Farmacija ir laikas 2016/1

Turinys

Vaistinių reitingai – Higėjos taurėmis            

 

Aktualijos                               

Laimingos valandos... vaistinėje? Ką tai turi
bendro su racionaliu vaistų vartojimu?                

Vaistinių akcijas akylai stebi Konkurencijos
tarybos akis                                                             

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė
Dangutė Mikutienė: „Priimant sprendimus
svarbiausia – demokratiškos diskusijos ir
kompromisai“                                                        

Dar kartą apie pasiruošimą teikti farmacinės
rūpybos paslaugas...                                              

Sveikatos apsaugos viceministras
Valentinas Gavrilovas – apie naujoves vaistų
politikoje                                                                 

 

Laiškas vaistininkui                                            

 

Aktualusis interviu

Aftinės opos: gydymas ir profilaktika                  

 

„Farmacija ir laikas” rekomenduoja

Ūminės leukemijos                                                 

 

Vaistininko praktika

Kurį nereceptinį vaistą nuo peršalimo pasiūlyti?                

Šiuolaikinis išemijos gydymas ir profilaktika:
ką turime žinoti apie širdies metabolizmo
korekciją                                                                 

Minkštųjų audinių traumos: gydymo
principai ir taktika                                                 

Vaistų nuo rėmens skirtingų grupių ypatumai    

„Pierre Fabre” dermokosmetika: ir sveikatai,
ir grožiui                                                                 

Naujos kartos augalinio vaisto, vartojamo
suaugusiųjų ūminio rinosinusito gydymui,
farmakologiniai ypatumai                                     

 

Kitu kampu

Farmacijos istorikas Tauras Mekas:
„Prieš 20 metų būčiau nupiešęs visai kitokį
šių dienų vaistinės vaizdą…“                               

 

Sveikatos interviu

Psichologas Gediminas Navaitis: „Didžiausia
problema šiandien – gyvenimo prasmės
neturėjimas“                                                          

 

Istorijos palėpė

Vanduo – vaistas                                                    

 

Laimingos valandos... vaistinėje? Ką tai turi bendro su racionaliu vaistų vartojimu?

Apie tai, kad įkandin prekybos centrų į nuolaidų lenktynes įsitraukė ir vaistinių tinklai, „Farmacijos ir laiko“ žurnale rašėme dar 2006-aisiais metais. Kas per dešimtmetį pasikeitė? Ogi nieko. Tiksliau, konkurencinė kova dėl nuolaidų vaistinėse tik dar paaštrėjo! Jei anuomet akcine kaina būdavo siūloma įsigyti vos vieną kitą vaistinės prekę, tai šiandien tokių prekių – gyva galybė, leidžiami kasmėnesiniai apie įspūdingas nuolaidas informuojantys laikraštukai, o nuolaidų procentai išaugę dešimtis kartų! Be to, akcijos vyksta kasdien, pigiau siūloma įsigyti net vaistų! Esant tokiai situacijai, racionaliau vartoti vaistus skatinančią Sveikatos apsaugos ministeriją belieka tik užjausti – gausių nuolaidų ir akcijų fone toks jos siekis atrodo šiek tiek komiškai…

Vaistinių akcijas akylai stebi Konkurencijos tarybos akis

Įstatymas nedraudžia vaistinių tinklų parduodamoms prekėms taikyti nuolaidas, ir tokių nuolaidų reklamavimas nėra draudžiamas, tik vienas svarbus dalykas – nevalia pažeidinėti Reklamos įstatymo reikalavimų, negalima vartotojų klaidinti. Apie tai, kaip vaistinių tinklai įstatymo reikalavimų laikosi, kalbamės su Konkurencijos tarybos Nesąžiningos komercinės veiklos tyrimo skyriaus vedėja Erika Lukše.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė: „Priimant sprendimus svarbiausia – demokratiškos diskusijos ir kompromisai“

Praėjusieji, 2015-ieji metai, sveikatos apsaugos srityje buvo itin darbingi. Farmacijos sritis – viena iš pagrindinių sveikatos apsaugos sistemos dalių, todėl Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Dangutės Mikutienės klausiame, kokias ji akcentuotų sveikatos apsaugos, kartu ir farmacijos politikos tendencijas, kur link, jos vertinimu, juda farmacinės veiklos reguliavimas ir reglamentavimas.

Sveikatos apsaugos viceministras Valentinas Gavrilovas – apie naujoves vaistų politikoje

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) dar pernai ėmėsi ne vienos iniciatyvos tobulinti vaistų kompensavimo tvarką, didinti vaistų kainų nustatymo skaidrumą, gerinti vaistų prieinamumą šalies gyventojams. Apie tai kalbamės su sveikatos apsaugos viceministru Valentinu Gavrilovu.

Aftinės opos: gydymas ir profilaktika

Turbūt nėra žmogaus, kuris nebūtų susidūręs su itin nemalonia sveikatos problema – burnos gleivinę išklojusiomis skausmingomis opelėmis. Tai vadinamosios aftinės opos. Jų atsiradimo priežasčių esti labai įvairių: burnos gleivinę sudirginę vaistai, infekcinės ligos, cheminės medžiagos ir netgi mechaninis burnos gleivinės sužalojimas. Vis dėlto dažniausiai gana sunku įvardyti opelių atsiradimo priežastį – regis, jos susiformuoja savaime. Ir nors tokios opos didelio pavojaus sveikatai nekelia, dažnas burnos gleivinės išopėjimas žmogų labai išvargina. Apie aftinių opų gydymą ir profilaktiką kalbamės su gydytoja periodontologe Jūrate Žekoniene.

Kurį nereceptinį vaistą nuo peršalimo pasiūlyti?

Atšalus orams ne vienas ima skųstis peršalimo simptomais. Žiemą ši bėda – beveik kasdienybė, dažnoje šeimoje perserga užsikrėtę vienas nuo kito visi šeimos nariai. Šie pacientai pirmiausia kreipiasi į vaistinę ir čia ieško priemonių nuo palengvinti slogai, sumažinti varginančiam kosuliui ir kitiems peršalimo simptomams. Vaistininkas, įvertinęs būklę, turi nuspręsti, ar gali pasiūlyti nereceptinių vaistų ir taip padėti žmogui sukontroliuoti simptomus, ar visgi turi rekomenduoti apsilankyti pas gydytoją. Jei galima padėti klientui nesikreipiant pas gydytoją, labai svarbu pasiūlyti veiksmingą priemonę. Visame pasaulyje pirmos eilės priemonės peršalimo simptomams malšinti yra WICK prekės ženklo produktai [1]. Lietuvoje jau kurį laiką pacientams prieinamos WICK prekės ženklo priemonės nuo kosulio, peršalimo, kaip antai: Dioppex ir TriFlunex karštieji gėrimai, Sinex nosies purškalas bei ExPexin sirupas atsikosėjimui lengvinti.

Šiuolaikinis išemijos gydymas ir profilaktika: ką turime žinoti apie širdies metabolizmo korekciją

Pastaraisiais dešimtmečiais daugelio pavojingiausių širdies ir kraujagyslių ligų (išeminės širdies ligos, širdies nepakankamumo, arterinės hipertenzijos) gydymas smarkiai patobulėjo: sukurta naujų veiksmingų vaistų, įdiegta efektyvių invazinių terapinių metodų, reikšmingai pagerėjo pacientų gyvenimo kokybė, pailgėjo tikėtina gyvenimo trukmė. Vis dėlto išeminės širdies ligos simptomų kontrolė daugeliu atvejų nėra patenkinama: dalis pacientų, nepaisant taikomo šiuolaikinio gydymo, jaučia angininius skausmus ir širdies nepakankamumo simptomus.

Minkštųjų audinių traumos: gydymo principai ir taktika

Vienas būdingų šiuolaikinės visuomenės bruožų – didėjantis rekreacinis ir sportinis aktyvumas. Jis neišvengiamai susijęs su traumų dažnėjimu. Paprastai nuo traumų nukenčia skeleto-raumenų sistema, ypač kojos (keliai, čiurnos) ir rankos (petys, alkūnė, riešas, plaštaka): pažeidžiami raumenys, kaulai, sąnariai, raiščiai ir sausgyslės. Tyrimai rodo, kad minkštųjų audinių (raumenų, raiščių ir sausgyslių) pažeidimai vyrauja skeleto-raumenų sistemos traumų statistikos struktūroje.

Vaistų nuo rėmens skirtingų grupių ypatumai

Epidemiologiniais duomenimis, pusė žmonių rėmens graužimą – pagrindinį GERL simptomą – jaučia bent kartą per mėnesį, maždaug penktadalis – kartą per savaitę, o maždaug kas dešimtas – kasdien. Kaip ir ligos eiga, taip ir gydymas gali būti įvairus, todėl svarbu žinoti skirtingų vaistų grupių ypatumus ir rekomenduojant vaistus pacientui atsižvelgti į pasireiškiančių simptomų dažnį ir intensyvumą.

Naujos kartos augalinio vaisto, vartojamo suaugusiųjų ūminio rinosinusito gydymui, farmakologiniai ypatumai

Rinosinusitas yra nosies, prienosinių ančių (rinosinusų) gleivinės uždegimas. Būdingiausi ūminio rinosinusito simptomai yra nosies užgulimas ir/arba pasunkėjęs kvėpavimas pro nosį, išskyros iš nosies ir/arba į nosiaryklę, spaudimas ir skausmas veido srityje, susilpnėjusi ar išnykusi uoslė. Taip pat pacientą gali varginti kiti, mažiau būdingi simptomai: peršėjimas ryklėje, gerklose, kosulys, balso užkimimas, gali pakilti temperatūra.

Farmacijos istorikas Tauras Mekas: „Prieš 20 metų būčiau nupiešęs visai kitokį šių dienų vaistinės vaizdą…“

Kauno senamiestyje ne vieną dešimtmetį veikiančio Lietuvos medicinos ir farmacijos muziejaus direktorius Tauras Mekas – diplomuotas farmacijos specialistas, tačiau jo darbas su vaistininkystės praktika tiesiogiai nesusijęs. Įstaigos vadovas neneigia esąs biurokratas, tačiau kartu patikina, kad jis – visa širdimi vaistininkystei atsidavęs žmogus, kuriam farmacijos prilyginimas verslui – didelis įžeidimas…

Psichologas Gediminas Navaitis: „Didžiausia problema šiandien – gyvenimo prasmės neturėjimas“

Žinomiausias Lietuvoje šeimos psichologijos tyrinėtojas, Lietuvos psichoterapijos draugijos valdybos narys, profesorius dr. Gediminas Navaitis nė neketina slėpti, kad jo sveikata – ne geležinė. Kartu jis pabrėžia, kad stengiasi savo sveikatą tausoti kuo įvairiausiais būdais – pradedant fiziniu aktyvumu, profilaktinėmis patikromis ir baigiant „saiku prie stalo“. Tačiau bene svarbiausias sveikatos garantas, kaip įsitikinęs profesorius, yra gebėjimas rasti gyvenimo prasmę. Jei šioje srityje paieškos užsitęsia, esą nėra ko norėti ir geros savijautos...

Vanduo - vaistas

Yra dalykų, be kurių galime išsiversti. Nors tai būtų labai vidaus vartojimą ir ekonomikos augimą žlugdanti mintis, bet taip yra. Žinoma, minia puikiai parengtų pardavimų vadybininkų Jus įtikins, kad be kokio nors Būtino dalykėlio jūsų gyvenimo kokybė staiga taps tokia pat, kaip kokio klajoklio dykumoje. Bet jeigu jūs, paveiktas gražių žodelių ir įtikinamų skaičių, įsigysit šį daiktelį, netapsite nei laimingesnis, nei sveikesnis.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.