Farmacija ir laikas 2011/1

TURINYS

Aktualijos

„Nemanau, kad didmeninės ar mažmeninės farmacijos įmonės bankrutuoja ar bankrutuos...“
Farmacijos studijų Jungtinėje Karalystėje ypatumai ir ateities farmacija
Konferencijoje „Farmacijos aktualijos 2010“ – farmacijos politikos įžvalgos ir kritika
TEVA Lietuvos biofarmacijos lyderei atveria naujus horizontus

Pro memoria

Liudvinas Kazimieras Švambaris (1936–2011)

Konkursas

Lietuvos vaistininkai kviečiami kilniam indėliui kuriant naują vaistą rinitui gydyti

Diagnostikos ir gydymo algoritmai

Gripas ir peršalimas – kaip atskirti aktualus interviu

Aktualus inteviu

Vaikų viduriavimas

Laiškas farmacijos specialistui

Klinikinė praktika

Šiuolaikinis kosulio gydymas: mitai apie atkosėjimo gerinimą ir tikrovė
Rinosinusitas – peršalimo komplikacija
Fastum gelis: keičiasi registracijos statusas, o gerosios savybės išlieka
Sveikos odos paslaptis – drėkinimas
Sloga – pirmasis peršalimo simtomas klinikinė farmakologija

Klinikinė farmakologija

Ar visi angiotenzino receptorių blokatoriai yra vienodi

Farmacinė rūpyba

Vyresnių pacientų stebėjimas skiriant antihipertenzinį gydymą

Farmacijos teisė

Farmacinę veiklą reglamentuojančių teisinių aktų 2010 m. gruodžio mėn. – 2011 m. sausio mėn. apžvalga

Fungoterapija

Pagrybaukim

Rinosinusitas – peršalimo komplikacija

Rinosinusitas – nosies gleivinės bei vieno ar daugiau prienosinių ančių uždegimas. Vieniems pacientams rinosinusitas gali pasireikšti vos vieną kartą gyvenime, kitiems – linkęs kartotis, o kartais gali virsti lėtine liga, ženkliai pabloginti bendrą savijautą, miegą, darbingumą.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/1. Šiuolaikinis kosulio gydymas: mitai apie atkosėjimo gerinimą ir tikrovė

Kvėpavimo organų ligos yra vienos dažniausių suaugusiųjų ir vaikų ligų, o įskaitant plaučių tuberkuliozę ir vėžį, – pačios dažniausios. Pavyzdžiui, bronchų astma yra pati dažniausia lėtinė vaikų ir antroji pagal dažnumą po lėtinės obstrukcinė plaučių ligos (LOPL) suaugusiųjų lėtinė kvėpavimo sistemos liga. Ne rečiau žmones vargina ir ūminės kvėpavimo sistemos ligos: ūminis bronchitas, rinosinusitas, tracheitas, laringitas, pneumonija.

Vyresnių pacientų stebėjimas skiriant antihipertenzinį gydymą

Dauguma vyresnio amžiaus žmonių vienu metu serga keliomis ligomis ir vartoja skirtingų grupių vaistų, todėl, prieš skiriant vaistą nuo hipertenzijos, reikia įvertinti jo sąveiką su kitais vaistais (nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, antipsichotikais, antidepresantais, benzodiazepinais, verapamiliu, digoksinu, hipoglikemizuojančiais ir kt.) bei alkoholiu.

Ar visi angiotenzino receptorių blokatoriai yra vienodi

Širdies ir kraujagyslių ligų ir jų komplikacijų pirminė ir antrinė profilaktika – svarbiausias klinikinės praktikos uždavinys. Pastaruoju metu atsiranda vis naujų vaistų (angiotenzino receptorių blokatoriai – ARB), veikiančių renino–angiotenzino–aldosterono sistemą (RAAS).

Sloga – pirmasis peršalimo simptomas

Ūmi virusinė kvėpavimo takų infekcija – pati dažniausia liga, sergamumas kuria ženkliai išauga atšalus orams. Peršalimo ligų klinikinis pasireiškimas varijuoja – liga gali būti ir besimptomė, tačiau daugumą sergančiųjų vargina klasikiniai simptomai, todėl norima pasveikti kaip galima greičiau.

Sveikos odos paslaptis – drėkinimas

Odos sausumas – sutrikusios odos lipidų barjerinės funkcijos požymis. Šis dažnas sutrikimas gali varginti tiek sveikus asmenis, tiek sergančius odos ar kitomis ligomis. Bene kiekvieno susiduriančio su odos problemomis tikslas – turėti sveiką, gražią, dažnai sakoma, kūdikio švelnumo odą.

Fastum gelis: keičiasi registracijos statusas, o gerosios savybės išlieka

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) yra vieni plačiausiai klinikinėje praktikoje vartojamų vaistų. Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose kasmet parduodama daugiau negu 30 mln. įvairių nesteroidinių vaistų nuo uždegimo tablečių. Jais, kaip pirmaeiliais vaistais, gydomos reumatinės sąnarių ligos, uždegiminis, trauminis ir kitos kilmės skausmas, karščiavimas ir kt.

Ibandronatas – osteoporozės profilaktikai ir gydymui vieną kartą per mėnesį

Osteoporozė yra lėtinė liga, tad ir gydyti ją tenka ilgai. Pagrindiniai gydymo tikslai yra šie: išvengti kaulų lūžių, stabilizuoti arba didinti kaulų masę, gydyti simptomus, sukeltus kaulų lūžių ir griaučių deformacijų, gerinti fizinę organizmo būklę.

„Otrivin. Kuriame idealų vaistą“ – kviečia dalyvauti visus Lietuvos vaistininkus

Lietuvoje vykdomos programos šūkis: „Otrivin. Kuriame idealų vaistą“ atitinka kilnų tikslą – sukurti naują preparatą, galintį padėti šalinti rinito sukeliamus sveikatos sutrikimus. Siekiame sukurti vaistą, kuris geriausiai atitiktų pacientų poreikius.

Liudvinas Kazimieras ŠVAMBARIS (1936-2011)

Sausio 12 d. mirė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos docentas Liudvinas Kazimieras Švambaris. Amžinybėn išėjo iškili asmenybė, puikus kolega, ilgametis universiteto pedagogas.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/1. Vaikų viduriavimas

Viduriavimas yra dažna vaikų liga – vaikų žarnyno infekcijos pagal dažnumą užima antrą vietą po ūminių kvėpavimo organų ligų. Dabar, t. y. žiemos sezono metu, dominuoja virusiniai viduriavimai, o vasarą dažnesnės bakterinės žarnyno infekcijos.Tačiau visiškai nesvarbu, kokia viduriavimo kilmė – bakterinė ar virusinė – nedelsiant reikia gydymą pradėti namuose, nes vemdamas ir viduriuodamas vaikas netenka daug skysčių ir druskų.Kaip apsisaugoti nuo šio sveikatos sutrikimo, kuo greičiau įveikti dehidrataciją ir atkurti organizmo skysčių pusiausvyrą, kada taikyti gydymą vaistais, kalbamės su LSMU MA Infekcinių ligų klinikos gydytoja dr. Egle Tamulevičiene.

Gripas ir peršalimas – kaip atskirti

Nors atrodytų, jog paprastajam peršalimui ir gripuibūdingi panašūs klinikiniai simptomai, o ligų kilmė – virusinė, tačiau tai visiškai skirtingos ligos – sukėlėjų, sergamumo ir mirštamumo, simptomų ryškumo bei komplikacijų požiūriu. Užklupus šioms ligoms, dalis sergančiųjų skuba patarimo pas vaistininką, todėl jis turėtų būti budrus ir gebėti jas atskirti, kad laiku būtų skirtas tinkamas gydymas.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/1. TEVA Lietuvos biofarmacijos lyderei atveria naujus horizontus

Per minutę pasaulyje išrašoma 2500 receptų šios bendrovės gaminamiems vaistams. Tai TEVA − viena iš 15 didžiausių farmacijos įmonių pasaulyje, turinti padalinius kone 60 valstybių. Jau septinti metai į šią grupę yra įsiliejusi Lietuvos biotechnologinės farmacijos lyderė „Sicor Biotech“/TEVA, kurios pavadinimas nuolat siejamas su šalies mokslo ir verslo pažanga.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/1. Konferencijoje „Farmacijos aktualijos 2010“ – farmacijos politikos įžvalgos ir kritika

2010 m. gruodį žurnalas „Farmacija ir laikas“ kartu su LSMU MA Podiplominių studijų centro Farmacijos specialistų studijų centru sukvietė aktyviausius farmacijos specialistus į kasmetinę konferenciją „Farmacijos aktualijos 2010“, kurioje buvo aptarti svarbiausi 2010 metų farmacinės veiklos klausimai.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/1. Farmacijos studijų Jungtinėje Karalystėje ypatumai ir ateities farmacija

Per du Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dešimtmečius tėvynę paliko daugiau nei trys šimtai tūkstančių emigrantų. Šiandien emigruoja visi: pradedant nekvalifikuotais darbininkais ir baigiant mokslininkais, inžinieriais, architektais ar menininkais. Ne išimtis ir vaistinininkai. Nors nuodugniai išnaršęs Europą, lietuvių vaistininkų rastum bemaž kiekvienoje didesnėje Europos šalyje, Jungtinė Karalystė (JK) išlieka pagrindiniu vaistininkų traukos centru.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/1. „Nemanau, kad didmeninės ar mažmeninės farmacijos įmonės bankrutuoja ar bankrutuos...“

Lietuvos farmacijos specialistai gana aktyviai reiškia savo nuomonę dėl susiklosčiusios situacijos farmacijos rinkoje. Nemaža dalis jų gana kritiškai vertina vykdomosios valdžios politiką, kurios tikslas – vaistų antkainių mažinimas, tam tikrų vaistų prieinamumo gerinimo priemonių taikymas ir pan. Ar iš tiesų situacija Lietuvos farmacijos rinkoje tokia sudėtinga, kad, kaip tikina kai kurie vaistininkai, „artėjama prie vaistinių žlugimo ribos“?

Pagrybaukim

„Farmacija ir laikas“ – ne kulinarinis žurnalas. Todėl nesiruošiu dirginti jūsų skonio receptorių pasakojimais apie keptas auseles, įdarytas džiovintais baravykais. Pasižiūrėkime į grybus kiek kitokiu, nei esame įpratę, kampu.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.