Farmacija ir laikas 2010/8

 

Ką patarti pacientui, sergančiam lėtine venų liga

Lėtinis venų nepakankamumas (LVN) išsivysto esant nesandariems venų vožtuvams, pažeistiems uždegimo. Juo sergant pažeidžiama paviršinių arba giliųjų venų sistema, arba abi sistemos. Dažniausios lėtinės venų ligos – lėtinis kojų venų nepakankamumas bei hemorojus, neretai jomis sergama lygia greta.

Rikošetinė hipersekrecija ir dispepsija – neatsakingo gydymo pasekmė

Protonų siurblio inhibitoriai (PSI) yra vieni dažniausiai klinikinėje praktikoje vartojamų vaistų. Jais gydoma gastroezofaginio refliukso liga (GERL), pepsinė opaligė, „dirgliojo skrandžio“ sindromas, funkcinė dispepsija ir kitos skrandžio sulčių hipersekrecija pasireiškiančios ligos.

Etorikoksibas – evoliucija NVNU šeimoje

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) – dažniausiai vartojami vaistai simptominiam skausmo ir uždegimo malšinimui sergant įvairiomis skeleto ir jungiamojo audinio ligomis: osteoartroze (OA), reumatoidiniu artritu (RA), podagra, ankiloziniu spondiolitu. Kitų būklių sąlygotas ir joms įprastas – po-operacinis skausmas, dantų gydymo/rovimo, pirminės dismenorėjos ar lėtinis nugaros skausmas verčia ieškoti efektyviausio būdo jį slopinti .

Vaikų peršalimo ligos

5–7 metų vaikai peršalimo ligomis serga iki 12 kartų per metus. Daug dažniau peršalimo ligos vaikus užklumpa pradėjus lankyti darželį ar mokyklą. Jas skatina ne tik atšalę orai, bet ir prasta mityba, skrandžio veiklos sutrikimai, negydyti vaikų dantys, anemija, psichologinis stresas. Peršalimo ligos silpnina vaikų imunitetą, todėl labai svarbu jį stiprinti įvairiomis priemonėmis.

Gvazdikėliai

Augalas: lot. Syzygium aromaticum, syn. Caryophyllus aromaticus, Eugenia aromatica.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/8. Gerontofarmakologija

Daugėjant pagyvenusių žmonių, susiduriama ne tik su visuomenės senėjimu, bet ir didėjančiu sergamumu. Vaistų kontrolė (kuriuos vaistus ir kaip juos turėtų vartoti pagyvenusio amžiaus žmonės) yra labai svarbus veiksnys jų sveikatai ir gerai savijautai.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/8. 5 min. konsultacija: angioedema

Tai skysčių išsiskyrimas iš kraujagyslių (po oda ar gleivine) odoje, sukeliantis vietinę edemą. Uždegiminių vazoaktyvių mediatorių išskyrimas didina kraujagyslių pralaidumą.

Teisinis požiūris: nerimstančios aistros dėl vaisto pavadinimo recepte – audra stiklinėje

Jau daugiau nei pusmetį nerimsta aistros dėl 2010 birželį įsigaliojusių naujų vaistų receptų išrašymo tvarkos pataisų, kaigydytojams pavesta recepte nurodyti tik bendrinį (tarptautinį, cheminį) o ne konkretaus gamintojo prekinį pavadinimą, uždraudžiant ,,bet kokia forma skatinti“ pacientą, kad šis pasirinktų konkretaus prekinio pavadinimo vaistą.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/8. Homeopatija vaikams

Pastaraisiais metais vaikų ligų gydymui ir profilaktikai plačiai taikoma homeopatija. Apie homeopatinių vaistinių preparatų skyrimo ypatumus kalbamės su gydytoja homeopate-natūropate Diana Laurynaitiene.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/8. Ar Lietuvai reikalingi farmakotechnikai

Pastaruoju metu vis didesnį nerimą farmakotechnikams kelia abejonės dėl jų specialybės ateities. Jei niekas nepasikeis, nuo 2016 metų sausio 1 dienos jie bus priversti atsisakyti dalies dabar teikiamų paslaugų, nes nuo šios datos įsigalios Farmacijos įstatymo nuostata, jog vaistus gali išduoti tik vaistininkas arba jo prižiūrimas padėjėjas.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/8. Tarptautinės farmacijos federacijos (FIP) kongreso 2010 tema – Nuo molekulės iki medicinos – geriausiam gydymui farmacijos pažinimo kelionėje

Šių metų rugpjūčio 30 – rugsėjo 2 d. Lisabonoje vyko 70-asis Tarptautinės farmacijos federacijos (FIP) kongresas, kuris su portugalams būdingu svetingumu sutiko FIP svečius po 26 metų.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.