Farmacija ir laikas 2015/4

TURINYS

Aktualijos

Farmacinės rūpybos paslaugų tikslas – koky-
biškesnė pagalba pacientams. Ar jį pasieksime?  

Farmakotechnikų rengti nedraudžiama,
bet ateitis skendi migloje...                                    

„Camelia“ vaistinių tinklo stiprybė –
profesionalūs darbuotojai                                     

 

Numerio tema: alergijos

Alergijos                                                                 

Žydėjimo laukiantiems su baime                          

Alerginis rinitas                                                     

Atopinis dermatitas                                               

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga                             

Alerginė astma                                                       

Anafilaksija                                                            

Įgimti ir įgyti imunodeficitai                                 

Ar tikrai naudinga žmogui sterili aplinka            

 

Specialisto komentaras


Vitamino D stokos profilaktika ir gydymas         

Pakaitinė kasos fermentų terapija vaistininko
praktikoje                                                               

Atminties sutrikimas ir jo gydymo galimybės      

 

Vaistininko praktika


Ambroksolio vaidmuo gydant kvėpavimo
takų infekcijas                                                        

Klinikinės problemos gydant šlapimo takų
infekcijas                                                                

Gastroezofaginio refliukso liga: senos tiesos,
nauji įrodymai                                                       

Skausmo malšinimas deksketoprofenu                

Efektyvus sunkiai gyjančių odos infekcinių
ligų gydymas hidrofiliniu tepalu Sulfargin®         

Konservatyvus lėtinio venų nepakankamumo
gydymas                                                                 

Ūminio gastroenterito gydymas probiotikais       

Galimybės suderinti antinavikinį gydymą
su fitoterapija                                                         

 

Istorijos palėpė

Universalus vaistas – panacėja                            

 

Sveikatos interviu

Muzikologė Zita Kelmickaitė: „Pacientas
neturi engti gydytojo ar jo egzaminuoti“             

 

Farmacijos teisė

Farmacinę veiklą reglamentuojančių teisinių
aktų apžvalga (2015 m.  kovas–balandis)           

 

 

 

Muzikologė Zita Kelmickaitė: „Pacientas neturi engti gydytojo ar jo egzaminuoti“

Daugiau pozityvumo, mažiau dejonių – toks garsios etnomuzikologės, ilgametės TV ir radijo laidų vedėjos, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentės Zitos Kelmickaitės gyvenimo leitmotyvas. Jos teiraujamės, kaip sekasi „sutarti“ su ligomis, kuo, sutrikus sveikatai, gydosi ir kas, jos nuomone, daugiausia lemia gerą žmogaus savijautą, puikią nuotaiką, optimistinį požiūrį į gyvenimą...

Farmakotechnikų rengti nedraudžiama, bet ateitis skendi migloje...

Farmakotechnikų „kepykla“: rengti nedraudžiama, bet ateitis skendi migloje... Praėjusiame „Farmacijos ir laiko“ numeryje (2015 m. Nr. 3) rašėme apie kitąmet įsigaliosiančius naujus teisės aktus ir su jų įgyvendinimu siejamas problemas, kurios guls pirmiausia ant farmakotechnikų ir mažųjų vaistinių savininkų pečių (mąžtant specialistų poreikiui, dalis farmakotechnikų neišvengiamai taps darbo biržos klientais, o kai kurios mažosios vaistinės dėl papildomų sąnaudų, įgyvendinant naujus reikalavimus, gali nepajėgti išsilaikyti ir bus priverstos veiklą nutraukti). Šiandien ieškome atsakymų į klausimą, ar, jau dabar puikiai žinant, kad naujieji reikalavimai lems ženklų farmakotechnikų paklausos kritimą, verta švaistyti valstybės lėšas priimant studentus į farmakotechnikos studijų programą – tiek į valstybės finansuojamas, tiek į mokamas vietas. Juk dauguma šiemet (juo labiau – kitąmet) studijas baigiančių (ar baigsiančių) kolegijos absolventų bus priversti kreiptis į darbo biržą ar net persikvalifikuoti, nes darbo pagal įgytą profesiją paprasčiausiai neras. Taip pat aiškinamės, kokie „mechanizmai“ dirba su trūkumais, kad, nepaisant smarkiai krentančio farmakotechnikų poreikio, abiturientai ir toliau kviečiami rinktis, sutikime, miglotą perspektyvą turinčią studijų programą. O gal vis dėlto mes klystame?

„Camelia“ vaistinių tinklo stiprybė - profesionalūs darbuotojai

Lietuvoje dabar veikia 313 „Camelia“ vaistinių, tai didžiausias Lietuvoje vaistinių tinklas, kuriame dirba 1 162 darbuotojai. Nuo kitų metų pradžios vaistinės pradės teikti farmacinės rūpybos paslaugas, tačiau vaistinių tinklas „Camelia“ tam pradėjo ruoštis jau gerokai anksčiau – investuojama į darbuotojus organizuojant mokymus, kuriuose tobulinamos farmacinės rūpybos žinios ir įgūdžiai.

Žydėjimo laukiantiems su baime

Daugeliui žmonių ilgos ir šiltos, pavasario ir vasaros dienos yra ilgai lauktas metų laikas. Tačiau prasidedantis žydėjimo metas ne visiems sukelia džiaugsmą. Jei žmogus yra alergiškas, visas žydėjimo sezonas gali tapti kasmetine kančia, prasidedanti čiauduliu, kosuliu ar net dusuliu. Apie varginančias sezonines alergijas kalbiname Sargėnų sveikatos centro vaikų ligų gydytoją Alvyrą Jasiukevičienę.

Alerginis rinitas

Alerginis rinitas– alergeno ir IgE baltymo sukeltas nosies gleivinės uždegimas, kuriam būdingi du ar daugiau simptomų: rinorėja (išskyros iš nosies), čiaudulys, nosies užburkimas, nosies niežulys. Alerginis rinitas – viena dažniausių alerginių ligų, kurios paplitimas visame pasaulyje siekia net 10–25 procentų.

Atopinis dermatitas

Atopinis dermatitas – tai lėtinė odos uždegimo liga, dažniausiai diagnozuojama vaikams. Net 70 proc. ligos atvejų nustatoma vaikams iki 5 metų. Atopiniu dermatitu sergančius vaikus gydo pediatrai, bendrosios praktikos gydytojai, dermatologai, alergologai ir klinikiniai imunologai. Atopinis dermatitas dažnai būna kartu su kitomis alerginėmis ligomis: alergine astma, alerginiu rinokonjunktyvitu.

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga

LOPL pasireiškia kosuliu, skrepliavimu (gleivingais ar pūlingais skrepliais) ir dusuliu fizinio krūvio metu. Dusulys – svarbiausias LOPL simptomas.

Alerginė astma

Astma yra lėtinė kvėpavimo takų uždegimo liga, kuriai išsivystyti svarbūs genetiniai bei daugelis su gyvensena ir aplinka susijusių veiksnių. Epidemiologiniai tyrimai rodo, kad pastaraisiais dešimtmečiais ir vaikų, ir suaugusiųjų sergamumas astma ženkliai išaugo. Statistikos duomenimis, visame pasaulyje astma serga apie 300 mln. žmonių, o kai kuriose šalyse – net iki 18 proc. gyventojų.

Anafilaksija

Anafilaksija yra ūmi gyvybei grėsminga reakcija, kai būtina imtis skubių diagnostikos ir gydymo veiksmų. Tai yra tikras iššūkis gydytojams ir kitiems medicinos darbuotojams. Anafilaksija gali pasireikšti labai įvairiai, nėra tik jai vienai būdingų klinikinių simptomų, dažnai ji slepiasi po kitų ligų požymiais.

Ar tikrai naudinga žmogui sterili aplinka

Skaitant įvairią literatūrą ir spaudą, žiūrint televizijos laidas ir reklamas, visi baigiami įtikinti, kad patalynėse gausu namų dulkių erkių ir seną patalynę būtina išmesti ar pakeisti ją kita, padedančia apsisaugoti nuo šių mažų mikroorganizmų. Jos mažytės ir akimis nepastebimos, tačiau dėl jų sukeliamo čiaudulio, slogavimo ir kosulio gali kiekvieną priversti pulti į neviltį. Bet ar iš tiesų gyvenant sterilioje aplinkoje išvengsime šių parazitų? Juk ant tokios patalynės žmonės miegojo šimtmečius, o alerginių ligų tuomet tikrai nebuvo daug, apie jas mūsų senoliai netgi ir nežinodavo. Tad ar namų dulkių erkės išties yra blogis ir ar sterili aplinka išgelbės nuo jų?

Pakaitinė kasos fermentų terapija šeimos gydytojo praktikoje

Kasos egzokrininės funkcijos nepakankamumas – priežastis skirti pakaitinius virškinimo fermentų preparatus klinikinėje praktikoje. Tada blogai yra virškinamos maisto medžiagos (riebalai, angliavandeniai, baltymai), sutrinka jų pasisavinimas, dėl to nukenčia įvairios organizmo funkcijos. Yra skiriamas: absoliutus nepakankamumas, kai kasa gamina per mažai fermentų, pvz.: sergant pankreatitu, cukriniu diabetu; sutrinka kasos fermentų patekimas į žarnyną; ir santykinis nepakankamumas, kai padidėja fermentų poreikis, pvz.: esant karščiavimui, žarnyno infekcijoms, persivalgius ir kt.

Atminties sutrikimas ir jo gydymo galimybės

Žmogaus atmintis natūraliai blogėja su amžiumi – vis sunkiau įsimenama nauja informacija, prisimenama ankstesnius įvykius, orientuojamasi neįprastoje aplinkoje. Visa tai – natūralaus senėjimo proceso reiškiniai. Tačiau, kai atmintis sušlubuoja labai stipriai ir ima trikdyti kasdienę veiklą, reikėtų susirūpinti, ar neįsimetė kokia liga. Apie atminties sutrikimo sukeliamus fiziologinius pokyčius, sąsajas su kitomis ligomis bei pažinimo funkcijų gerinimo galimybes kalbamės su VUL Santariškių klinikų Neurologijos centro dr. Arūnu Vaitkevičiumi.

Ambroksolio vaidmuo gydant kvėpavimo takų infekcijas

Kiekvieno žmogaus kvėpavimo takai (KT) yra atviri ir į juos kasdien patenka iš mus supančios aplinkos mikroorganizmai. Tačiau KT yra daug apsauginių mechanizmų, lemiančių gerą apsisaugojimą nuo infekcijų. Su KT epitelio žiuželių pagalba iš kvėpavimo takų šalinamos kietosios dalelės, kitaip tariant, vykdomas mukociliarinis klirensas, o taurinių ląstelių gaminamos gleivės geba sulaikyti su oru į KT patekusius mikrooganizmus, bakterijas ar kitas daleles. Todėl pakitusi gleivių sudėtis ar epiteliocitų žiuželių judrumas gali būti vienas KT ligų patogenezinių veiksnių. Žinoma, kad pakitusi gleivių struktūra ar gausi jų gamyba yra svarbus veiksnys vystantis tiek ūminėms, tiek lėtinėms KT infekcijoms.

Klinikinės problemos gydant šlapimo takų infekcijas

Šlapimo takų infekcijos (ŠTI) – bakteriurija ir simptominės infekcijos – vienos dažniausių visuomenėje paplitusių infekcijų, kai dažniausiai neišvengiama antibakterinio gydymo. Dažniausiai ŠTI vargina vaisingo amžiaus moteris. Net 50 proc. moterų nors kartą per pirmuosius 30 gyvenimo metų vargino labai paplitusi ŠTI – cistitas. ŠTI linkusios kartotis, net 25 proc. moterų po persirgtos ŠTI per šešis mėnesius pasikartoja varginantys simptomai. Jiems gydyti dažniausiai skiriama antibakterinių vaistų, tačiau, deja, mikroorganizmų atsparumas antibiotikams sparčiai vystosi ir plinta visose pasaulio šalyse. Labiausiai verčia sunerimti besivystantis atsparumas plataus veikimo antibiotikams, todėl ieškoma naujų, alternatyvių gydymo metodų.

Gastroezofaginio refliukso liga: senos tiesos, nauji įrodymai

Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) yra lėtinė atsinaujinanti liga, pasireiškianti varginančiais simptomais, stemplės pokyčiais ir komplikacijomis. GERL komplikacijos (stemplės opos, kraujavimas iš stemplės, striktūra ar obstrukcija, Bareto stemplė ir stemplės vėžys) didina mirtingumo riziką. JAV epidemiologai nustatė, kad kasdien ar kelis kartus per dieną rėmens graužimą patiria 24 proc. pacientų, 43 proc. asmenų simptomus patiria kartą ar kelis kartus per savaitę. Skrandžio rūgšties vaidmuo gastroezofaginio refliukso ligos (GERL) simptomų vystymuisi yra gerai žinomas. Todėl jos efektyvus slopinimas – vienas pagrindinių GERL gydymo tikslų. Tuo tikslu Lietuvos farmacijos rinkoje pasirodęs naujas inovatyvus medicininis produktas Refliuxaid sukurtas naudojant atrinktas ir užpatentuotas žaliavas, turinčias unikalų veikimą, geba apriboti rėmenį, regurgitaciją, disfagiją, odinofagiją, kosulį, balso užkimimą, nesukeldamas šalutinio poveikio.

Skausmo malšinimas deksketoprofenu

Vienas dažniausių ligos simptomų, verčiančių žmogų ieškoti pagalbos vaistinėje, yra skausmas. Tiek farmacininko, tiek gydytojo pareiga dvejopa: nustatyti ir gydyti priežastį, sukėlusią skausmą, bei gydyti skausmą, neatsižvelgiant į tai, ar priežastį įmanoma pašalinti. Skausmas išsekina žmogų, sulėtina sveikimą po ligos ar traumos, neigiamai veikia psichiką ir darbingumą – blogina gyvenimo kokybę. Todėl gydyti skausmą reikia nedelsiant: esant nepakeliamam skausmui, pacientui pagalba turi būti suteikiama per 10 min., o esant stipriam – per 30 min. Dažniausiai skausmui malšinti skiriama vaistų.

Efektyvus sunkiai gyjančių odos infekcinių ligų gydymas hidrofiliniu tepalu Sulfargin

Šiltuoju metų laikotarpiu ypač aktuali tampa trofinių opų, pragulų ir kitų negyjančių ar sunkiai gyjančių infekuotų žaizdų priežiūra. Vasarą kur kas daugiau laiko praleidžiame gamtoje, todėl kyla didesnė rizika susižaloti – nudegti, įsidurti, nusibrozdinti ir pan. O kuo aukštesnė aplinkos temperatūra, tuo gausiau prakaituojama, todėl labai išauga žaizdos užkrėtimo mikrobais tikimybė. Infekuotos žaizdos, kaip ir trofinės opos, gana sunkiai gyja, todėl bene greičiausia ir efektyviausia pagalba ligoniui tokiais atvejais yra sidabro sulfadiazino hidrofilinis tepalas Sulfargin.

Konservatyvus lėtinio venų nepakankamumo gydymas

Europoje apatinių galūnių veninė kraujotaka sutrikusi kas antram žmogui. Veninės kraujotakos sutrikimų dažnumas sparčiai didėja, sergamumas 30–70 metų amžiaus grupėje siekia 40 proc. Šis sutrikimas pasireiškia varginančiais kojų simptomais: sunkumu, diskomfortu, skausmu, parestezijomis, edema, mėšlungiu, niežuliu, kojų nuovargiu, vėliau susidaro varikoziniai mazgai, opos, lipodermatosklerozė. Sutrikimą skatina šie veiksniai: paveldėjimas, amžius ir lytis (vyresnio amžiaus moterims dažniau), ilgas sėdėjimas ar stovėjimas, nutukimas, kojų trauma, nėštumas, venų vožtuvų patologija. Ligos pradžioje lėtinis venų nepakankamumas daugiau estetinė problema, bet įsisenėjusios veninės hipertenzijos ir audinių hipoksijos klinikiniai reiškiniai – edema, hiperpigmentacija, poodinė fibrozė ir opos – ilgainiui sukelia rimtų sveikatos sutrikimų. Gydant lėtinį venų nepakankamumą vaistais siekiama mažinti kojų pabrinkimą ir skausmą, sutvirtinti venų sieneles, apsaugoti nuo naujų varikozinių mazgų susidarymo, mažinti lipodermatosklerozę, prižiūrėti ir gydyti venines opas.

Ūminio gastroenterito gydymas probiotikais

Ūminis gastroenteritas apibrėžiamas išmatų konsistencijos sumažėjimu ir/arba padažnėjusiu tuštinimusi (≥3 kartai per 24 val.) su arba be karščiavimo, pykinimo ir vėmimo [1]. Dažniausiai liga tęsiasi mažiau nei 7-ias dienas, bet ne ilgiau nei 14-a dienų. Europoje šios ligos pasireiškimo dažnis tarp vaikų iki 3 m. svyruoja 0,5–1,9 epizodai 1-am vaikui per 1-erius metus [1].
 

© 2006 Visos teisės saugomos.