Farmacija ir laikas 2011/3

 

Alerginis rinitas ir jo simptominis gydymas vaistinėje

Alerginis rinitas yra nosies simptomais pasireiškiantis sutrikimas, kurį sukelia imunoglobulinų E (IgE) medijuojamas nosies gleivinių uždegimas kaip reakciją į alergeną. Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra rinorėja (,,bėganti“ nosis), nosies obstrukcija (užgulimas), nosies peršėjimas ir čiaudulys, kurie praeina savaime ar gydant.

Originalaus klopidogrelio Plavix® ir generinių klopidogrelių kokybės palyginimas

Klopidogrelis – tai adenozindifosfato (ADF) sukeltos trombocitų agregacijos inhibitorius, kuris tiesiogiai slopina ADF, prisijungdamas prie jo receptorių, ir kartu slopina ADF sukeltą glikoproteino GPIIb/IIIa komplekso aktyvaciją. Klopidogrelis negrįžtamai modifikuoja trombocitų ADF receptorius. Taigi trombocitai, paveikti klopidogrelio, yra neveiklūs visą likusį jų gyvavimo laiką.

Širdies nepakankamumo gydymas metoprololiu

Beta adrenoblokatoriams tenka svarbus vaidmuo gydant širdies ir kraujagyslių ligas, įskaitant arterinę hipertenziją, išeminę širdies ligą, lėtinį širdies nepakankamumą. Tačiau ne visi šios vaistų klasės atstovai yra vienodai veiksmingi, saugūs bei turi savybių, lemiančių ligos baigtis.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/3. Nerimas

Nerimas yra žmogaus emocinė būsena – neapibrėžtas grėsmės jausmas, kylantis dėl realaus ar įsivaizduojamo pavojaus. Dažna ūmi ar lėtinė su baime susijusi būklė su susijusiais fiziniais požymiais.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/3. Vaistų sukelta hipokalemija

Hipokalemija – dažniausias elektrolitų pusiausvyros sutrikimas klinikinėje praktikoje, o viena pagrindinių besimptomės ar simptominės hipokalemijos priežasčių – įvairių vaistų vartojimas. Vaistų sukelta hipokalemija ypač pavojinga vyresnio amžiaus asmenims, ligoniams, sergantiems širdies ir kraujagyslių sistemos, inkstų, kepenų ligomis.

Viduriuojančio ligonio gydymo galimybės

Viduriavimas yra vienas dominuojančių ūminių žarnyno infekcijų (ŪŽI) simptomų ir mirties priežasčių besivystančiose pasaulio šalyse. Būtent šiose šalyse infekcinė diarėja vienareikšmiškai suprantama kaip viduriavimas, kartais net neįvardijamas liga. Tarp ŪŽI sukėlėjų yra daugybė bakterijų, virusų, parazitų ir grybelių, suklasifikuotų į 40 skirtingų rūšių.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/3. Parkinsono liga

Parkinsono liga (PL) – tai progresuojanti degeneracinė smegenų liga. Antrinis parkinsonizmas – tai kitų priežasčių nulemtas ar kitų ligų metu išsivystęs sindromas, kuriam būdingi Parkinsono ligos simptomai. Parkinsono ligos ir antrinio parkinsonizmo klinikinė išraiška, diagnostikos ir gydymo principai tokie patys.

Veninės kojų kraujotakos sutrikimai

Lėtinis veninės kraujotakos nepakankamumas – dažna problema, kuri vieniems pacientams tesukelia kosmetinį defektą, kitiems reiškiasi nemaloniais simptomais dėl išsiplėtusių venų, odos pokyčių ar net atsivėrusių opų. Moterys serga dažniau nei vyrai, o sergamumas didėja su amžiumi. Sulaukę 50 metų amžiaus 40 proc. moterų ir 20 proc. vyrų skundžiasi venų negalavimais.

Dviguba energija prieš skausmą

Naujausi epidemiologiniai tyrimai rodo, kad ne mažiau kaip 20 proc. Europos gyventojų nuolat kenčia lėtinį skausmą, o kas trečias dėl įvairios trukmės skausmo per praėjusius metus buvo priverstas vartoti analgetikų ar netgi kreiptis pagalbos į gydytoją. Pagal dabartinį Tarptautinės skausmo studijų asociacijos apibrėžimą, lėtiniu vadinamas skausmas, trunkantis be pertraukos ilgiau nei 3 mėnesius arba ilgiau nei 6 mėn. su pertraukomis.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/3. Klinikinio vaistininko vaidmuo užtikrinant saugų ir efektyvų antibakterinių vaistų vartojimą

2009 metais Lietuvoje nuo infekcinių ir parazitinių ligų mirė 1091 žmogus [1]. Atsakyti į klausimą, kiek šių žmonių gyvybių buvo galima išsaugoti, be išsamaus audito praktiškai neįmanoma. Vis dėlto galima pabandyti sušvelninti ateities epidemiologiją.

Į pagalbą virškinimui – natūralūs augaliniai ekstraktai

Sutrikus virškinimui jaučiamas skausmas po krūtinkauliu arba šiek tiek žemiau jo, gali atsirasti pykinimas, vidurių pūtimas. Nevirškinimą sukelia blogai sukramtomas maistas, persivalgymas, sumažėjęs virškinimo fermentų išskyrimas, didelis valgymo metu išgerto skysčio kiekis, valgymas vėlai vakare, sumažėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas, stresas ir kiti veiksniai. Norint išvengti nevirškinimo, rekomenduojama gerai sukramtyti maistą, valgyti dažnai ir po nedaug, nepersivalgyti.

„Portfarma“: Lietuvos rinkos naujokas su solidžiu bagažu

Lietuvos vaistų rinka, pastaraisiais metais medikų ir pacientų nelepinusi maloniomis naujovėmis, pagaliau sulaukė nekasdienio įvyki savo veiklą Lietuvoje pradėjo Islandijos farmacijos bendrovė „Portfarma“. Tai viena pažangiausių Europos farmacijos kompanijų, registruojanti ir tiekianti sveikatos priežiūros sektoriui modernius, aukštos kokybės nepatentinius vaistus.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/3. Latvijoje farmacijos verslo sąlygos sudėtingesnės

Mūsų tautietis Jonas Jazbutis farmacijos versle aktyviai dalyvauja jau 10 metų. Iš pradžių dirbo UAB „Eurovaistinės“ Lietuvoje, vėliau vadovavo šiam tinklui, savo veiklą plėtojusiam Latvijoje bei Estijoje, o dabar jau ketvirti metai yra Latvijos vaistinių tinklo „Menes aptieka“ vadovas. Tad kas, jei ne Latvijos farmacijos rinkos lyderio pozicijas užimančio tinklo vadovas, geriau žino, kaip šiandien gyvena Latvijos vaistininkai, kokias problemas jiems tenka spręsti, kokiais pasiekimais džiaugtis.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/3. Farmacijos specialistų tobulinimosi aktualijos

Kiekvienas vaistininkas, pasibaigus jo asmeninio leidimo verstis farmacine veikla (praktika) galiojimo laikui, siekdamas pratęsti leidimo galiojimą, privalo Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos, Farmacinės veiklos licencijavimo skyriui pateikti pranešimą apie vaistininko profesinės kvalifikacijos kėlimą per paskutinius 5 metus. Kvalifikacijos kėlimas vertinamas akademinėmis valandomis (toliau – valandomis (val.)).

Hialurono rūgšties preparatai gydant gerklės skausmą

Gerklės skausmą gali sukelti daugybė pavojingų patogenų, pavyzdžiui, A grupės β hemolizinis streptokokas, kitos bakterijos ar grybeliai. Terminas „gerklės skausmas“ – nespecialus, apibrėžiantis bet kokį užpakalinės burnos dalies ar ryklės (oropharynx) skausmą. Kadangi šių sričių gleivinėje ir pogleiviniame sluoksnyje yra daug limfinio audinio, juose labai dažnai vyksta uždegimo ir infekcijos procesai.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.