Farmacija ir laikas 2010/10

 

Meilės žadintojai (afrodiziakai)

Rytų medicinoje jau nuo senų laikų skiriamas didelis dėmesys sveikai reprodukcinei sistemai palaikyti. Tuo siekiama ne tik pagerinti lytinį gyvenimą, bet ir palaikyti optimalią organizmo gyvybinę energiją. Seksualinę energiją galima transformuoti į kūrybinę energiją, gerinti protinę ir dvasinę veiklą.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/10. Psichologiniai nevaisingumo aspektai

Pirmiausia kyla klausimas, kas yra psichologiniai nevaisingumo aspektai. Šiame straipsnyje gvildenami du klausimai: 1) ar yra psichologinis nevaisingumas; 2) kaip paveikia žmogų (vyrą, moterį) ir poros santykius žinia apie nevaisingumą.

Lerkanidipinas: ar visada pacientas pasirenka geriausią

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad nekontroliuojama arba blogai gydoma arterinė hipertenzija aktyviai skatina įvairių organų (vadinamųjų organų taikinių) pažeidimus ir gyvybei pavojingas komplikacijas: širdies ir inkstų nepakankamumą, insultą, miokardo infarktą, aritmijas, periferinės kraujotakos sutrikimus, aterosklerozę, akių pažeidimus ir aklumą. Įrodytas patogenezinis hipertenzijos ryšys su metaboliniais sutrikimais, cukriniu diabetu, dislipidemija.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/10. Praktiniai hipokalemijos aspektai

Kalis yra pagrindinis viduląstelinis katijonas, būtinas nervų ir raumenų veiklai, angliavandenių ir baltymų apykaitai, dalyvauja reguliuojant organizmo skysčių osmosinį slėgį, rūgščių ir šarmų pusiausvyrą, ląstelių sienelių pralaidumą. Anksčiau žmonės vartojo maistą, turintį mažai natrio ir daug kalio, tačiau nuo XVIII a. daugėja perdirbto maisto produktų, kuriuose mažai kalio, bet daug natrio.

Eutanazija – etiška ar ne: religijų požiūris

Eutanazija paprastai apibrėžiama kaip rami ir lengva mirtis (gr. eu – geras, garbingas, thanatos – mirtis). Tai nėra korektiškas apibrėžimas, mat galima ramiai ir taikiai numirti miegant ar numarinti miegantį žmogų, tačiau toks veiksmas vadinamas veikiau žmogžudyste nei eutanazija. Eutanazija yra sąmoningas gyvybės nutraukimas, ir bene svarbiausias vaidmuo atitenka poelgio motyvui.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/10. Seksualinės disfunkcijos sampratos, diagnostikos ir gydymo raida

Seksualinė disfunkcija – tai psichikos sutrikimų grupei priskiriami lytinės funkcijos kokybiniai pokyčiai, lydimi distreso, dėl kurių keičiasi asmens pasitikėjimas savimi, tarpasmeniniai santykiai, socialinis bendravimas [1]. Nors seksualinių problemų patiria ne viena pora, paprastai apie tai nutylima arba vengiama ieškoti tikslingos pagalbos.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/10. Demencija ir mitybos sutrikimai

Vyresniame amžiuje gyvenimo kokybę lemia fizinė nepriklausomybė, gera protinė ir pažinimo (kognityvinių) funkcijų veikla. Elgesio ir pažinimo funkcijų blogėjimas (progresuojant demencijai) neigiamai veikia maisto suvartojimą, dėl prasto apetito, regėjimo, skonio, kvapo, kramtymo, rijimo sutrikimų, dezorientacijos dažniausiai prarandamas susidomėjimas maistu.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/10. Farmacininkų akiratyje – aktualiausi jų veiklos klausimai

Gruodžio pradžioje Kaune įvyko Jau tradicine tapusi farmacininkų konferencija „Farmacijos aktualijos 2010“, kurioje daugiau nei 300 dalyvių aptarė aktualiausius šių metų farmacinės veiklos klausimus, diskutavo, reiškė savo nuomones.

Alcheimerio liga

Demencija (lot. de – be, mentis – protas) yra klinikinis sindromas, pasireiškiantis buvusių normalių pažinimo funkcijų įgytu pablogėjimu, sutrikdančiu kasdienę veiklą.Alcheimerio liga (AL) – dažniausia senyvų žmonių demencijos priežastis.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.