Farmacija ir laikas 2014/7-8

TURINYS

Aktualijos

Elektroninė vaistinė: džiaugsmas pirkėjams
ar rūpestis farmacijos specialistams?                    

Vaistininkai – tarp dviejų ugnių: kas daro
klaidas, o kas atlygina PSDF biudžetui
padarytus nuostolius?                                           

Vaistų kompensavimo „džiunglės“:
netvarkos – per akis, o atsakomybės – nulis...     

Žurnalo svečias

„Briuselyje jaučiuosi sėdįs savo rogėse“               

Atmintis

Pagarba mokytojams – brandžios visuomenės
civilizacijos ir vaistininkystės pagrindas              

Mėnesio tema – cukrinis diabetas

Cukrinio diabeto pandemijos amžius –
pasaulio gydytojai skambina pavojaus varpais   

Gyvensenos veiksnių įtaka cukrinio diabeto
raidai                                                                      

Vaistų cukriniam diabetui gydyti įtaka
kūno masei                                                             

Savikontrolės svarba sergant cukriniu diabetu   

Aktualusis interviu

Vaistai nuo skausmo: svarbu ir efektyvus
poveikis, ir saugumas                                            

Akių ligų gydymo vietinio poveikio
antibiotikais ypatumai                                           

Pranešimų santraukos

Acetilsalicilo rūgšties sukeliami virškinimo
trakto pažeidimai ir jų profilaktika                      

Erektilinės disfunkcijos gydymo naujienos          

Vaistininko praktika

Saugesnės NVNU dozės sukelia mažiau
komplikacijų                                                          

Bronchitas – šaltojo sezono palydovas                 

Dilgėlinės gydymo aktualijos                                                    

Sveikatos interviu

Maestro Benjaminas Želvys: „Stipri sveikata
teatro artistui – būtinybė“                                     

Šventinis stalas        

Artėjančių didžiųjų metų švenčių belaukiant…  

Medicinos teisė

Farmacinę veiklą reglamentuojančių
teisinių aktų apžvalga (2014 m. 
spalis-lapkritis)                                                       

 

Farmacinę veiklą reglamentuojančių teisės aktų apžvalga (spalis - lapkritis)

Farmacinę veiklą reglamentuojančių teisės aktų apžvalga (spalis–lapkritis)

Artėjančių didžiųjų metų švenčių belaukiant...

Įsibėgėjęs šventinis šurmulys ir didžiųjų metų švenčių laukimas suteikia savotiško žavesio, padeda pamiršti kasdienius rūpesčius, gerokai praskaidrina nuotaiką. Smagu puošti savo aplinką, namus, bėgioti po parduotuves, galerijas ieškant įdomesnių dovanų ir naujų šventinių drabužių. Malonu vakarais į rankas paimti kulinarijos ir konditerijos knygas, norint rasti jose nekasdieniškų receptų ir mintyse modeliuoti gardžiais patiekalais padengtą vaišių stalą… Nors visos šeimininkės daugiau ar mažiau stengiasi nudžiuginti savo artimuosius, draugus, giminaičius, visada mielai pasinaudoja geriausių specialistų patarimais – kaip pasitikti šventes ir ką padėti ant vaišių stalo?

Maestro Benjaminas Želvys: „Stipri sveikata teatro artistui - būtinybė“

Šio „Farmacijos ir laiko“ numerio rubrikos „Sveikatos interviu“ svečias – Kauno valstybinio muzikinio teatro solistas ir ilgametis vadovas, vokalinio ansamblio „Baritonų trio“ dalyvis, o pastaraisiais metais – dar ir aktyvus politikas, Kauno miesto savivaldybės tarybos narys Benjaminas Želvys.

Artėjančių didžiųjų metų švenčių belaukiant...

Įsibėgėjęs šventinis šurmulys ir didžiųjų metų švenčių laukimas suteikia savotiško žavesio, padeda pamiršti kasdienius rūpesčius, gerokai praskaidrina nuotaiką. Smagu puošti savo aplinką, namus, bėgioti po parduotuves, galerijas ieškant įdomesnių dovanų ir naujų šventinių drabužių. Malonu vakarais į rankas paimti kulinarijos ir konditerijos knygas, norint rasti jose nekasdieniškų receptų ir mintyse modeliuoti gardžiais patiekalais padengtą vaišių stalą… Nors visos šeimininkės daugiau ar mažiau stengiasi nudžiuginti savo artimuosius, draugus, giminaičius, visada mielai pasinaudoja geriausių specialistų patarimais – kaip pasitikti šventes ir ką padėti ant vaišių stalo? Šįkart savo mintimis ir pasiūlymais dalijasi Lietuvos „gastronomijos primadona“ tituluojama, viena geriausių mūsų šalies kulinarių moterų bei Lietuvos virėjų ir vyriausiųjų konditerių asociacijos įkūrėjų, viešbučio „Ramada Hotel&Suites Vilnius“ restorano „Imperial by California Gourment“ gamybos vedėja Aldona Gečienė.

Bronchitas - šaltojo sezono palydovas

Kvėpavimo takų infekcijos (KTI) – opi problema ir vaikams, ir suaugusiesiems. Kvėpavimo, arba kitaip viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų, infekcijas gali sukelti įvairūs mikroorganizmai. Kvėpavimo infekcijos, ypač atvėsus orams, sukelia prastą savijautą ir lėtinių ligų paūmėjimą, ekonomikos nuostolių dėl praleistų darbo dienų, o kartais yra viena mirtingumo priežasčių. Antibiotikai yra pagrindiniai iki šiol vartojami vaistai bakterinės kilmės KTI gydyti, tačiau toli gražu ne visada efektyvūs. Papildomai būtina vartoti mukoliziniu, sekretoliziniu ir sekretomotoriniu poveikiu pasižyminčių vaistinių preparatų, kurie skystina tirštą bronchų, sinusų ir nosiaryklės sekretą, mažina gleivinės paburkimą ir taip lengvina gleivių šalinimą iš kvėpavimo takų bei KTI simptomus. Vienos sunkiausių infekcijų – ūminis ir lėtinis bronchitas.

Pagarba mokytojams - brandžios visuomenės civilizacijos ir vaistininkystės pagrindas

Viena kertinių profesinės etikos normų yra pagarba savo Mokytojams. Jei gyvenimo kelyje žmogui pavyko pakliūti į gero Mokytojo rankas, šie pėdsakai jame jaučiami visą gyvenimą. Kartais vienas tokio mokytojo pasakytas žodis lemia profesijos pasirinkimą. Mokytojas, nors ir labai svarbus mūsų gyvenime, yra tik ledkalnio viršūnė – jis turėjo savo Mokytojus, šie – savo ir t. t. Rytuose laikomasi tradicijos – prieš pradedant pamoką ar paskaitą, padėkoti visiems, kurie yra prisidėję prie to mokslo atsiradimo ar išvystymo. Taip besimokantis perima tradiciją ir suvokia visų buvusių kartų indėlį į jo pasirinktą mokslą. Pagarba Senoliams ir Mokytojams yra visų senųjų civilizacijų pamatas. Tobulėjant ir bręstant visuomenei, jos nariai sugrįžta prie senųjų mokslo šaknų. Lietuvoje vaistininkystės šaknys – liaudies medicinos senieji žinovai, žiniuoniai, klajojantys vaistų pardavėjai – vengrai, vienuoliai vaistininkai. Visas jų paveldas, kiek sugebėjome išsaugoti iki šių dienų, – jų darbai ir pėdsakai yra mūsų profesijos pagrindas.

Eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis Briuselyje jaučiasi sėdįs savo rogėse

Gruodžio 8–9 dienomis Lietuvoje vyko pirmasis oficialus Europos Komisijos Sveikatos ir maisto saugos komisaro Vytenio Povilo Andriukaičio vizitas. Susitikimuose su Seimo Pirmininke Loreta Graužiniene, premjeru Algirdu Butkevičiumi, sveikatos apsaugos ministre Rimante Šalaševičiūte ir kitų šalies valstybinių institucijų atstovais eurokomisaras kalbėjo apie savo veiklą Europos Komisijoje bei aptarė Lietuvai aktualius klausimus – tam tikrų sričių įstatymų leidybą, direktyvų perkėlimą ir kt. „Farmacija ir laikas“ pateikė V. P. Andriukaičiui kelis klausimus.

Vaistų kompensavimo „džiunglės“: netvarkos - per akis, o atsakomybės - nulis...

Vaistų kompensavimo tvarka sulaukia vis aštresnės kritikos, bet įsisenėjusi problema, regis, lig šiol niekam per daug nerūpėjo. Susidaro įspūdis, jog kažkam naudinga, kad vaistų kompensavimo sistema šalyje – tokia paini ir paslaptinga. Kaip kitaip paaiškinti ligšiolinę tvarką (o gal tiksliau – netvarką?), jei Vakarų Europoje seniai registruoti ir kompensuojamieji vaistai mūsų šalies pacientus pasiekia tik po kelerių metų! Vis dėlto panašu, kad įtarimų keliančiai vaistų kompensavimo sistemai pagaliau artinasi „paskutinioji“. Jau netrukus atsiras naujovių, ženkliai pagerinsiančių efektyvių vaistų prieinamumą ir užtikrinsiančių kur kas didesnį vaistų įtraukimo į kompensuojamųjų vaistų sąrašą skaidrumą.

Vaistininkai - tarp dviejų ugnių: kas daro klaidas, o kas atlygina PSDF biudžetui padarytus nuostolius?

Kompensuojamaisiais vaistais gydosi maždaug trečdalis šalies gyventojų. Vien per šių metų pirmąjį pusmetį kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių (MPP) pacientams buvo išrašyta už 333 mln. litų. Kitaip sakant, vaistų kompensavimas „suvalgo“ nemenką PSDF biudžeto dalį, todėl normalu ir logiška, kad Valstybinės ligonių kasos (VLK) darbuotojai akylai stebi, kaip laikomasi kompensuojamųjų vaistų išrašymą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų. Pasitvirtinus faktui, kad vaistai išduoti pagal netinkamai užpildytą kompensuojamųjų vaistų receptą, PSDF biudžetui padaryta žala išieškoma iš kaltininko – gydymo įstaigos, kurioje dirba neteisingai receptą išrašęs gydytojas, arba vaistinės, jei farmacijos specialistas pagal netinkamai užpildytą receptą išdavė kompensuojamuosius vaistus.

Elektroninė vaistinė: džiaugsmas pirkėjams ar rūpestis farmacijos specialistams?

Kaip informuoja Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) Vaistų informacijos ir monitoringo skyrius, daugelyje išsivysčiusių pasaulio šalių prekyba internetu vaistiniais preparatais ir kitomis vaistinėse parduodamomis prekėmis bujoja – neišeinant iš namų galima nusipirkti daugelį tiek nereceptinių, tiek receptinių vaistų. Tiesa, legali prekyba vaistais internetu vyksta tik per vaistines, kurios tokiai veiklai vykdyti privalo įsigyti licencijas. Lietuvos Respublikos Farmacinės veiklos įstatyme nurodyta, kad Lietuvoje vaistai „gali būti parduodami (išduodami) gyventojams tik per vaistines“, bet nepasakyta, kad vaistinės negali pardavinėti vaistų internetu. Taigi Lietuvos gyventojams vaistų internetu nusipirkti irgi įmanoma. Kartu pripažįstama, jog e.prekybą vaistais būtina kuo skubiau reglamentuoti. Dabar yra rengiamos papildomos vaistinių preparatų nuotolinės prekybos taisyklės ir rengiami naujų teisės aktų projektai, kad perkantiems vaistinės prekes internetu būtų užtikrintos farmacinės rūpybos paslaugos.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.