Farmacija ir laikas 2010/7

 

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/7. Gebenė

Vienus augalus prisimename kalbant apie kulinariją, kitus – apie kosmetiką, dar kitus aptarinėdami farmakognostines plonybes. Tačiau gebenė tinka vos ne prie bet kurio pokalbio. Netikite? Turėkite kantrybės ir paskaitykite.

Laiškas vaistininkui

Norint išvengti laisvųjų radikalų sukeliamo oksidacinio streso ir jo sąlygojamų ligų, antioksidantų kiekį yra naudinga papildyti. Todėl patartina papildomai vartoti specialių preparatų, padedančių organizmui apsisaugoti nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Nustatyta, kad, vartojant antioksidantų kompleksus, pastarųjų poveikis pasireiškia stipriau (sinergiškai), nei vartojant antioksidantus pavieniui.

Patvirtinti teisės aktai, susiję su pažangiosios terapijos vaistiniais preparatais

2010 m. liepos 28 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-675 (Žin., 2010, Nr. 93-4928) buvo patvirtintas Pažangios terapijos vaistinių preparatų konkretiems pacientams kokybės, saugumo, atsekamumo ir farmakologinio budrumo reikalavimų aprašas.

Kodėl farmacijos specialistas prilygintas pardavėjui

Farmacijos sektorius, būdamas tarp verslo ir sveikatinimo, visais laikais buvo tarsi po „padidinamuoju stiklu“, kontrolė čia visada buvo didesnė nei bet kur kitur. Tačiau šių dienų aktualijos ir „naujienos iš visuomenes bei tam tikrų pareigūnų“ verčia sunerimti. Pirmiausia farmacijos specialistas yra prilyginamas asmeniui, kurio pagrindinis ir vienintelis tikslas – uždirbti pinigus.

Augaliniai preparatai padeda išsaugoti prostatos funkciją bei vyriškumą

Prostatos ligos – prostatos adenoma, arba gerybinė hiperplazija, prostatos vėžys, prostatitas – gana dažnai pasitaikančios vyrų ligos. Laiku skiriama prostatos ligų profilaktika, diagnostika ir gydymas užkerta kelią prostatos vėžiui. Augaliniai preparatai palaiko normalią prostatos funkciją bei palengvina prostatos ligų simptomus.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/7. Kas atsakingas už drėgmės palaikymą odoje

Prieš milijonus metų vykstant evoliucijai gyvūnai iš vandens migravo į sausumą, o jų oda susidūrė su nauja biochemine ir fiziologine problema – kaip palaikyti biologinę pusiausvyrą tarp organizme esančių skysčių ir sausos bei atšiaurios išorinės gyvenamosios aplinkos. Turėjo susiformuoti mechanizmas, reguliuojantis vandens garų pasikeitimo pusiausvyrą ir suteikiantis pakankamą apsaugą nuo į organizmą patenkančių svetimų medžiagų.

Kosulį gydyti reikia atsakingai

Kaip ir kiekvienais metais, atvėsus orams į vaistininkus kreipsis tūkstančiai kosulio kamuojamų pacientų. Ką patarti bjauraus kosulio norintiems atsikratyti žmonėms? Nepriklausoma vaistininkė Rita Radavičienė siūlo rinktis išbandytą ir efektyvų vaistą – Actifed Expectorant. Antrą dešimtmetį vaistininke dirbanti R. Radavičienė atsakė į kelis „Farmacija ir laiko“ žurnalistės klausimus apie kosulį ir veiksmiausias jo gydymo priemones.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/7. Ūminio ir lėtinio rinosinusito gydymo naujovė

Daugelyje pasaulio šalių (JAV, Vokietijoje, Rusijoje) sinusitu serga nuo 15 iki 36 proc. visų otorinolaringologijos klinikose gydomų pacientų, todėl itin svarbu parinkti tinkamą ligos gydymą.

Migrenos gydymo naujovės

Senovėje migrenos gydymo būdai buvo patys įvairiausi: nuo maldų ir užkalbėjimų iki gyvybei pavojingos kaukolės trepanacijos. Šiandien sėkmingos kovos su migrenos priepuoliais pagrindas – kuo anksčiau imtis priemonių migrenos priepuoliams užkirsti. Pastaruoju metu migrenos gydymas labai pažengęs, nuolat kuriami įvairūs modernūs vaistai, kaip antai naujas triptanų grupės atstovas frovatriptanas (Migard).

Konsultacija vaistinėje: insulinas ir jo švirkštimo ypatumai

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos apibrėžimą cukrinis diabetas yra daugiaetiologinis metabolinis sutrikimas, kuriam būdinga lėtinė hiperglikemija ir sutrikusi angliavandenių, riebalų, baltymų apykaita, išsivystanti dėl insulino sekrecijos, jo veikimo sutrikimų arba dėl abiejų priežasčių. Tikrasis šios epideminės, išsivysčiusiose šalyse plintančios ligos ir jos komplikacijų mastas tampa vis akivaizdesnis.

Kokybė pati randa kelią į pripažinimą

Nuo liepos 1 dienos Lietuvoje visi receptiniai kompensuojamieji ir nekompensuojamieji vaistai privalomai išrašomi tik tarptautiniais pavadinimais. Valdininkai pabrėžia, jog šiuo sprendimu siekiama „skaidrumo“, taip pat užkirsti kelią nesąžiningiems vaistų gamintojų sandoriams ir tam tikrų vaistinių preparatų protegavimui. Priimdami tokius sprendimus, politikai nurodo Europos Sąjungos direktyvas.

FARMACIJA IT LAIKAS 2010/7. Vaikų mokymosi sutrikimai

Prasidėjus mokslo metams nemažai tėvų pastebi, kad jų vaikai greitai pavargsta, sunkiai sutelkia dėmesį, skundžiasi sumažėjusiu darbingumu, padidėjusiu jautrumu ir galvos skausmu. Šie vaikai sunkiau įsisavina skaitymo, rašymo, skaičiavimo įgūdžius, turi elgesio ir bendravimo problemų. Mokymosi sutrikimų priežastis – tai kai kurių aukštųjų psichikos funkcijų vystymosi sutrikimai, nors šie vaikai atrodo sveiki ir neturi fizinio vystymosi sutrikimų ar neurologinės ligos požymių.

Nors svetimame krašte pranašu nebūsi, čia gali gyventi įdomiai ir prasmingai...

Lietuvoje farmacijos studijas baigęs ne vienas vaistininkas sėkmingai dirba įvairių užsienio šalių farmacijos sektoriuose. Apie norą dirbti užsienyje prabyla nemažai būsimųjų šios srities specialistų. Tokią nuotaikų tendenciją sąlygoja keletas veiksnių – pagrįstas noras gauti aukštąjį išsilavinimą atitinkantį atlyginimą, nusivylimas dėl tikrųjų humaniškų vaistininkystės tradicijų išstūmimo iš vaistinių ir t. t.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/7. 5 min. konsultacija: astma

Astma yra lėtinė uždegiminė trachėjos ir bronchų liga, sukelianti nuolatinį švokštimą, dusulį ir kosulį, ypač naktį ar anksti ryte. Priepuoliai yra susiję su kvėpavimo takų obstrukcija, kuri iš dalies ar visiškai praeina. Uždegimas taip pat įjautrina bronchus įvairiems stimulams.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/7. „Dialogas nebuvo lengvas, tačiau pavyko susitarti...“

Jei tikėsime LR Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų teigimu – iš esmės pavyko įgyvendinti užsibrėžtus planus gerokai sumažinti vaistų kainas. Esą įgyvendinant tokius iššūkius, t. y. „rengiant kainyną, vaistų tiekėjus reikėjo priversti realiai konkuruoti bei mažinti vaistų kainas, taip pat rasti priemonių ir būdų, kaip, taupant valstybės lėšas, mechaniškai neperkelti išlaidų naštos ant vartotojų pečių, pastariesiems didinant priemokas už vaistus“.

"FARMACIJA IR LAIKAS" NAUJAS NUMERIS! Farmacijos studijas renkasi motyvuoti, maksimaliais pažangumo rodikliais džiuginantys jaunuoliai

Kaip ir kasmet, taip ir šiemet rugsėjo pirmoji į studentiškus suolus susodino ne vieną dešimtį tūkstančių studentų. Nemažai jų pasirinko medicinos sritį... Kaip ir anksčiau, Lietuvoje tarp populiariausiųjų išlieka farmacininko ir jo padėjėjo specialybės. Kokios nuotaikos prasidėjus naujiems mokslo metams tvyro Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmacijos fakultete, pasakoja dekanas prof. Vitalis Briedis, o mintimis apie studijas Kauno kolegijos Sveikatos priežiūros fakulteto Farmakotechnikos katedroje dalijasi šio fakulteto dekanas Julius Dovydaitis.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.