Lietuvos farmakotechnikams – 70!

2016-12-21

Vaistininko padėjėjų rengimo istorija prasideda 1946 metais, įkūrus 3 metų trukmės Respublikinę Kauno farmaceutų mokyklą. 70-ties metų vaistininko padėjėjų, buvusių provizoriaus padėjėjų, farmakotechnikų rengimo sukaktis lapkričio 24 dieną paminėta Kauno kolegijos Medicinos fakultete – vienintelėje mokymo įstaigoje Lietuvoje, rengiančioje šiuos specialistus. Ta proga buvo organizuota respublikinė konferencija „Farmakotechnikų rengimas Lietuvoje: aktualijos ir perspektyvos“.

 

Į konferenciją buvo pakviesta per 200 svečių: absolventai, ALUMNI klubo nariai, esami ir buvę dėstytojai, darbuotojai, Kauno kolegijos administracijos atstovai, socialiniai partneriai, Farmacijos departamento prie Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai. Konferencijoje aktyviai dalyvavo gausus farmakotechnikos studijų programos studentų būrys.

Konferencijos dalyvius sveikino Kauno kolegijos direktorius dr. Mindaugas Misiūnas, Kauno kolegijos Medicinos fakulteto dekanas Julius Dovydaitis, Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejaus direktorius doc. Tauras Mekas, Farmacijos departamento prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktorė Gita Krukienė, socialinių partnerių atstovai – „Ąžuolyno“ vaistinės direktorė Eglė Dieninytė, LSMU klinikų vaistinės vadovė Birutė Varanavičienė, vaistinių tinklų atstovai.

„Didžiuojuosi, kad mes – vieninteliai, jau net 70 metų rengiantys farmakotechnikos specialistus, kurie šiandien yra pasklidę po visą Lietuvą ir yra pasiruošę padėti, patarti ar tiesiog pasakyti gerą žodį į vaistines ateinantiems gyventojams, – sveikinimo kalboje pabrėžė Kauno kolegijos direktorius dr. M. Misiūnas. – Džiaugiuosi, kad esame lyderiai. Kartu tenka pripažinti, jog mums nerimą kelia ne visai palankūs politiniai vėjai... Vis dėlto tikimės, kad viskas susiklostys teigiama linkme, o vaistininkų ir jų padėjėjų, universitetų ir kolegijos, kuri rengia farmakotechnikus, bendradarbiavimas tik stiprės“.

Kauno kolegijos direktorius pasidžiaugė, jog kasmet į farmakotechnikos studijas būna išskirtinai didelis stojančiųjų konkursas, o šią profesiją įgiję aukštosios mokyklos absolventai yra labai paklausūs darbo rinkoje.

Medicinos fakulteto dekanas J. Dovydaitis sveikinimo žodžius tarė, kaip visada, spinduliuodamas plačia, nuoširdžia šypsena.

„Kaune 1946 metais buvo įkurta farmacininkų rengimo mokykla, be kurios šiandien Lietuvoje neįsivaizduojama medicinos ir farmacijos istorija“, – kalbėjo dekanas, prisimindamas, jog per šį laikotarpį buvo parengtos 66 farmakotechnikų laidos, studijas baigė 3784 absolventai.

„Šiandien Medicinos fakultete turime 12 studijų programų, studijuoja 1800 studentų, bet būsimo farmakotechniko darbo chalatas yra pats balčiausias, pats lygiausias ir švariausias, – metaforiškai kalbėjo dekanas J. Dovydaitis. – Todėl ir sakoma – tvarka kaip vaistinėje.... Dėmesys, pagarba, rūpestis kolegai ir gyventojui... Čia jau tokios tradicijos, čia taip yra ir bus visą gyvenimą...“

Anot fakulteto dekano, pagal ilgametę patirtį sukaupusią farmakotechnikos studijų programą rengiami kvalifikuoti vaistininko padėjėjai, kurie gali dirbti visuomenės bei ligoninių vaistinėse, didmeninėse vaistų tiekimo ir kitose farmacijos įmonėse bei įstaigose. Studijas baigę asmenys savarankiškai gamina vaistus pagal išrašytus receptus, parduoda nereceptinius vaistinius preparatus ir vaistažoles, ligonių slaugos, higienos ir kosmetikos priemones bei kitas vaistinės prekes. Jie gali konsultuoti gyventojus, rekomenduoti jiems nereceptinius preparatus pagal išsakomus nusiskundimus, parduoti vaistus pagal receptus. Šias pareigas jie vykdo kontroliuojami vaistininko. Prireikus farmakotechnikai gali atsakingai paaiškinti gyventojams, kaip vartoti ir laikyti vaistus namuose, parengti medicininių prekių užsakymus, tvarkyti vaistinės dokumentaciją.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2016 Nr. 8–9

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.