Du didieji vaistinių tinklai – prekeivių rankose?

2017-06-12

Virginija Grigaliūnienė

 

Balandžio pabaigoje žiniasklaida pranešė apie planuojamą rinkos dalyvių persiskirstymą Lietuvos vaistų prekybos versle – esą pirkėjų ieškoma mažiausiai dviem didiesiems vaistinių tinklams. Atskleista, kad JAV bankų grupė „Citigroup“ investuotojams siūlo įsigyti vaistinių tinklą „Eurovaistinė“, o DNB bankas – vaistinių tinklą „Camelia“. Tiesa, minėtų tinklų atstovai tokias žinias kol kas atkakliai neigia.

 

Procesas įsibėgėja?

Galima tik spėlioti, kas paskatino tokius pokyčius farmacijos verslo segmente – ar neskelbiami akcininkų susitarimai, ar dabartinės valdžios ketinimai imtis kone prievartinių žingsnių vaistinių tinklų atžvilgiu dėl vaistų kainų sumažinimo. O gal ir viena, ir kita. Ir dar visa eilė kitų priežasčių.

Kaip lakoniškai buvo pranešta žiniasklaidoje, labiausiai į priekį pasistūmėjęs UAB „Nemuno vaistinė“ priklausančio tinklo „Camelia“ pardavimo procesas, kurį esą organizuoja Lietuvos DNB banko Įmonių finansų skyrius. Informuotų šaltinių duomenimis, pardavimo procesas jau gerokai pažengęs, netgi sulaukta kai kurių potencialių pirkėjų pasiūlymų. Tiesa, DNB banko atstovai informacijos apie galimą tinklo pardavimą komentuoti nepanoro.

„Verslo žinios“ pateikė prielaidą, esą „Camelia“ galėtų dominti prekybos vaistais sektoriaus dalyvius, jau dirbančius Lietuvoje. Tačiau dar neaišku, ar konkuruojančiam tinklui leidimą dėl įsigijimo suteiktų Konkurencijos taryba. Kaip rodo pastarojo meto tendencijos, prekybos vaistais rinka auga, vaistinių pardavimo pajamos pernai padidėjo maždaug 7 proc. (iki 662,4 mln. eurų).

Rinkoje pasigirdo kalbų, kad tinklą „Camelia“ ketina įsigyti kaimyninės Lenkijos farmacijos didmenininkė „Pelion“, kuriai mūsų šalyje jau priklauso vaistinių tinklas „Gintarinė vaistinė“. Tačiau pastarojo tinklo vadovė Rūta Bagdonavičienė, nors ir patvirtino, jog lenkų koncernas domisi plėtros Lietuvoje galimybėmis, kartu pabrėžė, jog apie kokius nors konkrečius planuojamus įsigijimus kalbėti nėra įgaliota.

Pasigirdo gandų, kad tinklas „Camelia“ gali dominti ir daugiau potencialių pirkėjų – investicinius fondus ar kitus vaistinių tinklus valdančias bendroves, veikiančias Lietuvoje, Estijoje, Latvijoje.

Balandžio pabaigoje „Camelia“ tinklo atstovai, žiniasklaidai pasiteiravus, ar tikrai yra parduodamas vaistinių tinklas, šios informacijos nepaneigė.

Tačiau po kurio laiko „Farmacijos ir laiko“ žurnalistė išgirdo kiek kitokį tinklo „Camelia“ generalinės direktorės Aušros Budrikienės atsakymą. Paprašius atsakyti, ar tinklas parduodamas, išgirdome tvirtą jos atsakymą: „Ne, tai netiesa“. Tačiau kartu A. Budrikienė pažymėjo, esą „Camelia“ yra sėkmingai veikiantis vaistinių tinklas, todėl natūralu, kad juo nuolat domisi daugelis investuotojų – kiekvienais metais akcininkai esą sulaukia įvairių strateginių pasiūlymų.

„Bet kol kas tinklas neparduodamas – jokie konkretūs sprendimai dėl „Camelia“ vaistinių tinklo perleidimo ar panašių pokyčių nėra priimti ir net nėra svarstomi“, – pabrėžė A. Budrikienė.

Priminsime, jog „Camelia“ vaistinių tinklas priklauso UAB „Nemuno vaistinė“, kurią kontroliuoja UAB „CGP Management“. Be minėto tinklo, grupei priklauso Latvijos vaistų ir maisto papildų gamintojos „Ingen Pharma“ ir „Medigate“, rinkodaros agentūra „Reklamos sklaida“ bei reabilitacijos klinikos „MediCa“.

 

„Eurovaistinė“ irgi neigia galimą savininkų pasikeitimą

Verslo bendruomenėje netyla kalbos ir apie didžiausio šalyje vaistinių tinklo „Eurovaistinė“, priklausančio „Vilniaus prekybos“ grupei, planuojamus savininkų pasikeitimus.

Šiandien žinomais neoficialiais duomenimis, investuotojų šiam vaistinių tinklui ieško vieno didžiausių JAV banko „Citigroup“ Įmonių įsigijimų ir susijungimų padalinys.

Šių metų sausį „Vilniaus prekybos“ direktorė ir valdybos pirmininkė Raimonda Kižienė žiniasklaidai patvirtino, esą dalis verslo gali būti parduota, tačiau konkrečių susitarimų tuo laiku esą dar nebuvo. Anot jos, Lietuvoje sutelkta didžiulė verslo dalis, todėl, siekiant išskaidyti verslo riziką, orientuojamasi į tai, kad verslo dalis užsienio šalyse augtų, o Lietuvoje – atvirkščiai – mažėtų.

Balandžio pabaigoje tą patį – kad kol kas nėra jokių susitarimų dėl vieno ar kito verslo įsigijimo ar pardavimo, žiniasklaidai patvirtino ir „Vilniaus prekybos“ Korporatyvinių reikalų vadovas Arvydas Žilinskas.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2017 Nr. 4

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.