Farmacija ir laikas 2011/4

aktualijos

Vaistų kainų politikos peripetijos: ar iš tiesų sutaupyti milijonai...
„Be aiškios sveikatos politikos negali egzistuoti ir aiški vaistų politika“
Valdininkai į argumentus neįsiklauso...
Vaistų kainų politika palietė kainodarą, rinkodaros tikslus ir kitą veiklą

farmacinė rūpyba

Skausmas vyresniame amžiuje

5 min. konsultacija

Osteoartritas

mobiliųjų sesijų paskaitos

Kepenų pažeidimas ir jo gydymas

klinikinė praktika

Neuroprotekcija ir cerebrolizino vieta gydant nervų sistemos ligas

specialisto komentaras

Ką vaistininkas turėtų žinoti apie sausų akių sindromą

vaistininko praktika

Migrena moters gyvenime
VIMOVO (naprokseno/ezomeprazolo derinys) – patikimas sąnarių skausmo slopinimas ir skrandžio apsauga vienoje tabletėje
Lėtinė venų liga
Virškinimo fermentai – tariama ar tikra nauda
Hiperhidrozės priežastys ir sprendimo būdai
Funkciniai virškinimo sutrikimai ir fitoterapijos nauda
Lėtinė smegenų išemija – sugrįžtant prie amžinai aktualios senos temos

istorijos palėpė

87-asis žmogėnukas aštuoniamilijoniniame New Yorke, arba kuo sirgo Antanas Garšva
Farmakognozijos ištakos Lietuvoje: J. A. Pabrėža

fitoterapija

Alyvuogės

farmacijos teisė

Farmacinę veiklą reglamentuojančių teisinių aktų 2011 m. kovo–balandžio mėn. apžvalga

VIMOVO (naprokseno/ezomeprazolo derinys) – patikimas sąnarių skausmo slopinimas ir skrandžio apsauga vienoje tabletėje.

Vimovo – tradicinio NVNU (naprokseno 500 mg) ir PSI (ezomeprazolo 20 mg) derinys vienoje modifikuoto atpalaidavimo tabletėje. Vaistas indikuotinas osteoartrito, reumatoidinio artrito ir ankilozinio spondilito simptominis gydymui pacientams, kuriems yra su nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) vartojimu susijusių skrandžio ir (ar) dvylikapirštės žarnos opų rizika. 2010 m. Vimovo registruotas JAV ir Europos sąjungos šalyse, Lietuvoje į vaistines bus tiekiamas nuo 2011 m. gegužės mėnesio.

87-asis žmogėnukas aštuoniamilijoniniame New Yorke, arba kuo sirgo Antanas Garšva

Grožinėje literatūroje nedažnai sutiksi pagrindinį kūrinio herojų, kuris sirgtų liga (ar turėtą fizinę negalią), akivaizdžiai turinčia įtakos jo gyvenimui ir veiksmams. Tačiau tokių herojų pasitaiko, o kai kurie jų – Kvazimodas iš V. Hugo „Paryžiaus katedros“, F. Dostojevskio romanų epileptikai: kunigaikštis Myškinas („Idiotas“), Smerdiakovas („Broliai Karamazovai“) – gerai pažįstami viso pasaulio grožinės literatūros skaitytojams. Lietuvių rašytojų kūriniuose ligotų herojų beveik nėra.

Lėtinė smegenų išemija – sugrįžtant prie amžinai aktualios senos temos

Visuomenei senstant didžiausiu rūpesčiu tampa lėtinės ligos, kurios labai greitai gali pereiti į ūminę ir neatidėliotiną patologiją, pasibaigiančią neįgalumu arba mirtimi. Lėtinė smegenų išemija yra tipinė nozologinių vienetų grupė, kurią, esant bendrų bruožų, galima grupuoti po vienu pavadinimu ir kuri yra itin svarbi vyresnio amžiaus pacientų populiacijoje.

Funkciniai virškinimo sutrikimai ir fitoterapijos nauda

Funkcinė dispepsija (FD) ir dirgliosios žarnos sindromas (DŽS) – dažniausi funkciniai virškinamojo trakto sutrikimai. Klinikiniais tyrimais patvirtinta, jog beveik pusė pacientų, sergančių FD, kenčia DŽS simptomus, ir atvirkščiai. Šiuos sutrikimus sieja epidemiologiniai bei patofiziologiniai panašumai. Gydymas yra sudėtingas, skiriami įvairūs vaistai, veikiantys virškinimo ir nervų sistemas, taikoma psichoterapija, rekomenduojama keisti gyvenseną. Visai neseniai savo nišą atrado ir fitoterapija.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/4. Lėtinė venų liga

Šiandien lėtinė venų liga apibrėžiama kaip veninės sistemos funkcijos sutrikimas, atsirandantis dėl venų vožtuvų nepakankamumo. Sergamumas lėtine venų liga tikrai didelis. Statistiniai duomenys rodo, kad lėtinio venų nepakankamumo simptomus jaučia apie 50 proc. bendros populiacijos. Lėtinės venų ligos paplitimas didėja su amžiumi ir panašiai paliečia tiek vyrus, tiek moteris.

Hiperhidrozės priežastys ir sprendimo būdai

Hiperhidrozė – gausus prakaitavimas, kurį sąlygoja įvairios būklės, ligos, stresiniai ar aplinkos veiksniai. Šis sutrikimas sukelia ne tik estetinį diskomfortą, bet ir neigiamai veikia gyvenimo kokybę, kartais pastūmėja į socialinę atskirtį. Klinikinių tyrimų duomenimis, apie 70 proc. pacientų, kuriuos vargina gausus prakaitavimas, į gydytojus nesikreipia. Anksti nustačius diagnozę galima parinkti efektyviausią bei pacientui prieinamą būdą šalinti šiam sutrikimui.

Virškinimo fermentai – tariama ar tikra nauda

Virškinimo sistemos ligomis sergančiuosius vargina įvairaus pobūdžio negalavimai, kaip antai pilvo pūtimas, rėmuo, šleikštulys, tačiau šie simptomai kartais neaplenkia ir sveikų žmonių. Taip nutinka nevisavertiškai maitinantis, nesilaikant valgymo režimo, veikiant stresui, žalingiems įpročiams, kelionėse.

Migrena moters gyvenime

Migrena – dažna moterų galvos skausmų priežastis. Ligos pobūdis skirtingais moters gyvenimo tarpsniais kinta, tai neabejotinai priklauso nuo organizme vykstančių hormoninių svyravimų.

Ką vaistininkas turėtų žinoti apie sausų akių sindromą

Sausų akių sindromas – tai grupė ligų, kurias lemia nepakankamas akies ragenos ir junginės drėkinimas ašarų plėvele. Jis diagnozuojamas kas ketvirtam apsilankiusiam pas akių gydytoją pacientui. Apie šią problemą kalbamės su LSMUL Kauno klinikų Akių ligų klinikos dr. Loreta Kuzmiene.

Neuroprotekcija ir cerebrolizino vieta gydant nervų sistemos ligas

Bet kokia patologija, sukelianti funkcinius įvairių organų veiklos sutrikimus, žalojamai veikia ir galvos smegenis. Tiesiogiai galvos ir nugaros smegenis bei periferinę dalį pažeidžia pirminės nervų sistemos ligos. Rasti idealų nervų sistemos protektorių ir hilerį yra auksinė neurofioziologų, neurobiologų ir neurofarmakologų svajonė.

Kepenų pažeidimas ir jo gydymas

Kepenyse vyksta daugybė metabolinių procesų, kurių metu susiformuoja žmogaus organizmui reikalingos medžiagos ir šalinami kenksmingi metabolizmo produktai. Kepenyse vyksta apykaita visų pagrindinių medžiagų: aminorūgščių, baltymų, angliavandenių, riebalų, lipoproteinų, hormonų, vitaminų. Kepenys reguliuoja rūgščių ir šarmų pusiausvyrą, atlieka detoksikacinę funkciją ir dalyvauja vaistų bei nuodų biotransformacijos procesuose.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/4. Osteoartritas

Osteoartritas yra dažniausiai pasitaikanti sąnarių liga. Sergant osteoartritu, nyksta sąnario kremzlė bei pasireiškia kaulo pokyčiai sąnario pakraštyje bei pokremzlinėje dalyje.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/4. Vaistų kainų politika palietė kainodarą, rinkodaros tikslus ir kitą veiklą

Apie tai, kokią įtaką vaistų kainų politika darė gamintojams, kalbamės su AB „Sanitas“ pardavimų ir marketingo vadovu Alenu Gražuliu.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/4. Skausmas vyresniame amžiuje

Skausmas yra nemalonus sensorinis, emocinis potyris, susijęs su esamu ar galimu audinių pažeidimu. Skausmas yra labai dažna senyvo amžiaus žmonių problema. Pastovus arba nuolat pasikartojantis (t. y. lėtinis) skausmas vargina daugiau nei 50 proc. vyresnių žmonių. Tarp vyresnio amžiaus žmonių skausmo etiologija dažnai yra kompleksinė, lydima gretutinių ligų bei psichosocialinių problemų, todėl ištyrimas ir gydymas turi būti visapusiškas, interdisciplininis.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/4. Valdininkai į argumentus neįsiklauso...

Apie pastarojo meto vaistų kainų politiką ir kitais su ja susijusiais klausimais kalbamės su UAB „Armila“ direktoriumi Remigijumi Mieliniu.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/4. „Be aiškios sveikatos politikos negali egzistuoti ir aiški vaistų politika“

Su vaistų politika susijusius klausimus pateikėme ir UAB „GlaxoSmithKline Lietuva“ generaliniam direktoriui Kęstučiui Čereškai.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/4. Vaistų kainų politikos peripetijos: sutaupyti milijonai nei šildo, nei šaldo...

Diskusijos dėl vaistų kainų vyksta jau seniai. Eiliniams piliečiams – net ir sveikiems, dabar tai viena aktualiausių temų. Ir ne todėl, kad aplink viskas brangsta. Juk visi žino, kad liga gali užklupti staiga ir visai netikėtai. O ką kalbėti apie sergančius asmenis, ypač tuos, kuriuos kamuoja sunkios, lėtinės ligos ir kurių gydymas reikalingas labai didelių išlaidų. Kita suinteresuota grupė – vaistų gamintojai, didmenininkai ir mažmeninės įmonės (vaistinės).

Farmakognozijos ištakos Lietuvoje: Jurgis Ambroziejus Pabrėža

Jurgis Ambroziejus Pabrėža (1771–1849) – botanikos (augalų terminologijos), farmakognozijos mokslo pradininkas bei liaudies medicinos žinovas Lietuvoje, kurio gimimo 240 metų sukaktį pažymime.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.