Farmacija ir laikas 2011/9

 

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/9. Meilės žadintojai (afrodiziakai)

Rytų medicinoje jau nuo senų laikų skiriamas didelis dėmesys sveikai reprodukcinei sistemai palaikyti. Tuo siekiama ne tik pagerinti lytinį gyvenimą, bet ir palaikyti optimalią organizmo gyvybinę energiją. Seksualinę energiją galima transformuoti į kūrybinę energiją, gerinti protinę ir dvasinę veiklą.

Jūros vanduo – pagalba įvairios kilmės slogai

Sloga pasireiškiančios ligos, tokios kaip ūmus ar lėtinis rinosinusitas, peršalimas, alerginis rinitas, – pačios dažniausios ir neabejotinai ženkliai pabloginančios pacientų gyvenimo kokybę. Nosies higiena – vienas svarbiausių šių ligų gydymo komponentų. Tai svarbu ne tik pačios slogos palengvinimui, bet ir komplikacijų profilaktikai.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/9. Fitopreparatai ir šlapimo takų infekcijos

Sergamumas šlapimo takų infekcijomis (ŠTI) išlieka didelis visose amžiaus grupėse. Daliai pacientų ŠTI yra epizodinė, kitiems – recidyvuoja ir sukelia struktūrinius ir funkcinius šlapimo takų pokyčius. Nustatyta, jog tam tikrais gyvenimo tarpsniais ŠTI patiria apie 40 proc. moterų. Ligos eiga, klinikinis sindromas padeda nustatyti teisingą diagnozę ir parinkti gydymo taktiką. Net ir esant nekomplikuotai infekcijai, dažnai neapsieinama be antibiotikoterapijos, o geresnių gydymo rezultatų pavyksta pasiekti kartu skiriant su augaliniais vaistais.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/9. Gėjų ir lesbiečių sveikatos priežiūros problemos

Jauno amžiaus gėjai ir lesbietės daugeliu aspektų nesiskiria nuo savo bendraamžių. Homoseksualų jaunimą iš bendros paauglių populiacijos išskiria emocinė, psichologinė ir fizinė trauma, kurią jie patiria kasdienėse situacijose susidūrę su homofobais. Nors savižudybių, ŽIV infekcijos, piktnaudžiavimo psichoaktyviosiomis medžiagomis ir prievartos dažnumas šioje paauglių grupėje yra didesnis, vis dėlto dauguma homoseksualių jaunų žmonių užauga sveiki ir laimingi.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/9. Karščiavimas – „draugas“ ar „priešas“?

Karščiavimas – tai apsauginė organizmo reakcija į daugelį ligų, pasireiškianti pakilusia kūno temperatūra. Žmogui sukarščiavus, organizmas aktyviau ginasi nuo ligos sukėlėjų, paspartėja baltųjų kraujo kūnelių gamyba, kurie efektyviau ima naikinti bakterijas ir virusus. Todėl pakilusi temperatūra yra organizmui naudinga reakcija ir turėtų būti mažinama tik tam tikrais atvejais. Bet reikia atminti, kad esant pernelyg aukštai temperatūrai gali sutrikti organų ir sistemų veikla. Tada atsiranda galvos skausmas, svaigimas, gali aptemti sąmonė, padažnėja širdies ritmas ir kvėpavimas, pakinta medžiagų apykaita.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/9. Ar gydymo trukmė yra svarbi dirgliosios žarnos sindromui

19-oji Jungtinė Europos gastroenterologijos savaitė (JEGS) šiais metais, spalio 22–26 dienomis, vyko Stokholme, Švedijoje. Šiemet JEGS, didžiausiame ir prestižiškiausiame gastroenterologų susitikime Europoje, dalyvavo daug gastroenterologijos, hepatologijos, endoskopijos ir virškinamojo trakto chirurgijos sričių gydytojų bei mokslininkų. Šio renginio tikslas – pristatyti naujausius klinikinio gydymo, tarpdisciplininius bei fundamentalaus mokslo pasiekimus bei geriausią originalų virškinamojo trakto bei kepenų ligų tyrimą.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/9. Omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių svarba, įrodyta klinikiniais tyrimais, vaikams

Pastaruoju metu vis dažniau nagrinėjama riebalų rūgščių svarba neurologiniams, psichikos ir raidos sutrikimams, t. y. nenormaliam smegenų funkcionavimui, išsivystyti. Tiriamas mokymasis ir elgesys vaikystėje, suaugusių žmonių psichikos ligų bei neurodegeneracinių ligų, nuo kurių paprastai kenčia vyresniojo amžiaus žmonės, priežastys. Nors šios ligos (nuo lengvo sutrikimo iki sunkaus neįgalumo) skiriasi, jas jungianti grandis siejasi su tam tikru riebalų rūgščių apykaitos sutrikimu.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/9. Kosulys – lėtinio bronchito palydovas

Atvėsus orams, į vaistininkus kreipiasi tūkstančiai kosulio kamuojamų pacientų. Net apie 80 proc. gyventojų šiuo laikotarpiu vargina peršalimo ligos, kurias reikia atitinkamai gydyti. Vienas pagrindinių simptomų – kosulys. Tai yra apsauginė reakcija, kai dirginami kvėpavimo takai. Lėtinis kosulys yra vienas labiausiai paplitusių simptomų – jį nurodo 3–40 proc. populiacijos.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/9. Ar pagrįstos abejonės dėl paracetamolio saugumo

Labai dažnai tenka išgirsti net iš specialistų lūpų, kad paracetamolis yra labai toksiškas preparatas, todėl reikia vartoti kuo mažesnes šios vaisto dozes. Taigi vertėtų paanalizuoti, pelnytai ar nepelnytai taip vertinamas vienas saugiausių ir plačiausiai vartojamų analgetikų ir antipiretikų pasaulyje, kada iš tikrųjų gali pasireikšti toksinis paracetamolio poveikis ir ką daryti, kad gydymas paracetamoliu būtų veiksmingas ir saugus.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/9. Ar naujasis įstatymas Lenkijos farmacijos rinkoje sukels revoliuciją

Kaip gyvena vienos artimiausių mūsų šalies kaimynių – Lenkijos vaistininkai, kurių veiklą nuo 2012 metų pradžios reguliuos jau priimtas ir patvirtintas naujasis Farmacijos įstatymas? Ar ribojama vaistininkų padėjėjų veikla, kokie kiti farmacijos rinkos pokyčiai? Atsakyti į šiuos bei kitus žurnalo „Farmacija ir laikas“ pateiktus klausimus maloniai sutiko Varšuvos medicinos universiteto dėstytoja, farmakoekonomikos specialistė, 10 metų Lenkijos vyriausiąja farmacijos inspektore dirbusi bei Lenkijos farmacijos įstatymą, įgyvendinusį ES direktyvas, kūrusi Helena Feliksiak.

FARMACIJA IR LAIKAS 2011/9. Lietuvos farmacininkai neabejingi šiandienos aktualijoms

Šių metų lapkričio 11 dieną jau ketvirtą kartą Lietuvos farmacininkams buvo suteikta galimybė susibūrus draugėn aptarti pačius aktualiausius farmacinės veiklos klausimus. Jau tradicine tapusioje vaistininkų konferencijoje, kurią organizavo žurnalo „Farmacija ir laikas“ redakcija kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Farmacijos fakultetu, dalyvavo daugiau nei 300 dalyvių iš visos Lietuvos. Malonu pripažinti, jog vaistininkai nėra abejingi šiandienos situacijai. Jie dėmesingai klausėsi įdomių, profesionaliai parengtų pranešimų, aktyviai dalyvavo teikdami klausimus, diskutavo, siūlė atskirų, jiems aktualių, klausimų sprendimo būdus...
 

© 2006 Visos teisės saugomos.