Farmacija ir laikas 2016/3

TURINYS

Aktualijos

 Vaistinės po didinamuoju stiklu: apie dėmesį klientams, farmacinių paslaugų kokybę ir... beprasmę veiklos kontrolę

VLK Vaistų kompensavimo skyriaus vedėja K. Garuolienė – apie vaistų vartojimo politikos tikslus

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gintautas Barcys: „Kinijos vaistų gamintojams Lietuva – lyg vartai į Europos

Sąjungos rinką“  

Vilniaus oro uosto vaistinė – yra visko, ko reikia nepriekaištingai keliautojų savijautai                     

 

Vaistininko praktika

Lėtinio skausmo gydymo iššūkiai ir naujovės        

 

Gudobelių ekstrakto, kofermento Q10 ir vitamino C įtaka širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai   

Polifenolių gausūs maisto produktai lėtina vėžio progresavimą   

Tinkamas hemorojaus gydymas užkerta kelią jo komplikacijų išsivystymui          

Inhaliatoriaus parinkimas sergant lėtinėmis obstrukcinėmis plaučių ligomis          

Makšties mikrobiotos išsaugojimas                                                 

Skausmo malšinimas diklofenako pleistrais                                   

Vidurių užkietėjimas: apie simptomus, priežastis ir gydymo būdus                      

Kasos uždegimas – ne tik netaisyklingos mitybos pasekmė          

Laktozės netoleravimas                                                                    

 

Kitu kampu

Provizorius Žilvinas Macijauskas: „Farmacija – gera specialybė, bet – ne Lietuvoje...“                      

 

Sveikatos interviu

Teatro režisierius Gytis Bernardas Padegimas: „Teatras žmogui reikalingas pirmiausia tam, kad nereikėtų gerti raminamųjų“              

 

 

Vaistinės po didinamuoju stiklu: apie dėmesį klientams, farmacinių paslaugų kokybę ir... beprasmę veiklos kontrolę

Sveikatos apsaugos ministerija pastaruoju metu ne kartą išreiškė rūpestį dėl vaistinių veiklos kokybės, pabrėždama, kokia svarbi ir reikalinga yra visaapimanti šio verslo atstovų darbo priežiūra – pradedant vaistų kainų pokyčių tendencijų ir farmacinių paslaugų kokybės vertinimu, o baigiant nuosekliu teisės aktais įtvirtintų naujovių įgyvendinimo užtikrinimu. Šiame straipsnyje aiškinamės, kokia situacija vaistinėse šiandien fiksuojama: kas vykdo vaistinių veiklos kontrolę, kaip dažnai tikrintojai vaistinėse apsilanko, kokie tokių tikrinimų rezultatai. Ir kokią prasmę turi kontrolė, apie kurią vaistinė informuojama iš anksto...

VLK Vaistų kompensavimo skyriaus vedėja K. Garuolienė – apie vaistų vartojimo politikos tikslus

VLK Vaistų kompensavimo skyriaus vedėja Kristina Garuolienė skaitė pranešimą konferencijoje „Farmacijos aktualijos“, kuri vyko Vilniuje, apie šalyje vykdomą vaistų vartojimo politiką, kurios tikslas – skatinti kuo racionalesnį vaistų vartojimą.

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gintautas Barcys: „Kinijos vaistų gamintojams Lietuva – lyg vartai į Europos Sąjungos rinką“

Prieš kurį laiką Lietuvos Respublikos delegacija lankėsi Kinijos Liaudies Respublikoje, kur susitiko su šios šalies sveikatos apsaugos ministre ir kitais aukštais valdininkais, bendravo su valstybinės sveikatos ir šeimos planavimo komisijos atstovais, lankėsi įvairiose įstaigose ir sveikatos priežiūros institucijose, aiškinosi šios šalies vaistų politikos klausimus. Lietuvos delegacijos sudėtyje buvo ir Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) viršininkas Gintautas Barcys.

Vilniaus oro uosto vaistinėje yra visko, ko reikia nepriekaištingai keliautojų savijautai

Sostinės UAB Šv. Kristoforo vaistinė, pernai rudenį atidariusi filialą tarptautiniame Vilniaus oro uoste, iškart sulaukė lankytojų antplūdžio, mat dėl nuolatinio skubėjimo ir išsiblaškymo keleiviai dažnai tik atvykę į oro uostą susizgrimba, kad neapsirūpino vaistais, higienos priemonėmis ar kitais gerą savijautą užtikrinančiais kelionės reikmenimis. Vaistinė įsikūrusi išvykimo salėje, šalia aviacinio saugumo patikros zonos, taigi išvykstantieji viską, ką vaistinėje įsigijo, dar gali sudėti į registruojamą bagažą. Beje, vaistinėje klientai informuojami, kuriuos produktus leidžiama gabenti rankiniame bagaže.

Lėtinio skausmo gydymo iššūkiai ir naujovės

Skausmas – emocinis jutimas, kylantis dėl esamo ar galimo audinių pažeidimo. Tokį skausmo apibrėžimą pateikia Tarptautinė skausmo tyrimų asociacija. Nustatyta, kad apie 90 proc. pacientų, sergančių įvairios kilmės ūminėmis ligomis, skundžiasi skausmu, o lėtinis skausmas nuolat vargina beveik 10 proc. visos žmonių populiacijos ir neretai ilgainiui tampa atskira liga [1].

Gudobelių ekstrakto, kofermento Q10 ir vitamino C įtaka širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai

Skubant gyvenimui nenumaldomu tempu, sunku rasti suaugusįjį, neturintį širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų. Įtemptas darbas, nuolatinis stresas, poilsio stoka, netinkama mityba, nepaliaujamas skubėjimas, nejudra ir panašūs dalykai ženkliai veikia kiekvieno mūsų sveikatą. Dėl to didelis kraujospūdis, padidėjusi cholesterolio koncentracija, antsvoris bei su tokia gyvensena susijusios širdies ir kraujagyslių ligos tampa dažnu tipiško šių laikų žmogaus palydovu.

Polifenolių gausūs maisto produktai lėtina vėžio progresavimą

Onkologinės ligos gydomos kompleksiškai, taikant chirurginius, spindulinius metodus ar chemoterapiją. Ligos gydymas tampa iššūkiu ir onkologui, ir pacientui dėl galimo greta naviko esančių sveikų audinių sužalojimo ar taikomų gydymo priemonių netoleravimo. Todėl natūralu, jog įvairių šalių mokslininkai jau daug metų ieško efektyvesnių ir saugesnių priemonių kovai su vėžiu ir kitomis lėtinėmis ligomis. Viena tokių natūralių priemonių – polifenolių gausių maisto produktų (brokolių, dažinių ciberžolių, granatų, žaliosios arbatos ekstrakto) derinys, kurio veiksmingumas patvirtintas Jungtinės Karalystės klinikiniu tyrimu, arba kitaip vadinamu Pomi-T tyrimu.

Prieširdžių virpėjimas ir joga: geresnė gyvenimo kokybė

Tyrimai rodo, kad jogos pratimai gali sumažinti kraujospūdį ir širdies susitraukimų dažnį esant prieširdžių virpėjimui (PV). 2016 m. kovo mėn. Europos kardiovaskulinės slaugos žurnale paskelbti tyrimo duomenys rodo, kad jogos pratimai gerina gyvenimo kokybę pacientų, sergančių paroksizminiu PV. Nustatyta, kad joga taip pat mažina širdies susitraukimų dažnį ir kraujospūdį.

Tinkamas hemorojaus gydymas užkerta kelią jo komplikacijų išsivystymui

Kraujavimas iš apatinės virškinamojo trakto (VT) dalies – tai gana dažna stacionarinio gydymo reikalinga priežastis. Pasireiškimo dažnis nuolat kintantis. Manoma, kad atitinka vieną penktąją dalį kraujavimo iš viršutinės VT dalies ir pasireiškia 21–27 asmenims iš 100 tūkst. suaugusiųjų per metus.

Inhaliatoriaus parinkimas sergant lėtinėmis obstrukcinėmis plaučių ligomis

Inhaliuojamieji vaistai, sergant lėtinėmis obstrukcinėmis plaučių ligomis, yra gydymo pagrindas. Tokio vaistų vartojimo būdo pranašumas yra įkvepiamo vaisto greitas ir tikslus patekimas į pažeistus kvėpavimo takus. Dėl to gydomajam efektui pasiekti reikalingos mažesnės inhaliuojamųjų vaistų dozės [1, 2], taip sumažinant nepageidaujamų reiškinių riziką. Nepaisant farmakoterapijos rinkoje esamų išties efektyvių lėtinėms obsrukcinėms plaučių ligoms gydyti vartojamų vaistų, gydymo pastaraisiais veiksmingumas gali ženkliai skirtis priklausomai nuo naudojamo inhaliatoriaus tipo [3-6], paciento fizinių galimybių, bendros sergančiojo būklės, paciento požiūrio ir išankstinių nuostatų, o tai ir lemia neteisingą inhaliuojamųjų vaistų vartojimą. Todėl gydytojui rekomenduojama skiriant įkvepiamuosius vaistus adekvačiai parinkti konkrečiai klinikinei situacijai labiausiai tinkamą prietaisą, numatant ne tik farmakologine sudėtį, bet ir įvertinant paties prietaiso sudėtingumą, paciento požiūrį ir norą jį naudoti.

Makšties mikrobiotos išsaugojimas

Žmonės nėra sterilūs, kiekvieno iš mūsų kūne knibžda daugybė plika akimi nematomų gyvų būtybių – mikroorganizmų, kurie sudaro mikrobiotą. Sveiko žmogaus organizme esantys mikrobai sudaro iki 3 proc. visos žmogaus gyvosios masės. Anksčiau buvo manoma, kad visos organizmo bakterijos tik kenkia žmogaus sveikatai. Tačiau paaiškėjo (dabar mokslininkai tai jau tvirtina), kad dauguma mūsų kūne gyvenančių mikroorganizmų yra naudingi ir netgi būtini.

Vidurių užkietėjimas: apie simptomus, priežastis ir gydymo būdus

Apie šį organizmo funkcinį sutrikimą draugų būryje atvirauti nesinori, tačiau žinoma, kad dėl vidurių užkietėjimo į gydytojus ar vaistininkus kreipiasi vis daugiau pacientų. Ir nieko keista – greitas gyvenimo tempas, neišvengiami palydovai stresas ir įtampa, netinkama ir nereguliari mityba, fizinio aktyvumo stoka yra laikomi pagrindinėmis tokio sutrikimo išsivystymo priežastimis. Nors vidurių užkietėjimas nėra mirtina liga, neskyrus gydymo vystosi komplikacijos, kurios gali būti labai liūdnos. Šiandien yra įvairių būdų vidurių užkietėjimui gydyti, tik nereikia į šį nemalonų ir varginantį sveikatos sutrikimą numoti ranka: jei paaiškėjo, kad natūralios priemonės – nepakankamai veiksmingos, tikrai padės vaistai.

Kasos uždegimas – ne tik netaisyklingos mitybos pasekmė

Pučia pilvą, pykina, vemiama, jaučiami juosiantys skausmai po krūtine, įvairūs bendro pobūdžio negalavimai – tokiais simptomais dažniausiai tarsi prabyla kasa, kai ji pernelyg apkraunama neįprastu kiekiu maisto ar alkoholio. Ją sudaro daugybė skiltelių, kuriose yra liaukinio audinio. Liaukutės, be ištekamųjų latakų, sudaro belatakę, arba endokrininę, dalį, kuri išskiria hormonus, reguliuojančius cukraus kiekį kraujyje. Liaukutės, turinčios ištekamąjį latakėlį, sudaro egzokrininę liaukos dalį, kuri gamina kasos sultis. Jose yra stiprių fermentų baltymams, riebalams ir angliavandeniams virškinti. Jei kasa dėl įvairių priežasčių išskiria nepakankamai fermentų, blogai virškinami su maistu patenkantys baltymai, riebalai, angliavandeniai, sutrinka maisto medžiagų pasisavinimas, krenta svoris, atsiranda nemalonių simptomų. Išsivysčius šiems simptomams, indikuotina skirti gydymą fermentais. Nors, vertinant šių preparatų sudėtį, atrodytų, kad jie lyg ir panašūs, vis dėlto racionaliau skirti gyvulinės kilmės fermentų preparatus, kurie atitinka žmogaus virškinamojo trakto fiziologiją.

Laktozės netoleravimas

Laktozės netoleravimas yra virškinimo sutrikimas, kai žarnynas negeba suskaldyti laktozės ir dėl to pasireškia įvairūs nemalonūs simptomai: pilvo pūtimas, vėjavimas, vandeningas viduriavimas, pilvo skausmas ir kt.

Provizorius Žilvinas Macijauskas: „Farmacija – gera specialybė, bet – ne Lietuvoje...“

Dabar Tauragės ligoninės vaistinėje dirbantis Žilvinas Macijauskas neslepia – farmacijos studijos buvo įdomios ir naudingos, tačiau įgyta profesija džiugino neilgai. Per 20 darbo farmacijos srityje metų jam teko susidurti ir su niūria korupcijos bei oligopolijos realybe. Negalėdamas taikstytis su sistemoje tvyrančiu chaosu ir teisiniu nihilizmu, pasiduoti nelinkęs Žilvinas ėmėsi veiksmų situaciją taisyti. Kaip dabar jis prisimena, buvo nemažai institucijų, kurios norėjo padėti, tačiau niekas nepajėgė įveikti LR Seimo Sveikatos reikalų komiteto interesų... Tolesni Žilvino sprendimai buvo netikėti galbūt net jam pačiam: uždaryta privati vaistinė, grįžimas į valdišką darbą ir... informatikos studijos Kauno technologijos universitete. „Farmacija – gera specialybė, bet – ne Lietuvoje“, – atvirai pareiškia pirmosios Tauragėje privačios vaistinės įkūrėjas.

Teatro režisierius Gytis Bernardas Padegimas: „Teatras žmogui reikalingas pirmiausia tam, kad nereikėtų gerti raminamųjų“

Gyvenimą kūrybai pašventęs Lietuvos teatro režisierius Gytis Bernardas Padegimas rėžia gilią vėžę ne tik Lietuvos – ir Europos didmiesčių teatro scenose. Jo kūrybinės veiklos kraitėje – per 110 spektaklių, pastatytų Lietuvos ir užsienio šalių žiūrovams. O greta to – pedagoginė veikla (profesorius dėsto ar yra dėstęs Klaipėdos universiteto, Vytauto Didžiojo universiteto, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentams), taip pat – seminarai verslininkams, kaip, pasitelkus scenos metodus, įveikti stresą, baimę, susikaustymą, geriau pažinti save ir darbuotojus... Didžiulis režisieriaus aktyvumas suponuoja mintį, kad jis nuo vaikystės „serga darboholizmu“... Su iškiliu menininku kalbamės, kaip šiandien žmogaus sveikatą veikia tiek pernelyg įtemptas darbo režimas, poilsio trūkumas, tiek nieko neveikimas; kokią įtaką savijautai turi aplinka, nepritekliai, moderniosios technologijos; kaip reikėtų gyventi, kuo vadovautis, kad puikią sveikatą būtų galima išlaikyti kuo ilgiau...
 

© 2006 Visos teisės saugomos.