Farmacija ir laikas 2011/5

aktualijos

Kam labiausiai rūpi farmakotechnikų ateitis

specialisto komentaras

Infekcinių ligų problematika: didėjantys mastai ir atsirandančios naujos ligos kelia nerimą

farmacinė rūpyba

Šizofrenija
Somatoforminiai sutrikimai vaikystėje ir paauglystėje
Kaip elgtis ištikus anafilaksiniam šokui

ekstremalioji medicina

Ūminis radiacijos sindromas: ištyrimas ir gydymas

laiškas farmacijos specialistui

vaistininko praktika

Daug gydymo galimybių: kurią pasirinkti
Deksketoprofenas – greitam ir veiksmingam skausmo malšinimui
Lėtinis venų nepakankamumas – darbingo amžiaus žmonių liga
Naujos sausų akių gydymo galimybės
Riebalų rūgščių reikšmė atopinio dermatito eigai
Hialurono rūgštis – odos jaunystės išsaugojimo paslaptis
Žaizdos ir jų gydymas

fitoterapija

Petražolės

farmacijos teisė

Farmacinę veiklą reglamentuojančių teisinių aktų 2011 m. balandžio–gegužės mėn. apžvalga

Hialurono rūgštis – odos jaunystės išsaugojimo paslaptis

Žmogaus kūną sudaro beveik 70 procentų vandens. Vandens terpėje vyksta daugybė biocheminių reakcijų, palaikančių organizmo gyvybinius procesus. Ypač svarbu nuolat drėkinti odą, nes tik tuomet ji išlaiko švelnumą ir elastingumą, nesiraukšlėja. Kai tik gyvybiškai svarbus drėgmės kiekis išeikvojamas, oda pradeda senti.

Daug gydymo galimybių: kurią pasirinkti

Pasaulio sveikatos organizacijos ir Europos hipertenzijos draugijos ekspertai naujausiame Sutarime yra patvirtinę 5 klases vaistų, rekomenduojamų hipertenzijai gydyti monoterapija arba deriniais. Be šių penkių klasių, hipertenzijos gydymo praktikoje vartojami ir kitų farmakologinių grupių preparatai (ne mažiau kaip dar dviejų), bet jie nėra pripažinti pirmaeiliais hipotenziniais vaistais.

Žaizdos ir jų gydymas

Traumos ir įvairaus pobūdžio audinių sužalojimai žmogų lydi nuo pačių pirmųjų gyvenimo dienų. Per sužeidimus, jų sukeliamą skausmą, vaikas mokosi „pažinti“ supantį pasaulį, jo grėsmes ir kaip jų išvengti. Statistika rodo, kad vyrai susižaloja dažniau ir sunkiau nei moterys. Tai lemia didesnis fizinis vyrų aktyvumas, fizinė jėga, psichologinis polinkis rizikuoti, imtis potencialiai grėsmingų veiklų (pvz., aktyvios motorizuotos sporto šakos), buitinės ir profesinės veiklos ypatumai (pvz., darbas su aštriais įrankiais).

Deksketoprofenas – greitam ir veiksmingam skausmo malšinimui

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo beneplačiausiai vartojami klinikinėje praktikoje visame pasaulyje, kuriais malšinamas silpnas ar vidutinio stiprumo skausmas. Naujai kuriami analgetikai turi atitikti šiuos pagrindinius reikalavimus: maksimaliai malšinti skausmą, optimaliai veikti, sukelti kuo mažiau nepageidaujamų reiškinių.

Laiškas vaistininkui

Skausmas išsekina ligonį, sulėtina sveikimą po ligos ar traumos, neigiamai veikia psichiką ir darbingumą – blogina gyvenimo kokybę. Todėl skausmo medicinos sritis – ne tik moksliniai skausmo patofiziologijos tyrimai, klinikinis naujų vaistų bei įrangos pritaikymas skausmui gydyti, bet ir socialiniai bei politiniai visuomenės pokyčiai.

Riebalų rūgščių reikšmė atopinio dermatito eigai

Atopinis dermatitas (AD) – lėtinė uždegiminė odos liga, kuriai būdingos remisijos bei paūmėjimo epizodai, ženkliai sutrikdantys sergančiųjų gyvenimo kokybę, miegą, sukeliantys socialines problemas dėl odos pažeidimų. Sergant AD, odos priežiūros pagrindas – odos drėkinimas emolientais. ,Vis daugėjant duomenų, jog pagrindinis ligos patogenezės mechanizmas – odos barjero disfunkcija, lygia greta atrandamos ir medžiagos, gebančios ją atkurti.

Naujos sausų akių gydymo galimybės

Sausų akių sindromas (SAS) yra daugelio veiksnių sukeliama ašarų sistemos ir akies paviršiaus liga, pasireiškianti nemaloniais pojūčiais, regėjimo sutrikimais bei ašarų plėvelės nestabilumu, kuris gali sukelti akies paviršiaus pažeidimus. Kartu pasireiškia padidėjęs ašarų plėvelės osmosiškumas ir akies paviršiaus uždegimas [1] – paskutiniuoju metu šiems dviem patogeneziniams veiksniams skiriamas ypatingas dėmesys. Sureguliavus šiuos procesus galima ilgam nuslopinti SAS simptomus.

Lėtinis venų nepakankamumas – darbingo amžiaus žmonių liga

Lėtinis venų nepakankamumas (LVN) – dažna liga. Statistika rodo, kad ja serga 24–58 proc. moterų ir 12–46 proc. vyrų visoje Europoje. Nustatyta, kad net iki 50 proc. į polikliniką dėl kitų priežasčių besikreipiančių žmonių turi lėtinio venų nepakankamumo požymių. Lietuvoje faktiškai turėtų būti apie 500–600 tūkst. sergančiųjų, iš jų ligonis trofinėms opoms gydyti išleidžia nuo 200 iki 500 litų savo lėšų per metus.

Ūminis radiacijos sindromas: ištyrimas ir gydymas

Pirminės sveikatos priežiūros gydytojai gali būti nepasirengę diagnozuoti ir gydyti retas, tačiau potencialiai mirtinas ligas, kaip antai ūminį radiacijos sindromą (ŪRS). ŪRS, dar vadinamą spinduline liga, sukelia trumpalaikis kontaktas su didele doze jonizuojančiosios spinduliuotės. ŪRS pradžios laikas priklauso nuo gautos spinduliuotės dozės, tačiau net po kontakto su mažiausiomis ligą sukelti galinčiomis dozėmis sindromas pasireiškia per kelias valandas ar dienas.

Somatoforminiai sutrikimai vaikystėje ir paauglystėje

Pirmiausia reikia patikslinti terminus, kurie kartais yra painiojami: tie patys vartojami skirtingomis reikšmėmis. Somatopsichiniai sutrikimai – tai vaikų ar paauglių psichikos, emocijų ar elgesio sutrikimai, problemos, sukeltos ūminės ar lėtinės somatinės ligos, traumos, jų gydymo ar komplikacijų. Somatoforminiai sutrikimai yra tie, kurie pasireiškia įvairiais ilgai trunkančiais somatiniais simptomais, dažniausiai skausmais, pykinimu, silpnumu ir kitais, bet nerandama jokio somatinio pagrindo net atlikus visus dabar įmanomus diagnostinius tyrimus.

Kaip elgtis ištikus anafilaksiniam šokui

Anafilaksija – gyvybei pavojinga ūminė sisteminė alerginė reakcija. Ji pasireiškia sunkiais kvėpavimo sutrikimais (dėl gerklų edemos ar dusulio) ir (arba) hipotenzija, galinčia lemti apalpimą, kolapsą ar sąmonės netekimą. Dažni ir kiti klinikiniai požymiai. Kaip elgtis ištikus anafilaksiniam šokui?

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/5. Šizofrenija

Šizofrenija yra vienas sunkiausių ir labiausiai gąsdinančių psichikos sutrikimų. Tiek atgarsių visuomenėje, žiniasklaidoje ir tarp gydytojų nesukelia nė viena kita liga. Nors šią ligą galima efektyviai gydyti, nemažai pacientų ir jų šeimų gera priežiūra yra sunkiai prieinama. Daugelyje šalių tokių paslaugų teikiama mažai, tačiau dažniausia to priežastis yra tiesiog informacijos stoka. Šioje apžvalgoje aptariamos šizofrenijos priežastys, šios ligos pradžią rodantys simptomai, nurodomi galimi gydymo būdai bei paneigiami tam tikri mitai.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/5. Infekcinių ligų problematika: didėjantys mastai ir atsirandančios naujos ligos kelia nerimą

Infekcinės ligos – tai užkrečiamosios ligos, kuriomis susergama jų sukėlėjams (bakterijoms, virusams, grybeliams, pirmuonims) patekus į organizmą ir jame toliau dauginantis. Šios rimtą pavojų žmonių sveikatai keliančios ligos nepaiso valstybių sienų ir, nesiimant kontrolės priemonių, gali sparčiai išplisti. Taigi svarbiausia ne tiek gydyti šias ligas, kiek nuo jų apsaugoti, t. y. taikyti veiksmingą profilaktiką.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/5. Kam labiausiai rūpi farmakotechnikų ateitis

Didelį nerimą dėl tolesnių studijų ir kvalifikacijos kėlimo galimybių tarp vaistininkų padėjėjų – farmakotechnikų pasėjo žinia, jog pagal 2008 m. parengtą ir akredituotą neuniversitetinių studijų programą nebus sudarytos sąlygos tęsti studijas universitete.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.