Farmacija ir laikas 2016/6

TURINYS

Aktualijos

Valstybinio audito ataskaita: ar užtikrinamas kompensuojamųjų generinių vaistų prieinamumas? 

Naujasis 2016 metų Kompensuojamųjų vaistų kainynas pasipildė beveik šimtu naujų vaistinių preparatų               

Vaistų suvartojimo statistika 2015 metais                                

Estijos farmacijos politika: nusiteikta ryžtingiems pokyčiams, bet ar jie įvyks, šimtaprocentinių garantijų nėra...

„Camelia“ šventė: kai bendrystė, polėkis ir muzika suvienija į komandą                       

 

Moksliniai tyrimai

Ar vyresni ir patenkinti darbu farmacijos specialistai dirba kokybiškiau?                      

 

ŠKL gydymo rekomendacijos

Acetilsalicilo rūgšties vartojimas pirminei širdies ir kraujagyslių ligų bei gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio profilaktikai: JAV prevencinės tarnybos darbo grupės rekomendacijos   

2016 metų ŠKL prevencijos ir dislipidemijų gydymo gairės: praktiniai statinų skyrimo aspektai       

 

Klinikinė farmacija

Kosulys gydytojo otorinolaringologo praktikoje                     

 

Vaistininko praktika

Sinex: veiksminga pagalba peršalus                                          

Tonzilofaringitas: kokį purškalą pasirinkti?                           

 

Specialistas informuoja

Apie vaisto Magne B6 poveikį ir pranašumus, lyginant su kitais preparatais

Apsinuodijimai grybais                                                                 

 

Vaistai ir ligos

Erekcijos sutrikimai: gydymas, kokio tikisi vyrai ir moterys                    

Migrena ir jos gydymas                                                                  

Kaip saugiai ir efektyviai sumažinti nosies užburkimą      

 

Informacinis laiškas

Europos vaistų agentūra įspėja dėl domperidono nesaugumo               

 

Kitu kampu

Šiauliečiai Antanina ir Liudvikas Rulinskai – lyg gyvoji farmacijos legenda...              

 

Sveikatos interviu

Profesorius Balys Dainys: „Toks įspūdis šiandien, kad visi bėgame nuo sveikatos...“

 

Istorijos palėpė

Viekšnių vaistinės vaistininkui Juozui Aleksandravičiui 2016 m. spalį būtų sukakę 120 metų            

Kuo sirgo Galijotas?                                                                         

 

 

Valstybinio audito ataskaita: ar užtikrinamas kompensuojamųjų generinių vaistų prieinamumas?

Gegužės pabaigoje Lietuvos Respublikos Valstybės kontrolė paskelbė atlikto valstybinio audito ataskaitą, kaip šalyje užtikrinamas kompensuojamųjų generinių vaistų prieinamumas. Audito išvada nedžiugina: nors generinių vaistų pacientams kompensuojama daugiau, jų prieinamumas gyventojams negerėja. Kodėl? Nes nėra suformuotos aiškios šių vaistų vartojimo politikos, gyventojams trūksta informacijos apie generinius vaistus, vaistinėse jiems ne visada sudaromos galimybės rinktis pigesnius kompensuojamuosius vaistinius preparatus.

Naujasis 2016 metų Kompensuojamųjų vaistų kainynas pasipildė beveik šimtu naujų vaistinių preparatų

Nuo 2016 metų rugpjūčio 29 dienos įsigaliojo naujasis Kompensuojamųjų vaistų kainynas (toliau – Kainynas), kuris pasipildė 81 nauju vaistiniu preparatu. Gera žinia ir ta, kad už 56 kainyne esančius pigiausius vaistus pacientams nereikės primokėti nė cento. Vis dėlto iš naujo perskaičiavus bazines vaistų kainas, apie 800 į Kainyną įtrauktų vaistinių preparatų priemokos padidėjo. Sveikatos politikai pastarųjų pokyčių akcentuoti nelinkę ir pabrėžia, jog kasmet vaistams kompensuoti skiriama vis daugiau lėšų, atsiranda galimybės į sąrašą įtraukti daugiau naujų, inovatyvių vaistų.

Estijos farmacijos politika: nusiteikta ryžtingiems pokyčiams, bet ar jie įvyks, šimtaprocentinių garantijų nėra...

Dar pernai pavasarį Estijos politikai išgarsėjo paskelbę apie numatytą šalies farmacijos verslo reformą, kurios svarbiausias tikslas – panaikinti šalyje veikiančių vaistinių tinklų monopolinį viešpatavimą rinkoje. Tiesa, toks sprendimas, kaip numatyta priimtuose teisės aktuose, įsigalios dar negreitai – nuo 2020-ųjų metų balandžio. Vis dėlto Estijos farmacijos srityje dirbantys valdininkai nedrįsta garantuoti, kad viskas taip ir bus, kaip numatyta. Esą atėjusi nauja valdžia ankstesniosios priimtus įstatymus ir sprendimus gali labai greitai pakeisti. Apie šiuos ir kitus pokyčius Estijos farmacijoje bei šią sritį reglamentuojančiuose teisės aktuose, apie šių pokyčių įtaką farmacijos sektoriui, farmacijos verslo šiandienę situaciją ir farmacijos specialistų problemas kalbamės su Estijos farmacininkų asociacijos vadove Kaidi Sarv.

Ar vyresni ir patenkinti darbu farmacijos specialistai dirba kokybiškiau?

Vaistininkai visame pasaulyje pripažįstami kaip vieni lengviausiai prieinamų sveikatos priežiūros specialistų. Dažnai pacientai dėl įvairių sveikatos nusiskundimų pirmiausia kreipiasi ne į gydytoją, o į vaistininką. Taip vaistininkas tampa ne tik paskutiniu vaisto išdavimo proceso grandinės nariu, bet ir tiesiogiai dalyvauja parenkant vaistą. Tad vaistininko reikšmė visuomenės sveikatai yra didžiulė. Kaip visuomenės sveikatos sergėtojas, jis turi moralinę ir teisinę pareigą padėti pacientams išsaugoti sveikatą, išvengti ligų ir, jei reikalingas gydymas vaistais, skatinti racionalų vaistų vartojimą bei padėti gauti maksimalią terapinę naudą.

Tonzilofaringitas: kokį purškalą pasirinkti?

Vienas iš pagrindinių bakterinio tonzilofaringito simptomų yra gerklės skausmas. Kadangi šių sričių gleivinėje ir pogleiviniame sluoksnyje yra daug limfinio audinio, juose labai dažnai vyksta uždegimo ir infekcijos procesai. Be to, ryklė yra tiek kvėpavimo, tiek virškinamojo trakto dalis. Todėl daug įvairių įkvepiamų ar nuryjamų medžiagų gali sukelti jos ir tonzilių uždegimą – tonzilofaringitą, dėl kurio ir atsiranda gerklės skausmas. Dažniausiai randama priežastis peršalimas ir infekcinės ligos. Esant skirtingai ligos etiologijai būtinas ir atitinkamas gydymas. Todėl būtina nustatyti priežastį, įvertinti ligos eigą bei sunkumą, galimas komplikacijas ir skirti adekvatų gydymą

Apie vaisto Magne B6 poveikį ir pranašumus, lyginant su kitais preparatais

Magnis yra vienas reikalingiausių organizmui mineralų, ypač šiais laikais, kai kone kiekvienam mūsų būdingas intensyvus gyvenimo tempas, kai kasdien susiduriame su įtampa, stresais, patiriame nemalonių emocijų ar ligoms būdingų simptomų, kai, siekdami atgauti dvasinę pusiausvyrą, skubame atsipalaiduoti į sporto salę ar nuolat laikomės dietų... Apie magnio poveikį organizmui bei jo įsisavinimo ypatumus kalbamės su gydytoju farmakologu, medicinos mokslų daktaru doc. Vincu Lapinsku.

Erekcijos sutrikimai: gydymas, kokio tikisi vyrai ir moterys

Seksualumas yra įgimta žmogaus, kaip biologinio individo, savybė, neatsiejama jo egzistencijos dalis. Vyrų seksualinis aktyvumas neįmanomas be pakankamos varpos erekcijos, todėl erekciją absoliuti dauguma vyrų, netgi vyresnio amžiaus, suvokia ir tapatina su savojo vyriškumo identitetu. Erekcijos sutrikimai (ES) daro reikšmingą neigiamą įtaką ne tik pacientų, bet ir jų seksualinių partnerių gyvenimo kokybei.

Migrena ir jos gydymas

Migrena – galvos smegenų sutrikimas, kuriam būdingi pasikartojantys vidutinio ar sunkaus galvos skausmo priepuoliai. Skausmas pulsuojančio pobūdžio, dažniausiai apimantis vieną galvos pusę, trunkantis nuo 4 iki 72 val., sukelia pykinimą, vėmimą, skausmo metu pasireiškia šviesos ir triukšmo baimė. Skausmas sustiprėja nuo įprastos fizinės veiklos.

Kaip saugiai ir efektyviai sumažinti nosies užburkimą

Šaltuoju metu laiku ypač padažnėja peršalimo ligos. Peršalimo liga – tai lengvos eigos viršutinių kvėpavimo takų infekcija, kurią sukelia virusai [1]. Žinoma daugiau nei 200 virusų potipių, sukeliančių šią ligą. Patys dažniausi yra rinovirusai, kurie atsakingi už 30–50 proc. peršalimo ligų. Kiek mažiau šių ligų sukelia koronavirusai (10–15 proc.), gripo virusas (5–15 proc.), respiracinis sincitinis virusas (5 proc.) ir paragripo virusas (5 proc.) [1]. Adenovirusai ir enterovirusai taip pat gali būti peršalimo ligų sukėlėjai, tačiau daug rečiau.

Europos vaistų agentūra įspėja dėl domperidono nesaugumo

Įvairiais „blogo virškinimo“ simptomais, tokiais kaip sunkumo, tempimo epigastriume ar greito pasisotinimo jausmas užvalgius, raugėjimas, šleikštulys, pykinimas, vėmimas, skundžiasi kas trečias žmogus, apsilankantis pas šeimos gydytoją. Nemaža dalis šių pacientų, aplenkdami gydytoją, pagalbos kreipiasi į vaistinę, todėl vaistininkai turėtų būti susipažinę su šių negalavimų ypatumais, gydymo principais ir galimybėmis, kad saugiai ir veiksmingai galėtų padėti pacientui, o kai reikia, patartų kreiptis pagalbos į gydytoją. Dabar funkciniams virškinimo trakto sutrikimams gydyti vartojami įvairių farmakologinių klasių vaistai, tačiau dažniausiai rekomenduojami prokinetikai.

Šiauliečiai Antanina ir Liudvikas Rulinskai – lyg gyvoji farmacijos legenda...

Ne vien Šiaulių – visos šalies medikų bendruomenei gerai žinomi, o daugeliui ir asmeniškai pažįstami provizoriai Antanina Klupšaitė–Rulinskienė ir jos vyras Liudvikas Rulinskas, kurių indėlis į šalies vaistininkystę ir gyventojų sveikatinimą – neįkainojamas! Iškart po farmacijos studijų universitete jiedu „stačia galva“ nėrė į papildomas veiklas, kurių neapleidžia iki šių dienų, net ir sulaukę garbaus amžiaus. Antanina – vaizdinės ir rašytinės informacijos apie šalies farmacijos istoriją kaupimo iniciatorė ir kolekcininkė, Liudvikas – irgi uoliai talkinantis Antaninai, renkant ir kaupiant visa, kas susiję su farmacija. Tiesa, Liudvikas – labiau kūrybinis darbuotojas nei kolekcininkas. Be to, kartu su savo Gyvenimo bendrakeleive jis yra parašęs ne vieną dešimtį straipsnių, išleidęs ne vieną knygą...

Profesorius Balys Dainys: „Toks įspūdis šiandien, kad visi bėgame nuo sveikatos...“

Vienas garsiausių šalies urologų profesorius habilituotas biomedicinos mokslų daktaras Balys Dainys apie sveikatą galėtų kalbėti nesustodamas... Didžiulę medicininę ir gyvenimišką patirtį sukaupęs specialistas ne tik ilgus dešimtmečius gydė ir iki šiol gydo susirgusiuosius, bet ir rašo knygas, aktyviai dalyvauja švietėjiškose akcijose, dalija sveikos gyvensenos patarimus spaudos leidiniuose, o televizijos laidose yra vienas populiariausių pašnekovų, šmaikščiai reiškiančių savo nuomonę ne tik medicinos ir sveikatinimo klausimais...

Viekšnių vaistinės vaistininkui Juozui Aleksandravičiui 2016 m. spalį būtų sukakę 120 metų

Viekšnių vaistinės vaistininkui Juozui Aleksandravičiui 2016 m. spalį būtų sukakę 120 metų. Tačiau prieš 39 metus, 1977 m. balandžio 2 d. jis baigė savo žemiškąją kelionę ir atgulė šalia žmonos Zofijos ir sūnaus Edvardo Viekšnių kapinėse.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.