Farmacija ir laikas 2014/4

TURINYS

Aktualijos

Vaistų kainų korekcijas lemia ir politiniai

sprendimai, ir vaistų gamintojų geranoriškumas           

Maisto papildų rinka Lietuvoje – po

didinamuoju Valstybinės maisto ir

veterinarijos tarnybos stiklu                                  

Maisto papildus Lietuvoje nuolat vartoja tik
6 proc. gyventojų                                                   

Jei reikėtų rinktis iš naujo, rinkčiausi...

farmaciją                                                                

 

Specialistas rekomenduoja

Didžiausius iššūkius urologai pasirengę
priimti kartu su visuomene ir politikais               

Pakaitinės  hormonų terapijos svarba ir
ypatumai                                                                

Priklausomybės nuo alkoholio atpažinimas,
diagnostika, gydymo galimybės                            

Migrena – nepagydoma, bet sėkmingai
valdoma liga                                                          

Temporomandibuliniai sutrikimai                        

 

Farmacinė rūpyba

Difuzinį plaukų slinkimą galima išgydyti            

 

Vaistininko praktika

Naujosios arterinės hipertenzijos gydymo
gairės: vienodas dydis daugumai?                       

Lėtinė inkstų liga ir tikslinis
arterinis kraujospūdis                                            

Antiaritminių vaistų pasirinkimas
sinusiniam ritmui atkurti                                      

Arterinės hipertenzijos gydymas prasideda
nuo rizikos veiksnių mažinimo                             

Galūnių arterijų aterosklerozė: naujos
medikamentinio gydymo galimybės                     

 

Gydymo gairės

Ne neurogeninės kilmės vyrų apatinių šlapimo
takų simptomų gydymo gairių santrauka            

 

Skubi pagalba

Kraujavimas iš nosies                                            

 

Medicinos ir farmacijos naujienos

NVNU vartojimas gali didinti prieširdžių
virpėjimo išsivystymo riziką                                 

 

Farmacijos teisė

Farmacinę veiklą reglamentuojančių
teisinių aktų apžvalga (2014 m.  gegužė
-birželis)            

 

Maisto papildų rinka Lietuvoje - po didinamuoju Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos stiklu

Nors maisto papildai išoriškai niekuo nesiskiria nuo vaistų (tiekiami tabletėmis, kapsulėmis, miltelių maišeliais, buteliukais su lašų dozatoriumi ar net ampulėmis), iš tikrųjų tai yra tik maisto produktai, skirti papildyti įprastam maisto racionui. Nepaisant to, vis dar apstu atvejų, kai maisto papildų tiekėjai, nusižengdami Lietuvos ir Europos Sąjungos (ES) teisės aktams, šiems produktams priskiria gydomąsias ar profilaktines savybes, nesilaiko nustatytų notifikavimo, ženklinimo, reklamos ir kitų reikalavimų… Kokia šiandien situacija šalies maisto papildų rinkoje? Su kokiais pažeidimais dažniausiai susiduria maisto papildų rinkos priežiūrą atliekanti Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba? Kokių priemonių šalies ir ES mastu imamasi, kad maisto papildų rinkoje pažeidimų (o kartu – ir vartotojų skundų dėl maisto papildų kokybės) mažėtų?

Maisto papildų asociacijos direktorė Neringa Bulakienė: „Maisto papildus Lietuvoje nuolat vartoja tik 6 proc. gyventojų“

Ar maisto papildai, lyginant su kitomis Europos šalimis, Lietuvoje yra mažiau populiarūs? Kokios stebimos jų vartojimo tendencijos? Kaip maisto papildų gamintojai vertina maisto papildų gamybą ir platinimą reglamentuojančius teisės aktus, su kokiomis problemomis jie šiandien dažniausiai susiduria? Kalbamės su Maisto papildų gamintojų asociacijos (MPGA) direktore Neringa Bulakiene.

Vaistų kainų korekcijas lemia ir politiniai sprendimai, ir vaistų gamintojų geranoriškumas

Vaistų kainų mažinimas – viena dabartinės (šešioliktosios) Lietuvos Respublikos Vyriausybės (LRV) 2012 –2016 metų veiklos programinių nuostatų. Siekdama jas įgyvendinti, šių metų vasario mėnesio pradžioje LRV pritarė Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtiems kompensuojamųjų vaistų bazinių kainų nustatymo pakeitimams, patobulinusiems kompensuojamųjų vaistų kainodarą ir sudariusiems galimybę sutaupyti dešimtis milijonų litų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų. Vaistų kainų kreivei kristi žemyn, kaip tvirtina SAM atstovai, įtakos turėjo ir kai kuriose Europos Sąjungos (ES) šalyse vykę vaistų bazinių kainų pokyčiai, ir vaistų gamintojų sumažintos deklaruojamos kainos bei kiti veiksniai.

Agnė Mazurkevičiūtė: „Jei reikėtų rinktis iš naujo, rinkčiausi... farmaciją“

Birželio 27-ąją Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) bendruomenės laukia didelė šventė – universiteto absolventams bus įteikti aukštojo mokslo diplomai. Tarp laimingųjų – ir 103 farmacijos studijas šiemet sėkmingai baigę jaunuoliai. Viena iš šio gražaus būrio – nuo vaikystės potraukį farmacijai jautusi klaipėdietė Agnė Mazurkevičiūtė. Kokie planai ir sumanymai kirba jaunajai farmacijos specialistų kartai pasirengusios atstovauti merginos galvoje, su kokiomis nuotaikomis ir lūkesčiais Agnė ruošiasi naujam gyvenimo etapui?

Medikamentinis gydymas

Konservatyvaus pacientų, besiskundžiančių protarpiniu šlubavimu, gydymo tikslas yra pagerinti ligos simptomus. Siekiant pailginti nueinamą atstumą, dabar naudojamos dvi gydymo strategijos: fiziniai pratimai ir medikamentinis gydymas. Nepavykus simptomų pagerinti konservatyviomis priemonėmis arba jeigu galūnės gyvybingumui iškyla pavojus, sprendžiama dėl revaskulizacijos.

Skausmo malšinimas ir kepenų pažeidimai

Kepenų svarba buvo žinoma ir senovės babiloniečiams. Kadaise kepenys net buvo laikomos pagrindiniu žmogaus kūno organu. Jų vaidmuo prilygsta širdies darbui. Ne mažesnę reikšmę joms teikiame ir mes. Tai pagrindinė organizmo laboratorija, dalyvaujanti baltymų, riebalų, angliavandenių ir kitų medžiagų apykaitoje. Be to, jos atlieka apsauginę funkciją, gamina vitaminą A, jose kaupiasi D, K, PP ir kiti B grupės vitaminai. Tačiau pakanka į jų veiklą įsiskverbti virusams, vaistams, alkoholiui, ir tos galingos laboratorijos veikla sutrinka. Dažniausia priežastis: hepatito B ir C virusai, alkoholio vartojimas, bet daugėja ir metabolinės, autoimuninės kilmės kepenų ligų. Neretai kepenis pažeidžia ir vaistai, kurie metabolizuojami kepenyse. Tokiu poveikiu gali pasižymėti antibiotikai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, antituberkulioziniai, antiepilepsiniai vaistai, vaistažolės.

Migrena - nepagydoma, bet sėkmingai valdoma liga

Migrena kamuoja apie 15 proc. pasaulio gyventojų. Moterys serga 3 – 4 kartus dažniau nei vyrai. Dažniausiai ši liga užklumpa darbingo amžiaus žmones (20–50 metų), nors migrena gali sirgti bet kokio amžiaus asmenys. Apie šios ligos diagnostikos ir gydymo ypatumus kalbamės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Neurologijos klinikos profesore Diana Obelieniene.

NVNU vartojimas gali didinti prieširdžių virpėjimo išsivystymo riziką

Nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) vartojimas gali būti susijęs su didesne prieširdžių virpėjimo (PV) išsivystymo rizika. Apie tai rašoma naujo klinikinio tyrimo išvadose. Jau anksčiau buvo nustatyta, kad NVNU didina kairiojo skilvelio galinį diastolinį spaudimą, tačiau netgi pašalinus šį hemodinaminį NVNU poveikį NVNU ir PV sąsajos išlieka.

Difuzinį plaukų slinkimą galima išgydyti

Padidėjusiu plaukų slinkimu skundžiasi vis daugiau vyrų ir moterų, tačiau medikamentinių priemonių įvairove šiam sveikatos sutrikimui gydyti pasigirti kol kas negalima. Vokietijos kompanijos „Merz & Co“ sukurtą vaistinį preparatą Pantogar, skirtą stiprinti nusilpusiems, pažeistiems, todėl pradėjusiems slinkti plaukams, pacientai sieja su viltimi, kad varginančią problemą pagaliau pavyks įveikti. Kaip parodė atlikti tyrimai ir apklausos, veiksmingumu ir efektyvumu Pantogar pranoko daugelio lūkesčius.

Temporomandibuliniai sutrikimai

Temporomandibuliniai sutrikimai (TMS) apima skeleto-raumenų ir nervų-raumenų patologinių būklių, pažeidžiančių temporomandibulinį (smilkininį apatinio žandikaulio) sąnarį, kramtomuosius raumenis bei visus susijusius audinius, grupę. Su TMS susijęs skausmas kliniškai gali pasireikšti kaip kramtomųjų raumenų skausmas (KRS) ar temporomandibulinio sąnario skausmas (sinovitas, kapsulitas, osteoartritas). Kramtymas ar kitas apatinio žandikaulio aktyvumas paprastai paryškina griaučių-raumenų skausmą. Su TMS susijęs skausmas gali būti (tačiau nebūtinai) susijęs su kramtymo sistemos disfunkcija (temporomandibulinio sąnario traškėjimu ar strigimu bei apatinio žandikaulio judesių ribotumu).

Arterinės hipertenzijos gydymas prasideda nuo rizikos veiksnių mažinimo

Arterinė hipertenzija – viena aktualiausių visuomenės sveikatos problemų. Epidemiologinių tyrimų duomenimis, Lietuvoje 57,9 proc. vyrų ir 52,4 proc. moterų nustatytas padidėjęs arterinis kraujospūdis (AKS). Moksliškai įrodyta, kad dėl padidėjusio AKS greičiau susergama smegenų insultu, išemine širdies liga, širdies bei inkstų nepakankamumu ir mirštama. Viena hipertenzijos priežasčių yra padidėjęs blogojo cholesterolio kiekis. Todėl šių ligų rizikos veiksniams mažinti būtina taikyti adekvatų gydymą antihipertenziniais vaistais.

Farmacinę veiklą reglamentuojančių teisės aktų apžvalga

Farmacinę veiklą reglamentuojančių teisės aktų apžvalga (2014 m. gegužė - birželis)
 

© 2006 Visos teisės saugomos.