Lietuvos naujienos

Archyvas

Kodėl antibiotikus galima vartoti tik paskyrus gydytojui

2017-11-22
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad antibiotikai nėra vaistai, skirti gydyti virusines infekcines ligas, tokias kaip peršalimą ar gripą. Antibiotikai yra efektyvūs vaistai nuo bakterinių infekcijų. Tik gydytojas nustato ligą ir, kai būtina, skiria antibiotikų.
 

Šeimos gydytojo ir pediatro kasdienės aktualijos

2017-11-22
Pavasarį paminėjome 27-ąsias Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metines. Tiek pat ir mūsų nepriklausomai sveikatos apsaugos sistemai su aštuoniolika ministrų, tūkstančiais įsakymų, nutarimų, pakeitimų. Visi stoją prie SAM vairo žadėjo ir tikėjo kažką reformuoti, pastatyti ar bent pakeisti.
 

Pusmetį pereinamuoju laikotarpiu vaistininkams nebus taikomos baudos

2017-11-22
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad bus taikomas pereinamasis pusmečio laikotarpis (iki kitų metų gegužės 1 d.), kurio metu vaistinėse apsilankę ir pažeidimų užfiksavę Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) slapti pirkėjai nebaus vaistininkų piniginėmis baudomis. Tokiais atvejais bus taikomi tik įspėjimai.
 

Paciento žinios – svarbiausias gydymo sėkmės veiksnys

2017-11-22
Cukriniu diabetu Lietuvoje ir pasaulyje kasmet suserga vis daugiau žmonių. 2014 metais pasaulyje dėl šios ligos kentėjo net 422 milijonai žmonių, Lietuvoje – apie 80 tūkst. gyventojų. Naujosios technologijos, moksliniai išradimai, medikamentai padeda kontroliuoti šią ligą, tačiau svarbiausias veiksnys, užtikrinantis gydymo sėkmę, – paciento turimos žinios ir elgsena.
 

Gydymo įstaigos jau gali pirkti vaistus pigiau

2017-11-22
Nuo šių metų lapkričio 1 dienos gydymo įstaigos turi teisę įsigyti registruotus vaistinius preparatus, paženklintus užsienio kalba. Tikimasi, kad ši naujovė leis gydymo įstaigoms įsigyti vaistus mažesnėmis kainomis ir užtikrins nenutrūkstamą tolygų tiekimą.
 

Po kepenų transplantacijos – sudėtingas, bet širdžiai mielas darbas...

2017-11-21
Būna, kad sunkios, klastingos ligos netikėtai pakerta jaunus, tvirtus, sveiką gyvenimo būdą pasirinkusius, aktyviai sportuojančius žmones. Taip atsitiko ir 42 metų palangiškiui Petrui Tarvydui, apie kurį – šis Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM pasakojimas. Jau beveik dešimtmetį vyras gyvena su transplantuotomis donoro kepenimis.
 

Koksaki virusinė infekcija

2017-11-21
Enterovirusai – tai grupė Picornaviridae šeimai priklausančių virusų. Enterovirusai gali sukelti plataus spektro ir sunkumo ligas ir simptomus žmonėms. Iš jų dažnai pasitaikančios klinikinės išraiškos – karščiavimas, galvos, gerklės ir raumenų skausmai, virškinamojo trakto veiklos sutrikimai, viršutinių kvėpavimo takų infekcija, akių junginės uždegimas, rankų-kojų-burnos liga ir kt. Dėl dažniausiai sukeliamų nesunkių simptomų enterovirusinės infekcijos paplitimas yra nepakankamai įvertinamas. Sunkesnės būklės ir ligos, kurias gali sukelti enterovirusai, yra aseptinis meningitas, encefalitas, miokarditas ir kt.
 

Lėtinė mieloleukemija: ar skiriame pacientui geriausią gydymą?

2017-11-21
Lėtinė mieloleukemija (LML) – tai hemopoetinės sistemos kamieninių ląstelių mieloproliferacinė liga. LML sergama palyginti retai. Kiekvienais metais nustatoma 1–1,5 naujų šios ligos atvejų 100 tūkst. gyventojų. LML sudaro 15–20 proc. visų suaugusiųjų leukemijų. Per pastaruosius 10 metų LML paplitimas (sergančiųjų LML žmonių skaičius) pasaulyje pastebimai didėja, tai siejama su veiksmingesniu gydymu ir todėl vis ilgėjančia sergančiųjų LML gyvenimo trukme, kuri jau artėja prie LML nesergančių to paties amžiaus asmenų gyvenimo trukmės. Dažniausiai LML suserga vidutinio amžiaus žmonės (apie 64 metus), retai – vaikai ar vyresnio amžiaus asmenys. LML natūrali biologinė raida praeina tris fazes, iš kurių lėtinė fazė trunka apie 5–7 metus, nors gali būti ir kitokios trukmės: nuo kelių mėnesių iki 20 metų. Net ir gydoma, LML akceleracijos fazės metu progresuoja, pereina į blastinę krizę, pasireiškiančia agresyvia ūmine leukemija.
 

Kauno klinikose - pirmoji Baltijos šalyse operacija per pažastį

2017-11-20
Kaklas ir pažastis – atrodytų dvi mažai susijusios kūno dalys, tačiau Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytojai įrodė, jog ryšys tarp jų gali būti. Ligoninės gydytojai, pritaikydami Pietų Korėjoje įgytą patirtį, pirma kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse atliko endoskopinę transaksilinę skydliaukės operaciją, atliekant pjūvį pažasties raukšlėje. Netradicinėje operacijoje dalyvavo Kauno klinikų hepatopankretobiliarinės ir endokrininės chirurgijos sektoriaus gydytojas dr. Albertas Daukša bei jo kolega gydytojas rezidentas Justas Birutis, kuris šios operacijos laukė visą savo rezidentūros laiką.
 

Po SAM derybų su medicinos profsąjungomis – trys pasiūlymai Vyriausybei

2017-11-17
Sveikatos apsaugos ministerijos ir medicinos darbuotojų profesinių sąjungų atstovų derybinėje grupėje buvo suformuluoti trys pasiūlymai, kaip didinti medicinos darbuotojų atlyginimus, kurie bus pateikti Vyriausybei.
 

Pradėta kompensuoti daugiau naujų vaistų nuo trombozės: ką reikia žinoti?

2017-11-17
Nuo lapkričio 2 dienos apdraustiems privalomuoju sveiktos draudimu Lietuvos gyventojams pradėjus kompensuoti tris inovatyvius geriamuosius antitrombozinius vaistus Apixabanum, Dabigatranum ir Rivaroxabanum, sulaukiama daug gyventojų klausimų dėl jų skyrimo tvarkos. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) informuoja apie šių vaistų skyrimo ir kompensavimo sąlygas.
 

Gydytojai vadovai – už esminę sveikatos priežiūros sistemos pertvarką

2017-11-17
Aktyvėjant debatams dėl atlyginimų medikams didinimo, Lietuvos gydytojų vadovų sąjunga (LGVS) reiškia pritarimą neseniai susikūrusio Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) reikalavimams, kad nuo ateinančių metų pradžios visų sveikatos priežiūros sistemos darbuotojų atlyginimai būtų padidinti 30 proc., per artimiausius metus – 50 proc., o iki 2020 m. – iki vidutinio ES šalių atlyginimo.
 

SAM: teisininkai patys atstovaus teismuose

2017-11-16
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekdama užtikrinti efektyvų valstybės lėšų naudojimą ir kad sveikatos sistemoje dirbantys teisininkai patys, t.y. be trečiųjų šalių, atliktų visus reikalingus darbus, nustatė naują tvarką. Ši naujovė leis ne tik taupyti valstybės biudžeto lėšas, bet ir efektyviau išnaudoti vidinius žmogiškuosius teisinius resursus.
 

Ieškoma sutarimo tarp pacientų ir medikų lūkesčių

2017-11-16
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir Seimo LVŽS frakcijos narė Asta Kubilienė įregistravo Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo Nr. XII-2538 pakeitimo projektą, kuriuo ieškoma sutarimo tarp pacientų ir medikų lūkesčių. Įstatymo pakeitimais siūloma atsisakyti baudų sveikatos priežiūros įstaigoms už veiklos rezultatus, nes tai būtų per didelė našta įstaigoms, kol nėra išspręstas adekvatus sveikatos sistemos finansavimo klausimas. Šiuo įstatymu sveikatos priežiūros įstaigos būtų tik skatinamos apmokant viršplanines pajamas prioriteto tvarka. Siekiant kuo kokybiškesnių paslaugų pacientui ir kuo efektyvesnės gydymo įstaigų veiklos, siūloma, atsisakius nuobaudų taikymo, nuo 2018 m. vykdyti tik įstaigų veiklos stebėseną ir rezultatus viešinti nuo 2019 m.
 

Skausmo įvertinimas vaikams

2017-11-15
Skausmas (dolor) yra nemalonus sensorinis ir emocinis pojūtis (algesia), susijęs su esamu arba galimu audinių pažeidimu. Skausmas yra tai, ką sako pacientas. Tai kompleksinis, subjektyvus, fenomenas, turintis keletą matmenų: intensyvumas, kokybė, eiga, asmeninis suvokimas. Visa tai yra unikalus kiekvieno individo patyrimas, todėl gali būti ištiriamas ir nustatomas tik netiesiogiai.
 

Neaiškios kilmės karščiavimas

2017-11-15
Karščiavimas yra viena dažniausių priežasčių, dėl kurios tėvai kreipiasi į gydytoją. Iš pradžių neaiškios kilmės suaugusiųjų karščiavimo terminu buvo apibrėžtas karščiavimas, kai temperatūra aukštesnė nei 38,3 °C, trunkantis ilgiau kaip tris savaites, nenustačius priežasties po paciento fizinio ištyrimo ir pirminių laboratorinių tyrimų arba po vienos savaitės tyrimo stacionare.
 

Seime diskutuota apie senėjančią visuomenę

2017-11-15
Lietuvos Respublikos Seime, Europos informacijos biure vykstančioje konferencijoje „Lietuva kylančios „sidabrinės bangos“ akivaizdoje. Katastrofa ar galimybė? Situacija. Sprendimai. Politika“ diskutuojama apie senėjančią visuomenę.
 

Karštiniai traukuliai

2017-11-14
Karštiniai (febriliniai) traukuliai (KT) – tai su karščiavimu susiję kūdikių ir mažų vaikų (nuo 6 mėn. iki 6 metų) priepuoliai nesant neuroinfekcijos arba kitos žinomos ūminės priežasties, taip pat jei vaikui anksčiau nėra buvę neprovokuotų epilepsijos priepuolių. Karštiniai trukuliai yra dažniausia vaikų traukulių rūšis nuo 6 mėn. iki šešerių metų amžiaus, pasitaiko apie 2–5 proc. visų vaikų. Traukuliai beveik visada toniniai-kloniniai ir generalizuoti, tik apie 5 proc. gali būti ne toniniai-kloniniai, pasireikšti be sąmonės sutrikimų, tik su akių nukrypimais, atonijos arba cianozės reiškiniais. Dažniausiai pirmasis KT priepuolis ištinka 14–24 mėn. amžiaus vaikus. 80–85 proc. KT pasireiškia vaikams iki trejų metų.
 

Kosulys – grėsmingos ligos simptomas

2017-11-14
Lapkričio 15 d. minima lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) diena. Europoje šia liga 40–69 metų amžiaus grupėje serga net 9 proc. visų gyventojų. Pastebima, jog 3 iš 1000 vyrų ir 1 iš 1000 moterų dėl šios ligos miršta kasmet. Plačiau LOPL gydymo būdus ir pasekmes pasakoja Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) Pulmonologijos skyriaus vedėjas Arvydas Valavičius.
 

Paskutinės eilės antibiotikai nebeveikia: kokie galimi sprendimo būdai?

2017-11-14
Atsparių bakterijų, ypač vadinamiesiems paskutinės eilės antibiotikams, atsiradimas ir plitimas kelia didelį nerimą ir grėsmę pacientų saugai. Antibiotikams atspariomis bakterijomis užsikrėtusiems žmonėms dažniau nei įprastai išsivysto komplikacijos ir net iki trijų kartų padidėja mirties nuo infekcijos grėsmė.
 

Cukrinis diabetas gydomas vis sėkmingiau

2017-11-14
Viena sparčiausiai plintančių ligų pasaulyje – cukrinis diabetas. Kasdien diagnozuojami tūkstančiai naujų diabeto atvejų. Anot endokrinologų, ji tarsi pandemija, savo kelyje pakertanti tiek jauną, tiek seną, visiškai neatsižvelgianti nei į žmogaus amžių, nei socialinį statusą. Lietuvoje diabetu serga maždaug 80 tūkst. žmonių. Tačiau gydytojų nuomone, dar yra bent pusė tiek, kuriems ši liga nediagnozuota.
 

Seminare - apie Europos Sąjungos dabartį bei ateities perspektyvas

2017-11-13
Lapkričio 10-11 dienomis Kaune vykęs tradicinis seminaras regioninei žiniasklaidai, kurį organizavo Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje, kaip įprastai, sulaukė didžiulio žurnalistų ir Lietuvos leidinių redaktorių susidomėjimo. Dvi dienas seminaro dalyviai su autoritetingais pranešėjais aktyviai diskutavo įvairiausiomis temomis – padedant Europos Sąjungos ateitimi, Rail Baltica projekto pristatymu ir nagrinėjimu, o baigiant medijų raštingumo – netikrų naujienų tematika ir multimedijų pasakojimų kūrimo subtilybėmis.
 

Nuo sepsio miršta 100 tūkst. nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių – kaip jiems padėti?

2017-11-11
Pasaulyje nuo sepsio kasmet miršta apie 100 tūkstančių nėščiųjų ir gimdyvių bei milijonas naujagimių. Didžiosios dalies šių mirčių galima būtų išvengti imantis prevencinių priemonių, laiku diagnozuojant sepsį bei nedelsiant pradedant gydymą. Kauno klinikos, užtikrindamos mokslo pažangą, prisijungė prie Pasaulio sveikatos organizacijos šiais metais vykdomo Pasaulinio nėščiųjų ir gimdyvių sepsio tyrimo. Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė gydytoja akušerė-ginekologė prof. Rūta Jolanta Nadišauskienė tapo Rytų Europos šalių ir centrinės Azijos, dalyvaujančių tyrime, koordinatore.
 

Vyrus ragina nemokamai tikrintis dėl prostatos vėžio

2017-11-10
Lapkričio mėnuo visame pasaulyje žinomas „Barzdoto lapkričio“ (arba „Movember“) vardu, kuomet vyrai yra skatinami pasitikrinti dėl prostatos vėžio. Prie šios iniciatyvos prisideda ir Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK), kviesdama Lietuvos vyrus susirūpinti savo sveikata ir sudalyvauti nemokamoje prostatos vėžio prevencinėje programoje.
 

Nuo kitų metų - išsamesnis akių tyrimas

2017-11-10
Nuo kitų metų nuspręsta įdiegti ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis apmokėti akių ligų gydytojo (oftalmologo) išplėstinę konsultaciją, kurios metu atliekamas optinės koherentinės tomografijos tyrimas.
 
1  2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139   140   141   142   143   144   145   146   147   148   149   150   151   152   153   154   155   156   157   158   159   160   161   162   163   164   165   166   167   168   >>
 

© 2006 Visos teisės saugomos.