Farmacija ir laikas 2010/2

 

Farmacininkų veiklos rezultatai turėtų ne liūdinti, o džiuginti

Kaip ir dauguma Lietuvos verslo atstovų, kurie skundžiasi užgriuvusiu sunkmečiu, negailestingai žlugdančiu planus ir prisiimtus įsipareigojimus, tempiančiu verslą žemyn, o neretai – stumiančiu į bankrotą, farmacijos verslo dalyviai savo situaciją piešia taip pat niūriomis spalvomis. Peršama nuomonė, jog šiandien farmacininkai gyvena labai blogai... Ne kartą teko girdėti vaistininkų skundus, jog jų verslas „vos kvėpuoja“, jog juos „baigia užsmaugti“ mokesčiai, mažėja lankytojų, taigi ir nuperkama mažiau vaistų, o tai tiesiogiai lemia veiklos rezultatus... Kad laikmetis nėra lengvas – ginčytis iš tiesų nevertėtų, tačiau vis dėlto tenka pripažinti, kad krizė ne visus „užgulė“ vienodu svoriu. Tad kaip yra iš tikrųjų?

Reformos vingiuose

Įgyvendinant sveikatos apsaugos reformą vienu svarbiausių farmacijos sektoriaus uždavinių laikomas vaistų prieinamumo gerinimas ir jų kainų mažinimas. Tai atsispindi LR Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento (SAM FD) parengtame Vaistų prieinamumo gerinimo ir kainų mažinimo priemonių plane, kurį praėjusių metų pabaigoje vykusioje farmacininkų konferencijoje pristatė SAM FD direktorė Gita Krukienė. Vadovaujantis šiuo planu, numatyta atlikti kai kuriuos Farmacijos įstatymo pakeitimus ir papildymus.

Į kurią pusę pakryps vaistų antkainių svarstyklių lėkštelės

Nuo š. m. balandžio mėnesio įsigalios Vyriausybės patvirtinti nekompensuojamųjų receptinių vaistų mažmeniniai ir didmeniniai antkainiai. Ar iš tiesų antkainių reguliavimas padės sumažinti vaistinių preparatų kainas? Ar dėl to nenukentės farmacijos verslas? Ar vaistinių tinklų savininkai neatsisakys kai kurių nepelningų vaistinių preparatų? Šiuos ir kitus klausimus pabandėme panagrinėti su kai kurių farmacijos įmonių atstovais.

Ilgalaikio antitrombocitinio gydymo reikšmė aterosklerozės komplikacijų profilaktikai

Pripažįstama, kad aterosklerozė – viena svarbiausių šiuolaikinės medicinos problemų. Daugelio eksperimentinių, patomorfologinių ir klinikinių tyrimų duomenys įtikinamai įrodė, kad aterosklerozės progresavimą ir grėsmingas jos komplikacijas lemia bendras anatominis substratas – pažeistos aterosklerozinės plokštelės plyšimas ir trombozė (aterotrombozė). Daugumos aterosklerozinių plokštelių plyšimas būna be simptomų, tačiau lemia stenozių progresavimą. Susidarę trombai tam tikromis sąlygomis gali susiaurinti arterijos spindį iki visiškos okliuzijos ir sukelti ūminį vainikinių arterijų nepakankamumą, išeminį insultą, mezenterinės kraujotakos sutrikimą arba kritinę galūnių išemiją.

Coldrex – simptominis peršalimo ligų gydymas

Nosies užgulimą, gerklės skausmą, kosulį ar užkimimą esant šaltam ir drėgnam orui yra pajutęs kiekvienas. Šie simptomai dažnai blogina gyvenimo kokybę, bendrą darbingumą. Peršalimas yra viršutinių kvėpavimo takų virusinė infekcija, apimanti nosies ertmę, gerklę ir gilesnius kvėpavimo takus. Suaugęs žmogus peršalimo ligomis vidutiniškai serga 2–4 kartus per metus, o ikimokyklinio amžiaus vaikai – apie 6–10 kartų per metus.

Kosulys – kada jį slopinti

Sveikiems asmenims kosulys – svarbus natūralus refleksas bei būtinas gyvybinis apsauginis mechanizmas, saugantis plaučius nuo svetimkūnių ir padedantis pašalinti sekreto perteklių. Kai kvėpavimo sistemos funkcija sutrinka, kosulys nebeatlieka savo fiziologinės funkcijos. Ilgalaikis kosulys gali sutrikdyti miegą, darbingumą, sukelia diskomfortą pacientui.

Medikamentinis rinitas: neracionalaus gydymo pasekmė

Rinosinusitas yra dažna ir sudėtinga visuomenės sveikatos ir klinikinės praktikos problema. Dabartiniu metu pripažįstama, kad praktiškai atskirai rinitas (sloga) ir sinusitas neegzistuoja. Nosies ertmė ir veido ančiai (sinusai) anatomiškai bei funkciškai taip glaudžiai susiję kaip bendra kvėpavimo takų dalis, kad uždegimas iš nosies gleivinės neišvengiamai plinta iki sinusų, ir atvirkščiai.

Osteoartrozės profilaktika ir gydymas

Kolagenas yra aminorūgščių šaltinis sąnario kremzlės struktūrų gamybai. Kolageno skaidulos suformuoja atraminę kremzlės dalį, o proteoglikanai (gliukozamino, chondroitino junginiai su baltymais) – palaiko jos elastingumą. Šių medžiagų gamyba ypač sulėtėja prasidėjus degeneraciniams sąnarių kremzlės procesams dėl organizmo senėjimo, didelio fizinio krūvio, traumų, ydingos mitybos. Todėl sąnario kremzlė plonėja, įtrūksta, kaulo sąnariniai paviršiai nebeturi apsaugos ir ima trintis tarpusavyje, atsiranda skausmai, varžomi judesiai – vystosi osteoartrozė.

Resveratrolis – natūralaus antioksidanto galia

Laisvieji radikalai – nuodingos medžiagos, kurios nuolat gaminasi žmogaus organizme. Jų kaupimasis ne tik spartina organizmo senėjimą, bet ir sudaro palankias sąlygas susirgti įvairiomis ligomis. Antioksidantai neutralizuoja neigiamą radikalų poveikį bei apsaugo nuo įvairių ligų ar sulėtina jų progresavimą.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.