Farmacija ir laikas 2011/8

aktualijos

71-ojo FIP pasaulinio kongreso Hyderabade, Indijoje apžvalga
Kam labiausiai reikalingas būtinųjų vaistų sąrašas? Pacientui? Vaistininkui? O gal lobistams?..

istorijos palėpė

Mokslininkas, pedagogas, mokslinės vaistažolininkystės iniciatorius Lietuvoje: prof. Kazimieras Grybauska

farmacinė rūpyba

Metabolinio sindromo gydymo strategija ir taktika
Anemijos vyresniame amžiuje
Jautri ir sausa oda

vaistininko praktika

Ribomunyl – galimybė gydyti be antibiotikų
Centrinio poveikio vaistų vieta hipertenzijos gydyme
Nimesulidas – įvairiapusis uždegimo ir skausmo slopinimas
Mukolitikai ir peršalimo ligos
Įvairiapusis omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių poveikis
Vaistiniai augalai, efektyviai gydantys peršalimo ligas
Probiotinių bakterijų Lactobacillus rhamnosus GG terapinio pritaikymo galimybės
Nauji vitaminai būsimoms mamoms ir vaikams

konkursas

„Otrivin – kuriame idealų vaistą“ tyrimo apžvalga

aktualus interviu

Pagrindinis žudikas Lietuvoje – širdies ir kraujagyslių ligos. Ar pavyks jas suvaldyti?

fitoterapija

Salierai

farmacijos teisė

Farmacinę veiklą reglamentuojančių teisinių aktų 2011 m. rugsėjo–spalio mėn. apžvalga

Pagrindinis žudikas Lietuvoje – širdies ir kraujagyslių ligos. Ar pavyks jas suvaldyti?

Pasaulyje kasmet 17 mln. žmonių miršta vien tik nuo širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL). Lietuvoje pagrindinė pusės mirusiųjų mirties priežastis – taip pat ŠKL. Tai labai aktuali sveikatos problema, todėl neatsitiktinai jai skiriamas ypatingas dėmesys. Apie tai, kaip sumažinti mirštamumą, kaip gelbėtis nuo šios skaudžios žmonijos rykštės, pabrėžiant esminius rizikos veiksnius bei sveiką gyvenimo būdą, kalbamės su Lietuvos širdies asociacijos (LŠA) prezidente, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų I kardiologijos skyriaus vedėja Žaneta Petrulioniene.

Probiotinių bakterijų Lactobacillus rhamnosus GG terapinio pritaikymo galimybės

Pirmieji terminą probiotikai (gr. gyvenimui) 1965 m. pavartojo Lilly ir Stillwell gyvų organizmų išskiriamoms medžiagoms, kurios stimuliuoja kitų organizmų augimą, pavadinti. Šio termino prasmė ilgainiui kito, ir dabar probiotikais laikomi gyvi mikrobiniai veiksniai, kurie, patekę į kitus organizmus, kaip antai gyvūno ar žmogaus, padeda palaikyti normalią šeimininko žarnyno ekosistemos pusiausvyrą. Dar 1900 metais Methnikoff pastebėjo svarbiausią probiotinių mikroorganizmų poveikį. Jis aprašė pastebėtą palankų fermentuoto pieno poveikį žmogaus organizmui ir teigė, kad gyvų organizmų, pvz., pieno rūgšties bakterijų, esančių rūgščiame piene, vartojimas gali padėti atkurti žarnyno mikrobiotos pusiausvyrą.

Galimybė gydyti be antibiotikų

Moksliniai tyrimai rodo, kad iki 50 proc. atvejų ūminės kvėpavimo takų infekcinės ligos nepagrįstai gydomos antibiotikais – taip gydytojai stengiasi „apsidrausti“, o pacientą – apsaugoti nuo galimų komplikacijų. Be reikalo vartojant antibiotikų ne tik greičiau nepasveikstama, bet netgi pakenkiama: kyla nepageidaujamų šalutinių reakcijų (virškinamojo trakto, alerginių ir kt.), skatinamos plisti vaistams atsparios bakterijos padermių, slopinamas natūralus imuninis atsakas, padidėja gydymo kaštai.

Nauji vitaminai būsimoms mamoms ir vaikams

Vitaminai yra junginiai, kurių pats organizmas negali pasigaminti (susintetinti), todėl jų privalu gauti su maistu ar maisto papildais. Organizmui jie yra būtini, nes daugelis gyvybiškai svarbių reakcijų be vitaminų pagalbos negalėtų vykti. Skirtingais gyvenimo tarpsniais vitaminų poreikis – nevienodas. Nėštumo metu bei vaikams vitaminų ir mineralų reikia daugiau.

Vaistiniai augalai, efektyviai gydantys peršalimo ligas

Atšalus orams, organizmui pradeda trūkti saulės šviesos, šilumos, vitaminų, būdingi dažni oro temperatūros pokyčiai. Susilpnėjusi organizmo imuninė sistema negeba priešintis peršalimo ligoms, dėl to atsiranda kosulys, sloga, gerklės peršėjimas, priverčiantis žmogų gydytis įvairiais vaistais. Neretai kyla klausimas – kokius preparatus geriausia rinktis?

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/8. Įvairiapusis omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių poveikis

Nuo 1970 metų, kai buvo paskelbti pirmieji epidemiologinių tyrimų duomenys apie omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių (PRR) naudą širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) profilaktikai, teigiamo poveikio įrodymų tik daugėja. Nustatyta, jog šios nepakeičiamos riebalų rūgštys moduliuoja pagrindinius aterosklerozės komponentus ir yra efektyvios ne tik pirminei, antrinei ŠKL profilaktikai, bet ir jau esamoms ligoms gydyti.

Jautri ir sausa oda

Padidėjusiu odos jautrumu skundžiasi net iki 40 proc. žmonių. Daugumai jų veido odoje pasireiškia nepageidaujamos reakcijos odos priežiūrai skirtoms priemonėms (emolientams, muilams, apsauginėms priemonėms nuo saulės). Subjektyvūs pacientų skundai – odos tempimas, paraudimas, dilgčiojimo pojūtis, atsirandantys panaudojus odos priežiūros priemones, – dažniausiai yra vieninteliai varginantys jautrios odos simptomai.

Mukolitikai ir peršalimo ligos

Kosulys – kvėpavimo takų ligos simptomas. Dažniausia ūminio kosulio priežastis – ūminė viršutinių kvėpavimo takų infekcija (ŪVKTI). Jos nulemtas kvėpavimo takų uždegimas sąlygoja gleivių hipersekreciją, virpamojo epitelio disfunkciją bei sekreto biofizikinių savybių pokyčius. Neretai šis simptomas išvargina pacientą, ypač tada, kai kosulys užsitęsia ilgesnį laiką.

Nimesulidas – įvairiapusis uždegimo ir skausmo slopinimas

Skausmo ir uždegimo farmakoterapija neįsivaizduojama be nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU). Jų veikimas grindžiamas COX-1 ir COX-2 fermentų, atsakingų už prostaglandinų sintezę, blokada. Saugumo požiūriu pirmenybė teikiama COX-2 inhibitoriams, kaip antai nimesulidui (Nimesil), kuris turi ir unikalių uždegimą mažinančių savybių, nepriklausančių nuo COX-2 slopinimo.

Centrinio poveikio vaistų vieta hipertenzijos gydyme

Eksperimentiniais ir klinikiniais tyrimais įrodyta simpatinės nervų sistemos, jos disfunkcijos įtaka širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) atsiradimui ir progresavimui. Nustatyta, kad užsitęsęs simpatinės sistemos suaktyvėjimas skatina arterinio kraujospūdžio didėjimą, aterogenezę ir aterotrombozę, sukelia tachikardiją, renino angiotenzino aldosterono sistemos hiperfunkciją, dislipidemiją, širdies ir kraujagyslių hipertrofiją ir kt. Vien jau padidėjęs širdies susitraukimų dažnis yra labai svarbus ŠKL rizikos veiksnys, reikšmingai didesnės mirties nuo ŠKL rizikos rodiklis. Padidėjus širdies susitraukimų dažniui, didėja kairiojo skilvelio hipertrofijos, hipertenzijos ir lėtinio širdies nepakankamumo grėsmė.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/8. Anemijos vyresniame amžiuje

Anemija yra viena dažniausių hematologinių ligų vyresnio amžiaus pacientams. Tačiau dažniausiai tai ne diagnozė, o laboratorinis radinys, skatinantis ieškoti kitos ligos ar priežasties. Anemija – patologinė organizmo būsena, kurią lemia sumažėjęs organizme hemoglobino (Hb) kiekis. Ji paprastai pasireiškia eritrocitų ir Hb koncentracijos sumažėjimu kraujo tūrio vienete, todėl atitinkamai sumažėja ir kraujo tūrio vieneto gebėjimas transportuoti audiniams deguonį.

Metabolinio sindromo gydymo strategija ir taktika

Metaboliniu sindromu, kuriam būdingas atsparumas insulinui, hiperinsulinemija, hiperglikemija, pilvinis nutukimas, padidėjusi mažo tankio lipoproteinų, trigliceridų, sumažėjusi didelio tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracija, hipertenzija, protrombozinė būklė, serga ketvirtadalis suaugusiųjų. Įrodyta, kad metabolinis sindromas du kartus padidina mirtingumą ir tris kartus sergamumą miokardo infarktu bei insultu, o 2 tipo cukrinio diabeto riziką – net penkis kartus, skatina periferinių arterijų ligą, miego arterijų aterosklerozę. Jo gydymas turi būti kompleksinis: reguliuojama dislipidemija, glikemija, hipertenzija ir krešėjimo sutrikimai.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/8. Kam labiausiai reikalingas būtinųjų vaistų sąrašas? Pacientui? Vaistininkui? O gal lobistams? ...

Visos vaistinės, sudariusios su teritorinėmis ligonių kasomis sutartis dėl kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių (MPP) išdavimo apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu, privalo turėti „Vaistinėje būtinų turėti kompensuojamųjų vaistų ir kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) gyventojams tvarkos apraše“ nurodytus sąrašus kompensuojamųjų vaistų ir kompensuojamųjų MPP, kurie pagal gyventojo pateiktą receptą pirmumo tvarka jam turi būti pasiūlomi ir, gyventojui sutinkant, išduodami (parduodami) – (naują šio sąrašo redakciją VLK prie SAM direktorius patvirtino 2011 metų spalio 16 dieną).

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/8. 71-ojo FIP pasaulinio kongreso Hyderabade, Indijoje apžvalga

Šiemet Pasauliniame tarptautinės farmacininkų federacijos (angl. International Pharmaceutical Federation – FIP) kongrese buvo aptariamos įvairios farmacijos aktualijos, o į pagrindinę renginio temą – „Kompromiso tarp kokybės ir saugumo paieškos – rizikinga kelionė“ (angl. „Comprising Quality and Safety, a Risky Path“) plačiai orientuotas sesijų turinys. Renginio metu pateikta daug teorinės informacijos, kaip padidinti teikiamų farmacinių paslaugų kokybę ir saugumą bei kaip šias žinias taikyti praktiniame farmacijos specialisto darbe.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.