Farmacija ir laikas 2010/9

 

Krapai

Apibūdinimas: vienmetis žolinis augalas, augantis iki 1,5 metrų aukščio. Kamienas apvalus, su žaliais ir baltais grioveliais. Lapai 3-4 kartus plunksniškai suskaldyti, siūliški. Žiedai yra spindulinės formos su penkiais geltonais vainiklapiais ir penkiais stiebeliais. Vaisiai – dvigubi lukštavaisiai, kurie visą laiką yra uždari. Krapų žydėjimas tęsiasi nuo birželio iki rugsėjo.

Alkoholiniai kepenų pažeidimai

Dabar žinoma, jog pusė visų kepenų ligų yra sukeliamos alkoholio. Skiriamos šios alkoholinių kepenų pažeidimų formos: alkoholinė hepatosteatozė, ūminis ir lėtinis alkoholiniai hepatitai, alkoholinė kepenų cirozė. Alkoholio sukelti kepenų pažeidimaiyra grįžtami (išskyrus kepenų cirozę). Efektyviausias gydymo būdas – absoliuti abstinencija.

Kaip susidoroti su dažnai lydinčiu nerimu

Didėjant gyvenimo tempui vis daugiau žmonių kenčia nuo nerimo ir jo sukeltų padarinių. Nuolat žmogų kamuojantis nerimas turi įtakos psichologinei būsenai, žaloja asmenybę, mažina socialinius ir profesinius pasiekimus, o kartu ir gyvenimo kokybę.

Nebilet: saugaus hipertenzijos gydymo galimybė

Arterinę hipertenziją Pasaulio sveikatos organizacija yra pripažinusi svarbiausiu ir vienu labiausiai paplitusių (po rūkymo) širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių. Epidemiologinių tyrimų duomenimis, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas (140/90 mm Hg arba didesnis) nustatomas vienam iš 4 suaugusių žmonių, o vyresniame nei 65 metų amžiuje – kas antram ar netgi dažniau.

Laiškas vaistininkui

Skubame pranešti svarbią Jums žinią – siekiant tiksliau atspindėti Ribomunyl vaisto vietą peršalimo ligų gydyme bei profilaktikoje, buvo pakeista Ribomunyl ATC grupė iš J07AX – kitos vakcinos į R07AX – kiti preparatai kvėpavimo sistemai gydyti (2010-10-04 VRT posėdžio protokolo išrašas paskelbtas 2010-10-11, įsigaliojo 2010-10-21).

Dažniausi vaikų virškinimo sistemos sutrikimai

Vaikų pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas – dažni nusiskundimai, dėl kurių sunerimsta tėvai. Vaiko amžius – vienas svarbiausių veiksnių, padedančių nustatyti sutrikimo priežastį. Virškinamojo trakto funkcija kinta su amžiumi, taigi kas naujagimiui ar kūdikiui yra fiziologiška, vyresniam vaikui jau gali būti patologiška.

Opinė liga: klinika, diagnostika, gydymas

Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė – tai lėtinė, recidyvuojanti liga, kuriai būdingas pasikartojantis opų atsivėrimas virškinamojo trakto gleivinėje, veikiamoje druskos rūgšties ir pepsino.

Miego sutrikimai ambulatorinėje praktikoje

Miego sutrikimų turi nemažai pacientų, besikreipiančių į šeimos gydytoją, tačiau, kaip rodo tyrimai, dauguma nemigos varginamų žmonių nesiskundžia ir neieško gydytojo pagalbos, todėl konsultacijos metu tikslinga paklausti pacientą apie jo miegą. Šeimos gydytojo vaidmuo nustatant ir gydant miego sutrikimus labai svarbus. Epidemiologinių tyrimų duomenimis, miego sutrikimus patiria apie 20–40 proc. žmonių, apie 10 proc. – kenčia lėtinius miego sutrikimus.

Insulto komplikacijos: pažinimo funkcijų sutrikimai, demencija ir depresija

Persirgusių insultu žmonių pažinimo funkcijos dažnai pablogėja, tačiau į tai neatkreipiama pakankamai dėmesio. Tai patvirtino Helsinkio vyresnio amžiaus žmonių (55–85 metų), patyrusių insultą, klinikinis tyrimas. Pablogėjusios pažinimo funkcijos, praėjus 3 mėnesiams po išeminio insulto, nustatytos 62 proc. ligonių 1 srityje, 2 srityse – 35 proc. ligonių: trumpalaikė atmintis (31 proc.), ilgalaikė atmintis (23 proc.), vaizdo ir erdvės suvokimas (37 proc.), veiksmų atlikimo nuoseklumas, planavimas (25 proc.), afazija (14 proc.).

Kaip atpažinti depresiją: daugiaveidė liga

Didžiosios depresijos simptomai pirmą kartą buvo aprašyti jau VIII amžiuje pr. Kr. Apie depresiją užsimenama ir Biblijoje. O V amžiuje pr. Kr. Hipokratas aprašė „melancholiją“, kuriai būdingas liūdesys, nemiga, dirglumas, nuovargis bei maisto atsisakymas. Šiandien tai atpažįstame kaip depresiją, kurios papildomi simptomai – kaltės jausmas, sumažėjusi savigarba, energijos stoka, sutrikęs miegas, bloga higiena bei pakitęs apetitas.

5 minučių konsultacija: prieširdžių virpėjimas

Prieširdžių virpėjimas (PV) yra dažniausias ilgalaikis širdies ritmo sutrikimas, kurio paplitimas didėja su amžiumi. PV dažnai yra susijęs su struktūrinėmis širdies ligomis, nors didelei daliai PV sergančių pacientų tokios ligos nenustatomos. Hemodinamikos sutrikimas ir su PV susijusios tromboembolijos sukelia ryškius sveikatos sutrikimus, pacientų mirtis ir dideles sveikatos priežiūros išlaidas.

5 min. konsultacija vaistinėje: krūtinės angina

Krūtinės angina yra simptomų kompleksas, atsirandantis dėl nepakankamo širdies raumens (miokardo) aprūpinimo krauju ir įsotinimo deguonimi.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/9. Gerontofarmakologija

Daugėjant pagyvenusių žmonių, susiduriama ne tik su visuomenės senėjimu, bet ir didėjančiu sergamumu. Vaistų kontrolė (kuriuos vaistus ir kaip juos turėtų vartoti pagyvenusio amžiaus žmonės) yra labai svarbus veiksnys jų sveikatai ir gerai savijautai.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/9. „Vaistininkai Jungtinėje Karalystėje rengiami taip, kad įgytų kuo daugiau žinių ir atitiktų visus profesinius reikalavimus“

Apie Lietuvoje rengiamas farmacininkų studijas, jų kokybę bei reikalavimus esame rašę ne kartą, tačiau daugelis domisi, kaip organizuojamos būsimųjų farmacijos specialistų studijos užsienyje. Apie tai, kaip rengiami būsimieji vaistininkai Jungtinėje Karalystėje, apie studentiško gyvenimo būdą ir kitus gyvenimo užsienyje aspektus kalbamės su Kingstono universitete magistro studijas neseniai baigusiu ir dabar praktiką atliekančiu kauniečiu Viliumi Savicku.

Vaistinių veiklos modelis Lietuvoje ir užsienyje

Diskusija apie Lietuvos vaistines ir jiems keliamus reikalavimus vyksta beveik nuo pat nepriklausomybės atkūrimo. Kad ir kaip būtų, o Lietuvos Respublikos farmacinės veiklos įstatymas buvo tarp pirmųjų nepriklausomos Lietuvos teisės aktų, priimtų 1991 metais.

FARMACIJA IR LAIKAS 2010/9. Farmacininkų profesinė veikla: ar tenkina jos kryptys ir rezultatai

Nepriklausomos Lietuvos Respublikoje (1918–1940 m.) veikė keturios farmacininkų profesinės organizacijos. Įtakingiausia buvo Lietuvos vaistininkų draugija, kurios tikraisiais nariais galėjo būti tik vaistinių savininkai. Draugija vienijo apie 80 proc. visų Lietuvos vaistinių savininkų. Pagrindinės jos veiklos kryptys buvo dalyvavimas farmacijos įstatyminės bazės kūrime, savo narių interesų gynimas, palankių verslo sąlygų siekimas, rūpinimasis etika, švietimu ir t. t.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.