Farmacija ir laikas 2014/5

TURINYS

Aktualijos                  

Rimantė Šalaševičiūtė: „Vaistų kainodarą
tobulinti būtina“                                                    

Farmacijos studijos: kas naujo
šiųmečiame „fronte“

Nauja nepriklausoma vaistinė šiandien:
ar realu tikėtis sėkmingo verslo                            

Kas motyvuoja dirbti vaistinėje                            

„Saules aptieka“ neužleidžia pirmaujančių
pozicijų...                                                                

 

Specialistas rekomenduoja


Docentė Dalia Skorupskienė „Ar onkologinį skausmą gydysime
šiuolaikiškai“                                                          

Ebolos hemoraginė karštligė                                 

 

Farmacinė rūpyba

Farmacijos specialisto praktika: ką reikia
žinoti apie kosulį                                                   

 

Vaistininko praktika

Nauja diklofenako forma jau Lietuvoje               

Galima alternatyva ilgalaikiam protonų
siurblio inhibitorių vartojimui                               

Infekcinio viduriavimo gydymas
racekadotriliu ir loperamidu                                 

Maisto papildų keliami pavojai:
kada praregėsime                                                  

Kosulys ir jo gydymas                                           

 

Profesinis tobulėjimas

Nugaros skausmas                                                

Klubo skausmas                                                     

 

Medicinos naujienos

Pulmonologai sunerimę dėl elektroninių
cigarečių                                                                 

Hipertenzija vyresniame amžiuje: įrodyta
gydymo nauda                                                       

Nutukimas jauname amžiuje 6 kartus
didina arterinės hipertenzijos riziką                     

Emocinis pažeidžiamumas didina mirties
riziką susirgus miokardo infarktu                        

Energetiniai gėrimai kenkia širdžiai                     

 

Farmacijos teisė

Farmacinę veiklą reglamentuojančių
teisinių aktų apžvalga (2014 m. 
rugpjūtis–rugsėjis)                                                 

 

Emocinis pažeidžiamumas didina mirties riziką susirgus miokardo infarktu

Valencijos (Ispanija) universiteto ligoninės mokslininkai nustatė, kad labiau pažeidžiamos nervų sistemos vyresnio amžiaus pacientai, susirgę miokardo infarktu, turi iki 3 kartų didesnę mirties arba pakartotinio širdies priepuolio riziką, palygintis su normalaus emocinio pažeidžiamumo pacientais. Pasak vienos tyrėjų dr. Claros Bonanad, šis tyrimas rodo, kad vyresnio amžiaus asmenims, stacionarizuotiems dėl širdies priepuolio, turėtų būti rutiniškai įvertinamas emocinis pažeidžiamumas (angl. frailty).

Hipertenzija vyresniame amžiuje: įrodyta gydymo nauda

Antihipertenzinė terapija vyresniame amžiuje yra labai naudinga, nes patikimai sumažina širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų, insulto ir mirties riziką. Remiantis tyrimo rezultatais, padaryta išvada, kad visiems vyresniems nei 65 metų asmenims, sergantiems hipertenzija, turėtų būti skiriamas medikamentinis antihipertenzinis gydymas.

Energetiniai gėrimai kenkia širdžiai

Prancūzijos mokslininkai nustatė, kad energetiniai gėrimai gali sukelti įvairių širdies negalavimų. Energetinių gėrimų vartojimas kai kuriose gyventojų grupėse tampa problema. Šokių, sporto klubuose energetiniai gėrimai labai populiarūs, kartais juos žmonės vartoja vieną po kito. Patirtis rodo, kad energetiniai gėrimai gali būti netgi pavojingi širdžiai – sukelti ar išprovokuoti krūtinės anginą, aritmiją, netgi staigią mirtį.

Kosulys ir jo gydymas

Rudenį atvėsus orams yra didesnis pavojus susirgti viršutinių kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis, kurių itin dažnas palydovas – kosulys. Vaikams tai paprastai yra ūminių kvėpavimo takų ligų simptomas, kurį tėvai neretai pradeda gydyti patys. Deja, ne visada tas gydymas yra reikalingas ir teisingas.

Maisto papildų keliami pavojai: kada praregėsime

Pastaruoju metu visuomenėje stebimas nesveikas entuziazmas dėl augalinių maisto papildų vartojimo. Neretai ir rimtai sergantys pacientai atsisako gydytis cheminiais vaistais ir reikalauja „natūralių preparatų“: antibiotikų, mažinančių kraujospūdį, gerinančių virškinimą ir pan. Lietuvos ir Europos Sąjungos teisės aktai draudžia reklamuojant maisto papildus teigti apie jų (ar jų sudėtyje esančių sudedamųjų dalių) gydomąsias ar profilaktines savybes, išskyrus tuos atvejus, kai tokius teiginius patvirtina Europos Komisija. Deja, dar pasitaiko atvejų, kai maisto papildai pristatomi kaip vaistai, todėl augalinių maisto papildų vartotojų gretos tik auga, o specialistų keliamas pavojaus signalas dėl maisto papildų vartojimo gydymosi tikslais lieka neišgirstas.

Infekcinio viduriavimo gydymas racekadotriliu ir loperamidu

Infekcinio viduriavimo gydymas racekadotriliu ir loperamidu Viduriavimas dažniausiai užklumpa netikėtai, paprastai – tai ūmios žarnyno infekcijos (virusinės ar bakterinės), lydimos karščiavimo ir vėmimo. Viduriavimas gali būti ir neinfekcinis – sukeltas mitybos pasikeitimo, vartojamų antibiotikų, streso, dirgliosios žarnos sindromo ir kitų priežasčių. Sergant infekcine liga, viduriuojant pašalinamos iš organizmo žarnyną dirginančios medžiagos, mikroorganizmai ir jų toksinai – tai gynybinis mechanizmas. Kita vertus, organizmas praranda skysčius, nepasisavinamos maisto medžiagos, dėl to vystosi dehidratacija, mažėja kūno svoris. Vaikai ne tik dažniau nei suaugusieji serga infekciniais viduriavimais, bet ir skysčių praradimas jiems yra ypač pavojingas nepriklausomai nuo ligos sukėlėjo. Gydymui dažnai pakanka dietos ir geriamosios rehidratacijos tirpalų, kurie atkuria skysčių pusiausvyrą. Jei to nepakanka, rehidratacijai palengvinti vartojami viduriavimą mažinantys preparatai.

Galima alternatyva ilgalaikiam protonų siurblio inhibitorių vartojimui

Daugelis žmonių serga opalige, kuri yra pagrindinė kraujavimo iš viršutinės virškinamojo trakto dalies priežastis. Dažniausios šios ligos priežastys yra Helicobacer pylori infekcija ir nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimas. Opaligė gali pažeisti bet kurią viršutinę virškinamojo trakto dalį [1]. Šio straipsnio tikslas – apžvelgti šios ligos etiologiją, patogenezę, diagnostiką ir gydymą bei palyginti histamino2 (H2) receptorių blokatorius su protonų siurblio inhibitoriais.

Nauja diklofenako forma jau Lietuvoje

Skausmas – dažniausias organizmo sutrikimo pojūtis, kuris smarkiai pablogina žmonių gyvenimo kokybę [1]. Kaip nurodo tarptautinės skausmo studijos, skausmas yra objektyvus audinių pažeidimo reiškinys, kurio visiškai subjektyvus emocinis atsakas priklauso nuo žmogaus išsilavinimo, psichologinės būsenos, kultūros, ankstesnio patyrimo, motyvacijos ir daugybės kitų socialinių veiksnių, kurie ir lemia, kaip skausmas bus suvokiamas, valdomas ir tiriamas [2]. Todėl svarbu užtikrinti veiksmingą skausmo mažinimą. Tam kuriamos patogiausios ir efektyviausios vaistų sudėtys ir formos.

Farmacijos specialisto praktika: ką reikia žinoti apie kosulį

Kosulys – tai staigus, protrūkinis iškvėpimas. Jis yra svarbus apsauginis mechanizmas, šalinantis bronchų sekretą ir įkvėptas daleles iš tracheobronchinio medžio. Kosulio refleksas kyla stimuliuojant dvi skirtingas aferentinių nervų grupes: mielinizuotus greitai prisitaikančius receptorius ir nemielinizuotas C skaidulas, kurios baigiasi plaučiuose.

„Saules aptieka“ neužleidžia pirmaujančių pozicijų...

Prieš kelerius metus Latvijoje buvo organizuojami geriausios metų vaistinės konkursai. Vienas svarbiausių vertinimo kriterijų – vaistinėje kuriama aplinka. Neatsitiktinai net trejus metus šį titulą buvo iškovojusi Rygos centre, Brivibas gatvėje įsikūrusi vaistinė „Saules aptieka“. Nors dabar konkursai jau nebevyksta, ši vaistinė nusipelnė pačių geriausių įvertinimų. Vaistinėje plevena nematoma aura, kurią iškart pajunta kiekvienas lankytojas. Tarp tokių buvome ir mes, šio leidinio kūrybiniai darbuotojai…

Kas motyvuoja dirbti vaistinėje

Tęsiantis ūkio augimui, vis daugiau Lietuvos įmonių susiduria su iššūkiu – kaip pritraukti ir išlaikyti kvalifikuotus ir kompetentingus specialistus. Ne išimtis ir farmacijos sektorius. Rinkos dalyviai vis didesnį dėmesį skiria motyvacinei sistemai stiprinti, kuri padėtų suburti lojalių ir sąžiningų darbuotojų komandą, padedančią įgyvendinti įmonės misiją ir užsibrėžtus tikslus.

Nauja nepriklausoma vaistinė šiandien: ar realu tikėtis sėkmingo verslo

Lietuvos farmacijos verslo nišą užgožę vaistinių tinklai mažoms nepriklausomoms vaistinėms seniai parodė vietą – neatlaikiusios negailestingos konkurencijos, jos viena po kitos bankrutuoja, nutraukia farmacinę veiklą. Dar veikiančias pavienes vaistines, kaip liūdnai juokauja jų savininkai, greitai bus galima suskaičiuoti ant rankų pirštų. O ir tos pačios įsikūrusios ne kur nors didmiesčių centruose ar kitose lankomiausiose vietose, o priemiesčiuose, atokesniuose rajonuose, mažuose miesteliuose. Tai yra ten, kur didiesiems vaistinių tinklų verslams – per menkas pelnas... Kokie reikalavimai keliami, norint įsteigti nepriklausomą vaistinę, kiek bent apytiksliai reiktų sukaupti lėšų, kad tokį projektą pavyktų įgyvendinti? Ir bene svarbiausias klausimas – kokios galimybės nepriklausomai vaistinei šiandien pelningai dirbti, t. y. sėkmingai konkuruoti su vaistinių tinklais?

Farmacijos studijos: kas naujo šiųmečiame „fronte“

Sveikatos mokslų krypties studijos šiemet tarp stojančiųjų ir vėl pasižymėjo dideliu populiarumu. Kaip ir ankstesniaisiais metais, kur kas daugiau, nei numatyta priimti, buvo pateikusiųjų prašymus studijuoti farmaciją Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) ir farmakotechniką Kauno kolegijoje (KK). Nuo šiųmečio rugsėjo farmacijos studijų programą buvo ketinta pradėti vykdyti ir Vilniaus universitete, bet galiausiai apsispręsta tokių planų įgyvendinimą nukelti į kitą rudenį. Taigi farmacijos studijų „fronte“ naujienų iš sostinės dar teks palaukti. O kokia situacija farmacijos specialistus rengiančiose Kauno aukštosiose mokyklose?

Sveikatos apsaugos ministrė Ruimantė Šalaševičiūtė: „Vaistų kainodarą tobulinti būtina“

Užtikrinti geresnį vaistų prieinamumą, sumažinti generinių vaistų kainas, o sutaupytas lėšas skirti inovatyviems vaistams kompensuoti – štai trys sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės artimiausių veiksmų ir darbų, susijusių su vaistų kainodaros tobulinimu, kryptys. Tokius pageidavimus išsakė teisininkės R. Šalaševičiūtės teikimui į sveikatos apsaugos ministres pritarusi Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė per pirmąjį jųdviejų susitikimą. Kalbamės su ministre ne tik apie tai...
 

© 2006 Visos teisės saugomos.