Farmacija ir laikas 2012/1

Aktualijos

Farmacijos specialistai ginčija darbdavių užmojus keisti darbo tvarką
Didieji Lenkijos farmacijos rinkos pokyčiai
Daugiau pinigų liko valstybės ir gyventojų kišenėse

Farmacinė rūpyba

Insulto pirminė ir antrinė profilaktika
Gydymas antibiotikais – žvilgsnis į dabartį ir perspektyvą

Vaistininko praktika

Naujos vinpocetino (Cavinton) pritaikymo galimybės gydant lėtinį smegenų kraujotakos nepakankamumą
Obstipacija – civilizuoto pasaulio rykštė
Kosulys: kada verta nerimauti ir kaip gydyti

Algoritmai

Peršalimas ar gripas? Kaip teisingai diagnozuoti

Laiškas vaistininkui

Mobiliųjų sesijų paskaitos

Standartizuoto ginkmedžio preparato EGb761® poveikis pažinimo funkcijoms
Vaikų viduriavimai: klinika, diagnostika, gydymo ypatumai
Širdies nepakankamumo gydymas diuretikais: taktika ir prognozė

Fitoterapija

Česnakai

Farmacijos teisė

Farmacinę veiklą reglamentuojančių teisinių aktų apžvalga (2011 m. gruodis–2012 m. sausis)

FARMACIJA IR LAIKAS 2012/1. Standartizuoto ginkmedžio preparato EGb761® poveikis pažinimo funkcijoms

Atmintis – tai viena svarbiausių pažinimo (kognityvinių) funkcijų, kurios apibūdina galvos smegenų gebėjimą gauti, perdirbti, integruoti, išlaikyti ir atgaminti informaciją. Be atminties žmogus negalėtų pažinti pasaulio, išmokti naujų įgūdžių, atgaminti pojūčių ir mąstymo rezultatų, priimti sprendimų, remiantis ankstesne informacija ir patirtimi. Dabar Lietuvoje ir pasaulyje atminties sutrikimais skundžiasi apie 50–80 proc. vyresnio amžiaus žmonių.

FARMACIJA IR LAIKAS 2012/1. Širdies nepakankamumo gydymas diuretikais: taktika ir prognozė

Širdies nepakankamumas yra vienas didžiausių ir nesulaikomai augančių šių laikų klinikinės medicinos ir visuomenės sveikatos iššūkių. Epidemiologinių tyrimų duomenimis, širdies nepakankamumas nustatomas vidutiniškai 2,2 proc. populiacijos, Europoje ši patologija diagnozuota 15 mln., o Jungtinėse Amerikos Valstijose – 5 mln. gyventojų. Vyrai ir moterys širdies nepakankamumu serga panašiai vienodai dažnai.

FARMACIJA IR LAIKAS 2012/1. Rinitas – ne tik nosies diskomfortas

Rinitas – dažnai nesureikšminama ir visuomenėje suvokiama kaip nerimta liga. Anaiptol, tai klinikinis sindromas, kurį sukelia nosies gleivinės uždegimas, apimantis keletą skirtingų diagnozių. Etiologiniu požiūriu išskiriamas alerginis ir nealerginis rinitas, kurių simptomai gali būti laikini ar ilgalaikiai, įvairaus sunkumo ir galintys reikštis ūmaus rinosinusito epizodais. Gyvenimo kokybės tyrimai rodo, jog rinitas neapsiriboja vien tik nosies diskomfortu, bet ir sutrikdo miegą, dėmesio koncentraciją, sukelia padidėjusį nervingumą.

FARMACIJA IR LAIKAS 2012/1. Kosulys: kada verta nerimauti ir kaip gydyti

Kosulys – tai besąlyginiu refleksu paremtas apsauginis organizmo atsakas į kvėpavimo takų (nosies ertmės, gerklų, trachėjos, bronchų) dirginimą, siekiant pašalinti iš jų svetimkūnį ar kitokį žalingą dirgiklį. Kosulį gali sukelti ne tik kvėpavimo takų, bet ir krūtinplėvės (pleuros), šiuos organus inervuojančių nervų šaknelių ar paties kvėpavimo centro, esančio galvos smegenyse, dirginimas. Kosint iš kvėpavimo takų kartu su stipriai suspausto oro srove pašalinami įvairūs dirgikliai – dulkės, gleivės, pūliai, skrepliai, mikroorganizmai, kraujo krešuliai ir kt.

FARMACIJA IR LAIKAS 2012/1. Obstipacija – civilizuoto pasaulio rykštė

Vidurių užkietėjimas (obstipacija) – tai tuštinimosi sutrikimas, pasireiškiantis sunkiu, retu, skausmingu ar nevisaverčiu tuštinimusi kietos konsistencijos išmatomis. Obstipacija yra ne liga, bet simptomas ar kitos ligos išraiška. Ji rodo, kad sutriko storojo žarnyno motorinė evakuacinė veikla. Sutrikus motorinei funkcijai, pacientas skundžiasi retu potraukiu tuštintis, o sutrikus defekacijai – dažnu noru tuštintis, bet pasituštinimu ne iki galo. Vakarų šalyse 95 proc. atvejų yra nuo trijų kartų per dieną iki trijų kartų per savaitę.

FARMACIJA IR AIKAS 2012/1. Daugiau pinigų liko valstybės ir gyventojų kišenėse…

LR sveikatos apsaugos ministro patarėjas Martynas Marcinkevičius jau ne vienerius metus palaiko aktyvius ryšius su farmacininkais, todėl jam gerai žinomos tiek vaistininkų problemos bei lūkesčiai, tiek bendra situacija farmacijos rinkoje. Praėjusių metų pabaigoje Kaune vykusioje tradicinėje Lietuvos vaistininkų konferencijoje patarėjas dalyvavo jau trečią kartą.

FARMACIJA IR LAIKAS 2012/1. Didieji Lenkijos farmacijos rinkos pokyčiai

1989 metais priėmus Ūkinės veiklos įstatymą, Lenkijoje prasidėjo farmacijos rinkos pokyčiai – ėmė steigtis privačios vaistinės bei didmeninės įmonės. Privatizacijos pradžioje šalyje veikė 1900 vaistinių, 18 farmacijos didmeninių įmonių, vienas prekybos centras, kuruojantis vaistų importą ir eksportą, 5 gamybos įmonės. Tuo metu šalyje buvo užregistruota 1800 vaistų.

FARMACIJA IR LAIKAS 2012/1. Ar pavyks užgesinti pernai kilusias aistras dėl vaistininkų darbo laiko pailginimo ir atostogų sutrumpinimo – parodys ateitis...

Praėjusiųjų metų pabaiga gerokai „įaudrino“ vaistininkų bendruomenę. Tikrą sumaištį tarp farmacijos specialistų sukėlė Nacionalinės vaistų prekybos asociacijos ir Nepriklausomų farmacijos įmonių asociacijos siūlymas pakoreguoti iki šiol galiojančias farmacininkų darbo laiko ir kasmetinių atostogų trukmės normas.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.