Farmacija ir laikas 2015/6

TURINYS

Aktualijos

Prezidentės patarėja Aira Mečėjienė:

„Finansinė našta sveikatos sistemai tik didės...“ 

Jungtuves farmacijos rinkose skatina ne tik
„patentų skardžio“ artėjimas                               

Vaistinių savininkai sulaukė Seimo pritarimo

Farmacijos įstatymo pataisoms                             

Estijos politikų iššūkis – pažaboti farmacijos

monopoliją. Ar pavyks?                                        

Europos vaistininkus vienijančiai

organizacijai vadovauja lietuvė                           

 

Vaistininko praktika

Nolpaza – klinikiniais tyrimais įrodytas
efektyvumas ir saugumas                                     

Kalio ir magnio aspartatas (Panangin) – laiko
patikrintas vaistas                                                 

Pirštų sąnarių osteoartritas                                   

Ūminis nosies užgulimas ar „varvanti“ nosis.
Dekongestantų vartojimo naujovės                     

Dezinfekcinės priemonės būtinybė namų
vaistinėlėje                                                             

Šildomųjų pleistrų naudojimas reabilitacijoje      

 

Toksikologija

Intoksikacijos Lietuvoje                                         

 

Fitoterapija

Atšalusių orų palydovas – kosulys                       

Gerybinės prostatos hiperplazijos gydymas:
naujas požiūris į fitoterapiją                                 

Inhaliatorių vartojimas ir sausos burnos
sindromas                                                               

 

Numerio tema: širdies ir kraujagyslių ligos

20   dalykų, kurių anksčiau nežinojote:
mityba ir širdies ir kraujagyslių ligos                    

Olimpiečiams dažnai nustatoma širdies ir

kraujagyslių ligų patologija                                   

 

Kitu kampu

Tauras Endriukaitis: „Kalnai padėjo atskirti,
kas yra svarbu, o kas – tik nereikšmingos
smulkmenos...“                                                      

 

Sveikatos interviu

Galina Dauguvietytė: „Geriausiai gydantis
vaistas man – knyga...“                                         

 

Istorijos palėpė

„Ger Ma Po“ – lietuviškosios vaistininkystės

Titanikas                                                                 

 

Prezidentės patarėja Aira Mečėjienė: „Finansinė našta sveikatos sistemai tik didės...“

Šalyje veikianti sveikatos sistema ir jos pokyčiai, siekiant kuo didesnės gerovės visiems šalies gyventojams, – tai temos, turbūt niekada neprarasiančios aktualumo. Apie šiuolaikinę sveikatos politiką, stebimą ir vertinamą „iš prezidentūros varpinės“, kalbamės su Prezidentės patarėja Aira Mečėjiene.

Vaistinių savininkai sulaukė Seimo pritarimo Farmacijos įstatymo pataisoms

Praėjusiame, penktajame šių metų „Farmacijos ir laiko“ numeryje rašėme apie Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojo Antano Matulo ir grupės jo kolegų Seimui pateiktą siūlymą nukelti Farmacijos įstatymo nuostatos, numatančios, kad „vaistinės darbo laiku vaistinėje turi dirbti ne mažiau kaip vienas vaistininkas“, įsigaliojimą į 2019 metų sausio 1 dieną. Pagal tuometinius teisės aktus ši nuostata turėjo pradėti galioti nuo 2016 metų sausio 1 dienos. Baigdamas pavasario sesiją Seimas šį siūlymą išnagrinėjo ir jam pritarė. Beje, parlamentarų sprendimu nuostatos, numatančios, kad vaistinės darbo laiku privalo dirbti mažiausiai vienas vaistininkas, įsigaliojimas nukeltas dar toliau – į 2021 metų sausio 1 dieną.

Estijos politikų iššūkis – pažaboti farmacijos monopoliją. Ar pavyks?

Šių metų balandžio 2 dieną Estijos valstybinės vaistų agentūros (EVVA) internetiniame puslapyje buvo paviešinta lakoniška informacija apie numatytą šalies farmacijos verslo reformą. Jos tikslas – panaikinti Estijoje veikiančių vaistinių tinklų monopolinį viešpatavimą rinkoje. Tiesa, pokyčių šia linkme dar teks palaukti – farmacijos verslą tam tikra prasme „pažabosiantis“ sprendimas, remiantis priimtais teisės aktais, įsigalios nuo 2020-ųjų balandžio. Aišku, jei per šį laiką nebus priimti kiti, ankstesniuosius panaikinantys, teisės aktai. O tai, pasirodo, visai įmanoma.

Europos vaistininkus vienijančiai organizacijai vadovauja lietuvė

Vaistinių tinklo „Camelia“ farmacinės rūpybos vadovė Jūratė Švarcaitė nuo rugpjūčio 10 d. pradėjo darbą Farmacinėje grupėje prie Europos Sąjungos (Pharmaceutical Group of the European Union (PGEU)).

Kalio ir magnio aspartatas (Panangin) – laiko patikrintas vaistas

Kasdien vaistinėje apsilanko daugybė klientų, kurie turi ne tik konkrečių pageidavimų ir tiksliai žino, kokių maisto papildų ar vaistų nori įsigyti, bet ir ieško patarimo. Mikroelementų pasirinkimas mūsų dienomis – itin didelis, todėl neretai vaistininkui tenka pareiga padėti išsirinkti.

Pirštų sąnarių osteoartritas

Rankos sąnarių osteoartritas dažniausiai pasireiškia vyresnėms kaip 50 metų moterims. Ši liga deformuoja sąnarius, susilpnina jų funkciją ir neigiamai veikia gyvenimo kokybę. Pasunkėja kasdieniai darbai, kaip antai namų ruoša, apsirengimas ar valgymas. Paprastai pažeidžiami distaliniai pirštų sąnariai ir nykščio pagrindas. Gydymas susideda iš sąnario tausojimo ir simptominio gydymo. Chirurginis gydymas pasitelkiamas esant neveiksmingam konservatyviam gydymui, nenumalšinamam skausmui bei esant ryškiems funkcijos sutrikimams.

Ūminis nosies užgulimas ar „varvanti“ nosis. Dekongestantų vartojimo naujovės

Ūminis infekcinis rinitas – tai staigus nespecifinis nosies ertmės gleivinės uždegimas, dažniausiai sukeltas virusų. Paprastai slogą sukelia šie virusai: rinovirusai, respiraciniai-sinticijiniai, paragripo virusai ir adenovirusai. Esant uždegimui tie patys patogeniniai mikroorganizmai randami ir nosiaryklėje. Ligą skatina bendras peršalimas. Vaikai serga dažniau nei suaugusieji. Liga dažniausiai yra sudedamoji viršutinių kvėpavimo takų infekcijos dalis, todėl neretai ją lydi gerklės skausmas bei kosulys.

Dezinfekcinės priemonės būtinybė namų vaistinėlėje

Oda yra didžiausias žmogaus organas. Ji atlieka daugybę funkcijų. Viena svarbiausių jų – barjerinė: fizinis barjeras, cheminis/biocheminis (antimikrobinis, kt.) ir imuninis (ląstelinis, humoralinis). Cheminio barjero struktūroje svarbus vaidmuo tenka lipidams: 40 proc. jų sudaro keramidai, 25 proc. – cholesterolis, 20 proc. – laisvosios riebalų rūgštys. Barjerinę odos funkciją gali pažeisti mechaniniai veiksniai (traumos, spinduliai), cheminiai dirgikliai (cheminės medžiagos, alergenai), mikroorganizmai. Pažeidimų pobūdį, sunkumą lemia genetinių ir aplinkos veiksnių sąveika. Pažeidus odą traumos, sužeidimo, nudegimo metu, mikroorganizmai gali užkrėsti odą, dėl to vystosi odos uždegimo pažeidimai. Ką daryti tokiu atveju? Kokios dezinfekcinės priemonės rekomenduojamos?

Šildomųjų pleistrų panaudojimas reabilitacijoje

Jau gana seniai žinoma, kad kūno temperatūra yra vienas svarbiausių veiksnių, nuo kurių priklauso žmogaus organizmuose vykstantys fiziologiniai procesai. Šalčio terapija jau nuo seno naudojama gydyti uždegimams, vidaus organų, stuburo traumoms ir kitiems negalavimams. Tuo tarpu šildymo poveikis plačiai taikomas reabilitacijai. Įrodyta, kad gydymas šildomosiomis priemonėmis didina audinio tąsumą, elastingumą, mažina sąnarių sustingimą, malšina skausmą, raumenų spazmus, greitina kraujo tėkmę.

Atšalusių orų palydovas – kosulys

Kosulys yra dažniausias simptomas šaltuoju metų laiku, kuriuo skundžiasi į medikus, o ypač vaistininkus besikreipiantys asmenys. Žinoma, kad kosulys gali būti drėgnas, arba produktyvus, – kai žmogus atsikosėja, pasišalina gleivės, skrepliai, ir sausas – neproduktyvus, krūtinę draskantis. Dažniausiai jis praeina savaime, bet kartais tenka griebtis ir atitinkamų gydymo metodų. Jei kosulys atsirado peršalus, reikia sunerimti dėl galimai prasidėjusio ūminio bronchito, pneumonijos ar kitų apatinių kvėpavimo takų infekcijų. Jos dažnos ne tik dėl palankių sąlygų virusams plisti, bet ir dėl silpnesnės imuninės sistemos. Tad kaip tinkamai elgtis, kai kamuoja kosulys?

Gerybinės prostatos hiperplazijos gydymas: naujas požiūris į fitoterapiją

Fitoterapija vystėsi tūkstančius metų ir turi pačią seniausią gydymo patirtį. Tai speciali terapijos kryptis, greta kurios, be perduodamų iš kartos į kartą patirties, žinių, siejasi ir moksliniai vertinimo kriterijai. Šiandien moksliškai įrodyta, kad negalavimus gydo augaluose kaupiamos veikliosios medžiagos, tam tikri cheminiai junginiai: alkaloidai, glikozidai, vitaminai, mineralinės medžiagos ir kt. Gydymui ar preparatų ruošimui naudojamos tos augalo dalys, kuriose šių medžiagų daugiausia. Biologiškai aktyvių medžiagų išlieka daug tik tinkamai surinktoje ir paruoštoje vaistinėje žaliavoje. Fitoterapija neaplenkia neurologinių, pulmonologinių, kardiologinių, gastroenterologinių ligų, o pastaruoju metu labai plačiai išpopuliarėjusi ir urologijoje, ypač gerybinės prostatos hiperplazijos simptomams lengvinti.

20 dalykų, kurių anksčiau nežinojote: mityba ir širdies ir kraujagyslių ligos

20 dalykų, kurių anksčiau nežinojote: mityba ir širdies ir kraujagyslių ligos

Tauras Endriukaitis: „Kalnai padėjo atskirti, kas yra svarbu, o kas – tik nereikšmingos smulkmenos...“

Farmacijos įmonės „Entafarma“ direktorius Tauras Endriukaitis jau daugiau kaip dešimtmetį „serga“... kalnų traukos liga ir tikina, kad tokie ekstremalūs žygiai jam padeda ne tik sukaupti adrenalino atsargų, bet ir geriau susivokti gyvenime, atskirti reikšmingus dalykus nuo smulkmenų, visapusiškiau pažinti gamtą ir aplinką. Tauras jau pabuvojo beveik visose alpinistų entuziastingai šturmuojamose viršukalnėse, vis dėlto į pavojingąjį Everestą kopti neketina. Sako, nevalia prarasti sveiko proto, mat, kaip išduoda statistika, šis kalnas pasiglemžia vieną iš penkių jį įveikti pasišovusių alpinistų...

Galina Dauguvietytė: „Geriausiai gydantis vaistas man – knyga...“

Kitą rudenį gražų 90-mečio jubiliejų švęsianti televizijos režisierė, aktorė, scenaristė, viena intelektualiausių Lietuvos moterų Galina Dauguvietytė atvirai prisipažįsta niekada nesukusi galvos, kaip saugoti sveikatą, ir savo sveikatos netausojusi; nežiūrėjusi, kad maistas būtų kuo ekologiškesnis – ko užsinorėdavusi, tą ir dėdavusi į burną; niekuomet nesilaikiusi dietų ir nedariusi mankštos, bet nei antsvorio turėjusi, nei kūno stingulį jautusi... Žalingų įpročių, sako, taip pat niekada nesišalinusi... Tačiau net ir lydima nemenkų „rizikos faktorių“, ponia Galina sulaukė pavydėtinai gražaus amželio... „Čia genai kalčiausi“, – paprašius išduoti stiprybės ir ilgaamžiškumo paslaptį, šypteli puikia nuotaika ir subtilia elegancija trykšte trykštanti menininkė...

Ger Ma Po – lietuviškosios vaistininkystės Titanikas

Farmacijos pramonė – viliojantis, pieno upes ir medaus krantus žadantis dalykas. Gimė ji vaistinės užuovėjoje 1816 m., kai Emanuelis Merkas savojoje „Angelo vaistinėje“ Darmštate įkūrė laboratoriją, aprūpinančią produkcija ne tik „Angelo vaistinę“. Toks žingsnis anuo metu buvo netikėtas, ir ne vienas pasišaipė – koks gi čia fabrikas vaistinėje. Tačiau netrukus net anilininių dažų gamintojai būriais pasuko farmacijos keliu.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.