Farmacija ir laikas 2017/1

TURINYS

 

Aktualijos

Viceministrė Kristina Garuolienė – apie farmacijos politikos formavimą ir laukiančius pokyčius...       

Vaistinių tinklai džiaugiasi: klientų – mažiau, o pelnas – didesnis! Kaip tą vertina vaistinių klientai ir Valstybinė ligonių kasa   

E. receptas Lietuvoje: apimtys auga, bet ne taip greitai, kaip tikėtasi             

stinių reitingai – Higėjų taurėmis

                            

Nauji vaistai

Humalog 200 V/ml – pirmasis pasaulyje koncentruotas greitai veikiantis insulinas         

Abasaglar – naujas ilgai veikiantis insulinas            

 

Diagnostikos ir gydymo gairės

Dislipedimijų gydymo gairių santrauka                   

Erekcijos sutrikimų gydymo ir ankstyvos ejakuliacijos gairių apžvalga         

 

Numerio tema. Peršalimas

Sausas kosulys – ką patarti pacientui 

Ksilometazolino hidrochlorido ir dekspantenolio efektyvumas mažinant rinito simptomus                 

 

Specialisto komentaras

Tinimas ir skausmas – kraujagyslių ligų simptomai. Kaip padėti ligoniui       

 

Vaistininko praktika

Deksketoprofeno trometamolis – skausmui po operacijos malšinti               

 

Personalizuota medicina

DNR pasas klinikinėje medicinoje       

 

Kitu kampu

Indra Jenciūtė-Bukauskienė: „Atsisveikinau su farmacija, nes man trūko kūrybinės laisvės“                

 

Sveikatos interviu

Kelionėje aplink pasaulį be vaistų išsiversti būtų buvę sunku... 

 

Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė: „Būtina keisti ydingą supratimą, kad brangesnis vaistas yra veiksmingesnis“

Nuo sausio 2 dienos sveikatos apsaugos viceministre pradėjo dirbti buvusi Valstybinės ligonių kasos Vaistų kompensavimo skyriaus vedėja Kristina Garuolienė. Kadangi viena viceministrės kuruojamų sričių yra farmacija, farmacijos politikos formavimas, „Farmacijos ir laiko“ žurnalas viceministrei uždavė keletą klausimų, kokių pokyčių šalies farmacijos specialistams tikėtis, ko laukti artimiausioje ateityje.

Vaistinių tinklai džiaugiasi: klientų – mažiau, o pelnas – didesnis! Kaip tą vertina vaistinių klientai ir Valstybinė ligonių kasa?

Tarptautinė rinkos tyrimų bendrovė „Nielsen“ Lietuvoje atliko gyventojų apklausą ir praėjusių metų pabaigoje pateikė išvadas, rodančias paradoksalią situaciją: 2016 metais vaistinėse klientų apsilankė mažiau nei užpernai, bet prekių buvo nupirkta kur kas daugiau! Kitaip sakant, vaistinių pelnas sėkmingai augo. Ir atrodo, kad jį didino ne tiek augančios vaistų kainos ar didėjusi vaistų paklausa, o kitos rūšies, ne gydymuisi, skirtos prekės, kuriomis prekiaujama vaistinėse. Pavyzdžiui, kosmetika, maisto produktai, higienos reikmenys ir t. t. Pabrėžtina, kad gyventojų apsilankymo vaistinėse statistikos rodikliai mąžta jau ketveri metai iš eilės, ir ne tik Lietuvoje – tokia situacija atitinka bendrą Baltijos šalių vidurkį.

E. receptas Lietuvoje: apimtys auga, bet ne taip greitai, kaip tikėtasi

Užpernai vasarą Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai medikų bendruomenėms ir vaistininkams pristatė tų metų birželį baigtą kurti centrinės e. sveikatos informacinės sistemos (ESPBI IS) posistemę e. receptas. Dešimtyje Lietuvos apskričių vykusiuose pristatymuose dalyvavo nemažai gydytojų bei vaistinių atstovų, buvo aptarta daug praktinių klausimų, susijusių su posistemės veikimu bei jos naudojimu.

Humalog 200 V/ml – pirmasis pasaulyje koncentruotas greitai veikiantis insulinas

Jau metai, kai Lietuvoje turime dviejų skirtingų koncentracijų greitai veikiančius insulinus: 100 V/ml (Humalog, Apidra, NovoRapid) bei 200 V/ml (Humalog KwikPen 200 V/ml). 2015 m gruodžio 7 d. į kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną įtrauktas du kartus labiau koncentruotas greitai veikiantis insulinas Humalog KwikPen 200V/ml. Šiame straipsnyje pristatomas naujas koncentruotas greitai veikiantis insulinas Humalog 200 V/ml, atkreipiant dėmesį į skirtingos koncentracijos greitai veikiančių insulinų vartojimo ypatumus.

Abasaglar – naujas ilgai veikiantis insulinas

Biologinis vaistas – tai vaistas, kurio sudėtyje yra viena ar daugiau veikliųjų medžiagų, kurias gamina gyvi organizmai arba kurios išgautos iš gyvų organizmų. Kai kurių iš šių medžiagų, pvz., baltymų (kaip antai insulino, augimo hormono ir eritropoetinų), galima rasti žmogaus kūne. Biologinių vaistų sudėtyje esančių veikliųjų medžiagų kiekis yra didesnis ir jos sudėtingesnės nei nebiologinių vaistų. Tik gyvi organizmai gali gaminti tokio sudėtingumo medžiagas.

Sausas kosulys – ką patarti pacientui

Kosulys dažnas simptomas, dėl kurio pacientai kreipiasi į gydytoją ar vaistininką. Įvairios literatūros duomenimis, kosulį dėl įvairių priežasčių patiria iki 40 proc. visų gyventojų. Labai svarbu turėti omenyje, jog kosulys savaime nėra liga, o daugiau nei 100 klinikinių būklių simptomas. Kosulys – tai apsauginis kvėpavimo takų refleksas, kurį lemia kvėpuojamųjų raumenų susitraukimas dėl juose esančių receptorių įjautrinimo, kad iš kvėpavimo takų pasišalintų juos dirginančios medžiagos.

Ksilometazolino hidrochlorido ir dekspantenolio efektyvumas mažinant rinito simptomus

Nosies simptomai yra vieni dažniausių ir vaikų, ir suaugusiųjų nusiskundimų, o viena dažniausių ligų, sukelianti nosies simptomus, – ūminis rinosinusitas. Sergant šia liga uždegimo procesas pažeidžia nosies gleivinę ir sinusus. Dažniausiai rinosinusitą sukelia virusai, ypač rhinovirus, influenza ir parainfluenza [1]. Jiems patekus į nosies gleivinę, ligos simptomai pasireiškia jau pirmąją dieną.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.