

Unikali lietuviška programėlė „Pagalba sau“ tapo prieinama ir iOS vartotojams

2017-09-15
Didžiulio populiarumo tarp „Android“ operacinės sistemos vartotojų sulaukusi mobilioji programėlė „Pagalba sau“ tapo prieinama ir iOS vartotojams. Tai pirmoji tokia lietuviška mobilioji programėlė, skirta emocinei sveikatai gerinti. Iki šiol pavasarį startavusi programėlė buvo suderinama tik su „Android“ ir didelė dalis šią mobiliųjų telefonų operacinę sistemą naudojančių žmonių tai padarė, programėlė buvo parsisiųsta daugiau nei 5 tūkstančius kartų.
 

Liga, pražudanti 30 milijonų gyvybių pasaulyje: kova tęsiasi

2017-09-14
Kasmet sepsis diagnozuojamas beveik 30 milijonų žmonių visame pasaulyje, įskaitant suaugusiuosius, kūdikius ir mažus vaikus. Jis pražudo žmonių daugiau nei įgyto imunodeficito sindromas, prostatos bei krūties vėžys visi kartu. Tai viena iš mažiausiai atpažįstamų, anksti nepastebimų skubios ir kvalifikuotos medicininės pagalbos reikalaujančių būklių. Minint Pasaulinę sepsio dieną, Kauno klinikos siekia atkreipti dėmesį į šios klastingos būklės globalinę problemą.
 

Pritarta siūlymui nuomoti medicininę įrangą

2017-09-14
Ministrų kabinetas pritarė siūlymui Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis kompensuoti pacientams medicinos įrangos nuomą namuose. Ši naujovė ne tik palengvintų paciento finansinę naštą, bet ir leistų sumažinti kai kurių ligoninių užimtumą, būtų patogiau pacientams ir leistų efektyviau naudoti PSDF biudžeto lėšas.
 

Parama Kauno klinikoms – dėmesys krūties vėžiui

2017-09-14
Tarptautinė Vilniaus Moterų Asociacija (International Women‘s Association of Vilnius) padovanojo Kauno klinikoms biopsinių adatų ir krūties žymeklių už daugiau nei 7000 Eur. Parama buvo surinkta organizuojant iškilmingą „Sužydėjusios vilties“ (angl. „Blossom of Hope“) vakarą Vilniuje ir Kauno klinikoms įteikta jau 9 kartą.
 

SAM ragina didinti algas gydytojams ir slaugytojams

2017-09-14
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovybė kreipėsi į šalies savivaldybes, kurių įsteigtos gydymo įstaigos nepakėlė gydytojams atlyginimų, ragindama jas elgtis atsakingai ir iš PSDF rezervo skirtus pinigus medikų algos didinti naudoti pagal paskirtį – gydytojų ir slaugytojų darbo užmokesčiui didinti.
 

Profesoriui A. Utkui - garbingos pareigos!

2017-09-14
Berlyne (Vokietija) vykusioje Europos medicinos mokyklų asociacijos (angl.sutr. AMSE) generalinėje asamblėjoje Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto (VU MF) dekanas prof. Algirdas Utkus buvo išrinktas AMSE Vykdomojo komiteto nariu trejų metų kadencijai.
 

Biomedicininių tyrimų etikos įstatymas dėl vaistų klinikinių tyrimų bus derinamas su europinio reglamento nuostatomis

2017-09-13
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pristatė Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo pataisų projektą Nr. XIIIP-1071ES. Teikiamų pataisų tikslas – suderinti šiuo metu galiojantį Biomedicininių tyrimų etikos įstatymą su Europos Tarybos ir Europos Parlamento reglamentu dėl žmonėms skirtų vaistų klinikinių tyrimų, siekiant užtikrinti tinkamą reglamento (ES) Nr. 536/2014 nuostatų taikymą vertinant klinikinių vaistinių preparatų tyrimų paraiškas ir prižiūrint klinikinius vaistinių preparatų tyrimus Lietuvos Respublikoje, įgyvendinti klinikinių tyrimų reglamento nuostatas dėl tiriamųjų vaistinių preparatų gamybos.
 

Kontrastinės medžiagos sukelto ūmaus inkstų funkcijos sutrikimo išsivystymo mechanizmai ir prevencija

2017-09-13
Pirmą kartą kontrastinės medžiagos sukeltas ūmus inkstų funkcijos sutrikimas (angl. Contrast-induced acute kidney injury (CIAKI)) buvo paminėtas maždaug prieš pusę amžiaus. Šiandien šia liga serga apie milijonas žmonių. Vienos Jungtinių Amerikos Valstijų trečio lygio ligoninės duomenimis, CIAKI yra trečioji ūmaus inkstų pažeidimo, kuriam reikalingas stacionarinis gydymas, priežastis.
 

Fizinis aktyvumas gerina inkstų ligomis sergančių pacientų būklę

2017-09-13
Fizinis neaktyvumas yra susijęs su padidėjusiu sergamumu, su sveikata susijusios gyvenimo kokybės sumažėjimu ir padidėjusiomis išlaidomis sveikatos priežiūrai. Fizinio aktyvumo stoka didina įvairių neužkrečiamųjų ligų riziką ir yra ketvirtoji mirties priežastis pasaulyje. Taigi fizinis aktyvumas yra svarbus sveikų asmenų pirminei ligų profilaktikai, taip pat jis turi būti įtrauktas į pacientų antrinės ir tretinės pakopos gydymą. Maždaug trečdalis bendros populiacijos neįvykdo minimalaus savaitės fizinio aktyvumo lygio, kurį rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) – 150 minučių vidutinio intensyvumo aerobinių pratimų per savaitę, bent 75 minučių didelio intensyvumo aerobinių pratimų per savaitę arba ekvivalentinio vidutinio ir didelio intensyvumo aerobinių pratimų komplekso. 2007 m. Amerikos medicinos asociacija (angl. American Medical Association) ir Amerikos sporto medicinos kolegija (angl. American College of Sports Medicine) pradėjo visuotinę iniciatyvą „Mankšta yra medicina“ (angl. Exercise is Medicine), kurios tikslas – įtraukti fizinį aktyvumą į standartinį ligų prevencijos ir gydymo algoritmą.
 

Lėtinė inkstų liga: atpažinimas ir pirminės priežiūros kontrolė

2017-09-13
Lėtinė inkstų liga (LIL) yra svarbi ir dažna neužkrečiama būklė pasaulyje. Nacionalinėse ir tarptautinėse gairėse LIL yra apibūdinta ir suskirstyta į stadijas pagal inkstų funkcijos rodiklius, kurie sudaro galimybę įvertinti rizikos pasiskirstymą. Ankstyvose stadijose ši liga dažnai esti besimptomė. Tad ankstyva diagnozė yra svarbi norint sumažinti riziką ateityje.
 

Seimas svarstys, ar leisti laidoti negimusius embrionus ir vaisius iki 22-os savaitės

2017-09-12
Seime po pateikimo pritarta Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pateiktam projektui, kuriuo siūloma sudaryti teisines galimybes laidoti žmogaus embrionus ir vaisius iki 22-os nėštumo savaitės, t. y. užsimezgusią gyvybę, kuri dėl tam tikrų priežasčių negalėjo pilnai išsivystyti ir mirė anksčiau laiko. Tai galėtų daryti visi to pageidaujantys tėvai, ko iki šiol nebuvo galimybės daryti, nes tam nebuvo teisinio reglamentavimo.
 

Kauno klinikose pradėtas centralizuotas vaistų skiedimas – saugesni pacientai ir darbuotojai

2017-09-12
Onkologinės ligos dažnai apie save žmogui praneša tyliai. „Esu pensininkas, tačiau toliau dirbu ir privalau pasitikrinti sveikatą. Per vieną iš patikrinimų gydytojai plaučiuose pamatė juodą dėmę ir atliko reikiamus tyrimus. Tik vėliau paaiškėjo diagnozė. Rūkiau, todėl dabar jau kelis mėnesius to nebedarau ir po atliktos sėkmingos operacijos laukiu chemoterapijos kurso“, – pasakojo pacientas pabrėždamas, kad jokių specifinių vėžio požymių nejautė. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos – pirmoji gydymo įstaiga Lietuvoje, pradėjusi centralizuotą chemoterapinių vaistų skiedimą specialiose patalpose ir tokių vaistų taikymą onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams.
 

Ragina ministerijas gydymo įstaigose besigydantiems mokyklinio amžiaus asmenims užtikrinti teisę mokytis

2017-09-12
Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkas Justas Džiugelis, atsižvelgdamas į vaikų tėvų nusiskundimus, kreipėsi į švietimo ir mokslo bei sveikatos apsaugos ministrus, prašydamas įvertinti, ar tinkamai užtikrinama pacientų, kuriems gydymosi metu sukako 18 metų, teisė mokytis gydymo įstaigoje.
 

Psichikos sveikatos gerinimo galimybės bus aptariamos tarptautiniame forume

2017-09-12
Siekdama skatinti tarpusavio bendradarbiavimą ir įvairių bendruomenių atstovų iniciatyvumą, LR Sveikatos apsaugos ministerija kartu su LR Vyriausybės kanceliarija š. m. rugsėjo 21 d. viešbutyje „Best Western“ (Konstitucijos pr. 14, Vilnius) rengia forumą „Psichikos sveikata skirtinguose gyvenimo tarpsniuose: geroji praktika ir perspektyvos Lietuvoje.“
 

Metas kultūrai! Kviečia Kauno valstybinis muzikinis teatras!

2017-09-11
Šią vasarą teatro artistų atostogas trumpais intarpais papuošė gastrolės kaimyninėse šalyse. Teatro kolektyvas pirmą kartą dalyvavo Latvijoje, organizuojamame sceninės muzikos festivalyje „Operos dienos Jekabpils“, kur parodė vieną populiariausių repertuaro spektaklių – E.John ir T.Rice miuziklą „Aida“. Organizatoriai matę šį spektaklį Kaune, drąsiai priėmė sprendimą rodyti šį miuziklą savo festivalyje, taip nusižengdami tradicijai pateikti savo žiūrovams tik operos spektaklius. Gastrolės paliudijo, kad drąsus jų pasirinkimas pasiteisino – kauniečių „Aida“ pranoko žiūrovų lūkesčius ir buvo sutikta itin šiltai. Pagrindinius vaidmenis dainavo Viktorija Streiča, Kristina Siurbytė ir Jeronimas Milius, dirigavo Jonas Janulevičius.
 

Kauno klinikose NATO kariai aukojo kraują

2017-09-11
Šiandien į Kauno klinikų Kraujo centrą atvyko NATO kariai iš Belgijos, Vokietijos, Novergijos, Olandijos ir Liuksemburgo. Paskutinę savaitę Lietuvoje viešintys NATO kariai nusprendė padovanoti neįkainojamą dovaną – gyvybę kitam.
 

Naujame leidinyje pristatomas paslaugas teikiančių įstaigų geografinis prieinamumas

2017-09-11
Higienos instituto specialistai pirmą kartą šalyje atliko tyrimą, kurio metu nustatytas šeimos medicinos ir pirminės psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigų prieinamumas šalies gyventojams pagal jų gyvenamąją vietą.
 

Nauja iniciatyva Kaune – „Tu nesi vienas“

2017-09-08
Keblios situacijos, stresas ir kiti kasdienę rutiną temdantys rūpesčiai – ne priežastis pulti į neviltį. Kiekvienu atveju galima ir reikia rasti savyje jėgų bei optimizmo kovoti už gyvenimą. Kaip šiuos žodžius paversti realybe, rugsėjo 9-ąją Kaune mėgins atsakyti susitikimų ciklo „Tu nesi vienas“ lektoriai.
 

Į pirmąją širdies transplantaciją metraštininkas žvelgė pro objektyvo akutę

2017-09-08
Trys dešimtmečiai – tiek laiko praėjo nuo Lietuvoje atliktos pirmosios širdies transplantacijos. Kai kurių šio Lietuvos medicinai itin reikšmingo įvykio dalyvių, deja, nebėra tarp mūsų. Tačiau išliko nuotraukose įamžinti pasirengimo unikaliai operacijai vaizdai, medikų darbas, jų nuotaikos ir pirmasis širdies recipientas. Šias istorines akimirkas įamžino vilnietis fotomenininkas Petras Katauskas – žmogus, iš arti stebėjęs ne tiktai pirmąją širdies transplantaciją, bet ir šimtus kitokių operacijų.
 

Nauja Valstybinės ligonių kasos vadovė - Jūratė Sabalienė

2017-09-08
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) vadovo konkursą laimėjo Jūratė Sabalienė, šioje institucijoje einanti Tarptautinių reikalų skyriaus vedėjos pareigas. Šį konkursą ji laimėjo įveikusi 4 pretendentus.
 

Pirminė sveikatos priežiūra lengvai pasiekiama ne visiems gyventojams

2017-09-08
Higienos instituto specialistai pirmą kartą šalyje atliko tyrimą, kurio metu nustatytas šeimos medicinos ir pirminės psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigų prieinamumas šalies gyventojams pagal jų gyvenamąją vietą. Tyrimas atskleidė, kad šeimos medicinos paslaugos yra nesunkiai prieinamos, o gauti pirminės psichikos sveikatos priežiūros paslaugas gali būti sudėtingiau.
 

Sveikatos apsaugos ministras lankosi Lenkijoje

2017-09-07
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga oficialaus vizito Lenkijoje (Krynica Zdroj) metu dalyvauja ekonomikos ir sveikatos forume, kuriame pasisakys plenarinėje sesijoje „Sveikatos apsauga ir ekonominis vystymasis.
 

Gimdymo namų vadovo konkursą laimėjo gydytoja K Mačiulienė

2017-09-07
Viešosios įstaigos „Vilniaus gimdymo namai“ konkursą laimėjo Kornelija Mačiulienė. Konkurse į šias pareigas norą dalyvauti buvo išreiškę 2 pretendentai. Iki šiol K. Mačiulienė ėjo VĮ „Vilniaus gimdymo namai“ direktorės pareigas. Anksčiau ji šioje gydymo įstaigoje yra dirbusi direktoriaus pavaduotoja, vadovavusi Ginekologijos skyriui, dirbusi gydytoja. Taip pat K. Mačiulienė yra dirbusi Ukmergės rajono ligoninės akušere ginekologe ordinatore.
 

SAM ir toliau dirbs projekto „Kurk Lietuvai“ dalyvės

2017-09-07
Vakar Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) darbą pradėjo projekto „Kurk Lietuvai“ dalyvės - Aneta Buraitytė ir Barbora Butkutė, kurios čia dirbs ateinančius šešis mėnesius ir kuruos inovacijų projektus psichikos sveikatos srityje. Taip SAM prisideda prie didelio pasisekimo sulaukusio Vyriausybės projekto „Kurk Lietuvai“, kuris tęsiasi jau daugybę metų. Šiame projekte kasmet keičiasi dalyviai, kurių svarbiausias tikslas yra sukurti svarbius išliekamąją vertę visuomenei turinčius projektus, kuriais galėtų naudotis žmonės.
 

Vertinga dovana Kauno klinikų gydytojams

2017-09-06
Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius už dovaną dėkojo chirurgų ir visos įstaigos vardu. „Nuoširdžiai dėkojame, kad tiek metų įvairiais būdais remiate Kauno klinikas ir prisidedate prie įrangos atnaujinimo. Džiugu, kad verslo atstovai remia mus bei kitas gydymo įstaigas – tai yra gražus pavyzdys“, – įteikta dovana džiaugėsi Ligoninės direktorius.
 

Ureminio sindromo gydymas sergant lėtine inkstų liga

2017-09-06
Klinikinis ureminio sindromo vaizdas yra pagreitinto senėjimo ir organų disfunkcijos derinys, kuris progresuoja kartu su lėtine inkstų liga. Ureminis sindromas susijęs su širdies ir kraujagyslių, metaboline kaulų liga, uždegimu, baltyminių energetinių junginių išeikvojimu, žarnyno disbakterioze, anemija, nervų ir endokrininės sistemos disfunkcija. Šiame straipsnyje apžvelgiami specifiniai, modernūs ureminio sindromo gydymo metodai, taikytini sergant lėtine inkstų liga. Nors atsitiktinių imčių kontroliuojami tyrimai yra reti, remiantis jų duomenimis ir stebėjimo tyrimais, taip pat patofiziologinėmis išvadomis, šiai sudėtingai būklei gydymo algoritmas turi būti pagrįstas tuo pačiu metu taikomomis intervencijomis, nukreiptomis į skirtingas patofiziologines grandis.
 

Kauno klinikose - 65-oji kepenų transplantacija!

2017-09-05
Žinia, jog yra donorinės kepenys, paliečia ne tik laukiančiojo žmogaus bei jo artimųjų gyvenimą, bet ir gydytojų komandą, atliekančią kepenų transplantaciją. Vakar Kauno klinikų gydytojams sužinojus, jog Rygos Paulo Stradinio universitetinėje ligoninėje yra donorinės kepenys, šiandien nuo ryto medikų komanda atlieka 65-tąją kepenų transplantaciją Kauno klinikose.
 

Sveikatos apsaugos ministerijoje sudaryta darbo grupė dėl lauko darželių įteisinimo

2017-09-05
Sveikatos apsaugos ministro sudaryta darbo grupė parengė projektą, kuriuo siekiama įteisinti lauko darželius, ir pateikė šį projektą svarstyti kitoms atsakingoms institucijoms. Pritarus šiam projektui, būtų nustatyti reikalavimai lauko darželiams, tad tėveliai turėtų platesnį ikimokyklinio ugdymo įstaigų pasirinkimą. Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje didėja susidomėjimas vaikų ugdymo veiklos vykdymu lauke, tad tikėtina jau visai greitai šalyje atsiras galimybė ugdyti vaikus taip, kad šie kuo daugiau laiko praleistų gryname ore.
 

Skausminių polineuropatijų patogenezinio gydymo galimybės

2017-09-05
Polineuropatija yra dažniausiai pasitaikantis periferinių neuropatijų klinikinis sindromas – išplitęs, paprastai simetriškas įgimtas ar įgytas periferinių nervų pažeidimas. Skausminės polineuropatijos yra neuropatijų potipis, kai išskirtinai pažeidžiamos nemielinizuotos (C) ar mažai mielinizuotos (Aδ) sensorinės skaidulos. Jų pagrindinis klinikinis požymis yra neuropatinis skausmas, atsiradęs kaip tiesioginė pasekmė dėl somatosensorinės sistemos pažaidos ar ligos, sukėlusios pažeidimą [1]. Skausminę neuropatiją taip pat apibūdina neigiamų (nejautra, hipoestezija, hipoalgezija) ir teigiamų (savaiminis skausmas, sukeltas skausmas, hiperalgezija) sensorinių simptomų derinys. Cukrinis diabetas yra pati dažniausia skausmingosios polineuropatijos priežastis. Kitos priežastys: metaboliniai ir mitybos sutrikimai (avitaminozė, uremija), imuninės sistemos sutrikimai (Guilain-Barro sindromas, lėtinė uždegiminė demielinizuojanti polineuropatija, daugiažidininė įgyta demielinizuojanti sensorinė ir motorinė polineuropatija, sisteminiai vaskulitai ir jungiamojo audinio ligos), infekcijos (ŽIV, juostinė pūslelinė, boreliozė), disglobulinemijos (amiloidozė, mileoma, krioglobulinemija), neoplazmos (tiesioginė naviko infiltracija, sensorinė neuronopatija, intoksikacijos (alkoholis, metalai, vaistai (platinos derivatai, bortezomidas, vinkristinas, paklitakselis, taslidomidas, linezolidas, metronidazolis, zalcitabinas, stavudinas)).
 

Kaip įveikti rudeninį stresą?

2017-09-04
Atėjęs ruduo daugeliui žmonių suteikia daugiau bei įprasta streso. Dėl prasidėjusių mokslo metų tėvai priversti perplanuoti savo dienotvarkes ir darbus, kad spėtų vaikus nuvežti į darželius, mokyklas, būrelius ir įvykdytų visus įsipareigojimus darbe. Kai kurie tėvai stresą patiria dėl to, kad vaikai pradeda lankyti mokyklą ar darželį, keičia ugdymo įstaigą, klasę, todėl laukia naujas adaptacinis laikotarpis.
 

Vestibulinio galvos svaigimo gydymo principai

2017-09-04
Vestibulinis galvos svaigimas (vertigo) – tai pusiausvyros analizatoriaus periferinės ar centrinės dalies pažeidimo sukeltas galvos svaigimas, kuris apibūdinamas aplinkos judėjimo pojūčio iliuzija. Judėjimo pojūtis gali būti keleriopas, kai pacientas jaučia, kad juda ar sukasi pats, arba, kai jaučia, jog juda ar sukasi aplink esantys daiktai. Net ir lengviausias šio tipo galvos svaigimo formas praktiškai visada lydi labai ryškūs vegetaciniai simptomai: pykinimas, vėmimas, išbalimas, prakaitavimas. Dažniausiai nustatomos vestibulinio svaigimo priežastys yra gerybinis paroksizminis pozicinis svaigimas (GPPS), vestibulinė migrena, Menjero liga, vestibulinis neuronitas ir smegenų kraujotakos sutrikimai. Retesnės priežastys yra epilepsija, sifilis, sarkoidozė, išsėtinė sklerozė.
 

Metastazinis prostatos vėžys: ateities įžvalgos

2017-09-01
Baltijos šalių urologų kongrese satelitinį simpoziumą intriguojančiu pavadinimu „Metastazinis prostatos vėžys: ateities įžvalgos“ surengė farmacijos kompanija „Janssen“, žinoma pasaulyje savo intelektiniu ir praktiniu įnašais į onkologiją ir daugelį kitų medicinos sričių. Simpoziumui pirmininkavo Lietuvos urologų draugijos pirmininkas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos profesorius Mindaugas Jievaltas. Jis teigė, kad prostatos vėžys (PV) išlieka viena svarbiausių ir aktualiausių onkologinių ligų, nes ja serga labai daug žmonių ir daug nuo jos miršta. Anot prof. M. Jievalto, PV atsiradimą, progresavimo ir plitimo mechanizmus gaubia dar daug neaiškumų, nors jie pamažu išaiškinami, tampa suprantamesni. O kol kas, tenka pripažinti, daliai pacientų PV išlieka mirtinai pavojinga liga.
 

LSMU konkurencingas ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje!

2017-09-01
2017 metų priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas daugeliui universitetų buvo kitoks. Vienas iš pagrindinių pokyčių – norint gerinti Lietuvos švietimo kokybę Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) nustatyta aukštesnė minimalaus balo ir minimalaus pakviestųjų skaičiaus kartelė.
 

„Akustinio balso kokybės indekso“ lietuviškos versijos validizacija

2017-08-31
Buvo ištirti 184 lietuviškai kalbantys asmenys, iš jų 46 su normaliu balsu ir 138 su patologiniu/disfonija. Tiriamieji turėjo perskaityti lietuvišką tekstą ir fonuoti tęsiamą balsę „a“. Balso įrašas su 13 skiemenų sakiniu ir 3s tęsiama balsė „a“ buvo panaudoti tyrimui.
 

Polimodalinis skausmo malšinimas – vienoje tabletėje

2017-08-31
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pakopinės analgezijos schema (1986 m.) nurodo įvairių vaistų klasių derinius malšinant skausmą. Šie deriniai – tai neopioidiniai ir opioidiniai analgetikai, adjuvantai. Tarp dažniausiai vartojamų preparatų – paprastieji analgetikai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), silpnieji ir stiprūs opioidai, tricikliai antidepresantai ir vaistai nuo epilepsijos. Derinant šiuos preparatus, gaunamas polimodalinis skausmo malšinimas, padedantis pasiekti didesnį analgezijos efektyvumą, mažinantis vieno preparato dideles dozes ir šalutinių reiškinių riziką. Tramadolio hidrochlorido ir deksketoprofeno derinys vienoje tabletėje – naujas žingsnis polimodalinio skausmo malšinimo schemoje, teikiantis viltį pasiekti dar geresnių analgezijos rezultatų.
 

Paskelbti 2016 m. duomenys apie mirties priežastis Lietuvoje

2017-08-30
Lietuvoje 2016 m. mirė 41 106 žmonės, t. y. 670 asmenų mažiau negu 2015 metais. Lietuvos gyventojų mirties priežasčių struktūra jau daugelį metų išlieka nepakitusi. Trys pagrindinės mirties priežastys – kraujotakos sistemos ligos, piktybiniai navikai ir išorinės mirties priežastys 2016 m. sudarė 83,6 proc. visų mirties priežasčių. Nuo kraujotakos sistemos ligų mirė daugiau kaip pusė, t. y. 56,2 proc., nuo piktybinių navikų – 19,9 proc., o nuo išorinių mirties priežasčių – 7,4 proc. visų mirusiųjų, – skelbia Higienos instituto Sveikatos informacijos centro Mirties priežasčių registro specialistai.
 

Kai kurios gydymo įstaigos algų gydytojams ir slaugytojams nedidina savavališkai!

2017-08-29
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) surinkti duomenys rodo, kad kai kurių savivaldybių gydymo įstaigų vadovai dėl nesuprantamų priežasčių nedidina atlyginimų medicinos darbuotojams, nors yra sudarytos finansinės ir teisinės galimybės jiems didėti vidutiniškai 8 proc. Skaičiuojama, kad gydytojams algos turėtų vidutiniškai kilti apie 115 eurų, o slaugytojams - 58 eurais (neatskaičius mokesčių). Todėl SAM ragina sprendimus priimančius asmenis elgtis socialiai atsakingai ir skirtus pinigus naudoti pagal paskirtį – gydytojų ir slaugytojų algoms didinti.
 

Kauno klinikose viešėjęs prof. Kenjiro Kosaki: „Kaip diagnozuoti nediagnozuotas ligas?“

2017-08-29
Genetikos mokslai – sparčiai besivystanti ir į priekį žengianti mokslo sritis, kuri sulaukia vis daugiau specialistų dėmesio ir įprastoje klinikinėje praktikoje. „Tikiu, kad kartu su pažangiomis technologijomis bei profesionaliais gydytojais pasieksime, jog daugelis retų ligų taps gydomos ir išgydomos“, – kalbėjo profesorius Kenjiro Kosaki, Japonijos Keio medicinos universiteto Medicininės genetikos centro vadovas, Kauno klinikų surengtoje konferencijoje, skirtai retoms ir nediagnozuotoms ligoms aptarti.
 

Ūminis vidurinis otitas: skausmo gydymo galimybės

2017-08-29
Ausies skausmas – vienas dažniausiai pasireiškiančių negalavimų, su kuriuo savo darbe susiduria otorinolaringologas ar šeimos gydytojas. Dažniausia ausies skausmo priežastis yra ūminis vidurinis otitas (ŪVO). Apie 80 proc. atvejų ŪVO sukelia virusai ar bakterijos, patekusios pro ausies trimitą sergant viršutinių kvėpavimo takų infekcija.
 

Savaitgalio migrena

2017-08-28
Savaitgalio migrena – kamuojanti ir gyvenimo kokybę, asmens poilsį bei darbingumą neigiamai veikianti liga. Kai kurie epidemiologiniai tyrimai įvertino, jog iki 20 proc. migrena arba įtampos galvos skausmų varginamiems pacientams būdingi priepuoliai savaitgaliais. Nepaisant mokslininkų pastangų nustatyti ligos patogenezės mechanizmą ir galimą efektyviausią gydymą, savaitgalio migrena dar nėra pakankamai gerai išnagrinėta.
 

Nutukimui gydyti – naujas vaistas

2017-08-28
Nutukimas prilyginamas epidemijai, kuri sąlygoja didėjantį sergamumą, mirtingumą ir su tuo susijusius didėjančius sveikatos apsaugos kaštus. Su nutukimu yra susijusios tokios komplikacijos, kaip 2 tipo cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, tam tikrų vėžio formų plitimas. Daugelis žmonių negali vien tik padedami dietų ir didesnio fizinio aktyvumo sėkmingai netekti svorio, o netekę ir vėl nepriaugti. Dabar yra tik keletas veiksmingų vaistų, kuriuos vartojant galima sėkmingai netekti svorio.
 

Bendruomeninė slauga: ar jau esame jai subrendę?

2017-08-28
Slaugomų sunkių ligonių slauga ir globa Lietuvoje tampa vienu opiausių socialinių skaudulių. Sunkių ligų pakirstų žmonių daugėja, profesionali nuolatinė jų slauga brangi ir didelei daliai šeimų sunkiai pasiekiama, namuose teikiamų paslaugų sistema neišplėtota.
 

Nemokamos paslaugos. Kas turi teisę jas gauti?

2017-08-25
Dažnai ligonių kasų specialistų klausiama, ar galima ką nors Lietuvos gydymo įstaigose gauti nemokamai? Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad visiems Lietuvos gyventojams, kurie moka arba už juos yra mokamos privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos, už visas gydymo paslaugas, gydytojų konsultacijas ir kitą pagalbą gydymo įstaigose mokėti nereikia. Visos šios paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Taigi, asmenys kartą per mėnesį susimoka įmokas ir papildomai jiems mokėti nereikia. Specialistai primena kelias svarbiausias taisykles, kaip gauti nemokamas paslaugas, ir išimtis – kada gali paprašyti susimokėti.
 

Dainininkų balso neįgalumo indekso pranašumai

2017-08-25
Į perspektyvųjį tyrimą įtraukta 110 suaugusių žmonių, iš kurių 60 dainininkų ir 50 sveikų ne dainininkų. Laringologinis ištyrimas buvo atliktas pagal ELD gaires, atliekant vaizdo laringostroboskopiją (VLS), balsą vertinant faktorine užkimimo skale (LGP), akustine analize (5 parametrai) bei fonetograma (7 parametrai), išmatuojant ilgiausią fonacijos trukmę. Subjektyviai balso analizei naudoti Gerklų funkcijos indeksas (GFI), Balso neįgalumo indeksas (BNI) ir Dainininkų balso neįgalumo indeksas (DBNI). Atlikus VLS ir daugiaparametrį balso ištyrimą, dainininkai buvo padalyti į dvi grupes: sveikus ir užkimusius. Nustatyti ir tarpusavyje palyginti dainininkų ir ne dainininkų grupių indeksų patologinių reikšmių (GFI >3 balų, BNI > 18 balų, DBNI > 43 balų) dažnis (proc.) bei vidurkiai. Palyginti klausimynų diagnostiniai jautrumai ir specifiškumai, ryšys su akustiniais, aerodinaminiais parametrais.
 

Sveikos gyvensenos projektams – didelė finansinė ES injekcija

2017-08-25
Sveikatos apsaugos ministerija kviečia savivaldybes ir Visuomenės sveikatos biurus teikti paraiškas sveikatingumo projektų finansavimui gauti. Tam iš Europos sąjungos (ES) struktūrinių fondų skiriama 11,3 mln. eurų.
 

Išsėtinė sklerozė: nauja apie ligą ir jos gydymą

2017-08-24
Išsėtinės sklerozės priežastys iki šiol nėra tiksliai žinomos. Neabejojama, kad šios ligos išsivystymui ir eigai turi reikšmės daugelis veiksnių, tarp jų paveldimumas ir aplinkos poveikiai. Tuo požiūriu labai svarbu nustatyti vadinamuosius išsėtinės sklerozės rizikos genus, gyvensenos ir aplinkos veiksnius bei jų visų tarpusavio sąveikos įtaką šios ligos etiopatogenezei.
 

Nugaros skausmas

2017-08-24
Nugaros skausmai žmones vargina beveik taip pat dažnai kaip ir paprasčiausia sloga ar persišaldymas. Nustatyta, kad 90 proc. suaugusių žmonių yra nors kartą gyvenime jautę arba nuolatos kenčia stiprius nugaros skausmus. Ši problema tampa vis aktualesnė išsivysčiusiose šalyse. Sergantis žmogus patiria fizinių, materialinių nuostolių, atsiranda psichologinių problemų ligoniui ir namiškiams. Tai medicininė ir socialinė problema, vienodai išplitusi tarp įvairių profesijų žmonių. Dažniausiai nugaros skausmo priežastis susijusi su stuburo pažeidimais.
 

Fentanilio pleistras onkologinio skausmo gydyme

2017-08-24
Opioidiniai analgetikai yra pagrindiniai vaistai gydant skausmą, nes jų veikimas paremtas skausmo fiziologija ir patologija bei patikrintas ilgamete praktika. Opioidų skyrimas onkologiniam skausmui yra gydytojo prievolė, kita vertus – jam tai ir nemažas išbandymas. Būdami paskirti iš išorės, bet identiški savo poveikiu organizme esančiai endogeninei skausmo moduliacijos sistemai, šios klasės vaistai reikalingi gydytojo gilių žinių ir praktinių įgūdžių. Galbūt dėl to jau beveik du dešimtmečius turėdami galingiausią ginklą – fentanilio tranderminę sistemą, jo potencialo šiandien dažniausiai neišnaudojame, o vėžiu sergantys pacientai negauna adekvataus skausmo malšinimo.
 

Daugėja norinčių, kad jų mediko profesija būtų pripažinta Lietuvoje

2017-08-23
Kasmet į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) kreipiasi dešimtys gydytojų, slaugytojų ir kitų medicinos darbuotojų, baigusių studijas užsienyje ir norinčių dirbti Lietuvoje. Tarp jų ne tik trečiųjų šalių piliečiai, bet ir lietuviai, gydytojų diplomus įgiję Europos Sąjungos šalyse.
 

Išsėtinė sklerozė: luošinanti liga puola netikėtai

2017-08-23
Išsėtinė sklerozė (IS) – viena paslaptingiausių ir sunkiausių nervų sistemos ligų, pasižyminti klastinga pradžia ir sunkiai nuspėjama eiga. Dabar žinoma, kad IS atsiradimą ir progresavimą lemia sudėtingi imunologiniai ir uždegimo mechanizmai, tačiau juos pažaboti ar visiškai sustabdyti kol kas nepavyksta. IS – intensyviai tyrinėjama visame pasaulyje, todėl žinių apie šią ligą arsenalas nuolat pasipildo naujovėmis ir patirtimi.
 

Podagra

2017-08-23
Remiantis istoriniais šaltiniais, žmonės visais laikais kentė sąnarių skausmą, taip pat suprato, kad sąnarių skausmus gali sukelti įvairios ligos. Manoma, kad podagros terminą pirmasis pavartojo Hipokratas. Šis graikiškas žodis reiškia pėdos spąstus, žnyples. Tuo Hipokratas norėjo pabrėžti, kad podagra, jos priepuolis, dažniausiai pažeidžia kojos didžiojo piršto (nykščio) pamatinį sąnarį, dėl to pacientas nebegali vaikščioti. Hipokratas taip pat pirmasis nustatė podagros ir kitų artritų skirtumus. Jis teigė, kad podagra yra „turtingųjų liga“, o kitokiais artritais dažniau serga žemesnio socialinio sluoksnio atstovai. Viduramžiais podagra buvo vadinama „karalių liga“. Šiais laikais ši liga siejama ne su kilme, o su gyvensena.
 

Apie sieros kamščius ausyse

2017-08-22
Ausies sieros (cerumen) kamščiai – tai otorinolaringologų kasdienybė, jų pašalinimas neretai reikalauja didelės pacientų ir gydytojų kantrybės. Per pastaruosius 20 metų, sparčiai plečiantis farmakologijos ir kosmetologijos sritims, ausų kamščiai susidaro dažniau. Tradicinį vatos gumulėlių vyniojimą ant degtukų, plaukų segtukus ir mezgimo virbalus jau senokai pakeitė kosmetiniai vatos ausų krapštukai. Nesibaigianti kova su šia problema daugelį varo į neviltį ir diskomfortą. Tačiau, jei mes paklaustume istorikų, kaip žmonija valė ausis prieš 500 metų, atsakymas būtų – „niekaip“. Šalinant šią problemą, būtina suvokti, ar tai iš viso yra patologija, ir kurie žmonės į tai linkę daugiau, o kurie – mažiau.
 

Tinitas: paplitimas, priežastys, rekomendacijos

2017-08-21
Turbūt nėra žmogaus, kuris per gyvenimą nebūtų bent kartą skundęsis įkyriais, varginančiais jutimais – ūžesiu ausyse. Kaip teigia specialistai (gydytojai otorinolaringologai) ir patvirtina turimi medicininiai statistiniai duomenys, tokių skundų turi tiek suaugusieji, tiek vaikai. Koks tai negalavimas, kokios galimos jo išsivystymo priežastys, kokią pagalbą tokių skundų turinčiam pacientui rekomenduojama teikti, kalbamės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytoja otorinolaringologe Alina Kuzminiene.
 

Tafluprosto ir timololio derinio veiksmingumas, saugumas ir pranašumas

2017-08-21
Glaukoma – progresuojanti optinė neuropatija, sukelta tinklainės ganglinių ląstelių ir jų aksonų, formuojančių regos nervą, degeneracijos ir žūties. Tai sukelia negrįžtamą regėjimo praradimą, galintį lemti visišką aklumą. Pirminė atviro kampo glaukoma (PAKG) – dažniausia glaukomos forma ir antroji aklumo priežastis pasaulyje. Nustatyta, kad 2010 metais pasaulyje buvo apie 60 mln. sergančiųjų glaukoma, ir manoma, kad 2020-aisiais metais šis skaičius padidės iki 80 mln. Dabar intraokulinis spaudimas (IOS) yra vienintelis ligos progresavimą lemiantis keičiamasis rizikos veiksnys. Pasiektas tikslinis IOS sumažina akipločio netekimo progresavimą. Glaukomos gydymo tikslas – išsaugoti regą. Siekiant šio tikslo, svarbu pakankamai sumažinti IOS ir kartu užtikrinti gerą bei ilgalaikį gydymo toleravimą.
 

Legioneliozė: ką turėtume žinoti apie šią ligą?

2017-08-21
Legioneliozinė pneumonija (LP), arba legioneliozė, pirmą kartą užfiksuota 1976 metais, kai Filadelfijoje (JAV) vykusio Amerikos legionierių susitikimo metu dalyviams pasireiškė sunkios atipinės pneumonijos simptomai. Po ilgų ieškojimų buvo nustatyta, kad protrūkį sukėlė anksčiau dar nežinoma, gramneigiamoji, lazdelės formos bakterija Legionella pneumophila (L. pneumophila). Pavadinimas Legionella suteiktas norint pagerbti protrūkio metu mirusius legionierius, o pneumophila (lot. mylinti, mėgstanti plaučius) – nurodant sukėlėjo tropizmą plaučių audiniui.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.