Farmacija ir laikas 2016/4

TURINYS

Paciento puslapis

Apatinių šlapimo takų infekcijų sukeltų simptomų lengvinimas          

Pagalba moterims                                                                       

Žmogaus organizmo kova su „bloguoju“ cholesteroliu 

 

Aktualijos

Tarptautinės farmacijos federacijos prezidentė Carmen Peña: „Farmacijos specialistų vaidmuo šiuolaikiniame

pasaulyje tik didės“                                                                    

Vaistininkų darbo paradoksai: pirmiausia – pardavimo planai, po to – dėmesys ir paslaugos pacientui... / I dalis/

Farmacinės veiklos licencijavimo pokyčiai. Kas keisis nuo liepos 1 dienos?                  

Lietuvoje įvyko istorinė Baltijos trijų šalių tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „BaltPharm Forum 2016“     

 

Vaistinių reitingai – Higėjos taurėmis

 

Vaistininko praktika

Pasikartojantis aftinis stomatitas – dažniausia burnos gleivinės opų priežastis           

Onkologinių ligų gydymo alternatyvos... Natūralioji medicina              

Barotraumos pavojus vasaros laikotarpiu                          

Prasidėjęs kelionių sezonas gali palikti nemalonius įspūdžius             

Akių plėvelės pažaida sukelia sausų akių sindromą      

 

Urgentinės kardiologijos ABC vaistininkui

Ką turime žinoti apie ūminės išemijos sindromus           

 

Skausmo medicina

Žmonių, sergančių sąnarių skausmu, gydymas               

Vietinis skausmo gydymas: geriausio pasirinkimo paieškos                  

 

Kitu kampu

Vaistininkė Ramunė Savickaitė-Kondreckienė: apie pabėgimą iš farmacijos ir... grįžimą atgal            

 

Sveikatos interviu

Operos primadonos Nomedos Kazlaus sveikatos recepto svarbiausi ingredientai – pozityvus mąstymas, sportas ir klasikinė muzika...                                                                                         

 

Istorijos palėpė

Aguonėlė                                                                                         

 

Tarptautinės farmacijos federacijos prezidentė Carmen Pena: „Farmacijos specialistų vaidmuo šiuolaikiniame pasaulyje tik didės“

Balandžio viduryje Lietuvoje lankėsi Tarptautinės farmacijos federacijos (FIP), gyvuojančios jau per 100 metų ir vienijančios daugiau nei 3 milijonus pasaulio farmacijos specialistų, prezidentė dr. Carmen Peña. Garbi viešnia susitikimuose su sveikatos apsaugos ministru Juru Požela, Lietuvos farmacijos sąjungos vadovais ir vaistininkų bendruomene aptarė pasaulinės vaistininkystės aktualijas ir ateities gaires, akcentuodama, jog farmacijos politikos pokyčius reikia vykdyti aktyviai bendradarbiaujant, atsižvelgiant į šiuolaikinio pasaulio aktualijas, mokslinius tyrimus ir įvairių šalių patirtį. „Farmacijos ir laiko“ žurnalistė Virginija Grigaliūnienė pateikė dr. Carmen Penai keletą klausimų.

Apatinių šlapimo takų infekcijų sukeltų simptomų lengvinimas

Šlapimo takų infekcijos (ŠTI) skiriamos į viršutinių šlapimo organų infekcijas – pielonefritą bei apatinių šlapimo organų infekcijas – cistitą, uretritą, prostatitą. Dažniausiai šlapimo takų infekcijos vargina vaisingo amžiaus moteris. Net 50 proc. moterų nors kartą per pirmuosius 30 gyvenimo metų vargino šlapimo takų infekcijos. ŠTI taip pat yra viena dažniausių infekcijų, su kuriomis susiduriama stacionarinio gydymo metu, ypač po buvusių šlapimo pūslės kateterizavimų.

Pagalba moterims

Intymioji moterų higiena – ne ką mažiau svarbi nei kitų kūno vietų higiena ir priežiūra. Mat makšties mikrofloroje gyvena įvairios bakterijos. Mikroflora esti labai jautri vidiniams bei išoriniams veiksniams, lengvai gali pakisti ir sukelti ginekologines sveikatos problemas, infekcijas, laipsniškai gali vystytis makšties sausumas.

Žmogaus organizmo kova su „bloguoju“ cholesteroliu

Dauguma žmonių, išgirdę žodį „cholesterolis“, sąmonėje jį susieja su širdies ir kraujagyslių ligomis. Kodėl taip yra? Ogi todėl, kad metų metus yra skaitoma, girdima, šnekama, kad, jei kraujyje yra per didelis kiekis cholesterolio, galima susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Bet ar iš tiesų taip yra? Paties cholesterolio bijoti nereikia, nes jis yra būtina organizmo medžiaga. Širdį ir kraujagysles žaloja per didelis vienos jo dalies – „blogojo“ (mažo tankio) cholesterolio kiekis.

Vaistininkų darbo paradoksai: pirmiausia – pardavimo planai, po to – dėmesys ir paslaugos pacientui...

Praėjusiame „Farmacijos ir laiko“ numeryje (2016 m. Nr. 3) rašėme apie tai, kas ir pagal kokią tvarką vykdo vaistinių veiklos kontrolę, vertina klientams teikiamų farmacinių paslaugų kokybę ir kokios išvados peršasi apžvelgiant tokių tikrinimų rezultatus. Dabar siūlome susipažinti su vaistinėse dirbančių farmacijos specialistų pozicija – kaip šiandien jaučiasi vaistininkas, su kokiomis problemomis jis savo darbe susiduria ir kokias privalo vykdyti papildomas, su farmacine veikla nesusijusias, jokiuose oficialiuose dokumentuose neatsispindinčias funkcijas, kurias jam primeta vaistinių tinklo savininkai...

Farmacinės veiklos licencijavimo pokyčiai. Kas keisis nuo liepos 1 dienos?

2015 metais Lietuvos Respublikos Seimui priėmus Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo pakeitimus (toliau – Farmacijos įstatymas), nuo šių metų liepos 1 dienos keičiasi farmacinės veiklos licencijavimo tvarka. Esminis pakeitimas yra susijęs su vaistinių veiklos ir vaistininkų praktikos licencijavimu bei vaistininko padėjėjų (farmakotechnikų) įrašymu į Vaistininko padėjėjų (farmakotechnikų) sąrašą. Vietoj anksčiau taikyto „G“ („griežtas“) modelio nustatytas „D“ („deklaravimas“) modelis, pagal kurį ūkinės veiklos subjektas ar farmacijos specialistas gali vykdyti atitinkamai vaistinės veiklą ar verstis vaistininko praktika kitą dieną po paraiškos įgyti licenciją ar būti įrašytam į vaistininko padėjėjų (farmakotechnikų) sąrašą pateikimo.

Pasikartojantis aftinis stomatitas – dažniausia burnos gleivinės opų priežastis

Lūpų ir burnos gleivinės įtrūkimai bei opos yra dažna problema. Šių pažeidimų priežastys – pačios įvairios: infekcinės, alerginės, autoimuninės, onkologinės ligos, rūkymas, trauma, kai kurių mikroelementų trūkumas [1, 2, 3]. Remiantis Jungtinėse Amerikos valstijose (JAV) atliktu epidemiologiniu tyrimu, 1988–1994 m. iš 17 235 žmonių, vyresnių nei 17 m., 27,9 proc. nustatytas burnos gleivinės pažeidimas [1]. Dažniausiai šie pažeidimai buvo susiję su dantų ir dantenų ligomis (hiperplazija, infekcija, uždegimas) bei rūkymu [1].

Prasidėjęs kelionių sezonas gali palikti nemalonius įspūdžius

Kelionės į įvairias pasaulio šalis tapo neatskiriama šiuolaikinio gyvenimo dalimi. Turistus traukia balto smėlio paplūdimiai, nuotykiai egzotiniuose kraštuose. Verslininkai ieško naujų prekybos bei verslo galimybių, darbininkai – geresnių darbo pasiūlymų. Šis kelionių laikotarpis svečiose šalyse, pasikeitęs maistas, neįprasti vaisiai, patiekalai, saldumynai ar net geriamasis vanduo gali sukelti pačių nemaloniausių žarnyno sutrikimų ir išbalansuoti nusistovėjusią žarnyno mikrofloros pusiausvyrą. O dėl šių gerųjų bakterijų trūkumo žarnyne gali prasidėti virškinimo sistemos sutrikimai. Vienas dažniausių – tai kelionių diarėja, pasireiškianti viduriavimu.

Akių plėvelės pažaida sukelia sausų akių sindromą

Trumpalaikį akių sudirginimą, o ilgainiui ir sausų akių sindromą gali paskatinti vėjas ir dulkės, saulės spinduliai, jūros ar baseino vanduo, sausas kondicionuojamų patalpų, lėktuvo ar automobilio salono oras, ilgas skaitymas, taip pat kai kurių vaistų vartojimas, amžiaus pokyčiai, gretutinės ligos, ilgalaikis kontaktinių lęšių nešiojimas, rūkymas, įvairios cheminės medžiagos. Visa tai apsunkina kelionių įspūdžius atostogų metu.

Ką turime žinoti apie ūminės išemijos sindromus

Kasdienėje klinikinėje praktikoje vaistininkui svarbios visos terapinės sritys, nors neretai, jeigu nesame tam tikros srities specialistai, nejučiomis labiau linkstame prie pamėgtos ir suprantamos disciplinos, arba tai vis dažniau priverčia padaryti mūsų pacientai. Ūminės išemijos sindromų diagnostika viena aktualiausių ir bene svarbiausia sritis, apie kurią pastaruoju metu labiausiai diskutuojama.

Vaistininkė Ramunė Savickaitė–Kondreckienė: apie pabėgimą iš farmacijos ir... grįžimą atgal

Vilnietė Ramunė Savickaitė–Kondreckienė farmacijos studijas baigė beveik prieš du dešimtmečius, tačiau Vilniaus šv. Kristoforo vaistinėje ir šiandien ji, teikdama farmacijos paslaugas klientams, uoliai mokosi, konsultuojasi su kolegomis. Pasirodo, Ramunė darbą vaistinėje ilgus metus buvo iškeitusi į kitokią veiklą. O grįžusi po trylikos metų pastebėjo, kiek daug pokyčių per tiek laiko įvyko vaistinių veikloje, kaip kardinaliai pasikeitė pati vaistininko misija... Tačiau mums labai įdomu sužinoti ir apie tai, kuo Ramunė užsiima užvėrusi vaistinės duris...

Aguonėlė

Aguonos daugeliui primena Kūčių stalą. Aguonpienyje pamirkyti kūčiukai – kiekvienam pažįstamas gardėsis. Aguonos tvirtai laikosi kulinariniame Lietuvos pavelde. Ir ne tik lietuvių valgiuose – vien pagalvojus apie totorišką šimtalapį seilė nutįsta. Bandelės su aguonomis ir karštas pienas – ar dar kas prisimena „Pieno barą“ Laisvės alėjoje, visai netoli senojo Farmacijos fakulteto?
 

© 2006 Visos teisės saugomos.