Farmacija ir laikas 2014/3

TURINYS

Aktualijos

Farmacijos specialistų tobulėjimas –

privalomas profesinės kompetencijos garantas   

Naujausių farmacijos ir sveikatos

technologijų centro mokslininkai pasirengę

įgyvendinti didelius tarptautinius projektus        

Inovatyvios farmacijos pramonės raidos

variklis – viešojo ir privataus sektorių

partnerystė                                                             

Ar augalinis vaistinis preparatas tolygus

augaliniam maisto papildui                                  

Specialistas rekomenduoja

Alergijos sezonas: ar visi antialerginiai

vaistai vienodi                                                       

Kongresų naujienos

Naujausios lėtinės venų ligos gydymo
rekomendacijos iš Pasaulinio flebologų
kongreso                                                                 

Farmacinė rūpyba

Neuropatinio skausmo samprata vaistininkui    

Naproksenas – efektyvus ir saugus vaistas

galvos skausmui malšinti                                      

Arterinio kraujo spaudimo matavimo

rekomendacijos                                                      

Kontracepcijos naujiena

Kontraceptinis implantas – patikima

šiuolaikiška apsauga nuo nėštumo                       

Vaistininko praktika

Optimalus vaistas ūminiam ir lėtiniam

skausmui gydyti                                                     

Lėtinis venų nepakankamumas:

klinikinis atvejis                                                     

Šlapimo nelaikymo sprendimo būdai                   

Preparatai, veikiantys virškinimą: kas

geriausia žmogaus virškinamajam traktui           

Farmakoterapija

Etiniai ir generiniai vaistai. Kurį rekomenduoti  

Kaip pasirinkti ginkmedžių preparatą                 

Ką vaistininkas galėtų patarti sergantiesiems

onkologine liga                                                       

Farmacijos teisė

Farmacinę veiklą reglamentuojančių teisinių

aktų apžvalga (2014 m.  kovas-balandis)                      

 

Farmacinę veiklą reglamentuojančių teisės aktų apžvalga

Farmacinę veiklą reglamentuojančių teisės aktų apžvalga (2014 m. kovas - balandis)

Fitoterapija onkologijoje

Dabar rengiamas specialus šeimos gydytojams skirtas algoritmas, kuris reglamentuos, kaip turėtų būti gydomi ir stebimi vėžiu sergantys ar nuo vėžio gydyti pacientai. Kokia turėtų būti jų mityba, kaip stiprinama imuninė sistema ir kt. Kiekvienas onkologinis ligonis privalo 5 metus dalyvauti šioje programoje, kurios tikslas - užtikrinti geresnį sveikimą ir pasveikimą, užkirsti kelią ligos atkryčiui ir įvairioms komplikacijoms.

Kaip pasirinkti ginkmedžių preparatą

Klinikinėje neurologijos praktikoje vienas didžiausių iššūkių išlieka vyresnio amžiaus pacientų atminties sutrikimo problema, neretai sąlygota pirminės degeneracinės ar kraujagyslinės demencijų. Kaip galėtume padėti šiems pacientams, kokia yra viena svarbiausių - ginkmedžių preparatų - vieta gydant šią ligą?

Etiniai ir generiniai vaistai: kurį rekomenduoti

Gydymas vaistais šiuolaikinėje medicinoje užima išskirtinai svarbią vietą. Vaistų vartojama ne tik ligoms gydyti, bet ir profilaktiškai. Skirti pacientui tinkamiausius vaistus neretai būna sudėtinga, nes rinktis kartais tenka iš kelių ar keliolikos panašiai ar kone identiškai veikiančių preparatų, priklausančių tai pačiai ar panašaus poveikio farmakologinei klasei ar vaistų grupei.

Preparatai, veikiantys virškinimą: kas geriausia žmogaus virškinamajam traktui

Beveik kiekvieno mūsų šalies gyventojo namų vaistinėlėje rastume vaistų, gerinančių virškinimą, tačiau retas kuris jų žino, kaip veikia vaistai „nuo pilvo“ ir kuo jie skiriasi vienas nuo kito. Skiriamasis šių preparatų požymis - jų sudėtyje esantys gyvulinės ar augalinės kilmės fermentai, padedantys skaidyti baltymus, riebalus ir angliavandenius, kai yra santykinis ar absoliutus kasos funkcijos nepakankamumas.

Šlapimo nelaikymo sprendimo būdai

Šlapimo nelaikymas (inkontinencija) - tai būklė, kai šlapimas išteka dėl sutrikusios šlapimo pūslės funkcijos. Tai nėra liga, bet šlapimo takų ligos požymis. Tačiau ši problema yra labai aktuali.

Lėtinis venų nepakankamumas: klinikinis atvejis

Lėtinis venų nepakankamumas (LVN) - tai veninės kraujotakos sutrikimas, atsirandantis dėl ilgalaikio slėgio padidėjimo venose. Sutrikus kraujo nutekėjimui ir esant sąstoviui atsiranda pokyčiai kojų audiniuose, vystosi lėtinis uždegimas ir hipoksija aplinkiniuose audiniuose.

Optimalus vaistas ūminiam ir lėtiniam skausmui malšinti

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) - dažniausiai pasaulyje parduodami analgetiniai ir nuo uždegimo skiriami vaistai. Nuo acetilsalicilo rūgšties atradimo XIX amžiuje NVNU tapo plačiai vartojami malšinant skausmą ir uždegimą, ypač sergant osteoartritu, reumatoidiniu artritu, ankilozuojančiu spondilitu.

Kontraceptinis implantas - patikima šiuolaikiška apsauga nuo nėštumo

Šiuolaikinės kontraceptinės priemonės ne tik padeda moteriai planuoti savo šeimą, bet ir išspręsti daugelį sveikatos, socialinių ir net ekonominių problemų. Iki šiol populiariausia kontracepcija buvo kontraceptinės tabletės, kurios buvo nuolatos tobulinamos.

Arterinio kraujo spaudimo matavimo rekomendacijos

Nustatant arterinės hipertenzijos diagnozę labai svarbu tinkamai įvertinti arterinį kraujospūdį. Per pastarąjį laikotarpį samprata bei galimybės pamatuoti arterinį kraujospūdį labai pasikeitė: šiandien klinikinėje praktikoje keliamas pagrindinis uždavinys ne tik, kaip tiksliai įvertinti paciento AKS bei parinkti optimalų matavimo būdą, bet ir kaip išvengti įvairių veiksnių, lemiančių arterinio kraujospūdžio matavimo paklaidas.

Naproksenas - efektyvus ir saugus vaistas galvos skausmui malšinti

Pas šeimos gydytojus, vaistininkus ir neurologus besilankantys pacientai gana dažnai skundžiasi galvos skausmu ir prašo pagalbos. Vieniems žmonėms galvos skausmas gali būti atsitiktinis, kitiems - sunkių, gyvybei pavojingų ligų simptomas.

Neuropatinio skausmo samprata vaistininkui

Neuropatinis skausmas kyla dėl nervų sistemos pažeidimo: 98 proc. tai yra periferinės nervų sistemos liga, lydima skausmo (pvz., medžiagų apykaitos ligų sukelta neuropatija, nervo trauma, radikulopatija, trišakio nervo neuralgija, H. zoster sukeltas ūminis ir lėtinis pažeidimas, vėžio sukelta neuropatija, chemoterapijos sukelta neuropatija ir kt.), ženkliai rečiau centrinės nervų sistemos liga, lydima skausmo (pvz., centrinis neuropatinis skausmas po insulto, išsėtinės sklerozės sukeltas skausmas, Parkinsono liga, po nugaros smegenų traumų ir kt.).

Naujausios lėtinės venų ligos gydymo rekomendacijos iš Pasaulinio flebologų kongreso

Lėtinė venų liga ypač aktuali tampa vasarą. Karštis bei ilgalaikis sėdėjimas darbe, automobiliuose, lėktuvuose - pagrindinė kojų tinimo ir skausmo priežastis, atsirandanti dėl išsiplėtusių venų kraujo sąstingio. Statistiniai duomenys rodo, kad lėtinės venų ligos simptomus jaučia kas antras žmogus, o ligos paplitimas sulig amžiumi tik didėja.

Alergijos sezonas:ar visi antialerginiai vaistai vienodi?

Pagrindą sukurti antihistamininius vaistus davė svarbiausio alerginių reakcijų mediatoriaus - histamino atradimas 1920 m. Nuo tada žinoma, kad histaminas - galingas cheminis mediatorius, pasižymintis įvairiapusiu veikimu įvairioms uždegiminėms ir imunologinėms būklėms.

Inovatyvios farmacijos pramonės raidos variklis - viešojo ir privataus sektorių partnerystė

Europos farmacijos pramonės ir asociacijų federacijos organizacijoje (EFPIA) Lietuvai atstovaujančios Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) Valdybos pirmininkės, „Sanofi“ farmacijos kompanijos Baltijos šalių verslo strategijos ir vystymo direktorės Jūros Smilgaitės teigimu, perspektyviausias kelias vystyti inovatyvių vaistų pramonę (atliekant mokslinius tyrimus ir juos įgyvendinant, kad kuo greičiau jie duotų naudą) yra viešojo ir privataus sektorių partnerystė.

Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centro mokslininkai pasirengę įgyvendinti didelius tarptautinius projektus

Kovo pabaigoje iškilmingai atidarytas integruotas mokslo, studijų ir verslo slėnio „Santaka“ Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centras (NFSTC), atvėręs naujas galimybes bendradarbiauti mokslui ir verslui. Įgyvendinus Lietuvai be galo reikšmingą ir svarbų projektą vienoje vietoje sutelktas mokslinių tyrimų, studijų ir imlaus žinioms verslo potencialas, pasirengęs kryptingai vykdyti svarbius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) darbus, modernizuoti ir plėtoti tokiai veiklai būtinų mokslo ir studijų institucijų tiriamąją bazę.

Farmacijos specialistų tobulėjimas - privalomas profesinės kompetencijos garantas

Lietuvos sveikatos priežiūros farmacijos sektoriui atstovaujančių specialistų profesinė sėkmė yra tiesiogiai susijusi su jų nuolatinių tobulėjimu, mokymusi. Visą darbinės veiklos laikotarpį trunkantis vaistininkų ir vaistininkų padėjėjų (farmakotechnikų) kvalifikacijos kėlimas užtikrina teikiamų farmacinių paslaugų kokybę, nes sukauptos naujausios žinios ir įgyti praktiniai įgūdžiai didina profesinę kompetenciją bei garantuoja tinkamą farmacijos specialistų, kaip visuomenės ugdytojų, funkcijų atlikimą.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.