Farmacija ir laikas 2014/1

TURINYS

Aktualijos

Ar euras išgąsdino Latviją? Ne...
Gyvenimas tęsiasi pakankamai sėkmingai...        

Euro įvedimas Latvijoje: naujos viltys ir
galimi kainų šuoliai kaitina aistras...                    

Investicinių fondų palankumo nusipelno
ir farmacijos įmonės                                              

Specialistas rekomenduoja

Diskogeninis juosmens skausmas                         

Šiuolaikinis cukrinio diabeto gydymas:
keletas svarbiausių klausimų endokrinologui      

Šiuolaikinis požiūris į nutukimo gydymą             

Farmacinė rūpyba

Patarimai širdies nepakankamumu
sergančio ligonio šeimai ir artimiesiems               

Klinikinė farmacija

Pirmasis per dešimtmetį vaistas, galintis
sumažinti mirties nuo ŠN riziką                           

Daugiausia ŠN sergančių pacientų ligo-ni-
nė-je miršta sausio mėnesį, penktadienį ir naktį  

Vaistininko praktika

Vaistų ototoksiškumą lemiantys

veiksniai ir ototoksinio poveikio profilaktika       

Deksketoprofeno vieta tarp kitų
nesteroidinių vaistų nuo uždegimo                      

Nemigos gydymo naujovės                                   

Klinikinė toksikologija

Apsinuodi-jimas alkoholio surogatais ir
jo komplikacijos                                                     

Apsinuodijimas paracetamoliu                             

Fitoterapija

Serenoa repens – ilgalaikiam gydymui
sergant gerybine prostatos hiperplazija               

Augalinių vaistų vieta otorinolaringologijoje      

Šiuolaikinė vėžio fitoterapija                                

Naujų augalinės kilmės biologiškai aktyvių
preparatų ir jų dalių imunomoduliuojamojo
poveikio tyrimas                                                    

Instrumentinės analizės šiuolaikinės tech-
-nologijos ir jų taikymas vaistinių (aromatinių)
augalų cheminių savybių tyrimams                     

Farmakologinis budrumas

NVNU klasės naujienos: įrodytas naprokseno
saugumas širdies ir kraujagyslių sistemai            

Farmacijos teisė

Farmacinę veiklą reglamentuojančių
teisinių aktų apžvalga (2014 m.  sausis)                                   

 

 

Ar euras išgąsdino Latviją? Ne... Gyvenimas tęsiasi pakankamai sėkmingai...

Sausio 1 dieną Latvijoje įvestas euras, regis, didelės sumaišties nesukėlė. Gana ramiai jį pasitiko valstybinės institucijos, verslininkai ir plačioji visuomenė. Apie tai, kokios bendros tendencijos vystosi Latvijoje įvedus eurą, kokie pokyčiai laukė vaistininkų ir kaip apskritai vertinamas euro įvedimas, kalbamės su diplomuota farmacijos specialiste, Latvijos vaistininkų organizacijos prezidente Kitija Blumfelde.

Euro įvedimas Latvijoje: naujos viltys ir galimi kainų šuoliai kaitina aistras...

Atsisveikinusi su savo nacionaline valiuta, šių metų sausio 1 dieną Latvija prisijungė prie euro zonos ir tapo 18-ąja šios zonos nare. Nors Latvijos prezidentas Andris Berzinis, kaip ir dauguma jo tautiečių, apgailestavo, kad daugiau nebus lato, visus ragino įsisąmoninti, kad jiems atsiveria pasaulis, ir Latvija, išsikovojusi tokią galimybę, turi labai pasistengti ją išnaudoti… Du milijonus gyventojų turinčios mūsų kaiminės valstybės vyriausybė savo piliečius iki šiol maitino pažadais, jog šalis įgis didesnį investuotojų pasitikėjimą, paprastesnė taps prekyba su kitomis euro zonos bloko valstybėmis, tačiau didžioji gyventojų dalis, net ir pritardama šiems valdžios lūkesčiams, labiausiai baiminosi kainų šuolio. Esą būtent taip situacija klostėsi Estijoje, kuri 2011 metais įsivedė eurą. Kai kuriais duomenimis, nors ir neženkliai, Estijoje įvedus eurą kainos pakilo 0,2–0,3 proc. Nors praėjo dar visai nedaug laiko, nusprendėme pasidomėti, kaip, įvedus eurą, klostosi situacija Latvijos farmacijos rinkoje...

Investicinių fondų palankumo nusipelno ir farmacijos įmonės

2010 m. Lietuvoje įsteigtas pirmasis „Verslo angelų fondas I“, kuris kartu su „verslo angelais“ (privačiais investuotojais) investuoja į pakankamai ankstyvos fazės (2–7 metų) smulkias vidutines įmones, kurios paprastai jau būna pradėjusios daugiau ar mažiau stabilią veiklą. Dabar Verslo angelų fondas yra investavęs į 25 Įmones, iš kurių 3 yra tiesiogiai susiję su farmacijos pramonės veikla, tarp jų investicijos, skirtos ir nedidelei šiuo metu statomai farmacijos gamybinei įmonei, užsiimsiančiai vaistinių preparatų gamyba ir jų pakavimu. Investiciniai fondai turi labai ilgą savo gyvenimo ciklą (7–10 metų), o farmacijos įmonių veikloje dalyvaujantys investiciniai fondai investicijų prasme jaučiasi saugiai.

Serenoa repens - ilgalaikiam gydymui sergant gerybine prostatos hiperplazija

Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) – tai prostatos padidėjimas, sukeliantis šlapinimosi sutrikimus. Tikimybė susirgti šia liga didėja vyresniame amžiuje: 8 proc. 31–40 m. vyrų ir daugiau nei 80 proc. vyresnių nei 80 m. vyrų turi šią patologiją. Rizika GPH išsivystyti išauga nuo 50 metų amžiaus. [1]. GPH labai pablogina vyrų gyvenimo kokybę, o atsiradę simptomai laipsniškai progresuoja ir gali sukelti rimtų komplikacijų. Vaistai, dažniausiai vartojami GPH gydyti, sukelia nemažai nepageidaujamų poveikių, blogina seksualinę funkciją. Serenoa repens ekstraktas, gautas iš Amerikos nykštukinių palmių, yra vartojamas šlapinimosi sutrikimų dėl gerybinės priešinės liaukos hipertrofijos (GPH) simptomams mažinti jau 25-erius metus. Tyrimai rodo, kad Serenoa repens ne tik mažina simptomus, bet ir galimai lėtina ligos progresavimą, be to, nepageidaujami poveikiai, vartojant šį preparatą, pasitaiko retai, jis yra gerai toleruojamas, todėl tinkamas vartoti ilgą laiką. Šio straipsnio tikslas – išanalizuoti Serenoa repens poveikį gydant GPH.

Instrumentinės analizės šiuolaikinės technologijos ir jų taikymas vaistinių (aromatinių) augalų cheminių savybių tyrimams

Pastaruoju metu cheminės analizės metodų kūrimas ir vystymas taikant instrumentinės analizės technologijas ir tarpdisciplininę kompetenciją, cheminės analizės metodų miniatiūrizavimas ir integravimas yra svarbus visų mokslų srityse. Biomedicinos mokslų srityje – nustatant žmogaus genomo seką, tiriant įvairias ligas, nagrinėjant cheminių vaistinių preparatų farmakokinetinius parametrus, nustatant patogeninius mechanizmus; maisto chemijoje – identifikuojant biologiškai veikliuosius junginius, vertinant juos kiekybiškai ir kokybiškai; maisto technologijoje – nustatant funkcinius ingredientus, aromatinius junginius, pesticidus, teršalus ir falsifikatus bei kontroliuojant kokybę; aplinkotyroje – nustatant šių junginių paplitimą, koncentracijų įtaką ar mirtiną poveikį aplinkai; taikomojoje chemijoje – užtikrinant visą gamybos produktų kokybę. Ypač aktualu šiuos instrumentinės analizės metodus pritaikyti vaistinės augalinės žaliavos kokybei, saugumui ir efektyvumui vertinti.

Eksperimentinis darbas „Naujų augalinės kilmės biologiškai aktyvių preparatų ir jų dalių imunomoduliuojamojo poveikio tyrimas“

Eksperimentinis darbas „Naujų augalinės kilmės biologiškai aktyvių preparatų ir jų dalių imunomoduliuojamojo poveikio tyrimas“ (pagal MITA remiamą projektą Nr. VP2 - 1,3 - ŪM - 05 - K - 02 - 093)

Augalinių vaistų vieta otorinolaringologijoje

Ausų, nosies, gerklės ligomis (ūmia ir lėtine sloga, ūminiu ir lėtiniu sinusitu, ausų ir ryklės uždegimais ir kt.) periodiškai serga beveik visi žmonės. Dažniausiai jas sukelia ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (ŪVKTI), 80 proc. jų priežastimi yra virusai.

Deksketoprofeno vieta tarp kitų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo

Pasaulyje uždegimui ir skausmui gydyti plačiausiai vartojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Tai heterogeniška vaistų grupė, kurios pagrindiniai atstovai, vertinant iš cheminės pusės, yra organinės rūgštys, pasižyminčios antipiretiniu, analgeziniu ir uždegimo slopinamuoju poveikiu. Šios grupės vaistų gydomasis ir šalutinis poveikis pasireiškia dėl pagrindinio jų veikimo mechanizmo - fermento ciklooksigenazės aktyvumo slopinimo. Renkantis šios grupės vaistą, būtina įvertinti galimą riziką ir pasirinkti veiksmingiausią bei kuo mažiau šalutinių poveikių sukeliantį vaistą.

Farmacinę veiklą reglamentuojančių teisės aktų apžvalga

Farmacinę veiklą reglamentuojančių teisės aktų apžvalga (2014 m. sausis)
 

© 2006 Visos teisės saugomos.