Lietuvos naujienos

Archyvas

Savalaikis vidaus ligų diagnozavimas – ir pacientų reikalas

2018-02-23
Pastaruoju metu Lietuvoje daug dėmesio susilaukia vidaus ligų diagnostika ir gydymas. Šalyje vis dar negailestinga statistika: didžiausias mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių bei onkologinių ligų. Gydytojai vienbalsiai teigia, kad neretai pacientai pavėluoja kreiptis į gydymo įstaigas – kai susiruošia, liga jau būna gerokai įsisiautėjusi, todėl kur kas sunkiau kontroliuojama. Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) surengta konferencija „Vidaus ligų diagnostikos ir gydymo aktualijos 2018“ sulaukė masinio susidomėjimo – čia aptartos aktualiausios temos gydytojams ir slaugytojams.
 

Cezario pjūvio operacija – ar moterys tikrai žino viską?

2018-02-20
Cezario pjūvis – iki šiol ne tik medicinos, bet ir populiariojoje spaudoje diskusijas kelianti chirurginė procedūra, atliekama moterims, siekiant išvengti arba gydyti grėsmingas komplikacijas, keliančias pavojų motinos ar naujagimio gyvybei ir sveikatai. Tačiau ar tikrai kiekviena moteris yra pakankamai informuota apie visas galimas cezario pjūvio komplikacijas? „Tai – viena iš procedūrų, kurias iki šių dienų nemaža dalis nėščiųjų ir gimdyvių mielai rinktųsi klaidingai manydamos, jog taip apsaugo naujagimio sveikatą ir gyvybę“, – sako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikoje viešą paskaitą skaičiusi gydytoja akušerė ginekologė doc. Eglė Bartusevičienė.
 

Nitroglicerino pasirinkimas klinikinėje praktikoje

2018-02-20
Nitroglicerinas (glicerolio trinitratas – NTG, angl. GTN) yra vartojamas kaip antiangininis vaistas jau daugiau kaip 100 metų. Greitai veikiančios NTG formos vartojamos angininio skausmo priepuolio metu ar siekiant jam užkirsti kelią (skiriama prieš numatomą fizinį ar emocinį stresą), o pailginto atpalaidavimo NTG formos – krūtinės anginos (KA) gydymui ir priepuolių prevencijai. Pailginto atpalaidavimo formos taip pat skiriamos kaip pagalbinis stazinio širdies nepakankamumo (ŠN) gydymas (kartu su rusmenių preparatais, diuretikais, angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriais (AKFI) ar arterijų plečiamaisiais vaistiniais preparatais). Dėl gebėjimo mažinti prieškrūvį ir pokrūvį bei didinti sistolinį tūrį NTG savo vietą turi ir ūmaus ŠN gydyme – skiriamos intraveninės NTG formos [1]. Išeminės širdies ligos (IŠL) gydymui ir KA priepuolių prevencijai bei ŠN gydymui skiriamos ir kitos organinių nitratų formos [2]
 

Neprilizino slopinimas – nauja gydymo strategija

2018-02-20
Natriurezinių peptidų (NP) veikimas naudingas esant širdies nepakankamumui, tuo tarpu renino-angiotenzino-aldosterono sistema veikia atvirkščiai bei žalingai. Sakubitrilas/valsartanas (LCZ696), pirmasis naujos vaistų klasės angiotenzino receptorių neprilizino inhibitorius, veikia abi neurohumoralines sistemas: slopindamas nepriliziną, apsaugo NP nuo irimo ir kartu blokuoja angiotenzino II 1-ojo tipo (AT1) receptorius. Klinikiniai tyrimai su sergančiaisiais sumažėjusios išstūmio frakcijos širdies nepakankamumu rodo, jog gydant sakubitrilu/valsartanu reikšmingai sumažėja mirtingumas dėl širdies ir kraujagyslių ligų bei dėl bet kokių priežasčių, mažėja hospitalizavimų dėl širdies nepakankamumo atvejų.
 

Klinikinis atvejis (širdies ir kraujagyslių ligos)

2018-02-20
Širdies ir kraujagyslių ligos Lietuvos bendrojoje populiacijoje užima pirmą vietą bendroje mirčių struktūroje tiek vyrų, tiek moterų grupėje. Vyrai širdies ir kraujagyslių ligomis serga gerokai dažniau nei moterys, o sergamumas ir mirštamumas nuo jų didėja priklausomai nuo amžiaus. Dažniausia išeminės širdies ligos išraiška yra stabili krūtinės angina. Pasaulyje krūtinės angina nustatyta maždaug 112 milijonų gyventojų. Jos atsiradimas rodo blogą prognozę, neigiamai veikia gyvenimo kokybę, riboja kasdienę veiklą.
 

Kviečia dirbti užsienyje!

2018-02-20
Dėmesio! Užsienio įdarbinimo agentūra kviečia medikus dirbti užsienio šalyse. Su platesne informacija susipažinsite prisegtame dokumente.
 

SAM: pratęsti receptus MPP galima ir telefonu

2018-02-19
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu įtvirtinta naujovė, kuri nuo šiol leis šeimos gydytojams ir slaugytojams nuotoliniu būdu savo pacientams išrašyti medicinos pagalbos priemones. Tokiais atvejais reikės tik, pavyzdžiui, paskambinti į šeimos medicinos paslaugas teikiančią gydymo įstaigą, kurioje žmogus yra prisirašęs, ir to pakaks, kad būtų išrašytas anksčiau gydytojo paskirtų kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių (MPP) receptas.
 

Lietuvių mokslininkų tyrinėjami vėžio žymenys – proveržis gydant onkologines ligas

2018-02-19
Naujausi mokslo atradimai veržiasi į vėžio diagnostiką ir gydymą. Per pastaruosius porą dešimtmečių tradiciniai šios sudėtingos ir daugialypės ligos gydymo būdai sparčiai tobulėjo: chirurgijoje pradėti naudoti robotai, pritaikytos laparoskopinės metodikos, intensyviai plėtojama taikinių terapija, nanomedicina, o spindulinė terapija pasiekė itin aukštą tikslumo lygį. Visos šios priemonės padeda efektyviau naikinti navikus, sykiu apsaugant ir aplinkinius organus.
 

Visuomenės sveikatos būklė prieš šimtmetį ir dabar

2018-02-19
Kviečiame palyginti pagrindinius visuomenės sveikatos būklės rodiklius prieš šimtmetį ir dabar. Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga Higienos instituto Sveikatos informacijos centro specialistai parengė trumpą demografijos, mirtingumo, sergamumo, sveikatos įstaigų veiklos bei sveikatos priežiūros išteklių palyginimą.
 

Osteoartrito diagnostika ir gydymas

2018-02-19
Osteoartritas yra dažna degeneracinė sąnario kremzlės liga, susijusi su kaulo hipertrofiniais pokyčiais [1]. Tai pati dažniausia artrito forma [2]. Šios ligos rizikos veiksniai yra moteriškoji lytis, buvusi trauma, vyresnis amžius, nutukimas ir genetiniai veiksniai [1]. Nors daugumai pacientų pasireiškia sąnario skausmas ir jo funkcijos sutrikimas, amžius, kada liga prasideda, sąnarių pažeidimo seka ir ligos progresavimas skiriasi [2]. Osteoartritas gali būti ir besimptomis, atsitiktinai diagnozuotas apžiūros pas gydytoją metu ar atlikus radiologinius tyrimus, ir sparčiai progresuojantis bei sukeliantis neįgalumą.
 

Mamos žinynas. Kam jis skirtas? Kur skaityti?

2018-02-19
MAMOS ŽINYNAS - tai vaikų ligų specialistų parengta knyga, kurioje aprašomos dažniausiai pasitaikančios kūdikių ir vaikų ligos. Kodėl jums tai svarbu? Sužinosite ir išmoksite atpažinti vaikų ligų požymius, bei, kada būtina kreiptis į gydytoją, o kada galima gydytis namuose.
 

Šiandieninė medicina onkologinę ligą gali sutramdyti

2018-02-17
Onkologinės ligos diagnozė – skaudi žinia ne tik pacientui, bet ir jo artimiesiams. Nuo tada prasideda nerimo dienos, vizitai pas gydytojus ir ilgas gydymo procesas. Ir dažniausiai šios klastingos ligos simptomai pasireiškia tada, kai vėžys būna jau gerokai pažengęs. Kaip sako Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos chemoterapijos klinikos vadovas gydytojas onkologas-chemoterapeutas Alvydas Česas, Lietuvoje apie 80 tūkst. žmonių šiuo metu serga onkologinėmis ligomis, o kasdien vėžio diagnozę išgirsta beveik 50 pacientų. Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, mūsų šalyje kaip ir kitose išsivysčiusiose pasaulio šalyse, kasmet nustatoma apie 18 tūkst. naujų susirgimų onkologinėmis ligomis, beveik 20 proc. Lietuvos gyventojų mirčių sudaro mirtys nuo vėžio.
 

Ankstyva reumatoidinio artrito diagnostika ir šiuolaikinio gydymo taktika

2018-02-14
Reumatoidinis artritas (RA) yra nežinomos etiologijos lėtinis, nuolat progresuojantis autoimuninės kilmės erozinis destrukcinis poliartritas. Ši liga kartu su sąnariais taip pat gali pažeisti periartikulinius audinius, vidaus organus, akis, gali vystytis vaskulitai, amiloidozė ir kt. [1, 2]. RA serga apie 0,3–1 proc. suaugusių žmonių. Moterys serga 2–3 kartus dažniau nei vyrai [1, 2]. Epidemiologinių tyrimų duomenimis, RA paplitimas Lietuvoje siekia 0,55 proc. suaugusių asmenų [3]. Reumatoidinis artritas klasifikuojamas į seroteigiamą RA, seroneigiamą RA bei jaunatvinį (juvenilinį) RA, prasidedantį vaikams iki 18 metų amžiaus
 

Saugaus nesteroidinių vaistų nuo uždegimo skyrimo rekomendacijos: bendras sutarimas

2018-02-13
Šiame sutarime pateikiamos pagrindinės nesteroidinių vaistų nuo uždegimo skyrimo rekomendacijos sergant įvairiomis kaulų ir raumenų ligomis. Rekomendacijos parengtos remiantis naujausiais moksliniais įrodymais, atkreipiant išskirtinį dėmesį į galimą vaistų poveikį virškinamojo trakto ir širdies ir kraujagyslių sistemoms. Rekomendacijas parengė Ispanijos reumatologų draugijos (angl. Spanish Society of Rheumatology, SER), Ispanijos gastroenterologų asociacijos (angl. Spanish Association of Gastroenterology, AEG) ir Ispanijos kardiologų draugijos (angl. Spanish Society of Cardiology, SEC) ekspertai, vadovaujantis dviejų krypčių Delphi metodika. Vertintas nesteroidinių vaistų nuo uždegimo veiksmingumas, širdies ir kraujagyslių ir virškinamojo trakto ligų rizika, kepenų, inkstų pažeidimo rizika, tikimybė išsivystyti, paūmėti ar atsinaujinti lėtinei žarnyno uždegimo ligai, pasireikšti anemijai, pooperacinio skausmo malšinimo galimybės ir profilaktikos strategijos. Sutarime pateikiamas ir rekomendacijas apibendrinantis gydymo nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo algoritmas.
 

Hepatito C atvejai – tik ledkalnio viršūnė!

2018-02-13
Hepatito C viruso (HCV) infekcija – viena dažniausių kepenų pažeidimo priežasčių. Pasaulyje šiuo virusu užsikrėtę apie 150 mln. žmonių. Tikėtina, kad Lietuvoje apie 50-60 tūkstančių žmonių taip pat nešioja šį virusą. „Diagnozuoti ligos atvejai – tik ledkalnio viršūnė, nes didžioji dalis užsikrėtusiųjų gali net nežinoti, kad serga“, – teigia Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos gydytoja gastroenterologė prof. Jūratė Kondrackienė.
 

NATO karių dovana Lietuvai

2018-02-12
Kraujo donorystė atneša naudą ne tik pačiam kraujo donorui, bet ir kitiems visuomenės nariams – vienas kraujo donoras lemiamu momentu gali išgelbėti net tris gyvybes. Šiandien kilnią misiją Kauno klinikų Kraujo centre atliko NATO kariai iš Lietuvos, Vokietijos, Prancūzijos ir Kroatijos, o vienam iš kariškių ši donorystė itin įsimintina – Kraujo centre jo donorystė įvyko 72 kartą.
 

Neįvertiname gripo rizikos, nes manome, kad tai lengva liga

2018-02-11
Sudėtingo sezono metu Lietuvoje gripu suserga net apie 50 tūkst. žmonių, per 20 jų miršta, registruojama per tris milijonus apsilankymų pas šeimos gydytoją, kasmet stacionarinių paslaugų kaštai vien dėl gripo viršija 20 mln. EUR, o kur dar gydymosi namuose kaštai, gripo sukeltos komplikacijos ir netiesioginės išlaidos dėl nedarbingumo?
 

Veninės kraujotakos nepakankamumas ir jo gydymo būdai

2018-02-08
Lėtinis veninis nepakankamumas (LVN) – tai sindromas, kuris kyla dėl to, jog kraujui yra sudėtinga grįžti iš apatinių galūnių į širdį, todėl jis užsilieka kojų venose, sukelia sąstovį ir audinių edemą. Tai yra dažna ir aktuali problema, su kuria susiduria apie 10–20 proc. žmonių, iš kurių didžioji dalis – moterys. Pagal paplitimą ši liga yra viena dažniausių pasaulyje, tačiau neretai ji nėra laiku diagnozuojama ir nesulaukia reikiamo gydytojų bei pacientų dėmesio [1]. Negydomas veninis nepakankamumas gali sukelti sunkių komplikacijų, todėl svarbu stengtis išvengti šios patologijos, o atsiradus pirmiesiems simptomams – skubiai pradėti gydymą.
 

Kaip elgtis, jei gydymo įstaigoje didelė eilė?

2018-02-08
Dažnai žmonės skundžiasi ilgomis laukimo eilėmis pas gydytojus specialistus. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena kelis svarbius dalykus, kurie padės pacientams neįstrigti laukimo eilėse.
 

Gripo epidemiologinė situacija Europoje ir Lietuvoje 2016–2017

2018-02-07
Gripas – tai ūminė virusinė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu, bei viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų. Gripui būdinga staigi ligos pradžia, karščiavimas, sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis, silpnumas [1, 2]. Žmonių imlumas gripui yra didelis. Kasmet, atšalus orams, gripu suserga apie 5–10 proc. suaugusių ir 20–30 proc. vaikų. Remiantis statistikos duomenimis, vienas gripu sergantis asmuo gali užkrėsti keturis sveikus asmenis [3, 4].
 

Pavojingų bakterijų invazija grasina žmonijai

2018-02-07
Ligas sukeliančių (patogeniškų) mikroorganizmų atsparumas antbiotikams tapo iššūkiu medicinai praktiškai nuo penicilino atradimo laikų, bet pastaraisiais dešimtmečiais jis progresuojamai auga. Daugėja patogenų, atsparių daugeliui netgi naujausių antibiotikų. 2017 m. lapkričio 15 dieną Stokholme vykusioje Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro surengtoje tradicinėje, jau 10-ojoje, Europos antibiotikų žinomumo dienos konferencijoje su nerimu buvo kalbama apie vis naujų vaistams nejautrių mikroorganizmų padermių atsiradimą.
 

SAM: transplantacijų paslaugas teikiančios įstaigos gali laisvai ieškoti donorų svetur

2018-02-07
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), reaguodama į viešoje erdvėje kilusius nuogąstavimus, užtikrina, kad kaip ir iki šiol, taip ir toliau kaulų čiulpų transplantacijos paslaugas teikiančios mūsų gydymo įstaigos gali sėkmingai naudotis Pasaulio kaulų čiulpų donorų (BMDW) duomenų baze ir taip ieškoti mūsų šalies pacientams donorų svetur.
 

Užkrečiamosios ligos: galimybė jas valdyti

2018-02-06
Keičiantis pasauliui, keičiasi užkrečiamosios (infekcinės) ligos bei jų sukėlėjai. Naujas infekcines ligas sukelia patogeniški veiksniai ar egzistuojantys parazitai, kurie evoliucionuodami įgavo naujų savybių. Infekcinių ligų kaitos fenomenas nėra naujas, tačiau per pastaruosius 50 metų naujų ligų atrasta labai daug. Šiandien tarp dažniausių ir didžiausius ekonominius socialinius nuostolius sukeliančių naujų infekcinių ligų yra Ebolos karštligė, paukščių ir kiaulių gripas, ŽIV infekcija ir kt. Specialistų teigimu, viena iš veiksmingiausių profilaktikos formų yra skiepai. Tačiau veiksmingos profilaktikos priemonės gali sumažinti sergamumą infekcinėmis ligomis išsivysčiusiose šalyse. Apie šias aktualijas kalbamės su Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriumi prof. dr. Sauliumi Čaplinsku.
 

Virškinamojo trakto ligų, susijusių su padidėjusiu rūgštingumu, gydymo ir profilaktikos aspektai

2018-02-06
Virškinamojo trakto ligos, susijusios su padidėjusiu rūgštingumu, yra labai paplitusios šiuolaikiniame pasaulyje. Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) yra vienas dažniausių viršutinio virškinamojo trakto sutrikimų. Remiantis sisteminės apžvalgos, atliktos 2014 m., duomenimis, GERL paplitimas Europoje yra 2,5–7,8 proc., o Šiaurės Amerikoje – net 18,1–27,8 proc. [1]. Per paskutinius du dešimtmečius sergamumas GERL ir jos komplikacijų (erozinio ezofagito, stemplės striktūrų, Bareto stemplės ir stemplės adenokarcinomų) skaičius pastebimai išaugo [2].
 

Širdies ir kraujagyslių ligų profilaktika: laimėjimai ir iššūkiai

2018-02-05
Širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) profilaktika susideda iš reguliaraus fizinio aktyvumo, subalansuotos sveikos mitybos, tabako nevartojimo (nerūkymo), optimalaus arterinio kraujospūdžio, normalios mažo tankio lipoproteinų cholesterolio (MTL-Ch) ir gliukozės koncentracijos kraujyje palaikymo.
 
1  2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139   140   141   142   143   144   145   146   147   148   149   150   151   152   153   154   155   156   157   158   159   160   161   162   163   164   165   166   167   168   169   170   171   172   173   174   >>
 

© 2006 Visos teisės saugomos.