Farmacija ir laikas 2016/7

TURINYS

 

Aktualijos

Valstybinės vaistinės. Netolima ateitis ar… utopija?         

Iš Tarptautinės farmacijos federacijos kongreso Argentinoje – su naujomis žiniomis ir nepamirštamais įspūdžiais...   

Investuotojas Ignas Staškevičius: „Man imponuoja požiūris, kad lyderystė nėra susijusi su pareigomis ar padėtimi visuomenėje...“                                                                                 

Mokslininkas Daumantas Matulis: apie vaistų kūrimo iššūkius ir... galimybes žmonijai tapti nemirtingai                 

 

Vaistinių reitingai – Higėjų taurėmis                                              

 

Vaistininkas – vaistininkui

Kas sieja avokadus, sojas ir sąnarius?                                  

 

Fitoterapija

Fitoterapija onkologijoje: kada skirti, kokio poveikio laukti?                    

Natūrali augalinių ekstraktų pagalba įveikiant stresą    

Šlapimo takų infekcijos ir fitoterapija: šiuolaikinis požiūris ir principai                          

 

Gydymo rekomendacijos

Širdies nepakankamumo gydymas: ar turime naujovių?                         

 

Farmacinė rūpyba

Kūdikių sauskelnių dermatito gydymas                             

Trauminis ir uždegiminis skausmas: vietinio gydymo galimybės ir pranašumai        

 

Ginekologija

Chlorheksidino digliukonatas: naujos vartojimo galimybės                    

Į pagalbą moteriai: kokias intymiosios higienos priemones pasirinkti?                           

 

Vaistai ir ligos

Vitamino K2 reikšmė kalcio preparatuose gydant osteoporozę              

Peršalimas šaltuoju metų laiku                                              

Terapinė EA 575® sausojo gebenių lapų ekstrakto nauda sergant kvėpavimo takų ligomis                   

 

Istorijos palėpė

Senieji vaistai kvėpavimo takų ligoms gydyti                    

 

Specialistas informuoja

Plaukų struktūrą lemia genetika, tačiau išvengti alopecijos – įmanoma!                         

 

Valstybinės vaistinės. Netolima ateitis ar… utopija?

Naujoji šalies valdžia prakalbo apie grandiozinius pokyčius, iš kurių vienas – valstybinių vaistinių tinklo steigimas. Esą dėl to atsiras galimybė sumažinti vaistinių preparatų kainas, kurios Lietuvoje ligoniams, kaip žinia, yra kuo toliau, tuo sunkiau „įkandamos“. Ar tai realu? Kokia šiuo klausimu yra būsimojo sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, opozicijai atstovaujančio Seimo nario Eugenijaus Gentvilo ir šalyje veikiančių vaistinių tinklų vadovų nuomonė?

Iš Tarptautinės farmacijos federacijos kongreso Argentinoje – su naujomis žiniomis ir nepamirštamais įspūdžiais...

Šiųmetės vasaros pabaigoje (rugpjūčio 28–rugsėjo 1 dienomis) Argentinos sostinėje Buenos Airėse vyko kasmetinis Tarptautinės farmacijos federacijos (FIP) organizuojamas farmacijos specialistų kongresas, kurio pagrindinė tema – „Sumažinti globalų susirgimų plitimą – augantis iššūkis vaistininkui“. Šiame kongrese dalyvavo ir mažų kainų vaistinių tinklo „Camelia“ farmacijos projektų vadovas Artūras Nastaravičius. „Farmacijos ir laiko“ žurnalistė Virginija Grigaliūnienė jo paprašė papasakoti, kas minėtame kongrese buvo aptariama, kas kongreso dalyvius sudomino labiausiai, kokius įspūdžius vieno didžiausių šalies vaistinių tinklo atstovas parsivežė iš tolimosios Pietų Amerikos šalies...

Investuotojas Ignas Staškevičius: „Man imponuoja požiūris, kad lyderystė nėra susijusi su pareigomis ar padėtimi visuomenėje...“

Investuotojas, rašytojas, verslo konsultantas, vienas koncerno „VP grupė“ akcininkų – taip viešojoje erdvėje pristatomas gydytojo pediatro specialybę 1994 metais įgijęs, tačiau gyvenimo su medicina tiesiogiai taip ir nesusiejęs vilnietis Ignas Staškevičius. Žinomas verslininkas savo neeilinius gebėjimus išbandė daugelyje sričių, o šiandien jo pagrindinė veikla – investavimas. Ir konsultacijos verslininkams. „Farmacijos ir laiko“ žurnalistės Virginijos Grigaliūnienės interviu Ignas Staškevičius atskleidžia, kuo jam imponuoja konsultanto darbas, kokia veikla, jo nuomone, yra prasminga, ir kodėl nereikėtų „lyderio“ titulo dalyti avansu...

Mokslininkas Daumantas Matulis: apie vaistų kūrimo iššūkius ir... galimybes žmonijai tapti nemirtingai

Dabartinis Vilniaus universiteto (VU) Biotechnologijos instituto Biotermodinamikos ir vaistų tyrimo skyriaus vedėjas dr. Daumantas Matulis dvylika metų praleido Jungtinėse Amerikos Valstijose – baigė doktorantūrą Minesotoje, o Filadelfijoje dirbo „Johnson & Johnson“ kompanijoje, kurioje kartu su kolegomis mokslininkais kūrė naujus vaistus. Dabar jau daugiau nei dešimt metų gyvena ir mokslinę veiklą vysto Lietuvoje. „Farmacijos ir laiko“ žurnalistė Virginija Grigaliūnienė su mokslininku kalbasi apie vaistų kūrimo kelią, kaštus, iššūkius, tendencijas ir… teiraujasi nuomonės, ar, kaip prieš kurį laiką paskelbė britų žurnalas „Time“, jau po kelių dešimtmečių žmonija išties turi šansų tapti nemirtinga…

Kas sieja avokadus, sojas ir sąnarius?

Kas pirmiau: višta ar kiaušinis? Taip ir šiuo atveju nežinau, ar man labiau parūpo sąnarių problema, ar mistinis avokadų ir sojų neesterifikuotas aliejus. Susidomėjimą sustiprino ir noras padėti į vaistinę dažnai ateinantiems klientams, kurie ieško veiksmingų produktų sąnariams (su receptu arba be jo) dėl juos kamuojančių degeneracinių sąnarių problemų. Taigi trumpai ir aiškiai pabandysiu papasakoti, kaip veikia neesterifikuotas avokadų ir sojų aliejus (ASU). Perskaičius nemažai literatūros pubmed.com svetainėje, „Lietuvos gydytojo žurnale“, Farmacinės rūpybos vadove ir vaisto apraše, paaiškėjo, jog ASU veikimo mechanizmas ne toks jau paprastas, o sąnarių problema yra didžiulio masto.

Fitoterapija: kada skirti, kokio poveikio laukti?

Ne paslaptis, kad būtent tarp sergančiųjų onkologinėmis ligomis yra daugiausia ligonių, kurie, be pagrindinio gydymo, griebiasi netradicinių gydymo būdų, o įvairiais augaliniais preparatais, arbatomis ar užpilais gydosi kone kiekvienas. Ne visi jų dėl fitoterapijos priemonių tariasi su gydytoju, todėl galimos situacijos, kada ligonis, vartodamas netinkamu laiku ar visiškai onkologiniams ligoniams draudžiamą preparatą, pats sau padaro meškos paslaugą ir, užuot greičiau ir lengviau sveikęs, paspartina piktybinius procesus. Kokie augalai naudingi sergant onkologinėmis ligomis?

Natūrali augalinių ekstraktų pagalba įveikiant stresą

Nerimas, įtampa, stresai – kuriam iš mūsų netekę su tuo susidurti, ypač šiais modernių technologijų, daugybės asmeninių ir darbo problemų, visuotinio skubėjimo ir užimtumo laikais... Kaip teigia specialistai, išvengti stresą sukeliančių veiksnių šiandien neįmanoma, tačiau būtina stengtis sušvelninti šių nemalonių situacijų poveikį organizmui. O tam visai nereikėtų skubėti griebtis priklausomybę sukeliančių, daug šalutinių poveikių turinčių psichotropinių vaistų ar net trankviliantų – gali veiksmingai padėti natūralūs augaliniai preparatai. Apie tai kalbamės su biomedicinos mokslų habilituota daktare, Vytauto Didžiojo universiteto profesore Ona Ragažinskiene.

Šlapimo takų infekcijos ir fitoterapija: šiuolaikinis požiūris ir principai

Šlapimo takų infekcijomis (ŠTI) vadinamos įvairių mikroorganizmų sukeliamos inkstų ir apatinių šlapimo takų ligos, taip pat besimptomė bakteriurija. ŠTI yra viena dažniausių infekcijų, tačiau tikslių duomenų apie sergamumą jomis nėra, nes dalis pacientų šias ligas gydosi patys, nesikreipia į gydytojus.

Trauminis ir uždegiminis skausmas: vietinio gydymo galimybės ir pranašumai

Visame pasaulyje daugėja žmonių, kurie skundžiasi sąnarių ir minkštųjų audinių, vadinamuoju skeleto-raumenų, skausmu. Dažniausiai nuo šio skausmo kenčia fiziškai aktyvūs, darbingi, jauno ir vidutinio amžiaus asmenys. Ūminio ir lėtinio skeleto-raumenų skausmo gydymo taktika gali skirtis, tačiau abiem atvejais gydymo pagrindą sudaro nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (sisteminiai ir vietinio poveikio) bei fizinės medicinos, kineziterapijos priemonės. Prireikus skiriama miorelaksantų, antikonvulsantų (esant neuropatinio skausmo komponentui), antidepresantų (ypač jei skausmas lėtinis), B grupės vitaminų.

Chlorheksidino digliukonatas: naujos vartojimo galimybės

Chlorheksidino digliukonatas – tai katijoninis antiseptikas, vartojamas rankoms plauti ir operaciniam laukui paruošti, kosmetikoje (kaip konservantas įeina į įvairių kremų, dantų pastų, dezodorantų ir antiperspirantų sudėtį), farmacijos pramonėje (įeina į akių lašų, skysčių burnai skalauti sudėtį, juo vilgomi tvarsčiai), odontologijoje (šaknų kanalams apdoroti) ir kt.

Į pagalbą moteriai: kokias intymiosios higienos priemones pasirinkti?

Kai moteris sveika, laimingi ir aplink esantys žmonės. Gera moters lytinė sveikata – labai svarbus jos gyvenimo kokybės rodiklis. Deja, moterys neretai skundžiasi varginančiomis nematomomis problemomis – diskomfortu lytinių organų srityje, dirglumu, perštėjimu, makšties išsausėjimu, gausiomis nemalonaus kvapo išskyromis, net skausmu. Šie simptomai gali būti jaučiami įvairaus amžiaus tarpsniais, nes kyla dėl netinkamos ir sveikų lyties organų priežiūros, ir ligos atveju. Gydytojai ginekologai šiandien moterims turi ką patarti bei pasiūlyti, kad tokios problemos vargintų mažiau ar visai išnyktų.

Vitamino K2 reikšmė kalcio preparatuose gydant osteoporozę

Kasmet spalio dvidešimtąją minima Tarptautinė osteoporozės diena. Ji būna skirta tam tikrai su šia liga susijusiai problemai Šiemet jos šūkis buvo – „Mylėk savo kaulus, apsaugok savo ateitį“. Osteoporozė – paplitusi kaulų liga, tačiau, neturėdama klinikinių simptomų, diagnozuojama dažniausiai jau pasireiškus komplikacijoms – kaulų lūžiams, atsiradusiems minimalios traumos metu arba savaime [1]. Žinia senstančiai visuomenei gana liūdna – viena iš trijų moterų ir vienas iš penkių vyrų po penkiasdešimties patirs bent po vieną osteoporozinį lūžį.

Peršalimas šaltuoju metų laiku

Šaltojo sezono orai yra nenuspėjami ir permainingi. Temperatūros svyravimai, oro permainos, silpnina imuninę sistemą, todėl labai sunku išvengti peršalimo ligų ir jų sukeliamų nemalonių pojūčių. Šį sezoną itin paklausios vaistinėse prekės – vaistai nuo peršalimo ir imunitetą stiprinantys preparatai, kuriuos labai svarbu tinkamai parinkti dar ligos pradžioje, vos atsiradus pirmiesiems ligos simptomams. Sergant peršalimo ligomis skiriamas simptominis gydymas simpatomimetikais, kosulį slopinančiais ar atsikosėjimą skatinančiais, gerklės perštėjimą bei karščiavimą mažinančiais vaistais.

Terapinė EA 575® sausojo gebenių lapų ekstrakto nauda sergant kvėpavimo takų ligomis

Atvėsus orams, respiracinių infekcijų dažnis auga, didėja simptomus malšinančių, atsikosėjimą gerinančių vaistinių ir žolinių preparatų poreikis. Neretai vaistininkas yra pirmas ir paskutinis asmuo, į kurį sergantieji kreipiasi pagalbos. Kadangi pasiūla didelė, nenuostabu, kad kyla klausimų, ką rekomenduoti tiek vienoje, tiek kitoje situacijoje. Vaikai – viena labiausiai respiracinių infekcijų pažeidžiamų grupių ir vieni dažniausių atsikosėjimą gerinančių preparatų vartotojų. Todėl pirmenybė turi būti, o dažnu atveju ir yra skiriama ne tik vaisto veiksmingumui, bet ir saugumui, įrodytiems ne pavieniais, o dauginiais moksliniais tyrimais.

Plaukų struktūrą lemia genetika, tačiau išvengti alopecijos – įmanoma!

Ilgi vešlūs plaukai – kiekvieno svajonė. Tiek moterys, tiek savo išvaizdai neabejingi vyrai, pajutę, kad bėgant metams plaukų galvoje pradeda retėti, skuba aiškintis, kaip plaukų slinkimą sustabdyti. Šiandien tai jau įmanoma – sukurta veiksmingų priemonių, efektyviai gydančių plaukų slinkimą, – didinančių plauko svogūnėlio metabolizmą bei stimuliuojančių naujų plaukų augimą.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.