Farmacija ir laikas 2015/2

TURINYS

Aktualijos

Maisto papildų kainų nuolaidos –
veiksmingiausias konkurencinės kovos „ginklas“          

Farmacijos verslo užkulisiai: kodėl
„banginiai“ baiminasi „planktono“?                    

 

Pranešimas spaudai

Dexilant® jau tiekiamas į Lietuvą                          

 

Numerio tema

Virškinimo sistema ir jos sutrikimai                      

Gastroezofaginio refliukso liga                             

Ūminis gastritas                                                     

Opaligė                                                                   

Dirgliosios žarnos sindromas                                

Vidurių užkietėjimo diagnostika ir gydymo
galimybės                                                               

Disbakteriozė sutrikdo visą žarnyno veiklą         

Funkcinė dispepsija: ką pirmiausia
rekomenduoti pacientui?                                      

Ūminis bronchitas                                                 

Bronchiolitas                                                          

Bakterinės kilmės ligos                                           

Ausies uždegimas – otitas                                     

Rinosinusitas                                                          

Plaučių uždegimas – pneumonija                        

Karščiavimas                                                         

 

Vaistininko praktika

Ūminės viršutinių kvėpavimų takų infekcijos
peršalimo laikotarpiu                                            

Minkštųjų audinių pažeidimas                             

 

Sveikatos interviu

Arvydas Sabonis: „Visa laimė, kad širdies
infarktas ištiko gimtajame Kaune...“                    

 

Istorijos palėpė

Tarp Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios                

 

Kitu kampu

Vaistininkui Tadui Žvirinskiui kūrybinės
kančios kol kas svetimos...                                    

 

Farmacijos verslo užkulisiai: kodėl „banginiai“ baiminasi „planktono“?

Lietuvos statistikos departamento duomenys liudija, kad pelningai dirba visi ūkio sektoriai. Lyginant 2014-uosius metus su 2013-aisiais, itin sparčiai augo pagrindinių vaistų pramonės gaminių ir farmacinių preparatų gamybos įmonių pelnas. Tačiau bene geriausiai (pelningumo požiūriu) farmacijos verslo sektoriuje sekėsi ir toliau pozicijų neužleidžia lygiagrečiu vaistinių preparatų importu/eksportu užsiimančios bendrovės. Tiesa, šių įmonių veikla yra pakankamai uždara, jos nelinkusios apie savo darbo rezultatus (juolab – apie augantį pelną) atvirauti, todėl visuomenėje dažnai įvardijamos kaip „nematomi farmacijos verslo banginiai“... Beje, netradiciniai „banginiai“ – tik dėl jiems vieniems žinomų priežasčių prisibijantys „planktono“...

Virškinimo sistema ir jos sutrikimai

Virškinamojo trakto ligos – aktuali šiandienės visuomenės problema. Jas skatina nesubalansuota ir neracionali mityba, nejudra, žalingi įpročiai, stresas ir įtampa. Tam tikros virškinamojo trakto ligos linkusios paūmėti rudenį ir žiemą. Atšalus orams, vis daugiau pacientų kreipiasi dėl kraujavimo iš virškinamojo trakto, sukelto nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, vartojamų paūmėjusiems artrito, sąnarių uždegimo, nugaros skausmams malšinti.

Gastroezofaginio refliukso liga

Vis dažniau į gydytojus kreipiasi žmonės dėl deginančio skausmo už krūtinkaulio, kylančio kaklo link, sustiprėjančio po valgio, ypač atsigulus, lenkiantis į priekį. Tokie nemalonūs pojūčiai, varginantys ne rečiau kaip du kartus per savaitę ir trikdantys žmogaus kasdienę veiklą, apibrėžiami kaip gastroezofaginio refliukso liga (GERL), o šnekamojoje kalboje vadinama „rėmens graužimu“. Ši liga vargina tada, kai rūgštus skrandžio turinys grįžta atgal į stemplę. Gastroezofaginio refliukso ligos paplitimas visame pasaulyje didėja, ypač – gerai ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse. Ši liga nustatoma apie 10 proc. visos populiacijos. Lietuvoje GERL taip pat diagnozuota 10 proc. gyventojų, iš jų 9,5 proc. susirgusiųjų stemplėje turi erozijų, o 0,4–0,8 proc.

Ūminis gastritas

Skrandžio uždegimas, medicinos terminologijoje yra vadinamas ūminiu gastritu, yra staiga prasidėjęs, nespecifinis skrandžio sienelės uždegimas. Skrandžio gleivinė paburksta, parausta, gali atsirasti kraujosruvų, žaizdelių, padidėti ar išnykti skrandžio raukšlės. Ši liga gali būti savarankiška, kai uždegimas apsiriboja tik skrandžio sienelėje, arba vienas simptomų, pasireiškiančių dėl kitų virškinimo sistemos organų pažeidimų.

Dirgliosios žarnos sindromas

Su dirgliosios žarnos sindromu (DŽS) savo klinikinėje praktikoje dažnai susiduria ne tik gastroenterologai, bet ir pirminės sveikatos priežiūros specialistai. Ši liga blogina pacientų gyvenimo kokybę, yra susijusi su didelėmis išlaidomis diagnostikai bei gydymui.

Vidurių užkietėjimo diagnostika ir gydymo galimybės

Lėtinis vidurių užkietėjimas – gana dažnas sveikatos sutrikimas. Vakarų Europoje nuo jo kenčia 2−27 proc., Jungtinėse Amerikos Valstijose – 12–19 proc. gyventojų. Dažniau jis vargina vyresnio amžiaus asmenis ir moteris. Lėtinis vidurių užkietėjimas (LVU) sutrikdo kasdienę pacientų veiklą, blogina jų gyvenimo kokybę. Nors sutrikimas, regis, pasireiškia nekaltais ir nepavojingais simptomais, lėtinis vidurių užkietėjimas gali turėti rimtų pasekmių: padidėja gaubtinės žarnos vėžio tikimybė, su vidurių užkietėjimu siejamas hemorojaus, žarnų obstrukcijos išsivystymas, gali išopėti ir kraujuoti tiesioji žarna ar net plyšti žarnos. Todėl ši problema išlieka labai opi, apie kurią būtina kalbėti.

Disbakteriozė sutrikdo visą žarnyno veiklą

Viename mililitre žarnyno turinio yra nuo 100 tūkst. iki 1 mln. mikrobų. Iš jų 90 proc. sudaro gerosios – bifidobakterijos, kita dalis – tai rūgščiosios pieno bakterijos, žarnyno lazdelės, stafilokokai, grybelinės kilmės ir kiti mikrobai. Pasikeitus natūraliai žarnyno florai, sutrinka ir žarnyno veikla. Žarnyno disbakteriozė – dažniausiai pasitaikantis virškinimo sutrikimas. Tada vargina viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas, žarnyno skausmai, sunkumas skrandžio srityje.

Viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Ūminis bronchitas

Ūminis bronchitas – tai uždegimo reakcija į infekciją, patekusią į bronchų epitelį. Kasmet ūminiu bronchitu vidutiniškai suserga apie 5 proc. suaugusiųjų [1, 2]. Daugiausia sergama šaltuoju metų laikotarpiu (žiemą ir rudenį), mažiau – pavasarį ar vasarą. Tai viena dažniausių ligų, dėl kurios pacientai apsilanko pas šeimos gydytoją.

Bronchiolitas

Bronchiolitas – tai dažniausiai virusų sukeltas smulkiųjų kvėpavimo takų uždegimas. Šia liga serga kūdikiai ir vaikai iki 2 metų amžiaus. Ankstyvieji bronchiolito simptomai yra labai panašūs į peršalimo: sloga, nosies užgulimas ar kiek pakilusi temperatūra. Sunkiausiai šie simptomai yra pakeliami pirmąsias tris dienas, vėliau pamažu pradeda gerėti. Daugeliu atvejų bronchiolitas nėra sunki liga, tačiau šie gana lengvi ankstyvieji simptomai gali intensyvėti, todėl svarbu reguliariai stebėti savo vaiką. Bronchiolitas yra potencialiai pavojingas alveolių uždegimas, kuris sukelia kvėpavimo sunkumus ir paprastai pasireiškia tik kūdikiams ir mažiems vaikams.

Bakterinės kilmės ligos

Šaltuoju metų laiku vis dažniau susiduriama su infekcinėmis kvėpavimo takų ligomis. Pastarųjų spektras labai įvairus – nuo paprasto peršalimo iki plaučių uždegimo, lėtinių kvėpavimo takų ligų paūmėjimo, su komplikacijomis ar be jų. Paprastasis peršalimas įprastai esti virusinės kilmės ir dažniausiai praeina savaime be specialaus gydymo. Bakterinės kilmės kvėpavimo takų ligos yra sunkesnės, joms gydyti skiriama antibiotikų. Jie parenkami nustačius bakterinį patogeną, tačiau, jų nesant, tenka rinktis empiriškai pagal tikėtiną patogeną, gretutines sergančiojo ligas, antimikrobinio vaistinio preparato veikimo spektrą, panaudojimo galimybes, galimus nepageidaujamus reiškinius.

Rinosinusitas

Ūminis rinosinusitas – tai nosies ir bent vieno prienosinio ančio gleivinės uždegimas. Ūminis rinosinusitas yra viena dažniausių būklių, su kuriomis tenka susidurti gydytojams ambulatorinėje praktikoje. Paprastai ūminį rinosinusitą sukelia virusinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, tačiau kartais gali komplikuotis dėl bakterinės infekcijos. Tokia būklė vadinama ūmini bakteriniu rinosinusitu [1].

Plaučių uždegimas - pneumonija

Viena dažniau pasitaikančių bakterinės kilmės apatinių kvėpavimo takų ligų – visuomenėje įgyta pneumonija (VĮP). Pastaroji diagnozė nūdienai, regis, nėra gąsdinanti, vis dėlto, nepradėjus laiku ir tinkamai gydyti antibakteriniais vaistais, gali būti pražūtinga. Pneumonija ypač pavojinga vaikams ir vyresniems asmenims. Todėl svarbu ją nustačius skirti tinkamą antibakterinį gydymą.

Karščiavimas

Karščiavimas – tai apsauginė organizmo reakcija į daugelį ligų, pasireiškianti kūno temperatūros pakilimu. Karščiavimas, kaip sindromas (arba febrilinė liga), yra vienas dažniausių sveikatos sutrikimų, pasitaikančių kasdienėje klinikinėje praktikoje. Nepaisant to, gana dažnai karščiavimo gydymas tampa nemažu iššūkiu gydytojams, slaugytojams ir vaiko tėvams. Jei vaiką vargina karščiavimas ir skausmas, gydymo tikslas neturėtų apsiriboti vien greitu ir maksimaliu temperatūros sumažinimu. Gydant reikia stengtis suteikti pacientui optimalų komfortą – mažinti ne tik padidėjusią kūno temperatūrą, bet ir kitus varginančius simptomus, kaip antai skausmą, kad vaikas kuo sparčiau sveiktų ir grįžtų į normalų, įprastą gyvenimą.

Ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos peršalimo laikotarpiu

Ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (ŪVKTI) yra viena iš penkiasdešimties dažniausiai pasitaikančių ligų [1, 2], sutrikdanti ir nosies funkciją. Pavyzdžiui, JAV šios ligos lemia 2,5 proc. visų ambulatorinių vizitų [1]. Lietuvoje tai viena dažniausių vaikų kreipimosi į pediatrus priežasčių ir suaugusiųjų trumpalaikio nedarbingumo priežasčių.

Minkštųjų audinių pažeidimas

Dažna ir aktuali įvairiuose leidiniuose plėtojama tema – sąnarių skausmai, kaip jų išvengti ir juos malšinti. Todėl nemaža dalis žmonių net negalvodami analgetikus ar nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (NVNU) pradėjo sieti tik su artralgijomis. Susidūrus su kitos rūšies skausmu ar uždegimu, regis, jau nebežino, kas galėtų pagelbėti. Todėl neretas jų, net ir namie turėdamas skausmą malšinančių vaistų, eina į vaistinę klausti vaistininko patarimo.

Farmacininkui Tadui Žvirinskiui kūrybinės kančios kol kas svetimos...

Gausioje šalies farmacininkų bendruomenėje yra nemažai įdomių, išskirtinių asmenybių. Vis dėlto kad palyginti sausos ir dalykiškos profesijos atstovas lygiai taip pat, kaip ir darbui, atsidėtų kūrybai, yra labai retas, galbūt tik pavienis atvejis... Tado Žvirinskio kolegoms jo pomėgis rašyti – seniai puikiai žinomas ir suprantamas. Jie jau neįsivaizduoja Tado be galvoje rezgamų minčių apie naują eilėraštį, mini apsakymą, dar vienos naujos knygos išleidimą...

Maisto papildų kainų nuolaidos – veiksmingiausias konkurencinės kovos „ginklas“

Vartotojus, galima sakyti, jau pripratinome prie didžiulių nuolaidų ir ypač – prie viliojančių akcinių kainų, taikomų maisto papildams. Taip ir sukasi „kainų polkutės“ ratelis – jei vieną mėnesį maisto papildai kone perpus pardavinėjami viename vaistinių tinkle, tai kitą mėnesį jų pusvelčiui galima įsigyti kitame, dar po mėnesio – trečiame tinkle, tiksliau – jam priklausančiose vaistinėse... Kol vėl grįšime prie pirmojo... Kyla logiškas klausimas: gal maisto papildų reali kaina ir yra būtent ta mažesnioji? Gal šių produktų pradinės kainos specialiai didinamos, kad vėliau vaistinių tinklai galėtų siūlyti ženklias nuolaidas vartotojams? Pabandykime pasiaiškinti, kokios „povandeninės srovės“ jau kurį laiką kunkuliuoja maisto papildų rinkoje, kas čia iš tikrųjų vyksta...
 

© 2006 Visos teisės saugomos.