Lietuvos naujienos

Daugėja norinčių, kad jų mediko profesija būtų pripažinta Lietuvoje

2017-08-23
Kasmet į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) kreipiasi dešimtys gydytojų, slaugytojų ir kitų medicinos darbuotojų, baigusių studijas užsienyje ir norinčių dirbti Lietuvoje. Tarp jų ne tik trečiųjų šalių piliečiai, bet ir lietuviai, gydytojų diplomus įgiję Europos Sąjungos šalyse.
 

Išsėtinė sklerozė: luošinanti liga puola netikėtai

2017-08-23
Išsėtinė sklerozė (IS) – viena paslaptingiausių ir sunkiausių nervų sistemos ligų, pasižyminti klastinga pradžia ir sunkiai nuspėjama eiga. Dabar žinoma, kad IS atsiradimą ir progresavimą lemia sudėtingi imunologiniai ir uždegimo mechanizmai, tačiau juos pažaboti ar visiškai sustabdyti kol kas nepavyksta. IS – intensyviai tyrinėjama visame pasaulyje, todėl žinių apie šią ligą arsenalas nuolat pasipildo naujovėmis ir patirtimi.
 

Podagra

2017-08-23
Remiantis istoriniais šaltiniais, žmonės visais laikais kentė sąnarių skausmą, taip pat suprato, kad sąnarių skausmus gali sukelti įvairios ligos. Manoma, kad podagros terminą pirmasis pavartojo Hipokratas. Šis graikiškas žodis reiškia pėdos spąstus, žnyples. Tuo Hipokratas norėjo pabrėžti, kad podagra, jos priepuolis, dažniausiai pažeidžia kojos didžiojo piršto (nykščio) pamatinį sąnarį, dėl to pacientas nebegali vaikščioti. Hipokratas taip pat pirmasis nustatė podagros ir kitų artritų skirtumus. Jis teigė, kad podagra yra „turtingųjų liga“, o kitokiais artritais dažniau serga žemesnio socialinio sluoksnio atstovai. Viduramžiais podagra buvo vadinama „karalių liga“. Šiais laikais ši liga siejama ne su kilme, o su gyvensena.
 

Apie sieros kamščius ausyse

2017-08-22
Ausies sieros (cerumen) kamščiai – tai otorinolaringologų kasdienybė, jų pašalinimas neretai reikalauja didelės pacientų ir gydytojų kantrybės. Per pastaruosius 20 metų, sparčiai plečiantis farmakologijos ir kosmetologijos sritims, ausų kamščiai susidaro dažniau. Tradicinį vatos gumulėlių vyniojimą ant degtukų, plaukų segtukus ir mezgimo virbalus jau senokai pakeitė kosmetiniai vatos ausų krapštukai. Nesibaigianti kova su šia problema daugelį varo į neviltį ir diskomfortą. Tačiau, jei mes paklaustume istorikų, kaip žmonija valė ausis prieš 500 metų, atsakymas būtų – „niekaip“. Šalinant šią problemą, būtina suvokti, ar tai iš viso yra patologija, ir kurie žmonės į tai linkę daugiau, o kurie – mažiau.
 

Tinitas: paplitimas, priežastys, rekomendacijos

2017-08-21
Turbūt nėra žmogaus, kuris per gyvenimą nebūtų bent kartą skundęsis įkyriais, varginančiais jutimais – ūžesiu ausyse. Kaip teigia specialistai (gydytojai otorinolaringologai) ir patvirtina turimi medicininiai statistiniai duomenys, tokių skundų turi tiek suaugusieji, tiek vaikai. Koks tai negalavimas, kokios galimos jo išsivystymo priežastys, kokią pagalbą tokių skundų turinčiam pacientui rekomenduojama teikti, kalbamės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytoja otorinolaringologe Alina Kuzminiene.
 

Tafluprosto ir timololio derinio veiksmingumas, saugumas ir pranašumas

2017-08-21
Glaukoma – progresuojanti optinė neuropatija, sukelta tinklainės ganglinių ląstelių ir jų aksonų, formuojančių regos nervą, degeneracijos ir žūties. Tai sukelia negrįžtamą regėjimo praradimą, galintį lemti visišką aklumą. Pirminė atviro kampo glaukoma (PAKG) – dažniausia glaukomos forma ir antroji aklumo priežastis pasaulyje. Nustatyta, kad 2010 metais pasaulyje buvo apie 60 mln. sergančiųjų glaukoma, ir manoma, kad 2020-aisiais metais šis skaičius padidės iki 80 mln. Dabar intraokulinis spaudimas (IOS) yra vienintelis ligos progresavimą lemiantis keičiamasis rizikos veiksnys. Pasiektas tikslinis IOS sumažina akipločio netekimo progresavimą. Glaukomos gydymo tikslas – išsaugoti regą. Siekiant šio tikslo, svarbu pakankamai sumažinti IOS ir kartu užtikrinti gerą bei ilgalaikį gydymo toleravimą.
 

Legioneliozė: ką turėtume žinoti apie šią ligą?

2017-08-21
Legioneliozinė pneumonija (LP), arba legioneliozė, pirmą kartą užfiksuota 1976 metais, kai Filadelfijoje (JAV) vykusio Amerikos legionierių susitikimo metu dalyviams pasireiškė sunkios atipinės pneumonijos simptomai. Po ilgų ieškojimų buvo nustatyta, kad protrūkį sukėlė anksčiau dar nežinoma, gramneigiamoji, lazdelės formos bakterija Legionella pneumophila (L. pneumophila). Pavadinimas Legionella suteiktas norint pagerbti protrūkio metu mirusius legionierius, o pneumophila (lot. mylinti, mėgstanti plaučius) – nurodant sukėlėjo tropizmą plaučių audiniui.
 

9 iš 10 jaunųjų gydytojų lieka Lietuvoje

2017-08-18
Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) duomenimis, visuomenėje plačiai paplitusi nuomonė, kad didelė dalis medicinos studijas baigusių jaunuolių išvyksta į užsienį, tėra mitas. Analizuojant 2014-2016 m. medicinos rezidentūros absolventų duomenis pastebima, jog beveik 94 proc. gydytojo specialisto kvalifikaciją įgijusių asmenų dirba Lietuvoje.
 

Reumatinės ligos

2017-08-18
Nuo reumatinių ligų kenčia vis daugiau žmonių. Šiomis ligomis serga daugiau kaip 100 mln. žmonių visoje Europoje. Apskaičiuota, kad maždaug pusė visų Europos gyventojų serga diagnozuota sąnarių liga, kiekvienoje šeimoje yra bent po vieną žmogų, kenčiantį nuo šios ligos.
 

Onkologinio skausmo gydymas

2017-08-18
Opioidiniai analgetikai yra pagrindiniai vaistai gydant skausmą, nes jų veikimas paremtas skausmo fiziologija ir patologija bei patikrintas ilgamete praktika. Opioidų skyrimas onkologiniam skausmui yra gydytojo prievolė, kita vertus – jam tai ir nemažas išbandymas. Būdami paskirti iš išorės, bet identiški savo poveikiu organizme esančiai endogeninei skausmo moduliacijos sistemai, šios klasės vaistai reikalingi gydytojo gilių žinių ir praktinių įgūdžių. Galbūt dėl to jau beveik du dešimtmečius turėdami galingiausią ginklą – fentanilio tranderminę sistemą, jo potencialo šiandien dažniausiai neišnaudojame, o vėžiu sergantys pacientai negauna adekvataus skausmo malšinimo.
 

Keičiasi odontologijos paslaugų licencijų išdavimo tvarka

2017-08-17
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos projektui, kuriuo siūloma supaprastinti licencijų išdavimo tvarką gydytojams odontologams, burnos priežiūros specialistams bei odontologinės priežiūros įstaigoms. Nuo šiol šias licencijas bus galima gauti elektroniniu būdu jau kitą dieną po paraiškos pateikimo.
 

Vaikų streptokokinis tonzilitas

2017-08-17
Vaikams ir paaugliams ūminį bakterinį tonzilitą dažniausiai sukelia A grupės beta hemolizinis streptokokas. Streptokokiniam tonzilitui yra būdinga staigi pradžia, eksudatas ant gomurio migdolų, padidėję ir skausmingi priekiniai kaklo limfmazgiai ir karščiavimas. Streptokokinį tonzilitą nuo kitos kilmės tonzilitų remiantis vien tik klinika ir laboratoriniais tyrimais atskirti yra sunku, todėl jo patvirtinimui būtina atlikti bakteriologinius tyrimus: greitą testą A grupės streptokoko antigenams nustatyti ar/ir mikrobiologinį pasėlį. Serologiniai tyrimai (antistreptolizino-O koncentracija ir kt.) nerekomenduojami ūminio tonzilito diagnostikai, nes parodo praeityje buvusią ligą, bet neatspindi dabartinės būklės. Streptokokinis tonzilitas savaime praeina per 2–5 dienas. Antibakterinė terapija sumažina ligos sunkumą ir trukmę keliomis dienomis ir apsaugo nuo infekcijos išplitimo. Pagrindinis antimikrobinio gydymo tikslas yra sumažinti tiek vietinių, tiek sisteminių komplikacijų išsivystymo riziką. Penicilinas išlieka pirmos eilės vaistas streptokokinio tonzilito gydymui ir komplikacijų profilaktikai. Iki šiol nėra vakcinos prieš A grupės beta hemolizinį streptokoką, kuri būtų efektyvi, ypač mažai išsivysčiusiose šalyse, kuriose dažniausiai pasitaiko sunkios sisteminės komplikacijos.
 

Šlapimo nelaikymo sukelta medicininė ir itin aštri socialinė problema. Gyvenimo kokybės svarba

2017-08-16
Prostatos vėžys yra viena pagrindinių vyrų sveikatos problemų. Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, Lietuvoje šia liga serga apie 18 tūkst. vyrų, kasmet diagnozuojama apie 3 tūkst. naujų atvejų. Vyrai po prostatos vėžio šalinimo operacijų, susirgę šlapimo ar lytinių organų sistemos vėžiu bei kitomis ligomis, gana greitai susiduria su viena iš nemaloniausių pasekmių – šlapimo nelaikymu. Beje, neretai šlapimo nelaikymas esti gydymo komplikacija. Jau vien onkologinės ligos diagnozė sukelia daug niūrių minčių, o prisidėjęs šlapimo nelaikymas dar smarkiau paveikia žmogaus psichikos sveikatą.
 

E.sveikatos aktualijas aptarė su Jaunųjų gydytojų asociacija

2017-08-14
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktorius Aurimas Baliukevičius susitiko su Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) atstovais. Susitikimo metu buvo kalbama apie E. sveikatos perėmimą ir jos valdymą. Buvo diskutuojama, kad E. sveikata turi būti ir toliau aktyviai tobulinama, naujinama, nes visų bendras tikslas – sklandus sistemos veikimas be didesnių techninių sutrikimų, taip pat sistemos naudojimo aktyvinimas.
 

Dovana gydytojui? Teks tą pamiršti

2017-08-14
Sveikatos apsaugos ministerija prašo žmonių elgtis atsakingai ir jokiais atvejais nesiūlyti gydytojams ar kitiems medicinos darbuotojams dovanų, nes tai gali pakenkti gydytojui ir užtraukti jam baudžiamąją atsakomybę. Neseniai spaudoje pasirodžius informacijai apie tai, kad žmonės ne visuomet supranta, kas yra laikoma kyšiu, o kas – dovana, primenama gyventojams, kad kyšiu yra laikomas bet koks materialinis atlygis ar suteikiama asmeninė nauda už tiesioginių pareigų atlikimą.
 

Šlapimo takų infekcijos: didėjantis patogenų atsparumas ir šiuolaikinės terapijos iššūkiai

2017-08-11
Šlapimo takų infekcija (ŠTI) – tai urotelio (šlapimo takų epitelio) uždegiminis atsakas į patogeną. ŠTI skiriamos į ūmines ir lėtines, komplikuotas ir nekomplikuotas. Nekomplikuota ŠTI: pasižymi normalia šlapimo takų anatomija ir funkcija. Nekomplikuotą ŠTI dažniausiai (iki 85 proc. atvejų) sukelia Escherichia coli, rečiau – Staphylococcus saprophyticus, Proteus mirabilis, Klebsiella. Komplikuota ŠTI: pasižymi pakitusia, pažeista šlapimo takų anatomija ir funkcija, be to, pacientui dažniausiai nustatoma gretutinė patologija. Komplikuotą ŠTI iki 50 proc. atvejų sukelia E. coli, rečiau – enterokokai, stafilokokai, Pseudomonas, Proteus, Klebsiella, enterokokai.
 

Hipofizės adenomos sąsajos su regos funkcijomis ir molekulinių žymenų paieška

2017-08-11
Hipofizės adenoma (HA) – tai gerybinis intrakranijinis auglys, augantis iš posmegeninės liaukos priekinės dalies – adenohipofizės ląstelių ir pasireiškiantis 16,7 proc. populiacijos. Posmegeninė liauka, arba hipofizė, yra lokalizuota pleištakaulio kūno viršutinės sienos įduboje, kietojo smegenų dangalo maiše, pritvirtintame prie turkiškojo balno diafragmos priekinės dalies, iš šonų apsupta akytųjų veninių ančių.
 

Europos skausmo medicinos diplomas

2017-08-10
Lėtinis, nenumalšinamas skausmas yra didžiausia neišspręsta problema pasaulyje. Ji yra universali, nepriklauso nuo amžiaus, lyties, rasės, socialinės klasės, neturi geografinių sienų. Ji sukelia grandiozinius kaštus – finansinius, nepakeliamą naštą ir sumenkėjusią gyvenimo kokybę tam, kas jį patiria, jo/jos šeimai ir artimiesiems. Skausmo ligos apytikrė kaina yra labai artima tokioms kategorijoms, kaip širdies ir kraujagyslių ligos ar vėžys. Lėtinio skausmo atvejai dažnėja su amžiumi; pastaruoju metu gerėjant gydomosios ir prevencinės medicinos rodikliams ir kaip to pasekmei – gyvenimo amžiui. Tikėtina, kad lėtinio skausmo problemų netolimoje ateityje tik daugės.
 

Vaikų kvėpavimo takų ligos

2017-08-10
Peršalimas – tai dažniausiai virusų sukeltas ūminis viršutinių kvėpavimo takų uždegimas, galintis pažeisti visus viršutinius kvėpavimo takus ar atskiras jų sritis: nosį (sloga), ryklę (faringitas), gerklas (laringitas), kartais trachėją ir bronchus. Pagrindiniai šių ligų sukėlėjai yra rinovirusai. Peršalimo simptomai paprastai pasireiškia po 24–72 val. inkubacinio laikotarpio.
 

VVKT darbo gerinimo veiksmai pagal apklausos rezultatus

2017-08-09
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos siekdama pagerinti teikiamų paslaugų kokybę, kasmet atlieka klientų apklausą, analizuoja jos rezultatus, imasi veiksmų teikiamų paslaugų gerinimui. Tarnybos vadovybė dėkoja visiems dalyvavusiems 2016 m. gruodžio mėnesį vykusioje apklausoje ir informuoja, jog Vadovybinės vertinamosios analizės metu, išanalizavusi apklausos metu pateiktas pastabas dėl nemandagaus Tarnybos darbuotojų elgesio, priėmė sprendimą, ir 2017 m. suorganizavo bendravimo su klientais mokymus, kuriuose dalyvavo 33 Tarnybos darbuotojai.
 

Skausmas: klasifikacija, diagnostika ir gydymas

2017-08-09
Skausmas yra labai dažnas nusiskundimas visame pasaulyje. Apskaičiuota, kad kasmet 1-as iš 5-ių suaugusiųjų jaučia ūmų, lėtinį ar intermituojantį skausmą, o 1-am iš 10-ies yra diagnozuojamas lėtinis skausmas. Skausmą kenčia įvairaus amžiaus, rasės, lyties žmonės. Dažniausios skausmo priežastys yra onkologinės ligos, įvairios kilmės artritai, stuburo ligos, traumos, operacijos. Šis nemalonus jutimas sutrikdo paciento darbingumą, kasdienę veiklą, nuotaiką, skatina depresijos ir suicidinių minčių atsiradimą.
 

Šlapimo takų infekcijos: didėjantis patogenų atsparumas ir šiuolaikinės terapijos iššūkiai

2017-08-08
Šlapimo takų infekcija (ŠTI) – tai urotelio (šlapimo takų epitelio) uždegiminis atsakas į patogeną. ŠTI skiriamos į ūmines ir lėtines, komplikuotas ir nekomplikuotas. Nekomplikuota ŠTI: pasižymi normalia šlapimo takų anatomija ir funkcija. Nekomplikuotą ŠTI dažniausiai (iki 85 proc. atvejų) sukelia Escherichia coli, rečiau – Staphylococcus saprophyticus, Proteus mirabilis, Klebsiella. Komplikuota ŠTI: pasižymi pakitusia, pažeista šlapimo takų anatomija ir funkcija, be to, pacientui dažniausiai nustatoma gretutinė patologija. Komplikuotą ŠTI iki 50 proc. atvejų sukelia E. coli, rečiau – enterokokai, stafilokokai, Pseudomonas, Proteus, Klebsiella, enterokokai.
 

Kaniterapija didina tikimybę sveikti!

2017-08-08
Dar neseniai buvo sunku įsivaizduoti gyvūną ligonio palatoje, slaugos ar globos namuose, ugdymo įstaigoje. O šiandien terapinei veiklai parengti šunys – vis dažnesni psichologų, kineziterapeutų, specialiųjų pedagogų pagalbinininkai. Keturkojai terapeutai praskaidrina slaugos ir senelių namų globotinių nuotaiką, pasitelkiami ugdymo įstaigose, dirbant su tėvų globos netekusiais, autizmo ar kitos negalios paliestais vaikais.
 

Apie radiologijos paslaugų prieinamumą regionuose

2017-08-08
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu patvirtinta tvarka, pagal kurią suvienodintas radiologijos paslaugų teikimas visose mūsų šalies gydymo įstaigose. Tai reiškia, kad nuo šiol poliklinikos, rajonų, universiteto, universitetinės ir respublikinės ligoninės turės vadovautis aiškiomis taisyklėmis ir jų laikytis, teikdamos šias paslaugas mūsų šalies pacientams. Šios naujovės leis užtikrinti radiologijos paslaugų konkurenciją ir nebeliks galimybės formuotis monopoliui, kas iki šiol vyko.
 

Skelbiamos laisvos vietos į studijas LSMU

2017-08-07
Rugpjūčio 10 dieną prasidės papildomas Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendram priėmimui organizuoti (LAMA BPO) priėmimo į aukštąsias mokyklas etapas. Šio priėmimo metu bus užpildytos visos laisvos valstybės finansuojamos ir valstybės nefinansuojamos vietos į studijų programas. Priėmimas vyks iki rugpjūčio 16 d., 17 val.
 

Dažniausiai gydymą į Lietuvą persikelia Norvegijos lietuviai

2017-08-07
Panevėžio teritorinė ligonių kasa (Panevėžio TLK) atliko su gydymu Europoje susijusių įstaigos išduodamų ir gaunamų E formos pažymų analizę ir pastebėjo, kad nuo 2010 m. iki 2016 m. laipsniškai daugėjo įvairių pažymų, kurios lietuviams suteikė teisę patogiau naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis Europos Sąjungos (ES) ar Europos ekonominės erdvės (EEE) šalyse, Šveicarijoje. Iš viso 2010–2016 m. Panevėžio TLK yra išdavusi virš 2000 E formos pažymų ir registravusi beveik 1600 gautų. Daugiausia išduota pažymų: siunčiamų kitoms šalims dėl jų piliečių, besigydžiusių Lietuvoje su Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK), sąskaitų apmokėjimo (1001); asmenims, vykusiems gyventi ir dirbti kitose Europos šalyse (499). Tarp gautų pažymų daugiausia buvo suteikiančių teisę persikelti gydymą į Lietuvą (1139).
 

Ministras A. Veryga - apie fizinio aktyvumo didinimo būtinybę

2017-08-07
„Nors mokyklose ir vyksta fizinio lavinimo pamokos, tačiau to tikrai nepakanka, norint ugdyti sveiką ir aktyvų žmogų, todėl reikia keisti ugdymo įstaigų filosofiją ir skatinti vaikus ir jaunimą kuo daugiau judėti, sportuoti“, – sako ministras A. Veryga.
 

Gerų atostogų! Naujienas atnaujinsime rugpjūtį...

2017-07-10
Mieli emedicina.lt svetainės skaitytojai! Redakcijos kolektyvas trumpam su Jumis atsisveikina - po vasaros atostogų grįšime rugpjūčio mėnesį. Tikimės, kad Jūs taip pat atostogaujate, todėl linkime kuo daugiau malonių įspūdžių, giedros ir šilumos!
 

Nosiaryklės šoninės sienos cistos: klinikinis atvejis ir literatūros apžvalga

2017-07-10
Straipsnyje aprašomos nosiaryklės šoninių sienų cistų atsiradimo priežastys, jų klinika, endoskopijos ir magnetinio rezonanso tomografijos svarba diagnostikai bei chirurginio gydymo principai. Pateikiamas 81 m. vyro, kuriam buvo nustatytos ir patvirtintos šoninės nosiaryklės sienos cistos, klinikinis atvej
 

Aktualu keliaujantiems ir savanoriaujantiems užsienyje

2017-07-10
Panevėžio teritorinė ligonių kasa (Panevėžio TLK) pastebi, kad vis daugiau Lietuvos jaunimo, baigę mokyklas, vyksta keliauti po pasaulį ar savanoriauti užsienyje, kartais ten dirba nelegaliai, o vėliau susiduria su privalomojo sveikatos draudimo (PSD) problemomis. Jauni žmonės nepasidomi, todėl nežino, kad vykstant į tokias keliones būtina deklaruoti išvykimą, jei nenorima savarankiškai Lietuvoje mokėti PSD įmokų ar turėti skolų.
 

Kaip padėti onkologiniam pacientui

2017-07-09
Nacionaliniame vėžio institute ir LSMUL Kauno klinikose viešėjo žymus Didžiosios Britanijos mokslininkas onkologas Robertas Thomas (Robert J. Thomas). Profesorių į Lietuvą pakvietė Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija POLA. Mokslininkas susitiko su abiejų klinikų vadovais ir aptarė aktualias onkologinių ligų gydymo problemas, susitikime su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministru kalbėjo apie papildomo gydymo naudą, onkologinių ligų profilaktiką ir pacientų gyvenimo kokybę pasibaigus gydymui. Prof. R. Thomą ypač džiugino ministro pasiryžimas kovoti su besaikiu alkoholio ir cukraus vartojimu, nes abu šie produktai yra vieni pagrindinių kancerogenų.
 

Vaikų infekcinės ligos

2017-07-07
Tymai, skarlatina, vėjaraupiai, raudonukė... Tai tik dalis infekcinių vaikų ligų, kuriomis mažieji dažniausiai perserga vaikystėje. Šios ligos plinta lašiniu būdu, arba kitais žodžiais tariant – oru. Kitos infekcinės kilmės ligos kartojasi nuolatos ar keletą kartų per metus – rotavirusinė žarnyno liga, gripas ir kt. Kadangi vaiko imuninė sistema nėra labai stipri, infekcinės ligos gali jį smarkiai paveikti. Sergant dažnai sutrinka virškinimas ir kraujo apytaka, prasideda viduriavimas ir vėmimas.
 

Mūsų gyvenimas – staigmenų laukas...

2017-07-05
Nelengva suskaičiuoti visus žymaus kauniečio mokslininko ir išradėjo, profesoriaus Armino Ragausko nuopelnus ir pasiekimus ne vienoje mokslo vystymo srityje. Telematikos mokslo laboratorijos (nuo 2015 m. Sveikatos telematikos mokslo institutas) Kauno technologijos universitete steigėjas ir vadovas, Europos Sąjungos tyrimų grupės „Smegenys ir informacinės technologijos“ direktorių valdybos narys, asociacijos „Scientia Libera“ valdybos narys, inovatorius (sukurti aukštųjų technologijų pramoniniai ir biomedicinos prietaisai serijiniu būdu gaminami Lietuvoje ir eksportuojami į užsienio valstybes), vadovėlių universitetų magistrantams ir doktorantams autorius, doktorantų mokslinis vadovas, tarptautinių mokslinių ir technologijų plėtros projektų iniciatorius ir vadovas. Profesoriaus pranešimus dėmesingai išklauso didžiausių pasaulinių konferencijų dalyviai ir universitetų studentai...
 

Sergamumas auga, o medikams neleidžiama spręsti, kokias vaistais gydyti pacientus

2017-07-05
Su žvyneline, kuri dar kitaip vadinama psoriaze, sergančiais žmonėmis dažnai elgiamasi taip, tarsi jie sirgtų raupais. Nors žvynelinė yra neužkrečiama liga, tačiau su ja sergančiais žmonėmis gana dažnai bijoma sveikintis paduodant ranką, nenorima sėdėti greta jų pirtyje, plaukioti baseine, kirpti plaukų, daryti jiems masažo. Lietuvoje ši liga diagnozuota daugiau nei 120 tūkst., o pasaulyje – daugiau nei 125 mln. žmonių. Pasaulio sveikatos organizacija skaičiuoja, kad išsivysčiusiose šalyse sergamumas gali siekti iki 5 proc., sergančiųjų skaičius nuolatos didėja.
 

„E. sveikatą“ nuo 2018 metų liepos tvarkys Valstybinė ligonių kasa

2017-07-05
Pranešama, kad E. sveikatos“ sistemos pagrindiniu tvarkytoju nuo 2018 metų liepos 1 dienos turėtų tapti Valstybinė ligonių kasa, o visapusišku valdytoju toliau išliks Sveikatos apsaugos ministerija. Tokia tvarka esą numatyta Ministrų kabineto protokoliniu sprendimu. Pradedami rengti reikiami teisės aktai, Vyriausybės nutarimas, atliekami kiti būtini paruošiamieji darbai, kaip šią vieną didžiausių sveikatos priežiūros elektroninių platformų perimti iš dabartinio techninio sistemos prižiūrėtojo - „Registrų centro“.
 

NTB: padaryta daugiau nei įmanoma!

2017-07-05
Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad per I šių metų pusmetį atliktos 77 organų ir audinių (ragenų) transplantacijos: 42 žmonėms transplantuoti mirusių donorų inkstai, keturiems – gyvų donorų inkstai; atlikta 11 kepenų transplantacijų, vienam recipientui transplantuoti plaučiai, trims – širdys, atlikta 16 ragenų transplantacijų.
 

Pagyvenusių asmenų pooperacinio skausmo valdymas

2017-07-04
Išsivysčiusiose ir besivystančiose šalyse sparčiai daugėja pagyvenusio amžiaus žmonių. Šios amžiaus grupės asmenys operuojami dažniau nei jaunesnieji asmenys. Dėl įvairių priežasčių skausmas po operacijos vyresnio amžiaus asmenims dažnai neatpažįstamas ar neteisingai gydomas. Šių atvejų dažnumas gali būti neskelbiamas ar neteisingai nustatomas dėl skirtingų koncepcijų ir išsimokslinimo trūkumų tarp medikų, kadangi pagyvenę asmenys gali turėti pažinimo funkcijos sutrikimų, su amžiumi susijusių ar nesusijusių simptomų ar dėl patofiziologinių procesų atipinio skausmo požymių [1, 8]. Be to, neadekvati pooperacinio skausmo kontrolė gali sąlygoti ženklias funkcines, pažinimo, emocines ir socialines pasekmes.
 

Pritarė Europos Komisijos rekomendacijoms

2017-07-03
Seimo Sveikatos reikalų komitetas posėdyje svarstė Europos Komisijos rekomendaciją Tarybos rekomendacijai dėl 2017 m. Lietuvos nacionalinės reformų programos su Tarybos nuomone dėl 2017 m. Lietuvos stabilumo programos.
 

Priešmenstruacinis sindromas: priežastys ir gydymas

2017-07-03
Priešmenstruacinis sindromas (PMS) – tai cikliškai pasireiškiantis patofiziologiškai susijusių emocinių, fizikinių ir psichologinių simptomų kompleksas. Amerikiečių akušeris-ginekologas R. T. Frankas 1931 metais jį pavadino priešmenstruaciniu sindromu. Tyrimų duomenimis, įvairaus sunkumo PMS patiria ¾ moterų. Sunkus PMS, vadinamas priešmenstruaciniu disforiniu sindromu, pasitaiko 5–9 proc. moterų, jo simptomai gali labai bloginti moters savijautą ir gyvenimo kokybę, netgi trukdyti darbui, bendravimui. PMS dažnesnis tarp vyresnio reprodukcinio amžiaus moterų, taip pat didesnių miestų gyventojų.
 

Skausmas po operacijos vaikams ir kūdikiams

2017-07-03
Vaikai patiria mažiausiai tiek pat skausmo po operacijos, kaip ir suaugusieji, tačiau jis paprastai tęsiasi trumpiau, nes vaikai sveiksta greičiau. Vaikai verti apsaugos, jie negali patys apsiginti, dažnai net nesiskundžia skausmu, todėl jiems būtinas specialiai pamatuotas skausmo vertinimas. Visi medikai turi žinoti, kaip pažinti, vertinti ir gydyti vaikų skausmą.
 

Intymios moters sveikatos problemos

2017-06-30
Makšties kandidozė – labai dažnas grybelio sukeltas išorinių lytinių organų uždegimas. Daugiau kaip pusė visų moterų yra bent kartą sirgusios šia liga, ir, deja, daugeliui jų liga kartojasi. Tai ypač dažnai pasireiškia nėštumo laikotarpiu. Su šia grybeline infekcija bent kartą gyvenime susiduria apie 75 proc. moterų. Liga dažniausiai kamuoja cukriniu diabetu sergančias, antibiotikus vartojančias pacientes. Jeigu moters maistas nevisavertis, trūksta vitaminų ar ji serga tam tikromis lėtinėmis ligomis, jeigu organizmas nusilpęs, pienligę sukeliantis grybelis gali suvešėti. Ligą gali skatinti kasdienių įklotų dėvėjimas, kontraceptinių preparatų vartojimas, intensyvūs lytiniai santykiai, kurie būna skausmingi dėl sausos makšties ar net aptemptų sintetinių apatinių drabužių dėvėjimo, dėl kurių daugiau prakaituojama, o didesnė drėgmė lyties organų srityje gali skatinti ne tik ligos atsiradimą, bet ir nuolatinį kartojimąsi, sunkinti gydymo eigą.
 

Džiugi žinia: nuo liepos didėja atlyginimai!

2017-06-30
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė visus reikalingus įsakymus, kurie būtini norint užtikrinti, kad nuo liepos 1 d. vyktų sklandus gydytojų ir slaugytojų darbo užmokesčio didinimas. Tad jau yra sudarytos teisinės galimybės, kad gydymo įstaigų vadovai galėtų didinti jiems atlyginimus vidutiniškai 8 procentais. Skaičiuojama, kad medikams algos turėtų vidutiniškai kilti apie 115 eurų, o slaugytojams - 58 eurais (neatskaičius mokesčių).
 

Vaikų virškinimo sistemos ligos

2017-06-30
Vaikų pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas – dažni nusiskundimai, dėl kurių sunerimsta tėvai. Vaiko amžius – vienas svarbiausių veiksnių, padedančių nustatyti sutrikimo priežastį. Virškinamojo trakto funkcija kinta su amžiumi, taigi kas naujagimiui ar kūdikiui yra fiziologiška, vyresniam vaikui jau gali būti patologiška.
 

Rekomenduojamos vitamino D dozės

2017-06-30
Puikiai žinomas klasikinis vitamino D poveikis ir svarba kauliniam audiniui. Tyrimai įrodė, kad kompensuojant vitamino D trūkumą galima sumažinti tokių ligų, kaip antai rachito, osteopenijos, osteoporozės, grėsmę ir pagerinti baigtis. Nedetalizuojant šio vitamino poveikio kitų ligų išsivystymo rizikai, svarstoma, kokią įtaką jis daro depresijai, nuotaikų svyravimui, lėtiniam nuovargiui ir net nutukimui. Be to, įtariama, kad mažas vitamino D kiekis gali būti viena iš autizmo priežasčių. Pastaruoju metu daug diskutuojama apie šio vitamino dozes, t. y. kad žmogus gautų reikiamą kiekį kasdien. Kokios vitamino D dozės rekomenduojamos šiandien? Plačiau apie tai kalbamės su Vaikų ligoninės, VUL SK filialo vaikų gastroenterologu doc. dr. Vaidotu Urbonu.
 

LSMU absolventė Ieva Bujokaitė: „Apie darbą užsienyje negalvoju“

2017-06-29
Šiemet Lietuvos sveikatos mokslų universiteto absolventų būrį papildė 1267 jaunuoliai: Medicinos akademiją baigė 1024 studentai, Veterinarijos akademiją - 243. Viena iš beveik pusantro šimto odontologijos specialybės absolventų – Ieva Bujokaitė. Pateikėme jai keletą klausimų.
 

Keisis PSD tarybos sudėtis. Kviečia teikti kandidatus

2017-06-29
Pacientų interesus ginančios, ekspertinės ir sveiką gyvenseną propaguojančios organizacijos kviečiamos deleguoti savo narius į Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) tarybą ir taip prisidėti prie svarbių sprendimų sveikatos apsaugos srityje. Tokių organizacijų Lietuvoje veikia daug ir jų nuomonė labai svarbi, todėl Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia viešą atranką ir kviečia jas deleguota savo atstovus. Taip pradedama formuoti naujos sudėties PSD taryba.
 

Probiotikų nauda kūdikiams ir vaikams

2017-06-29
Ankstyva žarnyno kolonizacija gerosiomis bakterijomis yra svarbi žarnyno gleivinės barjerinės funkcijos kūrimui, imuninės sistemos brendimui ir patogeninių žarnyno bakterijų sukeltų infekcijų profilaktikai. Daugiausia limfoidinio audinio, kuris yra labai svarbus žmogaus imuninei sistemai, yra žarnyne. Žarnyno gleivinė kontaktuoja su dideliu kiekiu skirtingų antigenų. Žarnyno mikroorganizmai yra žmogaus organizmo sargybiniai, nes jie konkuruoja su patogeninėmis bakterijomis tiek sąveikaudami su žarnyno gleivinės epitelinėmis ląstelėmis, tiek patys išskirdami medžiagas, pasižyminčias antimikrobinėmis savybėmis. Mikroorganizmai taip pat stimuliuoja epitelinių ląstelių vystymąsi ir dauginimąsi. Taip jie leidžia toleruoti daugybę antigenų, kurie patenka į žmogaus organizmą. Žarnyno bakterijos veikia T ląsteles, kurios yra vienos svarbiausių ir labiausiai žinomų imuniniame atsake.
 

Lėtinių akies paviršiaus ligų gydymo naujienos

2017-06-29
LSMUL KK Akių ligų klinikoje buvo atliktas atsitiktinių imčių aklas placebu kontroliuojamas tyrimas, kuriame buvo vertinama Oculocin® Propo poveikis akies paviršiui sergant lėtinėmis akies paviršiaus ligomis.
 

Svarstomas Lietuvos sveikatos sistemos atitikimas EBPO standartams

2017-06-28
Ministras Aurelijus Veryga birželio 26–27 d. dalyvauvo 21-ojoje EBPO Sveikatos komiteto sesijoje, kurios metu Sveikatos komitete vyko pirmoji diskusija su EBPO Sekretoriatu bei EBPO valstybėmis narėmis dėl Lietuvos sveikatos sistemos peržiūros ir jos atitikimo EBPO standartams bei rekomendacijoms. Šio vizito metu ministras A. Veryga pristatė Lietuvos prioritetus sveikatos srityje bei konkrečius veiksmus šiems prioritetams pasiekti.
 

LSMU diplomas - naujo gyvenimo etapo startas. Sveikiname absolventus!

2017-06-28
Birželio 27 dieną Žalgirio arenoje vyko LSMU diplomų įteikimo šventė. Diplomus 1019 diplomantų įteikė LSMU rektorius prof. R. Žaliūnas. Diplomus gavo 918 lietuvių ir 101 užsienietis.
 

Ilgesnei vaikų hospitalizavimo po tonzilektomijos trukmei įtakos turintys veiksniai

2017-06-28
Ilgesnės trukmės hospitalizavimo (daugiau nei 24 val.) po planinės tonzilektomijos (TE) prireikia 1,3–6,5 proc. vaikų. Straipsnyje pristatomas didelės imties (n = 827) Pensilvanijos universiteto tyrimas, kuriame išanalizuoti ilgesnį hospitalizavimą lėmę veiksniai. Nustatyta, kad ilgiau nei 1 parą po TE gulėjo 12 proc. vaikų. Šios grupės vaikai ligoninėje praleido vidutiniškai 2,7 dienos. Tarp veiksnių, lėmusių ilgesnį pooperacinį gulėjimą, dažniausi buvo jaunesnis amžius (<4 metai), mažesnis svoris (<20 kg), obstrukcinės miego apnėjos sindromas (OMAS)
 

Kaktinio ančio chirurgijos istorija

2017-06-27
Chirurginis kaktinio ančio gydymas buvo pradėtas jau XVIII a., tačiau dėl tinkamos gydymo taktikos nesutariama dar iki šių dienų. Pirmosios kaktinio ančio operacijos buvo radikalios – jų metu išoriniu priėjimu buvo šalinama visa priekinė kaktinio ančio sienelė ar didžioji jos dalis, o tai lemdavo kosmetiškai nepalankų rezultatą. Nors kaktinio ančio chirurgija sudaro tik nedidelę dalį visų veido daubų operacijų, šis intervencinis gydymas visada buvo sudėtingas dėl siauros kaktinio ančio angos, aukštos jo padėties, skirtingų anatominių variantų ir dažnų pooperacinių randėjimų. Straipsnyje aptariamas kaktinio ančio chirurginio gydymo vystymasis ir technikos.
 

Įrodymais grįstos klinikinės praktinės alerginio rinito gairės

2017-06-27
Straipsnis parengtas pagal Amerikos otorinolaringologų galvos ir kaklo chirurgų akademijos klinikines praktines 2015 m. alerginio rinito gaires (Seidman MD et al. Clinical practice guideline: Allergic rhinitis. Otolaryngol Head Neck Surg; 152(Suppl 1): 1-43)
 

Tromboembolija urologijos praktikoje: rizikos įvertinimas ir prevencija

2017-06-27
Venų tromboembolija yra viena dažniausių ir pavojingiausių komplikacijų chirurgijos praktikoje. Didžiausią tromboembolijos riziką turi pacientai po didžiųjų ortopedinių, onkologinių, pilvo ir dubens organų operacijų, rūkantys, vyresnio amžiaus ir nutukę asmenys.
 

Lietuva pasirašė Ostravos deklaraciją

2017-06-26
Lietuva pasirašė Europos aplinkos ir sveikatos proceso Ostravos deklaraciją, kuria įsipareigojo labiau rūpinti aplinkos taršos mažinimo, sveikatai palankios aplinkos plėtojimo klausimais. Ši deklaracija buvo pasirašyta po Europos aplinkos ir sveikatos proceso ministrų konferencijos, kurios metu įvairių sektorių atstovai iš 48 valstybių aptarė politiką ir veiksmus, skirtus gerinti aplinką ir sveikatą.
 

Ragina nepirkti reklamuojamų maisto papildų nuo parazitų

2017-06-26
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba praneša, kad reikėtų būti budriems ir nesusigundyti šiuo metu aktyviai reklamuojamais maisto papildais, kurie esą „veikia parazitus“.
 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.