Farmacijos įstatymo pataisos dėl slaptų pirkimų vaistinėse įteisinimo jau finišavo

2017-06-12

Kovo 29 dieną Lietuvos Respublikos Vyriausybės kabineto nariai pritarė siūlymui stiprinti vaistinių priežiūrą, įteisinant kontrolinius vaistų pirkimus. Farmacijos įstatymo pakeitimo projektas artimiausiu metu bus pateiktas svarstyti Seimui. Tikimasi, kad Seimas tokioms įstatymo pataisoms pritars, uždegdamas „žalią šviesą“ slaptų pirkėjų vizitams šalies vaistinėse. Tokias įstatymo pataisas prieš kurį laiką buvo rekomendavusi Valstybės kontrolė, jas svarstė (tiesa, tam nepritarė) ir ankstesnės kadencijos Seimo nariai. Tačiau farmacijos specialistus vienijančių organizacijų bei vaistinių tinklų atstovai, taip pat patys farmacininkai minėtoms įstatymo pataisoms nepritaria, pabrėždami, kad slapti tikrinimai neatliekami jokiame sektoriuje, ir stebisi, kodėl farmacininkais taip nepasitikima.

 

„Slapti pirkėjai“ – kontrolės įstaigų darbuotojai

Kaip po minėto Vyriausybės posėdžio akcentavo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Ryšių su visuomene skyriaus atstovai, ministerija sulaukdavo nemažai gyventojų skundų dėl itin didelių vaistų kainų ir esą dažnai paaiškėdavo, kad vaistinėse klientai net nebūdavo informuojami apie galimybes vaistų įsigyti pigiau – nebūdavo monitoriuose pateikiama informacija apie pigiausius preparatus su tokia pačia veikliąja medžiaga, vaistininkai nepaaiškindavo, kad pigesni vaistai yra taip pat veiksmingi, kaip ir brangesni, ir pan. Todėl, atstovaudami gyventojų interesus, ministerijos vadovai priėmė sprendimą griežčiau tikrinti vaistinių veiklą.

Kaip pabrėžė farmacijos sektorių kuruojanti sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė, slaptų pirkėjų vizitus vaistinėse reikėjo įteisinti jau kur kas anksčiau, nes tai įprasta kitų verslo įmonių veiklos funkcija. Anot viceministrės, tokia praktika pasiteisina, nes jos tikslas yra ne vien nustatyti pažeidimus, bet ir gerinti, tobulinti vaistinių veiklą, mažinti vaistų kainas, sudaryti galimybę gyventojams įsigyti pigesnių vaistų, taip padedant jiems sutaupyti pinigų. Todėl, norint tinkamai įvertinti vaistinių veiklą, viceministrės įsitikinimu, tokie pokyčiai (slaptų pirkėjų lankymosi vaistinėse įteisinimas) yra neišvengiami. O slaptus pirkimus, kitaip sakant, patikrinimus vaistinėse esą atliks kontrolės įstaigų darbuotojai (Geros vaistinių praktikos inspektoriai, kiti Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos darbuotojai, įgalioti vykdyti vaistinių priežiūrą), todėl galės objektyviai įvertinti, kaip farmacijos specialistas vaistinės klientus aptarnauja – tinkamai, pagal nustatytą tvarką ir reikalavimus, ar – ne. 

 

Siūlymų dėl „slaptų pirkėjų“ įteisinimo buvo ir anksčiau

Pasak viceministrės Kristinos Garuolienės, Sveikatos apsaugos ministerija supranta verslo nuogąstavimus dėl siūlomų naujovių, tačiau dėl to nerimauti esą nereikėtų. Mat valstybės siekis – mažinti vaistų kainas, o ne kaip nors riboti vaistinių veiklą. Todėl tokia priemonė, anot viceministrės, bus viena iš daugelio, siekiant mažesnių vaistų kainų, nes jas mažinant orientuojamasi ne tik į vaistines, bet į visą farmacijos sektorių – ir vaistų gamintojus, ir registruotojus.

Iki šiol atlikti kontrolinius pirkimus vaistinėse neleido galiojantys teisės aktai, kuriuose buvo nustatyta, jog prieš neplaninį vaistinės patikrinimą turi būti pranešama iš anksto. Pagal tokius teisės aktus nustatyti, ar vaistinėje gyventojui tinkamai suteikiama farmacinė paslauga, ar kokybiška farmacinės rūpybos paslauga, nebuvo jokios galimybės. Tuo tarpu objektyviai įvertinti teikiamas paslaugas vaistinėje esą įmanoma vieninteliu būdu: kad vaistininkas nežinotų, jog vykdomas tikrinimas, ir negalėtų imituoti parodomojo pardavimo.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2017 Nr. 4

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.