Farmacija ir laikas 2010/3

 

Farmacininkų darbo rinkos upės lygis – nusekęs

Dabar Lietuvoje daugiau nei 300 tūkst. darbingo amžiaus žmonių ieško darbo. Šie skaičiai nuolat kinta ir, aišku, ne į „gerąją“ pusę... Bedarbystės kreivė kyla vis aukštyn, atspindėdama gana grėsmingą situaciją darbo rinkoje. Na, o kokią įtaką sunkmetis daro farmacijos darbo rinkai? Ar galima teigti, jog ženkliai padaugėjo darbo ieškančių farmacijos specialistų? Pabandykime paanalizuoti susiklosčiusią situaciją šioje verslo srityje.

Naujos priklausomybės ligos ir jų gydymas

Pastarąjį dešimtmetį vis dažniau susiduriama su nauju rizikos veiksniu, griaunančiu šeimos ir atskirų jos narių psichinę ir somatinę sveikatą. Tai vis labiau plintančios priklausomybės – liguistas potraukis azartiniams lošimams ir priklausomybė nuo interneto.

Trombocitų funkcijai, nutraukus gydymą klopidogreliu, nebūdingas rikošeto efektas

Neseniai paskelbto tyrimo išvadose teigiama, kad po vaistus išskiriančio stento implantacijos skirtą gydymą klopidogreliu (Plavix) nutraukiant laipsniškai trombocitų agregacijos rodikliai nėra geresni, nei gydymą šiais vaistais nutraukus staiga.

Lėtinio vidurių užkietėjimo gydymas

Lėtinis vidurių užkietėjimas – gana dažnas sveikatos sutrikimas. Vakarų Europoje nuo jo kenčia 2−27 proc., Jungtinėse Amerikos Valstijose – 12–19 proc. gyventojų. Dažniau jis vargina vyresnio amžiaus asmenis ir moteris.

Veiksmingas galvos skausmų gydymas

Tik apie 15 proc. žmonių nėra jutę galvos skausmų, o apie 15–20 proc. kenčia nuo priepuolinių arba pastovių skausmų. Dažniausiai galvos skausmai vargina moteris, dirbančias protinį darbą, mažai fiziškai judančias. Dėl galvos skausmo nukenčia darbingumas, atsiranda socialinių ir psichologinių problemų.

Pažinimo funkcijos sutrikimų gydymas piracetamu

Nors nootropai klinikinėje praktikoje vartojami jau keletą dešimtmečių, dėl šių vaistų dar ir šiandien kyla daugiausia diskusijų. Piracetamas – pats pirmasis nootropas, kuris sukurtas1960 m. Belgijoje, iš pradžių buvo taikomas jūros ligai gydyti.

Hipertoninis druskos tirpalas – pagalbinė alerginio rinito gydymo priemonė

Ligos, pasireiškiančios vadinamaisiais nosies simptomais (rinorėja, čiauduliu, nosies peršėjimu, užgulimu, pasunkėjusiu kvėpavimu per nosį ir kt.), yra vienos dažniausių, su kuriomis savo darbe susiduria ne tik pirminės grandies gydytojai, bet ir vaistininkai. Šios ligos ne tik kelia įvairių nepatogumų pacientui, blogina gyvenimo kokybę, bet ir lemia didelį sergamumą, laikiną nedarbingumą, ekonominius praradimus.

Skubioji kontracepcija – kam ir kada

Kontracepcijos ištakos siekia seniausius Romos laikus, kai spermicidiniam barjerui sukurti buvo naudojamas medus, sakai, akacijos. Šiandien prieinamas platus kontraceptinių priemonių pasirinkimas, tačiau dar ne visos moterys žino apie skubiąją kontracepciją, kuri padeda išvengti neplanuoto nėštumo.

Vaistinių preparatų reklamos teisinis reglamentavimas

Vaistinių preparatų reklama Lietuvoje yra pakankamai detaliai reglamentuotas teisės institutas. Pagrindines gaires ir principus nubrėžia Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymas, o visą tvarką detalizuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymai.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.