Farmacija ir laikas 2016/2

TURINYS

 

Aktualijos

Prekyba nereceptiniais vaistais internetu:

ir žingsnis į priekį, ir... daugiau

progų nusigydyti?                                                                       

Valstybinė maisto papildų kontrolė:

šiandien ir rytoj...                                                                         

Tarptautinė mokslinė praktinė farmacijos

konferencija BaltPharm Forum 2016                                     

 

Laiškas vaistininkui                                                                         

 

Specialisto interviu

Migrena. Kaip padėti sergančiajam?                                     

 

Numerio tema – pediatrija

Ūminis bronchiolitas                                                                 

Švokščiantis vaikas                                                                     

Kosintis vaikas                                                                             

Gerklės skausmas                                                                       

 

Vaistininko praktika

Skausmo gydymo rekomendacijos                                        

Metabolizmą veikiantys vaistai:

devyni faktai apie meldonį                                                       

Nosies valymas izotoniniu nosies purškalu,

mažinant AR simptomus                                                         

FaringoSpray veiksmingumas malšinant

ryklės skausmą                                                                            

 

FL rekomenduoja

Staigios kūdikių mirties sindromas                                            

 

Kitu kampu

Verslo konsultantas Artūras Aniulis:

„Esu visai šalia farmacijos...“                                                  

 

Sveikatos interviu

Lietuvos estrados legenda Nelly Paltinienė:

„Scena man buvo geriausia gydytoja…“                             

 

Istorijos palėpė

Piliulė                                                                                               

 

Prekyba nereceptiniais vaistais internetu: ir žingsnis į priekį, ir... daugiau progų nusigydyti?

2015 metų gruodžio 30 dieną įsigaliojo vaistinių preparatų pardavimo nuotoliniu būdu tvarką reglamentuojantis sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V–1491 „Dėl siūlymo parduoti vaistinius preparatus gyventojams nuotoliniu būdu tvarkos aprašo patvirtinimo“. Jį pasirašiusi tuometė sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė tada pabrėžė, kad naujoji tvarka padės apsaugoti gyventojus nuo falsifikuotų vaistų, nes bus nesunku išsiaiškinti, ar vaistinės tokia veikla užsiima legaliai. Pagal naująją tvarką internetu užsakytus nereceptinius vaistinius preparatus leista pristatyti ir į juos užsakiusio asmens namus ar kitu nurodytu adresu. Turbūt ne vienam mūsų kilo klausimas – o kaip, vaistinius preparatus ne atsiimant vaistinėje, o pristatant į užsakymo vietą, bus teikiama farmacinė paslauga? Taigi naujoji vaistinių preparatų įsigijimo tvarka – pažangi naujovė, ar ... daugiau progų nusigydyti?

Valstybinė maisto papildų kontrolė: šiandien ir rytoj...

Valstybinės vaistų ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus vedėja Aušra Išarienė konferencijoje „Farmacijos aktualijos. 2016 m. žiema“ skaitė pranešimą tema „Valstybinė maisto papildų kontrolė: šiandien ir rytoj“. Pateikiame medžiagą, apie ką buvo kalbama minėtame pranešime.

Tarptautinė mokslinė praktinė farmacijos konferencija BaltPharm Forum 2016

Tarptautinė mokslinė praktinė farmacijos konferencija BaltPharm Forum 2016 „Tradiciniai ir savigydai vartojami sveikatos produktai: vaistininko kompetencija ir atsakomybė“ (Complementary and self-care health products: A pharmacist competences and responsibilities)

Migrena. Kaip padėti sergančiajam?

Su Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Neurologijos ir neurochirurgijos klinikos gydytoja dr. Kristina Ryliškiene kalbamės apie labai dažną ir daug gyventojų varginantį skausmingą sveikatos sutrikimą – migreną.

Skausmo gydymo rekomendacijos

Skausmas yra simptomas, kurį ignoruoti pavyksta retam. Jis vargina, neleidžia susikaupti, jei yra stiprus – kelia didelę baimę. Būtent toks skundas atveda daugelį pacientų tiek į ligoninės priėmimo skyrių, tiek pas šeimos gydytoją, o neretai pirmiausia – į vaistinę. Ir būtent vaistininkui tenka išsiaiškinti ir pirmajam diferencijuoti ligonio skausmo priežastį ir pasiūlyti tinkamų, saugių bei efektyvių vaistų, kurie slopintų paciento skausmą jam nepakenkdami.

Metabolizmą veikiantys vaistai: devyni faktai apie meldonį

Metabolizmo korektoriai – savita farmakologinė grupė. Jie veikia miokardo (naujausiais duomenimis, ir galvos smegenų bei kitų organų) ląsteles, tačiau neturi poveikio širdies susitraukimų dažniui, miokardo kontraktiliškumui, arteriniam kraujospūdžiui. Metabolizmo korektorių dažniausiai skiriama kartu su hemodinamiškai aktyviais vaistais. Tačiau pastaruoju metu plečiasi šių vaistų grupės pritaikomumo indikacijos, atliekama vis daugiau ikiklinikinių tyrimų ir stebėjimų. Siekdami apibendrinti vykdytų tyrimų apžvalgas, interneto mokslinės literatūros paieškos lauke įvedėme vieną iš šios grupės atstovų veikliosios medžiagos „meldonium“ pavadinimą. Lietuvoje šio vaisto skyrimo indikacija yra papildomas lengvas lėtinio širdies nepakankamumo gydymas.

Verslo konsultantas Artūras Aniulis: „Esu visai šalia farmacijos...“

Lietuvos ūkio subjektus konsultuojantis Artūras Aniulis apie dabartinę savo veiklą plačiai kalbėti nelinkęs. Prisistato lakoniškai: „Dirbu sveikatos ekonomikos srityje, daugiausia specializuojuosi farmakoekonomikoje. Kitaip sakant, esu visai šalia farmacijos...“ Šiandienė veikla jam yra kur kas patrauklesnė nei „darbas prie baro“, t. y. vaistinėje, kur sakosi teištvėręs vos... pusvalandį. Virginijos Grigaliūnienės pokalbis su farmacijos studijų absolventu, išmanančiu daug sričių, tačiau dabartinę savo veiklą susiejusiu su sveikatos ekonomikos sritimi...

Lietuvos estrados legenda Nelly Paltinienė: „Scena man buvo geriausia gydytoja…“

Viena ryškiausių sovietinės lietuvių estrados žvaigždžių Nelly Paltinienė prisipažįsta, jog visą gyvenimą ją lydėjusi žiūrovų meilė ir aplodismentai buvo tarsi sveikatos eliksyras, o scena „gydė“ lyg aukščiausios kvalifikacijos specialistas… Kalbamės su Lietuvos estrados primadona apie jos šiandienę savijautą, laiko padiktuotus sveikatos pokyčius ir, be abejo, ateities planus ir svajones, kurių elegancija trykštanti dainininkė turi dar ne vieną ir ne du...

Piliulė

Astrida Lindgren – nuostabi rašytoja. Ta karta, kuri užaugo sovietmečiu, buvo atskirta nuo daugelio pasaulio vertybių. Tačiau Astridos Lindgren atskirti nuo prarastosios kartos neišdrįso net visą galinti V. Putino darbovietė. Regis, kad ta moteris buvo galingesnė net už Margaret Tečer. Ir jeigu net sovietinio KGB prisibijoma, rašytoja vaistininko darbą tapatino su piliulių voliojimu, tai kas mums belieka. Nes piliulės – viena seniausių ir geriausiai žinomų vaistų formų.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.