Farmacija ir laikas 2010/5

 

Kompleksinis lėtinio venų nepakankamumo gydymas

Lėtinis venų nepakankamumas (LVN) apibrėžiamas kaip veninės sistemos funkcijos sutrikimas, atsirandantis dėl venų vožtuvų nepakankamumo. Jis gali pažeisti: paviršinių, giliųjų venų sistemą ar abi venines sistemas. LVN simptomus jaučia apie 50 proc. bendros populiacijos. Ligos simptomai, ypač skausmas ir sunkumo jausmas, išryškėja labai anksti.

Sausos, jautrios ir alergiškos odos priežiūra

Odos sausumas vargina ir sveikus asmenis (ypač mažus vaikus bei vyresnio amžiaus žmones), ir sergančius odos bei kitomis ligomis. Sausa oda būna dėl sutrikusios odos epidermio barjerinės funkcijos. Tokia oda būna šiurkšti, nelygi, paryškėja jos piešinys, asiranda tempimo pojūtis. Tolydžio sausėjanti oda parausta, pleiskanoja, ima niežėti. Vėliau praranda elastingumą, vientisumą, joje atsiranda įtrūkimų, pro kuriuos gali patekti įvairių aplinkos medžiagų, alergenų, mikroorganizmų, sukeliančių dermatitus.

Alerginis rinitas ir jo simptominis gydymas vaistinėje

Alerginis rinitas yra nosies simptomais pasireiškiantis sutrikimas, kurį sukelia imunoglobulinų E (IgE) medijuojamas nosies gleivinių uždegimas kaip reakciją į alergeną. Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra rinorėja (,,bėganti“ nosis), nosies obstrukcija (užgulimas), nosies peršėjimas ir čiaudulys, kurie praeina savaime ar gydant.

Klausimai ir atsakymai apie malabsorbcijos sindromą

Maisto pasisavinimo sutrikimams priskiriamos įvairios skirtingos etiologijos ir klinikos būklės. Daugumą jų sąlygoja sutrikęs maisto pasisavinimas plonajame žarnyne, dažnai apibūdinamas malabsorbcijos sindromu. Šis terminas nėra tikslus, nes apibūdina tik patofiziologinę būklę, tačiau nepaaiškina etiologijos, todėl negali būti vartojamas galutinei diagnozei suformuluoti.

Magnio orotatas kardiologijos praktikoje

Pastaraisiais metais vėl atgijo mokslinės diskusijos apie magnio trūkumo reikšmę širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL), kaip antai arterinės hipertenzijos (AH), lėtinio širdies nepakankamumo (LŠN), miokardo infarkto (MI), širdies ritmo sutrikimų, patogenezėje. Atsiradus naujiesiems geriamiesiems magnio preparatams ženkliai prasiplėtė elektrolitų pusiausvyros korekcijos galimybės ir kartu pagerėjo širdies ir kraujagyslių ligų gydymas.

Ginkmedis ginkmedžiui nelygu

Daugiau kaip pusė vartojančių vaistinių augalų maisto papildus žmonių teigia, jog jie naudingi jų sveikatai, tačiau tik trečdalis praneša savo šeimos gydytojui juos vartoją. Net 25 proc. pacientų, kuriems reikalinga medicinos pagalba dėl rimtų sveikatos sutrikimų, bando alternatyvius gydymosi būdus, tačiau net 75 proc. jų savo gydytojams to nesako.

Ūminio viduriavimo diagnostikos ir gydymo rekomendacijos

2000 metais ūminiu viduriavimu pasireiškiančios ligos nusinešė 1,4–2,5 milijono gyvybių. Besivystančiose šalyse jos yra viena dažniausių vaikų mirties priežasčių. Ūminio viduriavimo dažnumas ir mirtingumas didžiausi vaikų iki vienerių metų grupėje.

Tikslas – sumažinti paciento riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis

Daugelis pacientų serga daugiau nei viena širdies ir kraujagyslių ar kitos sistemos liga, turinčia įtakos vaistų pasirinkimui. Be to, jiems gali būti paskirta nemažai skirtingų vaistų, todėl gali pasireikšti jų sąveika, nepageidaujamas ir sisteminis poveikis.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/5. Citronas

Dėl citronams būdingo karčiai aromatingo skonio jie pasižymi apetitą stimuliuojančiu bei virškinimą skatinančiu poveikiu. Vis dėlto iki šiol neatlikta jokių farmakologinių citronų vartojimo studijų.

Skubioji kontracepcija saugo šiuolaikinės moters reprodukcinę sveikatą

Šiuolaikinės moters organizmas visais gyvenimo etapais patiria nuolatinį stresą. Urbanizuota visuomenė diktuoja savo sąlygas: moteriai būtina įgyti išsilavinimą, daryti karjerą, aktyviai dalyvauti įvairiose visuomeninio ir politinio gyvenimo srityse. Moteris nuo pat vaikystės iki klimakterinio periodo patiria didžiausius krūvius, todėl retai kada pagimdo daugiau nei vieną ar du vaikus.

Stabiliosios krūtinės anginos medikamentinis gydymas. Nitratų vieta

Krūtinės anginos simptomus ir išemijos požymius (taip pat „tyliąją“ išemiją) galima gydyti vaistais, mažinančiais miokardo deguonies poreikį ir/arba didinančiais kraujo pritekėjimą į išemijos sritį. Dažniausiai vartojami vaistai yra beta adrenoblokatoriai, kalcio kanalų blokatoriai ir organiniai nitratai.

Šių dienų farmacija...

Šių dienų situaciją farmacijos sektoriuje galima apibūdinti labai paprastai – valstybės noras ir siekis viską kontroliuoti ir reguliuoti. Pats siekis turėti tvirtą valstybišką poziciją farmacijos sektoriuje iš esmės nėra blogas, tačiau šiuo metu vykstantys procesai kelia nemažai klausimų, ar tie sprendimai visada esti logiški. Kai kuriais atvejais stebima tendencija, kad verslo interesai dažnai būna aukščiau visko, tačiau nebūtų teisinga farmacijos sektorių, ypač vaistininkystę, „piešti“ tik juoda ar balta spalvomis.

Vaistinės – VVKT inspektorių akiratyje

Šių metų balandžio 1 dieną įsigaliojo Farmacijos įstatymo pakeitimas, numatantis vaistų antkainių reguliavimą. Įstatymas apibrėžia nekompensuojamųjų vaistinių preparatų ir nekompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių kainodaros bendruosius reikalavimus. Jų importuotojas arba lygiagretaus importo leidimo turėtojas turi sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka Sveikatos apsaugos ministerijai deklaruoti nekompensuojamojo vaistinio preparato taikomą Lietuvai kainą be PVM ir pateikti šio vaistinio preparato kainas, deklaruotas Vyriausybės nustatytose referencinėse valstybėse. Didmeninės ir mažmeninės vaistų prekybos įmonės, parduodamos nekompensuojamuosius vaistinius preparatus, negalės taikyti didesnio prekybos antkainio nei Vyriausybės nustatytas.

Vaistininkų problemos – jų pačių reikalas?

Šių metų balandžio 1 dieną įsigaliojo Farmacijos įstatymo pakeitimas, numatantis vaistų antkainių reguliavimą. Nors Sveikatos apsaugos ministerija, „išleidusi į pasaulį“ šį įstatymo pakeitimą, tokiu būdu užsimojo maždaug 15 proc. sumažinti vaistų kainas, tačiau bent kol kas šios viltys atrodo sunkiai įgyvendinamos. Tiesa, praėjo dar nedaug laiko, todėl nereikėtų skubėti skelbti galutinių išvadų. Kita vertus, įsigaliojęs teisės aktas gerokai sudrumstė ir taip neramius mažmeninės farmacinės rinkos vandenis. Itin jautriai į tai reagavo vaistinių asociacija „Provifarma“. Vilniuje susirinkę šios asociacijos nariai negailėjo kritikos minėtų teisinių aktų iniciatoriams bei kūrėjams, taip pat atitinkamoms institucijoms.

Širdies ir kraujagyslių ligų rizikos mažinimas

Visame pasaulyje nuo širdies ir kraujagyslių ligų miršta kas trečias žmogus – tai dažniausia mirties priežastis. Nuo širdies ir kraujagyslių ligų Europoje miršta kas antras gyventojas (48 proc.), o Europos Sąjungos šalyse šios ligos sudaro 42 proc. visų mirčių skaičiaus. Beveik pusę visų širdies ir kraujagyslių ligų sudaro vainikinės arterijos liga, o trečdalį – insultas. Pagal mirštamumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų Lietuva užima vieną pirmaujančių vietų Europos Sąjungoje.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.