Farmacija ir laikas 2014/6

Aktualijos

TURINYS

 Aktualijos

Euro belaukiant: tikrinama, ar vaistinėse

laikomasi sąžiningos kainų politikos                    

Lietuvą pasiekia ir apšvitinti, ir veikliosios
medžiagos neturintys maisto papildai                 

Falsifikuotų vaistų „upės“ teka ir per
valstybės sieną, ir per internetą...                         

Žmogus gyvena vieną amžių, o jo geri darbai – du        

Moksliniai tyrimai

Siauralapio gauromečio (Chamerion
angustifolium
(L.) Holub) tyrimai gerybinės
prostatos hiperplazijos prevencijai ir gydymui   

Specialisto komentaras

Docentė Laima Vaidelienė: „Šį sezoną laukiama
agresyvesnių gripo viruso atakų“                        

Aktualusis interviu

Profesorius Romualdas Basevičius:
„Maisto papildai – ne vaistai, bet jų reikšmė
organizmui yra labai didelė“                                

Vaistininko praktika

Maisto papildai amžinei geltonosios dėmės degeneracijai: ar jie
veikia, kaip veikia ir kiek jų reikia                        

Celekoksibas: dar kartą apie naudą ir saugumą  

Rankų higiena – pagrindinė
virusinių infekcijų profilaktikos priemonė           

Sudėtinis atopinio dermatito gydymas                 

Ką vaistininkas turėtų žinoti apie
rotavirusinę vaikų infekciją                                  

Nauji naprokseno saugumo įrodymai                  

Teisingas inhaliatoriaus vartojimas –
sėkminga astmos kontrolė                                     

Hepatoprotekcijos svarba. Esencialinių
fosfolipidų reikšmė apsaugant kepenis                

Klinikiniai tyrimai

Klinikinė farmakogenominė studija:
NatAspin H poveikio išemine širdies liga
sergantiems ligoniams tyrimas                              

Sveikatos interviu         

Gydytojų nurodymai nuo šiol – įstatymas           

Farmacijos teisė

Farmacinę veiklą reglamentuojančių
teisinių aktų apžvalga (2014 m.  rugsėjis-spalis)             

 

Euro belaukiant: tikrinama, ar vaistinėse laikomasi sąžiningos kainų politikos

Nuo rugpjūčio 22 dienos Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos pradėjo patikrinimus vaistinėse. Jų tikslas – išsiaiškinti galimus vaistinių preparatų kainų nurodymo litais ir eurais pažeidimus. VVKT Inspektavimo skyriaus darbuotojai tokius tikrinimus atliks iki kitų metų birželio 30 dienos. Kaip žinia, vaistinėse parduodami ne tik vaistiniai preparatai – ir kitos prekės, todėl vaistinės sulauks tikrintojų ir iš kitų valstybinių institucijų.

Lietuvą pasiekia ir apšvitinti, ir veikliosios medžiagos neturintys maisto papildai

Šiais metais Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų veikla, atliekant maisto papildų rinkos kontrolę Lietuvoje, yra itin aktyvi. Kokie maisto papildų gamybos, įvežimo ir platinimo pažeidimai nustatomi dažniausiai? Kokios tendencijos bendrojoje pažeidimų statistikoje ryškėja, kas VMVT inspektoriams kelia didžiausią nerimą? Kalbamės su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausiąja specialiste Lina Misiūnaite.

Falsifikuotų vaistų „upės“ teka ir per valstybės sieną, ir per internetą

Falsifikuotų vaistų „upės“ teka ir per valstybės sieną, ir per internetą Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) turimais duomenimis, apie 1 proc. Europos šalyse realizuojamų vaistų yra falsifikuoti. Pasauliniu mastu šis skaičius siekia net 10 proc. Pateikiama informacija, jog Europos Sąjungos pasienyje kasmet konfiskuojama apie 30 mln. pakuočių falsifikuotų vaistų. Tokia situacija verčia imtis neatidėliotinų priemonių – Europos farmacijos pramonės ir asociacijų federacija (angl. The European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA) kartu su partneriais vienija jėgas, kurdama saugią, ekonomiškai efektyvią ir partneryste pagrįstą Europos vaistų verifikacijos (tikrinimo) sistemą, padėsiančią kovoti su falsifikuotų vaistų patekimu į rinką.

Siauralapio gauromečio (Chamerion angustifolium (L.) Holub) tyrimai gerybinės prostatos hiperplazijos prevencijai ir gydymui

Paskutiniaisiais dešimtmečiais gerybinė prostatos hiperplazija – viena dažniausių vyresnio amžiaus vyrų ligų. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos sveikatos politikos dokumente – „Sveikata visiems XXI amžiuje“ Europos parlamentas ragina valstybes nares naudoti veiksmingas priemones, kurios pagerintų žmonių sveikatos apsaugą (WHO Traditional Medicine Startegy 2002 – 2005.). Pastaruoju metu suintensyvėjo vaistinių augalų tyrinėjimas bei jų žaliavos ir augalinių vaistinių preparatų vartojimas medicinoje.

Docentė Laima Vaidelienė: „Šį sezoną laukiama agresyvesnių gripo viruso atakų“

Vėstančių ir bjūrančių rudens–žiemos sezono orų nepamainomas palydovas – virusinės peršalimo ligos. Viena sunkiausių jų yra gripas. Kuo ši liga žmonėms pavojinga, kaip atpažįstama, ar įmanoma nuo jos apsisaugoti, kalbamės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos docente dr. Laima Vaideliene.

Profesorius Romualdas Basevičius: „Maisto papildai - ne vaistai, bet jų reikšmė organizmui yra labai didelė“

Netyla diskusijos dėl maisto papildų poveikio organizmui. Vienų įsitikinimu, maisto papildų vartojimas yra tik bereikalingas pinigų išmetimas į balą, kiti aršiai gina priešingą nuomonę, esą maisto papildai organizmui – gyvybiškai svarbūs, būtini. Įdomu sužinoti, ką apie maisto papildų reikalingumą bei įtaką organizmui pasakytų šios srities specialistas, farmakologas, profesorius Romualdas Basevičius.

Sudėtinis atopinio dermatito gydymas

Atopinis dermatitas – tai lėtinė uždegiminė odos liga, dažniausiai diagnozuojama vaikams [1]. Net 70 proc. ligos atvejų nustatoma vaikams iki 5 metų. Atopiniu dermatitu sergančius vaikus gydo pediatrai, bendrosios praktikos gydytojai, dermatologai, alergologai ir klinikiniai imunologai [2]. Atopinis dermatitas dažnai neatsiejamas nuo kitų atopinių ligų, kaip antai alerginio rinito ar alerginės astmos. Gydant atopiniu dermatitu sergančius vaikus ir suaugusiuosius siekiama atkurti odos barjerinę funkciją ir skiriama vietinio poveikio gliukokortikoidų.

Ką vaistininkas turi žinoti apie rotavirusinę vaikų infekciją

Turbūt milijonai vaikų jau šimtus metų sirgo rotavirusine infekcija, tik ji neturėjo pavadinimo. Karščiuoja, viduriuoja, vemia – juk daugybė ligų pasižymi panašiais simptomais. Rotavirusinė infekcija pirmą kartą nustatyta tik 1973 metais Australijoje, o Lietuvoje diagnozuojama nuo 1994 metų. Atradėjai ją taip pavadino dėl to, kad virusas buvo panašus į ratą. Išsivysčiusiose ir besivystančiose pasaulio šalyse šis virusas – pagrindinė vaikų sirgimo ūminėmis užkrečiamosiomis žarnyno ligomis priežastis. Rotavirusinė infekcija – ūminė rotavirusų sukelta žarnyno infekcija, pasireiškianti bendra organizmo intoksikacija, skrandžio ir plonosios žarnos uždegimu, neretai, ypač vaikams, būna lengvų viršutinių kvėpavimo takų katarinių reiškinių (sloga, čiaudulys, gerklės paraudimas, nedidelis jos skausmas).

Nauji naprokseno saugumo įrodymai

Skausmas yra labai dažnas nusiskundimas visame pasaulyje. Apskaičiuota, kad kasmet 1-as iš 5-ių suaugusiųjų jaučia ūmų, lėtinį ar intermituojantį skausmą, o 1-am iš 10-ies yra diagnozuojamas lėtinis skausmas [1]. Skausmą kenčia įvairaus amžiaus, rasės, lyties žmonės. Dažniausios skausmo priežastys yra onkologinės ligos, įvairios kilmės artritai, stuburo ligos, traumos, operacijos [2]. Šis nemalonus jutimas sutrikdo paciento darbingumą, kasdienę veiklą, nuotaiką, skatina depresijos ir suicidinių minčių atsiradimą.

Teisingas inhaliatoriaus naudojimas - sėkminga astmos kontrolė

Astma yra lėtinė kvėpavimo takų uždegimo liga, kurios paplitimo ir sergamumo rodikliai pastaraisiais metais pastebimai didėja daugelyje išsivysčiusių šalių, tarp jų ir Lietuvoje. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, šia liga serga maždaug 300 mln. žmonių (apie 4,4 proc. populiacijos) [1]. Įvairių šalių mokslininkai ypatingą dėmesį skiria klinikiniams stebėjimams bei moksliniams tyrimams, siekiant išsiaiškinti astmos atsiradimo priežastis, provokuojančius veiksnius, uždegimo kvėpavimo takuose ypatumus, kurie ilgainiui sąlygoja ligos progresavimą ir plaučių funkcijos sutrikimą. Tačiau reikia nepamiršti, kad ne tik šie veiksniai gali lemti nesėkmingą astmos valdymą.

Hepatoprotekcijos svarba. Esencialinių fosfolipidų reikšmė apsaugant kepenis

Kepenys apsaugo mūsų organizmą nuo agresyvaus aplinkos poveikio. Kiekvieną dieną į mūsų organizmą patenka pavojingų ir kenksmingų medžiagų. Žalojančios kepenis medžiagos patenka ne tik per užterštą orą, bet ir su maistu, piktnaudžiaujant alkoholiu, taip pat kepenų ligas gali sukelti ir įvairios infekcijos, kurios gali patekti į organizmą ir per nešvarias rankas, ir perpilant užkrėstą kraują ir t. t. Be abejo, iš pradžių kepenys geba susidoroti su kenksmingomis medžiagomis, tačiau ilgainiui kepenų funkcija gali sutrikti.

Klinikinė farmakogenominė studija: NatAspin H poveikio išemine širdies liga sergantiems ligoniams tyrimas

Fiziologinėmis sąlygomis kraujavimas sustabdomas vykstant kraujo krešėjimo procesams. Dalyvaujant trombocitams, iš fibrinogeno susidaro netirpus fibrino krešulys, užkemšantis pažeistą vietą. Normaliai, prasidėjus kraujo krešėjimo procesams, įsijungia ir fibrinolizės sistema. Pagrindinis jos komponentas plazminas ima tirpinti jau susidariusius kraujo krešulius (trombus) [1].

Gydytojų nurodymai nuo šiol - įstatymas

Sakoma – kaip jautiesi, taip ir gyveni. Vis dėlto kol nesusiduriame su rimtesnėmis problemomis, apie sveikatos tausojimą dažniausiai net nepagalvojame... Sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės klausiame, kaip ji rūpinasi savo sveikata, kuo susirgusi gydosi, kokiai medicinai – tradicinei ar alternatyviajai – teikia pirmenybę…
 

© 2006 Visos teisės saugomos.