Farmacija ir laikas 2007/6

TURINYS

Aktualijos

Kaip gyveni, nepriklausomas vaistininke?
Augantys pacientų poreikiai didina VLK darbuotojų krūvį
Finišo tiesiojoje – dar vienas teisės aktas

Geriausias darbdavys

„Mes dirbame tam, kad vaistininkai dirbtų mums...“

Farmakologija

Vaistų sąveika

Vaistai ir ligos

Naujas antioksidantų preparatas, sukurtas geram regėjimui
Magnio trūkumas ir padidėjusi kardiovaskulinės sistemos reakcija į stresą
Probiotikai visai šeimai
Ar visi enalapriliai vienodi
Venotonikų reikšmė gydant veninės kraujotakos nepakankamumą
Apatinės nugaros dalies skausmo diagnostika ir gydymas

Klinikinis atvejis

Demencija

Kelionių medicina

Šalys ir jose tykantys pavojai
Dažniausios keliautojų infekcinės ligos
Virškinimo sutrikimai
Bendrieji negalavimai
Supimo ir slėgio pokyčių sukeltos ligos
Vandenyje slypintys pavojai
Šilumos ir saulės poveikis sveikatai
Mėgaukimės saule šiuolaikiškai

Istorija

Dviprasmybės spaudoje

Sveikatos receptai

Judėjimas – pagrindinis sveikatos garantas

Nusimetus baltą chalatą

Gydytojas rikiuoja tankų bei lėktuvų „arsenalą“

Paciento puslapis

„Kito ryto“ ar „atostogų“ tabletė garantuoja patikimą apsaugą ir ramų gyvenimą


PLAČIAU...

„Kaip gyveni, nepriklausomas vaistininke?“
Ramutė Pečeliūnienė

Tarp vaistinių tinklų ir tradicinių nepriklausomų vaistinių vyksta nuolatinė kova, kuriai prognozuojama tokia baigtis: didieji vaistinių tinklai nukonkuruos nepriklausomas vaistines. Dėl to nerimauja ir pastarųjų savininkai, vis dar besilaikantys vaistininkų etikos taisyklių, tačiau išgyvenantys ne geriausias dienas. „Nepriklausomos vaistinės nukenčia finansiškai, nes jas karpo žaidimas be taisyklių, – sako Provincijos vaistinių asociacijos pirmininkas, nepriklausomos vaistinės savininkas Saulius Jasiulevičius. – Tinklai diktuoja savo sąlygas, nepriklausomas vaistines palikdami užribyje... Valstybė turėtų ginti rinkos dalyvius nuo tokios savivalės, tačiau to nedaro. Įsijungimas į didžiuosius tinklus ar verslo pardavimas įmanomas bet kada, bet tai nėra tikslas, kurio reikia siekti.“

„Augantys pacientų poreikiai didina VLK darbuotojų darbo krūvį“
Ramutė Pečeliūnienė

Interviu su Valstybinės ligonių kasos (VLK) direktoriumi Algiu Sasnausku teiraujamasi, kaip VLK laikosi vasaros metu, kaip sekasi apmokėti asmens sveikatos priežiūros paslaugas, atsiskaityti vaistinėms bei kontroliuoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšas. Pašnekovas teigia, kad vasaros metu VLK darbo intensyvumas nė kiek nesumažėjo. Kaip ir kitu metų laiku reikia apmokėti už gyventojams išduotus kompensuojamuosius vaistus, vykdyti centralizuotus medicinos pagalbos priemonių bei vaistų pirkimus, kontroliuoti prevencinių profilaktinių bei kitų sveikatos programų įgyvendinimą. Paklaustas apie ateityje laukiančias naujoves, VLK direktorius tikino, kad 2008 metų PSDF biudžetas bus daug solidesnis. Be to, ruošiama efektyvesnė pacientų skubaus informavimo sistema.

Klinikinis atvejis: Demencija
Gyd. Vilma Jaskovikienė, KMU Šeimos medicinos klinika

Žurnale pristatoma nauja rubrika – „Klinikinis atvejis“, kuris kiekvienam gydytojui turėtų ne tik padėti prisiminti kai kurias medicinines žinias, bet ir paneigti neteisingus stereotipus bei neatsilikti nuo diagnostikos ir gydymo naujovių. Pirmasis klinikinis atvejis – apie dažniausią vyresnių pacientų sveikatos sutrikimą – demenciją.

Kelionių medicina: „Šalys ir jose tykantys pavojai“, „Dažniausios keliautojų infekcinės ligos“, „Bendrieji negalavimai“ ir kiti svarbūs kiekvienam atostogaujančiajam straipsniai

Vasara – malonių kelionių metas, kuriam tinkamai pasiruošus, išvengsite įvairių sveikatos negalavimų, galinčių sugadinti net geriausias atostogas. Kelionių medicinos skirsnyje – daugybė naudingų patarimų, nuo ko skiepytis vykstant, pvz., į Šiaurės Afrikos šalis, kaip neužsikrėsti vidurių šiltine, kur daugiausia maliarijos sukelėjų, kaip išvengti viduriavimo, kovoti su pagiriomis ar nemaloniu kojų kvapu, kuo pavojingos medūzos ir kiti vandens gyvūnai, kaip tinkamai mėgautis saule.

 

© 2006 Visos teisės saugomos.