Farmacija ir laikas 2011/6

aktualijos

Farmacijos įstatymo pataisos išsklaidys įtarimo šešėlius
Lietuvos Respublikos Farmacijos įstatymo 51 straipsnio papildymo ir pakeitimo įstatymas
„Camelia“ sėkmės paslaptis – motyvuoti darbuotojai

farmacijos naujienos

Naujos kartos antikoaguliantų reikšmė insultų profilaktikai
Vitaminų ir mineralinių medžiagų reikšmė sklandžiai nėštumo eigai
Vaistininkui praktikui: sudėtinių antihipertenzinių vaistų vartojimo pranašumai

sukaktis

Dr. Aloyzą Seibutį prisimenant

farmacinė rūpyba

Spuogai ir hirsutizmas – ne tik kosmetinė problema
Vitamino D funkcijos ir gydymo galimybės
Parkinsono ligos gydymas
Cirkadiniai ritmai: jų reguliavimas ir veikimas, mokslinės diskusijos ir įdomūs faktai
Maistu plintančios infekcijos
Sveikos mitybos gidas

farmacijos teisė

Farmacinę veiklą reglamentuojančių teisinių aktų 2011 m. gegužės–birželio mėn. apžvalga

kelionių medicina

Kelionių medicina
„Kelionių vaistinėlė“ – ištikimiausias palydovas

vaistininko praktika

Virškinimo sutrikimai kelionėje

žmogiškųjų išteklių tobulinimas

Inovacinis Lietuvos kardiologų draugijos mokymo projektas

fitoterapija

Ežiuolė: nuo empirinio naudojimo iki modernių fitoterapijos priemonių

Maistu plintančios infekcijos

Maistu plintančios infekcijos – tai grupė įvairių ligų, kuriomis žmogus gali susirgti valgydamas užkrėstą maistą ar gerdamas užkrėstus gėrimus. Maistas gali būti užkrėstas įvairiais ligų sukėlėjais (bakterijomis, virusais, pirmuonimis) ar jų toksinais.

Skelbiami visi pranešimai apie vaistų tiekimo sutrikimus

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos nuo rugsėjo 1 d. savo internetinėje svetainėje (www.vvkt.lt – žiūrėti „Naujienos“) pradėjo skelbti visus rinkodaros teisės turėtojų pranešimus apie vaistinių preparatų tiekimo Lietuvos rinkai sutrikimus. Žinant, kokių vaistų trūksta, didmeninio vaistų platinimo įmonės galės operatyviau ir lanksčiau planuoti savo veiklą, užpildyti atsiradusią nišą rinkoje, o gyventojams – vaistų prieinamumą.

Parkinsono ligos gydymas

Parkinsono liga – tai progresuojanti neurodegeneracinė liga, kuria dažniausiai suserga 50–79 metų amžiaus žmonės. Daugiau kaip pusė pagyvenusiųjų virš 85 m. taip pat turi parkinsonizmui būdingų simptomų. Šie duomenys nurodo, kad amžius yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių išsivystyti šiai ligai, nes su amžiumi ženkliai didėja sergančiųjų skaičius. Visose amžiaus grupėse šios ligos paplitimas yra 10–20 atvejų 100 000 gyventojų, o tarp 70–80 metų amžiaus žmonių – 200 atvejų 100 000 gyventojų.

Cirkadiniai ritmai: jų reguliavimas ir veikimas, mokslinės diskusijos ir įdomūs faktai

1910-ųjų vasarą Šveicarijos Lapse psichiatras Augustas Forelis stebėjo nektaro ieškančias bites, kurios kasdien grįždavo namo tuo pačiu metu nepriklausomai nuo to, rasdavo maisto ar ne. Taip pradėta svarstyti apie gamtoje egzistuojančius cirkadinius ritmus bei gyvūnų ir žmogaus elgseną valdantį biologinį laikrodį. Paaiškėjo, kad dėl jo veiklos miegame būtent tamsiuoju paros metu, sunkiai pakeliame keliones skirtingomis laiko zonomis ir darbą naktinėse pamainose.

Vitamino D funkcijos ir gydymo galimybės

Pagrindinė vitamino D funkcija – didinti kalcio pasisavinimą iš virškinamojo trakto, mažinti jo išsiskyrimą su šlapimu, mobilizuoti kalcį iš kaulų ir taip palaikyti kalcio koncentraciją plazmoje. Vitamino D stoka vystosi, sutrikus jo pasisavinimui iš virškinamojo trakto, kepenų ar inkstų funkcijai, taip pat, kai mažai būnama saulėje ar vitamino D nepakankamai gaunama su maistu.

Vaistininkui praktikui: sudėtinių antihipertenzinių vaistų vartojimo pranašumai

Beveik pusei arterine hipertenzija (AH) sergančių pacientų tikslinį arterinį kraujospūdį (AKS) galima palaikyti vartojant vieną antihipertenzinį vaistą bei kartu rekomenduojant keisti gyvenseną. Tai reiškia, kad likusiems AH sergantiems pacientams, norint pasiekti tikslinį AKS ir palaikyti jo kontrolę, reikia vartoti du ar daugiau antihipertenzinių vaistų.

Spuogai ir hirsutizmas – ne tik kosmetinė problema

Spuogai ir hirsutizmas (padidėjęs moterų plaukuotumas) turi nepaprastai daug reikšmės moters išvaizdai ir nepalankiai veikia dvasinę savijautą. Tokios moterys jaučiasi atstumiamai, labai nepatogiai, nesaugiai, net suserga depresija. Dauguma šių trūkumų varginamų dailiosios lyties atstovių net nežino, kad juos dažnai lemia hiperandrogenemija.

Vitaminų ir mineralinių medžiagų reikšmė sklandžiai nėštumo eigai

Nėštumas yra vienas nuostabiausių ir paslaptingiausių moters gyvenimo laikotarpių, susijęs su niekuo nepalyginamais motinystės laukimo džiaugsmais ir savitais rūpesčiais. Kartu tai labai trapus ir sudėtingas metas, per kurį moters organizme įvyksta dramatiškų pokyčių: keičiasi hormonų pusiausvyra, daugelis fiziologinių funkcijų persitvarko pagal augančio vaisiaus ir būsimo kūdikio poreikius. Kūdikio gimimui, maitinimui (laktacijai) ir tolesnei priežiūrai aktyviai bei tikslingai rengiasi ne tik moters kūnas, bet ir psichika, emocijos.

Naujos kartos antikoaguliantų reikšmė insultų profilaktikai

Prieširdžių virpėjimas – palyginti dažnas ir pavojingas širdies veiklos sutrikimas, sukeliantis gyvybei grėsmingų komplikacijų: insultą, tromboemboliją, širdies nepakankamumą. Prieširdžių virpėjimas mirties riziką vyrams padidina 1,5 karto, o moterims – 1,9 karto. Šis širdies ritmo sutrikimas nustatomas 5 proc. vyresnių nei 65 metų ir per 10 proc. 80 m. ir vyresnių žmonių.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/6. Farmacijos įstatymo pataisos išsklaidys įtarimo šešėlius

Pastaruoju metu Seimo Sveikatos reikalų komitetas dalyvavo parengiant daug svarbių dokumentų bei teisės aktų dėl paralelinio vaistų importo, vaistų kainų suvienodinimo vaistinėse, na, o paskutinė įstatymo pataisa – apie vaistų reklamuotojų vizitų į gydymo įstaigas apribojimą darbo metu. Apie tai kalbamės su Sveikatos reikalų komiteto nare Dangute Mikutiene.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.