Farmacija ir laikas 2010/4

 

Nauji vietiniai skausmo valdymo sprendimai

Skausmo gydymas priklausomai nuo to, ar skausmas yra praeinantis savaime, ar nuolatinis, skiriasi. Užsitęsęs skausmas gydomas specialiose skausmo klinikose, prižiūrint kelių specialistų komandai. Skausmas kyla ne tik dėl fizinių sutrikimų, jį sąlygoja fiziologinių, patologinių, emocinių, pažinimo funkcijos, aplinkos bei socialinių veiksnių visuma. „Lėtinis skausmas – liga, kuri turi būti gydoma“ (Visuotinė deklaracija, PSO, kitų organizacijų, valstybių), o „laisvė nuo skausmo turi būti traktuojama kaip žmogaus teisė“ (Tarptautinė deklaracija, Ženeva, 2004).Svarbus skausmo gydymo tikslas yra patologinio skausmo (lėtinio, neuropatinio) susilpninimas neslopinant fiziologinio (nocicepcinio) skausmo. Todėl, prieš skiriant vaistą, labai svarbu yra nustatyti mechanizmus, kurie yra specifiški kiekvienam skausmo tipui.

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo: tikros ir tariamos grėsmės

Lėtinio užsitęsusio skausmo malšinimas yra vienas aktualiausių ir sunkiausiai sprendžiamų praktinės medicinos uždavinių. Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Vakarų Europos šalyse lėtinis skausmas yra pati dažniausia pacientų apsilankymo pas šeimos gydytojus ir suaugusiųjų neįgalumo priežastis.

Geležies stokos gydymas skystaisiais geriamaisiais geležies preparatais

Geležies stoka yra viena dažniausių žmogaus patologinių būsenų. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, ji nustatoma daugiau nei 700 mln. pasaulio gyventojų. Dažniausiai geležies stoka diagnozuojama kūdikiams, ypač neišnešiotiems, vaikams paauglystės tarpsniu, vaisingo amžiaus moterims bei nėščiosioms: nuo geležies trūkumo kenčia 30 proc. vaikų ir moterų. Pasaulio bankas ir PSO apskaičiavo, kad ši problema ir jos tolesnės pasekmės kainuoja žmonijai brangiau nei visos kitos ligos, išskyrus tuberkuliozę. Geležies trūkumas didina sergamumą, lėtina vaikų psichomotorinį vystymąsi, turi įtakos vaikų mokymuisi bei elgesiui, mažina suaugusių žmonių darbingumą.

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga: tai verta žinoti

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) yra viena dažniausių ir sunkiausių lėtinių patologijų, paplitusi visuose žemynuose ir valstybėse. Pastarąjį dešimtmetį sparčiau LOPL paplitimas didėja Azijoje ir tarp moterų. Svarbiausia LOPL atsiradimą skatinanti priežastis yra rūkymas. Nors pastaraisiais metai JAV ir daugelyje kitų pažangios ekonomikos šalių rūkančių asmenų mažėja, LOPL sergamumo tempai neslūgsta, mirtingumas nuo šios ligos tebeauga.

Lėtinės smegenų išemijos gydymas standartizuotu ginkmedžio ekstraktu EGb 761

Lėtinė smegenų išemija (LSI) – tai lėtinė progresuojanti smegenų kraujagyslių patologijos forma, atsirandanti dėl daugiažidininio ar difuzinio išeminio galvos smegenų pažeidimo. LSI išemijai būdingi du pagrindiniai požymiai: laipsniškas progresavimas (ilgą laiką klinikiniai požymiai būna „slapti“) bei daugiažidininis smegenų audinio pažeidimas, sukeliantis pažinimo funkcijų sutrikimus. Apie LSI priežastis, simptomus bei gydymo galimybes kalbamės su KMU Geriatrijos klinikos gydytoja Jurgita Knašiene.

Gal atėjo laikas atsisakyti farmacijos specialisto?

Uždaromos vaistinės, stabdomos farmacinės veiklos licencijos, farmacijos specialistų nežinia, niūrios mintys, visuomenės priešprieša mūsų specialybei – visa tai ir dar daugiau yra šių dienų vaistinės kasdienybė. Ar kada galėjome pamanyti, kad taip nutiks vaistinėms? Kad ir kaip būtų gaila, tačiau kiekviena naujai ateinanti diena atneša ne daugiau aiškumo ar konkretumo, o tik daugiau klausimų be atsakymų.

Arterinės hipertenzijos gydymo strategija

Pristatome šiemet atnaujintas ir per dvejus metus nuo 2007 m. baigtų klinikinių tyrimų duomenimis papildytas Europos hipertenzijos draugijos arterinės hipertenzijos (AH) gydymo gaires – AH gydymo pakeitimai pagrįsti įrodymais. Ir 2003, ir 2007 metų AH gydymo rekomendacijose buvo pateikta daugybė klinikiniais atsitiktinių imčių tyrimais pagrįstų antihipertenzinio gydymo strategijų, lyginant tiek aktyvaus gydymo placebu, tiek gydymo įvairiais vaistais ar jų deriniais veiksmingumą. Visų tyrimų išvada vienoda – daugiausia naudos duoda pats arterinio kraujospūdžio (AKS) sumažėjimas, nesvarbu, kokiu vaistu jis sumažinamas.

Lygiagretus vaistų importas Lietuvoje įgauna pagreitį

Ankstesniuose „Farmacija ir laikas“ numeriuose esame rašę apie lygiagretų vaistų importą, t. y. apie galimybę įsigyti didžiųjų farmacijos bendrovių vaistų mažesnėmis kainomis. Lygiagreti prekyba – tai procesas, kai platinama tokia pati prekė kaip ir jau esanti rinkoje, tik ji importuojama ne per gamintojo platinimo tinklus. Šis reiškinys Europos Sąjungoje gyvuoja jau tris dešimtmečius. Dabar tokia galimybe gali naudotis ir visi Lietuvos vartotojai.

Monitoriai pacientams suteikia pasirinkimo laisvę

Sujauktas tas mūsų vaistinių verslas. Vaistinių savininkai, siekdami ekonominės naudos, pamina po kojomis vaistininko profesijos prestižą ir reikalauja iš farmacinės veiklos vadovo neleistinų veiksmų. Gal todėl taip sunku prakalbinti bet kurios vaistinės vadovą, o eilinis vaistininkas ar farmakotechnikas nedrįsta netgi užsiminti, kas vadovauja vaistinei.

„Prioritetas yra žmogus, pacientas, o ne farmacijos rinkos konkurentai“

Jau beveik įpusėjo dar vieneri nelengvo visomis prasmėmis laikmečio metai. Prognozės, jog jie sunkia našta užguls visas mūsų valstybės veiklos sritis, regis, pasitvirtina. Ne išimtis ir farmacijos sritis. Siekiant sušvelninti ekonominės krizės sukeltus sunkumus, kurie tiesiogiai ar netiesiogiai paliečia kiekvieną Lietuvos gyventoją, arba tiesiog norint keisti neefektyvius sprendimus tenka ieškoti naujų, veiksmingesnių bei pažangesnių veiklos formų. Ar visada jos atneša laukiamus rezultatus? Ar pokyčiai sveikatos sistemos vadovybėje teikia vilties, jog problemų sumažės? Apie tai, kaip sekasi spręsti farmacininkams bei visiems Lietuvos gyventojams aktualius klausimus, apie ateities perspektyvas kalbamės su naujuoju sveikatos apsaugos ministru Raimondu Šukiu.

Homeopatiniai preparatai ir jų vartojimo galimybės

Pagrindinis gydytojo homeopato tikslas, taikant gydymą, suaktyvinti „vidinį paciento gydytoją“. Pagal homeopatijos principus liga yra tikslinga organizmo gynybinė reakcija į suardytą pusiausvyrą ir homotoksinus. Gydant homeopatija veikiama ne ligos pasekmė, o priežastis. Homeopatiniai preparatai veikia skatindami organizmą priešintis ligos sukėlėjui ir atkurti suardytą pusiausvyrą, stiprina tuos mechanizmus, kurie reikalingi išgijimui. Homeopatija veikia imuninę sistemą, bioenergetiką, bioreguliacijos ir bioinformacijos procesus, adaptaciją, organų ir organizmo funkcijų atsinaujinimą. Šiame straipsnyje aptariami farmacijos kompanijos „HEEL“, Vokietija, homeopatiniai preparatai.

Kasdienė sudirgusių ir sausų akių apsauga

Sausos ir sudirgusios akys – nereta šiandienos problema. Dažniausiai akių sudirgimą sukelia akių sausmė, konjunktyvitai (bakteriniai, alerginiai, lėtiniai) ar svetimkūniai akyse. Akys sudirgsta ir nuo įtempto darbo kompiuteriu, nuovargio, miego trūkumo, sauso oro, cigarečių dūmų ir t. t. Paraudimas, niežėjimas ir paburkimas rodo akių gleivinės pažeidimą. Gydant sudirgusias akis svarbu ne tik mažinti išorinį neigiamą poveikį, bet ir palengvinti vietinius nemalonius simptomus, kurie blogina bendrą žmogaus savijautą. Tokia greitąja pagalba akims gali būti specialūs drėkinamieji ir akių sudirginimą mažinantys lašai, kaip antai Amidrop®.

Pleiskanos – ne tik estetinė problema

Gražūs ir žvilgantys plaukai yra sveikatos požymis. Tuo tarpu galvos odos pleiskanojimas, plaukų slinkimas – rimti organizmo siunčiami pavojaus signalai. Ligos, stresas, netinkamas šampūnas, galvos odos alergija, vitaminų trūkumas – tai priežastys, dėl kurių pleiskanų atsiranda dažniausiai. Pleiskanos – tai lėtinis galvos odos sutrikimas, pasireiškiantis pleiskanojimu, be to, kartais lydimas galvos odos niežėjimo ir paraudimo. Tokia būklė ilgainiui gali išsivystyti į galvos odos seborėjinį dermatitą (SD).

Citrusiniai augalai

Trys pagrindinės citrusinių augalų rūšys, naudojamos kaip prieskoniai, yra: karčiavaisiai citrinmedžiai (lot. Citrus aurantium), citrinmedžiai (lot. Citrus limon) ir citronai (lot. Citrus medica). Kulinarijoje ir vaistinių preparatų gamyboje dažniausiai apdorojamos šių augalų vaisių žievelės, sultys bei eterinis aliejus, gaunamas iš žievelės, žiedų bei lapų.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.