Lietuvos naujienos

Archyvas

Praraja tarp žinių ir praktikos

2018-05-18
Nuolatinis skausmas per jų gyvenimus veikia milijonus žmonių pasaulyje ir yra globali negalios priežastis išsivysčiusiose ir besivystančiose šalyse [1]. Deja, nei politikai, nei pacientų globėjai, nei sveikatos administratoriai, nei visa visuomenė iki šiol nesupranta skausmo ir jo poveikio. O blogai valdomas skausmas brangiai kainuoja ne tik jį kenčiantiems asmenims ir jų šeimoms, bet ir vyriausybėms bei visiems mokesčių mokėtojams.
 

Eilės gydymo įstaigose: kaip pas gydytojus patekti greičiau?

2018-05-18
Pacientai dažnai skundžiasi ilgomis laukimo eilėmis pas gydytojus. Tačiau ne visi žmonės žino, kad iš tiesų jie patys gali pasirinkti tiek gydytoją, tiek gydymo įstaigą, kurioje yra mažiausia paslaugų laukimo eilė. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai primena kelis svarbius dalykus, kurie padės pas gydytoją patekti greičiau.
 

Ūminės išemijos sindromų biožymenys

2018-05-17
Diagnozuojant ūminį miokardo infarktą (ŪMI) bei vertinant šių pacientų riziką biožymenys vaidina tikrai svarbų vaidmenį. Biožymenys ūminio miokardo infarkto diagnostikoje buvo pradėti naudoti nuo 1954 m., kuomet aspartato aminotransferazės aktyvumo padidėjimas serume pirmą kartą buvo nustatytas sergančiam ŪMI pacientui. Vėliau, kaip specifiškesni, miokardo pažeidimui buvo naudojami laktatdehidrogenazės izofermentai bei kreatinkinazės MB izofermentas (CK-MB), ir jau daugiau kaip 20 m. referentiniu miokardo pažeidimo žymeniu laikomi širdies troponinai.
 

Kaip sumažinti psichoaktyvių medžiagų vartojimą?

2018-05-17
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui sumažinti pavojingų psichiką veikiančių medžiagų pasiūlą ir vartojimą nustatant griežtesnį jų reglamentavimą. Bus aiškiai apibrėžiama, kas yra naujos psichoaktyvios medžiagos, kada joms pradedama taikyti kontrolės priemones užkertant kelią kenksmingoms medžiagoms patekti į rinką.
 

SAM siūlo aiškiai reglamentuoti papildomą ir alternatyvią mediciną

2018-05-17
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė ir teikia derinti institucijoms bei suinteresuotoms grupėms įstatymo projektą, kuriuo siūloma aiškiai reglamentuoti alternatyviųjų ir papildomų sveikatos priežiūros paslaugų teikimą, nustatyti jų teikimo kriterijus, kad šios paslaugos atitiktų aukščiausius kokybės reikalavimus, ko iki šiol labai trūksta. Šie siūlymai parengti įvertinus vyraujančias užsienio šalių šių problemų sprendimo tendencijas bei Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas.
 

Naujieji arterinės hipertenzijos mechanizmai

2018-05-15
Arterinė hipertenzija (AH) – liga, kuriai būdingas ilgalaikis arterinio kraujospūdžio padidėjimas, ilgainiui pažeidžiantis organus taikinius: kraujagysles, širdį, smegenis, inkstus ir akis. Daugiau nei 90 proc. atvejų arterinė hipertenzija būna pirminė, jos tikslios priežastys dar nėra visiškai žinomos. Dažniausi pirminės AH rizikos veiksniai: genetinis polinkis, amžius, antsvoris, nutukimas, sūrus ir riebus maistas, alkoholio vartojimas, rūkymas, nervinė įtampa bei fizinio aktyvumo stoka. Antrinė AH yra retesnė ir sudaro iki 10 proc. atvejų. AH sukelia: inkstų parenchiminės ligos, inkstų kraujagyslių pokyčiai (stenozė, fibromuskulinė displazija), feochromocitoma, pirminis hiperaldosteronizmas, Kušingo sindromas, obstrukcinė miego apnėja, aortos koarktacija, skydliaukės ligos ir tam tikros vaistų grupės.
 

Išeminio insulto antrinė profilaktika: praktiniai aspektai

2018-05-15
Išeminis insultas vieną iš dažniausių mirties priežasčių Europos išsivysčiusiose šalyse, tarp jų ir Lietuvoje. Be to, tai pagrindinė ilgalaikio invalidumo priežastis. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad buvęs išeminis insultas arba praeinantysis smegenų išemijos priepuolis (PSIP) yra nepriklausomas išeminio insulto rizikos veiksnys. Tai reiškia, kad PSIP patyręs ligonis turi didesnę riziką patirti insultą ir ši rizika yra didžiausia per pirmuosius 3 mėnesius. Nors per paskutinius du dešimtmečius atsirado naujų efektyvių ūminio išeminio insulto gydymo metodų, insulto pasekmės lieka labai sunkios. Todėl kur kas svarbiau užtikrinti insulto profilaktiką, siekiant sumažinti insulto sergamumą. Insulto profilaktika skiriama į pirminę (iki pasireiškus pirmam kraujagysliniam įvykiui) ir antrinę (pakartotinio kraujagyslinio įvykio profilaktika). Šiame straipsnyje apžvelgiama antrinė medikamentinė insulto profilaktika.
 

Mažinama administracinė našta sveikatos priežiūros įstaigoms

2018-05-15
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) inicijavo licencijavimo taisyklių pakeitimą, siekdama asmens sveikatos priežiūros įstaigoms palengvinti informacijos apie specialistus teikimą bei sumažinti reikalavimus viename pastatų komplekse veikiančioms įstaigoms, nesumažinant pacientų saugos bei paslaugų kokybės.
 

Kaip tobulinti psichikos sveikatos priežiūros reglamentavimą?

2018-05-15
Seimas po pateikimo pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pateiktam įstatymų pakeitimo projektui, kuriuo siekiama sudaryti sąlygas vykdyti psichikos ir elgesio sutrikimų prevenciją, užtikrinti visiems žmonėms vienodas teises į kokybiškas ir prieinamas psichikos sveikatos priežiūros paslaugas bei psichikos ir elgesio sutrikimų turinčių asmenų teises.
 

E. sveikatos auditas: blogiau nei tikėtasi

2018-05-15
Lėšų švaistymas ir neracionalus naudojimas, viešųjų pirkimų pažeidimai, stringanti sistema, nepasiteisinusios technologijos ir apmokėti nebaigti darbai, o pasibaigus sutartims – milijonai sistemos priežiūrai bei masinis laikinas projekte paslaugas teikusių įmonių darbuotojų įdarbinimas VĮ Registrų centre. Tokius faktus atskleidė Susisiekimo ministerijos inicijuotas kompleksinis elektroninės sveikatos sistemos kūrimo auditas, kurį ministerija atliko bendradarbiaudama su Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) ir nepriklausomais IT srities ekspertais.
 

Raudonos ausys, kas tai?

2018-05-15
Šio straipsnio tikslas – apžvelgti dažniausiai otorinolaringologijos praktikoje pasitaikančias ligas, kurių pagrindinis simptomas – ausies kaušelio paraudimas. Literatūroje nurodomos dažniausios su šiuo simptomu susijusios ligos, t. y. ausies kaušelio rožė, perichondritas ir raudonų ausų sindromas. Straipsnyje pateikiami pagrindiniai šių ligų klinikiniai, diagnostikos ir gydymo skirtumai. Pateikiamos klinikinės rekomendacijos.
 

Gyvybes gelbės naujoji karta: jaunųjų gydytojų žinios – pasaulinės vertės

2018-05-14
Parengti pirmieji gydytojai rezidentai, kurie galės be kitų specialistų pagalbos atlikti visas gyvybę gelbstinčias procedūras. Jie gebės suteikti skubiąją medicinos pagalbą tiek vaikams, tiek suaugusiems, mirštantiems ar besiskundžiantiems gerklės skausmu, patyrusiems sunkias traumas ar miokardo infarktą. Tai – pirmoji pagal aukščiausius pasaulio standartus parengtų skubiosios medicinos specialistų laida Lietuvoje.
 

Skelbiami konkursai vadovų vietoms užimti

2018-05-14
Pirmadienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė VšĮ Kauno klinikinės ligoninės ir LSMUL Kauno klinikų vadovų konkursus. Atranka Kauno klinikų vadovo pareigoms eiti skelbiama baigiantis prof. R. Jurkevičiaus penkerių metų kadencijai. Tuo tarpu Kauno klinikinės ligoninės – atleidus G. Abeciūną iš pareigų, dėl ko laikinai šiuo metu šiai ligoninei vadovauja prof. A. Naudžiūnas.
 

Praktinis natokinazės fermento kraujotakai pritaikymas farmacininko darbe

2018-05-14
Širdies ir kraujagyslių ligos prilyginamos pasaulinei epidemijai – tai labiausiai paplitusi sergamumo ir mirtingumo priežastis visame pasaulyje. Lietuva – ne išimtis: 2016 m. daugiau nei pusė (56,2 proc.) mirčių buvo sąlygotos kraujotakos sutrikimų [1]. Gąsdinami šios statistikos, mokslininkai, bendradarbiaudami su sveikatos priežiūros sistemos atstovais, kasdien bando įminti ilgaamžiškumo ir geros kraujotakos sistemos būklės paslaptis, atsižvelgdami į kitų pasaulio šalių praktikas. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, būtent Japonijoje tikėtina žmonių gyvenimo trukmė yra pati ilgiausia visame pasaulyje – 83,7 metų [2], gerokai aplenkiant kitas išsivysčiusias šalis! 1987 m. tradiciniame japonų patiekale natto atrasta aktyvi medžiaga natokinazė įrodo, kad viena iš Japonijos gyventojų ilgaamžiškumo paslapčių gali slypėti ir... mažoje baltoje pupelėje.
 

Slaugytoja: kada baigiasi daktaro platus kelias, lieka seselės siauras takelis...

2018-05-11
Lietuvos visuomenė sensta, daugėja garbaus amžiaus žmonių, kurie dažnai negali pasigirti gera sveikata, yra kamuojami įvairių ligų, o neretai ir nebegali normaliai apsitarnauti. Toli gražu ne visada juos gali prižiūrėti artimieji, nes jie dirba ar patys turi sveikatos problemų, o gal jiems trūksta būtinų tokių ligonių priežiūrai reikalingų žinių ir įgūdžių. Todėl nemažai senolių gydosi ir yra prižiūrimi slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėse. Kokiomis sąlygomis gyvenimo saulėlydžio dienas jose leidžia senoliai? Ar atidesnis žvilgsnis į jas galėtų išsklaidyti neigiamus mitus, kurių, deja, nemažai esame susikūrę?
 

Patvirtintas narkotikų, tabako ir alkoholio vartojimo mažinimo planas

2018-05-11
Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlomam Narkotikų, tabako ir alkoholio prevencijos tarpinstitucinio veiklos plano projektui. Jame pristatomi trijų metų tikslai tabako, alkoholio, narkotikų kontrolės ir vartojimo prevencijos srityje. Taip pat siūlomi sprendimai, paremti ,,sveikata visose politikose“ principu.
 

Širdies magnetinio rezonanso tyrimo vertė diagnozuojant ir gydant širdies ir kraujagyslių ligas

2018-05-11
Širdies magnetinio rezonanso (MR) tyrimas pasaulyje klinikinėje praktikoje taikomas gana plačiai. Galimybė vieno tyrimo metu detaliai įvertinti bendrąją ir regioninę sistolinę skilvelių kontrakciją, apibūdinti miokardo struktūrą bei nustatyti patologiškai pakitusį miokardą tyrimui suteikia ypatingos vertės. Nors dėl savo prieinamumo dažniausias tyrimas sergantiesiems širdies ligomis išlieka echokardiografija, širdies MR tyrimas įgyja vis daugiau įrodymų ir yra įtraukiamas į naujas širdies ligų diagnostikos ir gydymo rekomendacijas.
 

Naujos kartos fosfodiesterazės 5 inhibitoriai – veiksmingam erekcijos sutrikimų gydymui

2018-05-10
Seksualinis žmogaus aktyvumas yra nenuginčijamai svarbus jo gyvenimo kokybę lemiantis veiksnys. Emocinis prisirišimas, meilė poros gyvenime išreiškiama per intymumą, kaip galimybę žmonėms tapti dar labiau artimesniems, geriau vienas kitą pažinti. Šiam vyksmui labai svarbi tiek bendra žmogaus sveikatos būklė, tiek darnus lytinių organų funkcionavimas. Natūralu, kad žmogus, patiriantis tam tikrų seksualinės funkcijos sutrikimų, jaučia stiprų nerimą, nepasitikėjimą savo jėgomis, o pasitenkinimą gyvenimu aptemdo nesėkmės baimė, trukdanti užmegzti ar palaikyti santykius su partneriu.
 

Tai yra labai geras tramplinas siekiant kompetencijos ir tobulumo...

2018-05-10
Šiemet, įsimintinais Lietuvai metais, sukaktuves švenčia ir Lietuvos skausmo draugija. Jos dvidešimties metų istorijoje nemažas vaidmuo teko ir gerai žinomam neurologui, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto prorektoriui studijoms profesoriui Kęstučiui Petrikoniui. Iš pradžių būsimasis profesorius reiškėsi kaip aktyvus draugijos narys, vėliau ir iki šių dienų yra svarbus draugijos idėjų ir veiksmų generatorius. Draugijos sukakties proga prof. K. Petrikonis sutiko pasidalyti įsimintiniausiais prisiminimais iš draugijos veiklos istorijos bei išsakyti mintis apie ateitį...
 

Inkstai ir nėštumas

2018-05-09
Suprasti adaptacinius pakitimus, kurie atsiranda nėštumo metu, yra kritiškai svarbu, norint diferencijuoti patikimus, kurie būdingi normaliam ar komplikuotam nėštumui.
 

Nauja era gydant diabetinę inkstų ligą

2018-05-09
Cukrinis diabetas (CD) – lėtinė liga, kuria sergančiųjų skaičius pasauliniu mastu kasmet tik didėja, ypač išsivysčiusiose šalyse. 2015 metais pasaulyje CD sirgo 415 mln. asmenų, spėjama, kad 2040 metais šis skaičius išaugs iki 624 mln. ir tai lems dar didesnę socioekonominę naštą.
 

Lėtinės inkstų ligos aktualijos. Apie tai, kas svarbiausia

2018-05-09
Viena iš aktualijų, kuriai pastaruoju metu gydytojai nefrologai ir kitų sričių specialistai skiria daug dėmesio, – lėtinė inkstų liga. Tai nebylus, klastingas, neretai be jokių požymių staiga pasireiškiantis susirgimas. Gydytojas šią patologiją gali diagnozuoti labai įvairaus amžiaus pacientams, o blogiausia yra tai, kad, išgirdę tokį medicininį terminą, pacientai dažnai labai nustemba, nes dar niekuo nesiskundžia ir nejaučia jokių simptomų. Kaip šiuo metu sekasi gydyti nefrologinius ligonius, su kokiais iššūkiais tenka susidurti bei kokios numatomos ateities prognozės bei siekiai – kalbamės su Vilniaus universiteto MF profesoriumi, VUL Santaros klinikų Nefrologijos centro vadovu Mariumi Miglinu.
 

Nosies obstrukcijos simptomų vertinimo (NOSE) klausimynas

2018-05-08
Ištyrus 37, dėl iškrypusios nosies pertvaros, nosies obstrukcija besiskundžiančius pacientus, buvo įvertintas lietuviško Nosies obstrukcijos simptomų vertinimo (NOSE) klausimyno testo-retesto stabilumas, vidinis nuoseklumas bei konstrukcijos pagrįstumas. Apskaičiuotos klausimyno psichometrinės savybės atitinka klausimynams keliamus reikalavimus. NOSE klausimyno lietuviška versija yra validi ir tinkama pacientų nosies obstrukcijai vertinti.
 
 

Gyvosios organų donorystės ambasadoriai, pavasarį sulaukę Kalėdų

2018-05-07
„Tai buvo lyg Kalėdos! Ne – tai buvo geriau, nei Kalėdos! Tai buvo Kalėdos pavasarį!“ – ukmergiškiai Vida ir Darius Svetlikauskai vis dar negali pamiršti, kaip džiaugėsi sužinoję, kad ir jie iš arti pamatys „Eurovizijos“ pusfinalį. Kelionę į šiemet Lisabonoje (Portugalija) rengiamą garsųjį dainų konkursą šiai porai inicijavo Nacionalinis transplantacijos biuras. Tokia žinia Vidai ir Dariui buvo visiškai netikėta, bet – itin maloni.
 
1  2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139   140   141   142   143   144   145   146   147   148   149   150   151   152   153   154   155   156   157   158   159   160   161   162   163   164   165   166   167   168   169   170   171   172   173   174   175   176   177   178   179   >>
 

© 2006 Visos teisės saugomos.