Farmacija ir laikas 2011/2

 

Vaikų odos ypatumai. Kaip prižiūrėti sausą ir jautrią vaikų odelę

Vaikų oda, lyginant su suaugusiųjų, turi tam tikrų ypatumų. Pirma, vaikų oda penktadaliu plonesnė nei suaugusiųjų. Antra, dėl plono epidermio raginio sluoksnio ir silpnų keratinocitų jungčių odos barjerinės funkcijos yra silpnesnės. Dėl šių fiziologinių odos savybių vaikų oda yra labiau pažeidžiama ir linkusi sausėti. Sausa oda gali varginti ir sveikus vaikus, tačiau dažniausiai tai atopijos ar kitų ligų išraiška.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/2. Vaistai, užkertantys kelią išeminei širdies ligai

Išeminė širdies liga (IŠL) pasireiškia tokiomis klinikinėmis būklėmis kaip stabilioji krūtinės angina (KA), nebylioji išemija, nestabilioji KA, miokardo infarktas (MI), širdies nepakankamumas ir staigi širdinė mirtis. Atsirandantys stabilios miokardo išemijos pokyčiai apibrėžiami kaip ūminiai išeminiai sindromai (ŪIS), pastariesiems priskiriama nestabilioji KA bei MI.

Pailginto veikimo metoprololiai – platesnės pasirinkimo galimybės

Šiandien vis daugiau ligų gebame gydyti efektyviai, daugėja pacientų, kurie gyvena visavertį gyvenimą. Tai pasiekiama ne tik kuriant naujus gydymo metodus bei vaistus, bet ir toliau tiriant jau palyginti seniai vartojamus preparatus ir tobulinant jų formas, plečiant ir koreguojant jų vartojimo indikacijas.

Kilpinių diuretikų vieta gydant lėtinį širdies nepakankamumą

Lėtinis širdies nepakankamumas (LŠN) – dažnas klinikinis sindromas, ypač tarp vyresnio amžiaus žmonių. Nors gydymui sukurtos įvairios vaistų grupės, mirtingumas išlieka didelis. Būklė reiškiasi klasikiniais simptomais bei skysčių susilaikymo požymiais, todėl kilpiniai diuretikai – vieni pagrindinių vaistų gydant LŠN. Šie vaistai greitai ir efektyviai sumažina LŠN simptomus, pagerina fizinio krūvio toleranciją, gyvenimo kokybę, mažina sergančiųjų mirtingumą.

Ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos

Rudenį ir žiemą yra didesnis pavojus susirgti viršutinių kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis. Taupydami laiką ir norėdami greičiau pasveikti, sergantieji šiomis ligomis dažniausiai nesikreipia į šeimos gydytoją ar specialistą, bet ieško pagalbos ir ją randa vaistinėje. Tačiau, nepaisant vaistinėje rekomenduotų vartojamų vaistų, neretai pacientai atvyksta pas šeimos gydytoją ar specialistą ligai įsibėgėjus, kada gydymas tampa sudėtingas ir ilgalaikis, reikalingas laiko ir kaštų, gresia komplikacijos (vidurinės ausies uždegimas, pūlinga sloga ar sinusitas).

Skysčių reikšmė viduriuojant

Viduriavimas – simptomas, o ne liga, kuriam būdingas pakitęs tuštinimosi dažnis ir pobūdis, galimai atsiradusios patologinės išmatų priemaišos. Užklupus viduriavimui, kyla dehidratacijos pavojus, todėl svarbu greitai užtikrinti netektų skysčių ir elektrolitų kiekį. Geriamoji rehidratacija labai svarbi gydant bet kokios kilmės viduriavimą, saugumas ir efektyvumas siekia daugiau nei 90 proc., tačiau svarbu žinoti, jog ne bet kokie tirpalai ir skysčiai yra tinkami.

Vaikų gastroezofaginio refliukso liga

Gastroezofaginio refliukso liga „jaunėja“ – ši diagnozė vis dažniau nustatoma ne tik paaugliams, bet ir mažiems vaikams. Neretai gydymas skiriamas vėlai, nes savitųjų simptomų, būdingų suaugusiesiems, – nebūna, o atipinė simptomatika klaidingai siejama su kitomis ligomis.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/2. Dispepsija, arba aptingęs skrandis: ką reikia žinoti vaistininkui

Virškinamasis traktas – viena geriausiai subalansuotų organizmo sistemų žmogaus organizme, todėl tinkamai maitindamasis žmogus neturėtų jausti skausmo pavalgius, šleikštulio, dujų kaupimosi ir kt., tačiau įvairių virškinimo sutrikimų patiria apie 58 proc. pasaulio gyventojų. Dispepsija – tai viršutinės vidurinės pilvo dalies (epigastriumo) skausmas ar diskomfortas.

Smegenų kraujotakos ir pažinimo funkcijų sutrikimai sergant širdies ir kraujagyslių ligomis. Neuroprotekcijos reikšmė ir saugumas

Iš įvairių rizikos veiksnių, turinčių įtakos smegenų kraujotakos sutrikimams bei širdies kraujagyslių ligoms atsirasti, pirmauja arterinė hipertenzija (AH), dislipidemija bei rūkymas. Turimi duomenys patvirtina smegenų kraujotakos sutrikimų bei pažinimo funkcijų sutrikimų ryšį su širdies ligomis bei jų rizikos vertinimo svarbą.

Vaikų viduriavimas: kaip tinkamai gydyti

Viduriavimas – tai pakitusio dažnio ir pobūdūio tuštinimasis; išmatose atsiranda patologinių priemaišų – gleivių, kraujo. Kūdikis, maitinamas mamos pienu, tuštinasi po kiekvieno maitinimo, išmatos skystesnės konsistencijos. Pradėjus papildomai maitinti, viduriai tirštėja, tuštinimasis retėja. Vaikų infekcinius viduriavimus dažniausiai sukelia virusai ir bakterijos, retai pirmuonys ar grybeliai.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/2. Fitoterapija ir vyrų sveikata

Įvairių ligų gydymui fitoterapija sparčiai populiarėja visame pasaulyje. Sergantiesiems augaliniai preparatai itin patrauklūs dėl tikėjimo natūralia vaistinių augalų galia bei retai pasitaikančių nepageidaujamų reiškinių. Šis gydymo būdas ne išimtis ir urologijoje.

Geležies stokos anemija

Geležies trūkumas nustatomas daugiau nei 700 mln. pasaulio gyventojų. Dažniausiai geležies stoka diagnozuojama kūdikiams, ypač neišnešiotiems, vaikams paauglystės tarpsniu, vaisingo amžiaus moterims bei nėščiosioms: nuo geležies trūkumo kenčia 30 proc. vaikų ir moterų.

Profilaktinės priemonės vyresniame amžiuje

Vyresniame amžiuje ligų profilaktika dažnai pamirštama, paprastai pagalba teikiama tik tada, kai pacientas kreipiasi į sveikatos priežiūros specialistus. Senstant populiacijai ir ilgėjant vidutinei būsimo gyvenimo trukmei profilaktinės priemonės tampa vis aktualesnės. Kartais klaidingai manoma, kad senstant ligos neišvengiamos, o senas organizmas nėra plastiškas, tad gyvenimo būdo pokyčiai negalimi. Profilaktinės priemonės gali būti efektyvios ir peržengus aštuoniasdešimtmetį, todėl reikalinga aktyvi strategija pasiūlant prevencines priemones.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/2. Deformuojanti osteoartrozė vyresniame amžiuje

Artrozė – tai pirminė lėtinė sąnarių degeneracinė liga esant pirminei kremzlės distrofijai ar reaktyviniams-degenaraciniams procesams epizisėse, o kartais ir sinovitui. Esant sinovitui, liga vadinama osteoartritu. Skiriamas pirminis ir antrinis osteoartritas.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/2. Rengiamas Farmacijos įstatymo pakeitimo projektas

Apie šios problemos sprendimo galimybes kalbamės su Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento direktore Gita Krukiene.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/2. Farmacijos įstatymo prieštaravimas Europos Sąjungos direktyvai bus panaikintas

Vaistininkams svarbūs visi farmacinę veiklą reguliuojantys įstatymai ar poįstatyminiai aktai, todėl jie gana aktyviai dalyvauja tuos įstatymus kuriant ar koreguojant. Tarp aktyviausių šios veiklos dalyvių – vaistinių asociacija „Provifarma“ ir ypač jos pirmininkas Žilvinas Macijauskas. Jis atkreipė dėmesį į Lietuvos Respublikos Farmacijos įstatymo 76 straipsnio 5 d., kur nurodoma, jog farmakotechnikai gali teikti farmacinę paslaugą šio įstatymo ir sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka, bet ne ilgiau kaip iki 2015 m. gruodžio 31 dienos.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/2. Farmacijos studijų Jungtinėje Karalystėje ypatumai ir ateities farmacija

Yra du pagrindiniai būdai, kaip tapti registruotu JK vaistininku: „britiškasis“ ir „lietuviškasis“. Sunku pasakyti, kuris būdas patogesnis ir priimtinesnis, todėl kiekvienas ateities JK vaistininkas turėtų pasverti visus galimus „pliusus“ bei „minusus“ ir sprendimą priimti pats.

Pagrybaukim

„Farmacija ir laikas“ – ne kulinarinis žurnalas. Todėl nesiruošiu dirginti jūsų skonio receptorių pasakojimais apie keptas auseles, įdarytas džiovintais baravykais. Pasižiūrėkime į grybus kiek kitokiu, nei esame įpratę, kampu.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.