Viceministro V. Gavrilovo pranešime – apie tai, kas aktualu ir žinotina farmacininkams

2016-12-21

Farmaciją kuruojantis sveikatos apsaugos viceministras Valentinas Gavrilovas konferencijoje Kaune „Farmacijos aktualijos. 2016 m. ruduo“ pateikė auditorijai visą naujausią medžiagą, kuo šiandien gyvena sveikatos politikos formuotojai, kokios naujovės farmacijos specialistus jau pasiekė, o kokios laukia netolimoje ateityje.

 

Farmacinė rūpyba vaistinėse

Lietuvoje farmacinė rūpyba buvo įteisinta dar 2015 metų kovo 12 dieną priėmus Farmacijos įstatymo pakeitimo įstatymą, kuris įsigaliojo nuo 2016 metų sausio 1 dienos. Šiame įstatyme numatyta, kad farmacinės rūpybos paslaugos turi atitikti bendruosius ir specialiuosius reikalavimus. Farmacinės rūpybos paslaugos teikimo bendrieji reikalavimai įsigaliojo irgi nuo 2016 metų sausio 1 dienos.

Priminsime, kad farmacinė rūpyba – tai vaistininko farmacinės veiklos dalis, apimanti gyventojų individualias konsultacijas, paskirtų vaistų priežiūrą, su vaistų vartojimu susijusių problemų identifikavimą ir jų sprendimą; ji taip pat apima lėtinių ligų valdymą (astmos, cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų ir kt.); farmacinės rūpybos paslaugoms priskirtas ir vaistininko dalyvavimas sveikatinimo ir sveikatos profilaktikos programose (svorio reguliavimo, rūkymo mažinimo ir kt.) bei individualių dozių pacientams paruošimas.

Pasak viceministro V. Gavrilovo, farmacinės rūpybos paslaugos turi būti teikiamos vaistinėje, atskiroje patalpoje su pertvara, vaistinė turi būti parengusi visą tokių paslaugų teikimo procedūrą.

 

ĮVPV paslauga

2016 metų birželio 6 dieną sveikatos apsaugos ministras pasirašė įsakymą, kuriuo patvirtino pirmosios farmacinės rūpybos paslaugos – Įkvepiamuosius vaistus vartojantiems pacientams teikimo, arba ĮVPV, – specialiųjų reikalavimų aprašą. Jis nurodo vaistininko veiksmus teikiant tokią farmacinės rūpybos paslaugą. Yra numatyta, kad individualios konsultacijos metu vaistininkas turi įvertinti, ar pacientas laikosi gydytojo rekomendacijų dėl paskirtų vaistų vartojimo, ar pacientas vienu metu nevartoja kelių vienodo veikimo vaistų, ar yra teisinga paciento įkvepiamųjų vaistų vartojimo technika.

Šios paslaugos teikimo metu nustatomos su įkvepiamųjų vaistų vartojimu susijusios problemos ir, bendradarbiaujant su gydytoju, siekiama, kad jos būtų kuo greičiau išspręstos.

ĮVPV paslaugos gavėjai yra pacientai, sergantys astma ir lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL), kuriems paskirtas gydymas (tiek pirmą kartą, tiek pakartotinai) įkvepiamaisiais vaistais. Tokia paslauga turi būti teikiama vaistinėje atskiroje patalpoje ar pertvara (ji gali būti mobili) atskirtoje vietoje. Vaistinė, kuri tokią paslaugą teikia, privalo turėti parengtą ir patvirtintą vykdomos ĮVPV paslaugos teikimo procedūrą, o tokią paslaugą teikiantis vaistininkas turi turėti specialiųjų kompetencijų (žino astmai ir LOPL būdingus simptomus, supranta astmos ir LOPL gydymo metodus, žino minėtoms ligoms gydyti skiriamus vaistus ir kt.). Vaistinėje turi būti visos reikalingos priemonės, kad paslaugą būtų galima suteikti be jokių trikdžių.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2016 Nr. 8–9

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.