Farmacija ir laikas 2015/3

TURINYS

 

Aktualijos

Kaip gyvensime kitąmet: ar pagrįstos
farmakotechnikų ir mažųjų vaistinių
savininkų baimės?                                                 

Vaistinių augalų reikšmė nuo viduramžių
iki modernios fitoterapijos. Pasivaikščiojimas
po Europos vaistinių augalų sodus                      

Svarbiausia – rūpestis vienas kitu!                       

 

Farmacijos verslas

Kinijos farmacijos rinkos ypatumai: nuo
pagarbos farmacininkui iki vaistų
kompensavimo sistemos, kyšininkavimo
faktų ir ambicingų plėtros iššūkių...                     

 

Numerio tema: kardiologija

Išeminė širdies liga                                                 

Arterinė hipertenzija                                             

Kada naudingiau vartoti antihipertenzinius
vaistus – ryte ar vakare                                         

Širdies nepakankamumas                                     

Dislipidemijos                                                        

Statinų vartojimo statistika                                   

Etiniai ir generiniai vaistai. Kurį rekomenduoti  

Aspirin Cardio: nuo gluosnio žievės iki
robotų technologijų                                               

Omega-3 riebalų rūgštys: nauda išemijos
pažeistai širdžiai                                                    

Rozuvastatinas: įvairesnės dozės – daugiau
gydymo galimybių                                                 

NatAspin H poveikis ligoniams, sergantiems
išemine širdies liga: klinikinis

farmakogenominis tyrimas                                   

Prieskoniai ir žolelės gali suma-žinti ŠKL riziką  

 

Vaistininko praktika

Pagalba esant trumpalaikiam ar ilgalaikiam
vidurių užkietėjimui                                              

Niežėjimas. Kaip su juo kovoti?                           

Pavasario traumų sezonas. Ką patarti pacientui?                   

 

Istorijos palėpė

Lietuvių ir lenkų klausimas vaistinėje                  

 

Kitu kampu

Vaistininkas Saulius – apie mutavusią farmaciją,
meilę muzikai ir aktoriaus debiutą...                    

 

Sveikatos interviu

Rašytoja Audronė Urbonaitė:

„Nuo kvailumo vaistų nėra“                                

 

Farmacijos teisė

Farmacinę veiklą reglamentuojančių
teisinių aktų apžvalga (2015 m.  kovas-balandis)                   

 

Rašytoja Audronė Urbonaitė: „Nuo kvailumo vaistų nėra“

Intriguojančio turinio publicistikos knygą „Mano Didžioji Nuodėmė, žurnalistika“ ką tik išleidusi filologė, žurnalistė ir rašytoja Audronė Urbonaitė iš savo skaudžios patirties žino, kaip žmogus pasijunta išgirdęs sunkios ligos diagnozę, ir tvirtina, kad labiausiai tokią valandą padeda blaivus protas ir racionalus savo sveikatos būklės suvokimas. „Kuo mažiau emocijų ir aimanų, nes visa tai dar labiau alina ligos sekinamą organizmą“, – įsitikinusi ji. Su rašytoja kalbamės apie sveikatą ir jos saugojimą, apie savijautai atsiliepiančius profesijos ypatumus, tik žurnalistams būdingas ligas bei būsenas ir, žinoma, kūrybą...

Vaistininkas Saulius - apie mutavusią farmaciją, meilę muzikai ir aktoriaus debiutą...

Iš Veliuonos (Jurbarko raj.) kilęs, o prieš tris dešimtmečius gyvenimo skersvėjų į kitą Lietuvos kraštą „nupūstas“ ir šaknis čia giliai įleidęs farmacininkas Saulius Jasiulevičius šiandien vadovauja Rokiškio psichikos sveikatos centrui ir tikina su farmacija atsisveikinęs visiems laikams. „Farmacijos sistema mutuoja – neištvėriau“, – savo apsisprendimo priežastis atskleidžia „vaistininku Sauliumi“ vis dar pagarbiai vadinamas pusamžis vyras ir mielai sutinka pasikalbėti, kas ne tik sunkiu akmeniu gula ant širdies, bet ir meiliai ją paglosto... O „glostytojų“ išties yra ne vienas – tai ir nuo vaikystės pasireiškęs didelis potraukis muzikai, ir tolimos kelionės, ir, be abejo, aktorystė...

Lietuvių ir lenkų klausimas vaistinėje

Lietuviai ir lenkai amžius gyvena greta vieni kitų. Nė su viena tauta mūsų nesieja tokie glaudūs istoriniai ryšiai, kaip su lenkais. Latvius vadiname broliais dėl genetinių ir kalbos dalykų. Lenkus turėtume laikyti broliais dėl istorinių sąsajų. Sunku būtų rasti pasaulyje dvi tautas, kurios kartu būtų nuveikusios tiek didžių dalykų... Bet ne taip jau retai bendrus pasiekimus aptemdo nuoširdžios broliškos peštynės.

Pavasario traumų sezonas. Ką patarti pacientui?

Šylant orams daromės ne tokie atsargūs. Taip norisi įkvėpti gaivaus pavasario oro, pasišildyti taip ilgai lauktoje saulėje. Skubame mesti į šalį įgrisusius žieminius drabužius, plačiai atveriame kambarių ir automobilių langus. Tačiau permainingi pavasario orai ir stiprūs vėjai padaro savo – kitą rytą negalime išlipti iš lovos dėl „surakintų“ strėnų, pasukti galvos smarkiai skaudant sprandą. Gaiviems pavasario vėjams nudžiovinus kelius lauke knibždėte knibžda „motorizuotų“ vaikų – vieni laksto dviračiais, kiti rieda riedučiais, treti – skrieja paspirtuku. Retas kuris jų grįžta namo nesusimušęs ir nenusibrozdinęs alkūnių ir kelių. Apie šias problemas kalbamės su gydytoju Jonu Kasčiu.

Niežėjimas. Kaip su juo kovoti?

Niežėjimas yra varginanti klinikinė problema, dėl kurios kenčia apie 280 milijonų žmonių visame pasaulyje (~ 4 proc. gyventojų). Niežėjimui priskiriama gausybė etiologinių veiksnių. Esti įvairių patofiziologinių mechanizmų išaiškinimų, tačiau vieno aiškaus, tinkamo visiems niežėjimo tipams iki šiol nėra. Vis į kylančius naujus klausimus mokslininkai stengiasi atsakyti, o naujas niežėjimo gydymo idėjas – realizuoti, siekiant kuo efektyviau padėti niežėjimą patiriančiam asmeniui, pagerinti jo gyvenimo kokybę.

Vidurių užkietėjimo diagnostika ir gydymo galimybės

Lėtinis vidurių užkietėjimas – gana dažnas sveikatos sutrikimas. Vakarų Europoje nuo jo kenčia 2−27 proc., Jungtinėse Amerikos Valstijose – 12–19 proc. gyventojų. Dažniau jis vargina vyresnio amžiaus asmenis ir moteris. Lėtinis vidurių užkietėjimas (LVU) sutrikdo kasdienę pacientų veiklą, blogina jų gyvenimo kokybę. Nors sutrikimas, regis, pasireiškia nekaltais ir nepavojingais simptomais, lėtinis vidurių užkietėjimas gali turėti rimtų pasekmių: padidėja gaubtinės žarnos vėžio tikimybė, su vidurių užkietėjimu siejamas hemorojaus, žarnų obstrukcijos išsivystymas, gali išopėti ir kraujuoti tiesioji žarna ar net plyšti žarnos. Todėl ši problema išlieka labai opi, apie kurią būtina kalbėti.

NatAspin H poveikis ligoniams, sergantiems išemine širdies liga: klinikinis farmakogenominis tyrimas

Fiziologinėmis sąlygomis kraujavimas sustabdomas vykstant kraujo krešėjimo procesams. Dalyvaujant trombocitams, iš fibrinogeno susidaro netirpus fibrino krešulys, užkemšama pažeidimo vieta. Taip organizmas reaguoja ir vien tik pažeidus kraujagyslių vidinį sluoksnį (endotelį), pavyzdžiui, plyšus aterosklerozinei plokštelei. Esant normai, prasidėjus kraujo krešėjimo procesams, iš karto įsijungia ir fibrinolizės sistema, atkuriama pusiausvyra tarp krešėjimo ir kraujavimo. Antraip kraujas kraujagyslėse tiesiog sukrešėtų. Jau susidariusius kraujo krešulius (trombus) tirpina natūralus organizmo fermentas plazminas – jis yra pagrindinis fibrinolizės „variklis“ [1].

Rozuvastatinas: įvairesnės dozės – daugiau gydymo galimybių

Cholesterolio pertekliaus (hipercholesterolemijos) ir širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) patofiziologinis ryšys žinomas daugiau kaip 100 metų. Pirmasis apie tai paskelbė Vokietijos patologas Rudolfas Virchovas (1821–1902): jis pastebėjo, kad žmonių, mirusių nuo okliuzinių kraujagyslių ligų, pavyzdžiui, miokardo infarkto, arterijų sienelės būna sustorėjusios, jose yra cholesterolio sankaupų. Moksliškai šis ryšys buvo įrodytas 20 amžiaus viduryje paskelbus Framinghamo ir kitų populiacinių tyrimų rezultatus. Dabar hiperlipidemija yra pripažinta vienu svarbiausiu ŠKL rizikos veiksniu. Patikimais atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamais tyrimais įrodyta, kad aktyvi hiperlipidemijos kontrolė statinais – viena efektyviausių ŠKL profilaktikos strategijų.

Omega-3 riebalų rūgštys: nauda išemijos pažeistai širdžiai

Naujausi tyrimai rodo, kad pacientams, kurie susirgę miokardo infarktu kartu su standartiniu gydymu vartojo omega-3 riebalų rūgščių preparato Omacor, reikšmingai pagerėjo širdies veikla ir struktūra, lyginant su pacientais, kuriems buvo taikomas vien standartinis antiišeminis miokardo infarkto gydymas. Apie tai buvo pranešta 2015 m. kovo 6 dieną San Diege (JAV) vykusioje Amerikos kardiologų draugijos metinėje mokslinėje konferencijoje, kurioje buvo pristatytas naujasis OMEGA–REMODEL tyrimas.

Etiniai ir generiniai vaistai. Kurį rekomenduoti?

Gydymas vaistais šiuolaikinėje medicinoje užima išskirtinai svarbią vietą. Vaistų vartojama ne tik ligoms gydyti, bet ir profilaktiškai. Skirti pacientui tinkamiausius vaistus neretai būna sudėtinga, nes rinktis kartais tenka iš kelių ar keliolikos panašiai ar kone identiškai veikiančių preparatų, priklausančių tai pačiai ar panašaus poveikio farmakologinei klasei ar vaistų grupei.

Statinų vartojimo statistika

Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) yra dažniausia mirties priežastis daugelyje šalių. Apskaičiuota, kad 2011 m. OECD šalyse ŠKL sudarė 33 proc. visų mirties priežasčių [1]. Dažniausiai sergama išemine širdies liga ir galvos smegenų insultu. Išeminės širdies ligos patogenezėje labai svarbią reikšmę turi lipidinių sankaupų kaupimasis ant vidinės vainikinės arterijos sienelės [1, 2, 3], dėl kurio sutrinka širdies aprūpinimas krauju. 2011 m. išeminė širdies liga sąlygojo 12 proc. visų OECD šalyse įvykusių mirčių [1]. Vis dėlto mirštamumas nuo išeminės širdies ligos nuo 1990 m. sumažėjo 40 proc. [1]. Ši tendencija ypač stebima Danijoje, Olandijoje ir Norvegijoje. Tai siejama su sumažėjusiu tabako vartojimu ir geriau užtikrinama medicinos pagalba [1].

Dislipidemijos

Vienas svarbiausių aterosklerozės progresavimo veiksnių – kraujo riebalai, arba lipidai, kurių pagrindinis yra cholesterolis. Būklė, kai kraujo lipidų yra per daug arba sutrikęs jų santykis, vadinama dislipidemija.

Širdies nepakankamumas

Širdies nepakankamumu (ŠN) vadinama patofiziologinė būklė, pasireiškianti širdies sistolinės ir (arba) diastolinės funkcijos sutrikimu. Kliniškai reikšmingiausias ir dažniausiai pasitaiko kairiojo skilvelio funkcijos sutrikimas: sutrinka širdies raumens kontrakcija ir sumažėja kairiojo skilvelio kraujo išstūmio frakcija, sistolinis, o dažnai ir širdies minutinis kraujo tūris (dėl to pablogėja ir periferinė kraujotaka, organų mityba). Širdies nepakankamumo diagnostikos ir gydymo gairėse pateikiamas ŠN apibrėžimas ir samprata.

Arterinė hipertenzija

Pirminė arterinė hipertenzija (AH) – liga, kuriai būdingas nežinomos kilmės ilgalaikis arterinio kraujospūdžio (AKS) padidėjimas, ilgainiui pažeidžiami organai taikiniai – širdis, smegenys, kraujagyslės ir inkstai, didėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika.

Išeminė širdies liga

Išeminė širdies liga (IŠL) yra ūminė ar lėtinė miokardo disfunkcija, kuri atsiranda dėl reliatyviai ar visiškai sumažėjusio miokardo aprūpinimo krauju ir pasireiškia ūminės ar lėtinės išemijos sindromais.

Kinijos farmacijos rinkos ypatumai: nuo pagarbos farmacininkui iki vaistų kompensavimo sistemos, kyšininkavimo faktų ir ambicingų plėtros iššūkių...

2015 metų „Farmacijos ir laiko“ žurnalo pirmajame numeryje spausdinome interviu su dr. Vladu Sniečkumi („Kinijos farmacijos pramonės paviliotas...“), kuriame rašėme apie iššūkių nepabūgusio lietuvio sprendimą semtis „platesnės veiklos filosofijos“. Ir štai jis jau beveik metus sėkmingai darbuojasi tolimojoje Kinijoje, rytinėje šios šalies dalyje esančiame Tianjino regione veikiančioje vienoje stambiausių farmacijos produktus gaminančių kompanijų „TASLY“. Beje, ši įmonė įtraukta į garsiausių Kinijos farmacijos bendrovių „Top trejetuką“... Dr. V. Sniečkus papasakojo, kaip atsidūrė Kinijoje, kokie veiklos barai milžiniškoje kompanijoje jam buvo patikėti, kokius naujus projektus ketina įgyvendinti artimiausioje ateityje ir t. t. Šįkart klausiame, kokia gi ta Kinijos farmacijos rinka: kuo ypatinga, kuo skiriasi nuo vakarietiškosios, su kokiomis problemomis susiduria ir kaip jas sprendžia...

Vaistinių augalų reikšmė nuo viduramžių iki modernios fitoterapijos. Pasivaikščiojimas po Europos vaistinių augalų sodus

Fitoterapija – tai žmogaus ligų profilaktika ir gydymas vaistiniais augalais, jų dalimis ar iš jų paruoštais mišiniais. Fitoterapijos sąvoką įvedė prancūzų gydytojas Henri Leclerc (1870–1955), gyvenęs ir dirbęs Paryžiuje.

Kaip gyvensime kitąmet: ar pagrįstos farmakotechnikų ir mažųjų vaistinių savininkų baimės?

Nuo 2016 metų pradės galioti Farmacijos įstatymo pakeitimo įstatymas, įteisinantis naujos kokybės farmacinės rūpybos paslaugų teikimą vaistinėse. Tokias paslaugas klientams galės teikti tik vaistininkai, o farmakotechnikai vaistinėse galės dirbti tik prižiūrint vaistininkui. Akivaizdu, kad tokios įstatymo nuostatos kardinaliai pakeis farmakotechnikų situaciją – tiek jų, kiek dirba šiandien, nuo kitų metų tikrai nebereikės. Vadinasi, dalis farmakotechnikų neteks darbo.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.