Farmacija ir laikas 2012/2

 

FARMACIJA IR LAIKAS 2012/2. Rinusito problema

Rinosinusitas – tai nosies ir bent vieno prienosinio ančio gleivinės uždegimas. Rinosinusitas yra viena dažniausių būklių, su kuriomis tenka susidurti gydytojams ambulatorinėje praktikoje. Paprastai rinosinusitą sukelia virusinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, tačiau kartais gali komplikuotis dėl bakterinės infekcijos. Tokia būklė vadinama bakteriniu rinosinusitu.

FARMACIJA IR LAIKAS 2012/2. Konsultacija vaistinėje: sloga ar sinusitas

Nesunkios klinikinės eigos ligų požymiai yra panašūs. Viena dažniausiai pasitaikančių ligų, kai ligoniai gydosi patys, yra sloga. Tačiau nesunkios eigos, nekomplikuotas sinusitas daugeliu atvejų palaikomas sloga. Nors ir paprastą slogą daugelis pervertina ir pradeda gydyti kaip sinusitą. Ligonis šių dviejų būklių gali neatskirti – sirgdamas sinusitu, gali klausti vaistininko patarimo, kaip gydytis pačiam slogą, ir atvirkščiai.

FARMACIJA IR LAIKAS 2012/2. Obstipacija: problema, apie kurią būtina kalbėti

Vidurių užkietėjimas (obstipacija) – tai tuštinimosi sutrikimas, pasireiškiantis sunkiu, retu, skausmingu ar nevisaverčiu tuštinimusi kietos konsistencijos išmatomis. Tai dažnas negalavimas, varginantis apie 20 proc. JAV ir Vakarų Europos šalių gyventojų. Sutrikus storosios žarnos motorinei funkcijai, ligonis skundžiasi neatsirandančiu ar retu potraukiu tuštintis (< 2 kartus per savaitę), stanginančiu tuštinimusi, kietomis išmatomis, mažu jų kiekiu, nevisiško išsituštinimo jausmu. Obstipacija – pirmiausia tuštinimosi dažnio pasikeitimas bei atsiradęs diskomfortas, kurį sukelia stanginimasis tuštinantis, pasikeitusi išmatų konsistencija (1 pav.) pilvo pūtimas, pilvo ir tarpvietės skausmai.

FARMACIJA IR LAIKAS 2012/2. Ar augalinis vaistinis preparatas tolygus augaliniam maisto papildui

Augalinės kilmės preparatai yra vartojami maisto pramonėje, farmacijoje, odontologijoje, kosmetologijoje. Išmoningai vartojant augalus, galima reguliuoti medžiagų apykaitos procesus, koordinuoti organizmo homeostazę, taip vykdant ligų profilaktiką. Biologiškai veiklieji junginiai (aminorūgštys, vitaminai, mineralinės medžiagos, polisacharidai, nesočiosios riebalų rūgštys, polifenolių dariniai (flavonoidai, fenilpropanoidai, taninai), eterinio aliejaus komponentai), esantys augaluose, koordinuoja imuninę sistemą, bioenergetiką, bioreguliacijos ir bioinformacijos procesus, adaptaciją, stabdo laisvųjų radikalų susidarymą ar juos neutralizuoja. Tačiau reikia atminti, kad vaistinių augalų vartojimas reikalingas budrumo ir kompetencijos.

FARMACIJA IR LAIKAS 2012/2. Vėl laužomos ietys dėl farmakotechnikų „vietos po saule“

Pastaruoju metu vėl suaktyvėjo diskusijos dėl vaistininko padėjėjų (farmakotechnikų) ateities perspektyvų, dėl jų vietos ir teikiamų paslaugų farmacijos darbo rinkoje, o tiksliau – vaistinėje. Jau prieš kelerius metus buvo pasiūlyta nuo 2016 metų sausio 1 dienos apriboti farmakotechnikų teisę savarankiškai dirbti vaistinėje. Tai reikštų, kad farmakotechnikas jau nebegalėtų savarankiškai teikti farmacinės paslaugos, neprižiūrimas vaistininko…

FARMACIJA IR LAIKAS 2012/2. Estijos farmacijos sistema: nuo plėšikiško kapitalizmo iki reglamentuojančiojo modelio

Vertinant bet kurios rinkos rodiklius, visuomet įdomu susipažinti ir su kitų šalių patirtimi bei jose vykstančiais pokyčiais. Ankstesniuose žurnalo numeriuose skaitytojus plačiau supažindinome su mūsų artimiausios kaimynės – Lenkijos farmacijos rinka, jos istorija ir dabartine situacija. Na, o šįkart siūlome artimiau susipažinti su Estijos farmacijos rinkos aktualijomis. Beje, tenka pažymėti, jog vienas svarbiausių farmacijos rinkos rodiklių yra išlaidos vaistams.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.