Farmacija ir laikas 2017/3

TURINYS

 

Aktualijos

Apie vaistinių skaičiaus mažėjimą, farmacijos specialistų „migraciją“, vaistinių patikrinimų

rezultatus ir aršios konkurencijos pasekmes...       

Vaistinių preparatų ir maisto papildų reklama. „Būti ar nebūti?“                   

 

Vaistinių reitingai – Higėjos taurėmis                      

 

Aktuali tema

Legioneliozė: ką turėtume žinoti apie šią ligą?       

 

Numerio tema: skausmo medicina

Skausmas: klasifikacija, diagnostika ir gydymas     

Reumatinės ligos             

Podagra      

Nugaros skausmas          

 

Informacinis pranešimas

Nutukimo gydymui – naujas vaistas Mysimba        

 

Vaistininko praktika

Savaitgalio migrena        

Egzokrininis kasos nepakankamumas: praktinis vadovas ir griūvantys mitai                    

Kompleksinis nemigos gydymas         

Hipoksinė encefalopatija                     

Skubioji kontracepcija abortinio poveikio neturi   

 

Naujos knygos

„Vaistai iš avilio“              

 

Kitu kampu

Auksarankė farmacininkė Nijolė Nagienė: „Ir be vaistų galima gyventi!“       

 

Sveikatos interviu

Rašytojas Algimantas Čekuolis – apie savijautą jūroje ir sausumoje, ledinių maudynių „procedūras“ ir gyvenimo perspektyvos „profilaktiką“...                  

 

Farmacijos teisė                

 

Reumatinės ligos

Nuo reumatinių ligų kenčia vis daugiau žmonių. Šiomis ligomis serga daugiau kaip 100 mln. žmonių visoje Europoje. Apskaičiuota, kad maždaug pusė visų Europos gyventojų serga diagnozuota sąnarių liga, kiekvienoje šeimoje yra bent po vieną žmogų, kenčiantį nuo šios ligos.

Skausmas: klasifikacija, diagnostika ir gydymas

Skausmas yra labai dažnas nusiskundimas visame pasaulyje. Apskaičiuota, kad kasmet 1-as iš 5-ių suaugusiųjų jaučia ūmų, lėtinį ar intermituojantį skausmą, o 1-am iš 10-ies yra diagnozuojamas lėtinis skausmas. Skausmą kenčia įvairaus amžiaus, rasės, lyties žmonės. Dažniausios skausmo priežastys yra onkologinės ligos, įvairios kilmės artritai, stuburo ligos, traumos, operacijos. Šis nemalonus jutimas sutrikdo paciento darbingumą, kasdienę veiklą, nuotaiką, skatina depresijos ir suicidinių minčių atsiradimą.

Legioneliozė: ką turėtume žinoti apie šią ligą?

Legioneliozinė pneumonija (LP), arba legioneliozė, pirmą kartą užfiksuota 1976 metais, kai Filadelfijoje (JAV) vykusio Amerikos legionierių susitikimo metu dalyviams pasireiškė sunkios atipinės pneumonijos simptomai. Po ilgų ieškojimų buvo nustatyta, kad protrūkį sukėlė anksčiau dar nežinoma, gramneigiamoji, lazdelės formos bakterija Legionella pneumophila (L. pneumophila). Pavadinimas Legionella suteiktas norint pagerbti protrūkio metu mirusius legionierius, o pneumophila (lot. mylinti, mėgstanti plaučius) – nurodant sukėlėjo tropizmą plaučių audiniui.

Vaistinių preparatų ir maisto papildų reklama. „Būti ar nebūti?“

Seimo narys Remigijus Žemaitaitis dar kovo pradžioje užregistravo Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo straipsnio pakeitimo projektą, kuris, jeigu Seimas pritars, uždraus gyventojams skirtoje reklamoje reklamuoti nereceptinius vaistinius preparatus, maisto papildus bei homeopatinius preparatus. Kaip tokį siūlymą vertina vaistinių tinklų atstovai, Laisvosios rinkos instituto ekspertai, patys farmacijos specialistai ir gyventojai, kuriems tokia reklama pirmiausia ir yra skirta?

Savaitgalio migrena

Savaitgalio migrena – kamuojanti ir gyvenimo kokybę, asmens poilsį bei darbingumą neigiamai veikianti liga [1, 2]. Kai kurie epidemiologiniai tyrimai įvertino, jog iki 20 proc. migrena arba įtampos galvos skausmų varginamiems pacientams būdingi priepuoliai savaitgaliais [1, 2]. Nepaisant mokslininkų pastangų nustatyti ligos patogenezės mechanizmą ir galimą efektyviausią gydymą, savaitgalio migrena dar nėra pakankamai gerai išnagrinėta.

Kompleksinis nemigos gydymas

Nemiga – tai psichikos sutrikimas, kuris pasireiškia šiais požymiais: sunkiu užmigimu, dažnu prabudimu nakties metu, negiliu miegu bei neišsimiegojimo ar nepailsėjimo pojūčiu iš ryto. Specifiniai nemigos apibrėžimo kriterijai yra negalėjimas užmigti ilgiau nei 30 minučių, trumpesnis nei 6 valandų trukmės nakties miegas, daugiau nei 3 prabudimai per naktį. Dažnai po nemigos nakties žmogus būna irzlesnis, užmaršus, išsiblaškęs, lėčiau atlieka darbus. Neišsimiegojęs žmogus jaučia nuovargį, yra prastesnės nuotaikos, jautresnis aplinkos dirgikliams, mieguistas dienos metu.

Hipoksinė encefalopatija

Encefalopatija yra atskiras sindromas, atsirandantis dėl smegenų disfunkcijos, kurią gali sukelti įvairios sisteminės ligos. Deguonies trūkumas ir sutrikusi kraujotaka – pagrindinės priežastys, sukeliančios šią būklę. Abu šie mechanizmai susiję su širdies funkcijos ir kraujotakos, plaučių funkcijos ir kvėpavimo nepakankamumu. Išsivysčiusiose šalyse širdies sustojimas ne ligoninėje siekia 0,04–0,13 proc. bendroje populiacijoje per metus. 36 proc. stacionare ir 64 proc. bendruomenėje staigios mirtys įvyksta dėl širdies sustojimo. Tik 3–7 proc. išgyvenusių pacientų grįžta į pradinį savo funkcionavimo lygmenį. Šiems pacientams gali pasireikšti įvairios hipoksinės galvos smegenų pažeidimo išraiškos, kai kuriems iš jų po sunkių hipoksinių insultų išsivysto koma, pažinimo funkcijos sutrikimai ar vegetacinė būklė.

Gydytojas akušeris-ginekologas Heraldas Stankevičius: „Skubioji kontracepcija abortinio poveikio neturi“

Apie skubiosios kontracepcijos priemones sukurta daug mitų, galbūt dėl to jos vertinamos nevienareikšmiškai. O kaip yra iš tikrųjų? Ką apie skubiąją kontracepciją gali pasakyti, kaip ją vertina šios srities specialistai? Žurnalistė Virginija Grigaliūnienė kalbasi su gydytoju akušeriu-ginekologu Heraldu Stankevičiumi.

Apie vaistinių skaičiaus mažėjimą, farmacijos specialistų „migraciją“, vaistinių patikrinimų rezultatus ir aršios konkurencijos pasekmes...

Vilniuje vykusioje konferencijoje „Farmacijos aktualijos. 2017 m.“, kuri buvo skirta šalies farmacijos specialistams, pranešimą tema „Šalies vaistinių veikla ir kontrolė“ skaitė Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Inspektavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Diana Leleckaitė. Pateikiame skaitytojams svarbiausias pranešimo mintis.

Auksarankė farmacininkė Nijolė Nagienė: „Ir be vaistų galima gyventi!“

Nors uteniškė farmacininkė Nijolė Nagienė jau daugiau kaip dešimt metų nedirba (išėjusi į užtarnautą poilsį), aktyvumu ir energija jos nepralenktų dažna kur kas jaunesnė moteris! Kone pusšimtis metų vaistinėje („ir ne kaip dabar – su padėjėjais, bet visą dieną viena ir – „ant kojų“!“) nė kiek nesumenkino Nijolės vidinės stiprybės ir nusiteikimo išnaudoti kiekvieną laisvą minutę. Išėjusi į pensiją moteris pagaliau atrado laiko užsiimti kitais širdžiai mielais dalykais – pradėjo tapyti, pinti, lipdyti, rašyti poeziją, prisiminė mezgimą... Paskaitykime, ką pasakoja didžiulę profesinę ir gyvenimišką patirtį sukaupusi Utenos krašto šviesuolė...

Rašytojas Algimantas Čekuolis – apie savijautą jūroje ir sausumoje, ledinių maudynių „procedūras“ ir Gyvenimo perspektyvos „profilaktiką“...

Rašytojui, vertėjui, gidui, keliautojui, žurnalistui, vyriausio pasaulyje TV laidų vedėjo titulo iki šiol niekam neperleidusiam Algimantui Čekuoliui pastarieji keli mėnesiai buvo ne itin sėkmingi. Pernykščio lapkričio viduryje netikėtai patyręs sunkią traumą, jis gydosi iki šiol. „Farmacijos ir laiko“ žurnalistė Virginija Grigaliūnienė garsų Lietuvos žmogų surado Abromiškių sanatorijoje, kur jis tuo metu, anot jo paties, „intensyviai reabilitavosi“... Kalbamės su rašytoju apie sveikatą ir jos saugojimą, apie traumas ir jų padarinius, apie svarbiausius veiksnius, lemiančius žmogaus atsparumą ligoms, ir kitus su sveikatinimu susijusius dalykus...

Farmacinę veiklą reglamentuojančių teisės aktų apžvalga

Teisės akto pakeitimais buvo įteisintos elektroninės licencijos, dokumentų licencijai gauti perdavimas elektroninėmis priemonėmis bei supaprastintos licencijų išdavimo procedūros. Licencijos bus išduodamos pagal modelį „D“ – deklaravimas: licencija išduodama kitą dieną po paraiškos padavimo, už duomenų atitiktį atsako ūkio subjektas.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.