Farmacija ir laikas 2010/6

 

Arterinės hipertenzijos gydymas beta adrenoreceptorių blokatoriais: vieno požiūrio formavimas

Per pastarąjį dešimtmetį arterinės hipertenzijos gydymo beta adrenoreceptorių blokatoriais (BAB) rekomendacijos ne vieną kartą buvo taisytos ir pildytos, bet taip ir nepaaiškėjo, ar šie vaistai turėtų būti skiriami kaip pasirinktiniai, ar ne. Naujausios kartos BAB, regis, tinka pirminei arterinei hipertenzijai gydyti, be to, sukelia mažiau nepageidaujamų reiškinių. Vis dėlto kiekvienos kartos ir klasės vaistas turi savų privalumų ir trūkumų, kuriuos reikėtų įvertinti kiekvienu konkrečiu atveju.

Nepamirškite kelionių vaistinėlės ir kelionių medicinos patarimų

Vis daugiau Lietuvos gyventojų ilsėtis, ieškoti nuotykių ar pažinti pasaulio vyksta į egzotiškas arba artimesnes šalis. Turizmo agentūrų duomenimis, vien vasaros mėnesiais keliauja apie 700–750 tūkst. žmonių. Net nuvykus prie jūros ar į kaimą, ką jau kalbėti apie tolimesnę kelionę į kitą šalį, pasikeičia mus supanti aplinka, taip pat mūsų elgesys. Šie pokyčiai gali sąlygoti rimtus ar tik nemalonius sveikatos sutrikimus

Egzotiniai vaisiai – natūralus sveikatos šaltinis

Nors šiuo metu parduotuvių lentynose matome vis daugiau mums mažai žinomų vaisių, tačiau dažniausiai šie vaisiai, prieš juos padedant į saugyklą, su visa dėže merkiami į specialų tirpalą nuo puvinių arba purškiami įvairiomis cheminėmis medžiagomis. Taigi šių vaisių vertė sveikatai yra abejotina – dažnesnės alergijos ar net apsinuodijimo atvejai. Tad keliauti po egzotines šalis smagu ne tik dėl to, kad į valias galima lepintis saule pajūryje ar plaukioti melsvai žydrame vandenyje. Čia galima paragauti natūraliomis sąlygomis išaugintų įvairių egzotinių vaisių, kurie ne tik atgaivina, bet ir turi nemažai gydomųjų savybių

Širdies ir kraujagyslių ligų rizikos mažinimas. Statinų reikšmė

Nuo širdies ir kraujagyslių ligų Europoje miršta kas antras gyventojas (48 proc.), o Europos Sąjungos šalyse šios ligos sudaro 42 proc. visų mirčių skaičiaus. Beveik pusę visų širdies ir kraujagyslių ligų sudaro vainikinės arterijos liga, o trečdalį – insultas. Pagal mirštamumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų Lietuva užima vieną pirmaujančių vietų Europos Sąjungoje.

Vaikų pilvo skausmai

Vaikų pilvo skausmai – bene dažniausia kreipimosi į šeimos gydytoją, pediatrą, vaikų gastroenterologą ar vaikų chirurgą priežastis. Ūminis pilvo skausmas visada skatina įtarti ūminę chirurginę pilvo organų ligą, kai būtina skubi operacija. Tačiau yra daug ne tokių grėsmingų vaikų ligų, kurių pradžioje, įkarštyje ar sveikstant būdingas ir pilvo skausmas. 10–15 proc. mokyklinio amžiaus vaikų vargina kartotiniai, dažniausiai funkciniai, pilvo skausmai. Lėtinis pilvo skausmas yra plačiai paplitęs vaikų ir paauglių sveikatos sutrikimas.

Lėtinio nugaros skausmo diagnostika ir gydymas

Lėtinis nugaros skausmas – vienas dažniausių negalavimų, kurį kasmet patiria nuo 15 iki 45 proc. žmonių. Du iš trijų suaugusiųjų bent kartą gyvenime yra kentę nugaros skausmą. Lėtiniu vadinamas ilgiau nei 12 savaičių trunkantis nugaros skausmas.

Ūminio viduriavimo diagnostikos ir gydymo rekomendacijos

Parengta pagal World Gastroenterology Organisation practice guideline: acute diarrhea. 2008.

Naujausias FDA pranešimas: protonų siurblio inhibitoriai ir kaulų lūžių rizika

Gegužės 25 dieną Jungtinių Amerikos Valstijų maisto ir vaistų tarnyba (FDA) paskelbė pranešimą, kuriame įspėja visuomenę ir sveikatos priežiūros specialistus dėl protonų siurblio inhibitorių vartojimo keliamo pavojaus sveikatai. FDA pranešime nurodoma, kad protonų siurblio inhibitorių vartojimas gali būti susijęs su padidėjusia kaulų lūžių rizika, ir tai būtina nurodyti šių vaistų anotacijose bei ant pakuočių.

Originalūs ir generiniai vaistai: praktinis požiūris

2004 m. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) priėmė rezoliuziją, kurioje buvo iškeltas prioritetinis uždavinys – radikaliai padidinti gydymo saugumą. Šioje rezoliucijoje buvo pabrėžiama paciento teisė žinoti viską apie savo ligą, jos gydymo metodus ir būtinybė gauti paciento pasirašytą informuotą sutikimą gydytis. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad informuotame sutikime turėtų būti paaiškinta pacientui ir apie vaistinių preparatų analogų (t. y. generinių vaistų), skiriamų jam gydyti, skirtumus. Tačiau, kaip rodo apklausos, dauguma gydytojų neinformuoja paciento apie originalių vaistų ir jų analogų skirtumus.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/6. Ūminiai galvos smegenų kraujotakos sutrikimai

Ūminiai galvos smegenų kraujotakos sutrikimai (ŪGSKS) – grėsminga sveikatos būklė bei viena pagrindinių sergamumo, mirtingumo ir negalios priežasčių pasaulyje. Pastaraisiais metais sparčiai tobulėjo nervų sistemos vaizdo tyrimo metodai, įgalinantys ne tik anksčiau ir tiksliau nustatyti diagnozę, bet ir giliau pažvelgti į smegenų kraujotakos ligų dinamiką, išplitimą, patogenezės mechanizmus. Paskelbti daugelio klinikinių tyrimų, kuriais vertintas naujų vaistų ir chirurginio gydymo metodų veiksmingumas bei saugumas, rezultatai.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/6. Kada farmakotechnikai bus priversti palikti darbo vietas

Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, iki šių metų gegužės 30 dienos Lietuvoje farmakotechniko, t. y. vaistininko padėjėjo, spaudos numeriai buvo suteikti 1879 asmenims, tačiau 1755 iš jų galėjo verstis vaistininko padėjėjo praktika tik nuo įrašymo į farmakotechnikų sąrašą dienos. Jau netrukus farmacijos atstovai bus priversti atsisakyti dalies farmakotechnikų paslaugų, nes nuo 2016 m. sausio 1 d. įsigaliosiantis įstatymas numato, kad vaistus galės išduoti tik vaistininkas arba jo prižiūrimas padėjėjas. Kam bus reikalingi tie, kurių darbo našumas smuks perpus?

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/6. Prieš priimant sprendimus pirmiausia reikia žinoti, ko siekiame...

Nors vasara – ne pats geriausias metas gilintis į opiausius mūsų gyvenimo klausimus, tačiau vaistininkams net ir atostogos neleidžia visiškai atsipalaiduoti. Apie tai, kas šiandien labiausiai rūpi Lietuvos farmacijos specialistams, kaip sprendžiami jiems itin svarbūs klausimai, kalbamės su LR Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininku Antanu Matulu.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/6. Sumažėjusiam Europos Sąjungos metiniam sveikatos priežiūros indeksui Lietuvoje didžiausią įtaką daro finansų krizė

2009 metais atlikto tyrimo „Euro Health Consumer Index“ duomenimis, Lietuva Europos Sąjungos (ES) sveikatos priežiūros sistemų įvertinimo lentelėje užima 29 vietą iš 33 (Lietuva surinko 546 taškus iš 1 000 glimų). Tai, švelniai tariant, nedžiuginantis rezultatas, nors kai kurie Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos rodikliai, pavyzdžiui, pacientų teisės ir informacija, medicininės kortelės įrašų prieinamumas ir galimybė sužinoti objektyvią diagnozę, buvo įvertinti gana neblogai. Vis dėlto gydymas ir vaistai ligoniams tebėra sunkiai prieinami, o gydymo rezultatai nepatenkinami. Kad „Lietuvai žemė slysta iš po kojų“, patikino tyrimų ir informacijos organizacijos „Health Consumer Powerhouse“ pirmininkė Arne Bjornberg. Beje, ji mano, jog ši padėtis gali dar labiau pablogėti dėl finansų krizės.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.