Farmacija ir laikas 2017/5

TURINYS

 

Aktualusis interviu

Vaistininkas – onkologinio paciento patarėjas       

Tiesa apie kontracepciją. Ar tikrai ją žinome?        

 

Aktualijos

Europos Sąjungos Vaistininkų grupės Generalinė sekretorė Jūratė Švarcaitė: „Kartais susidaro įspūdis, kad bandoma išrasti jau išrastą dviratį...“ 

Lietuvos vaistinių asociacijos valdybos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė: „Vaistinių rinkoje vyksta istoriniai pasikeitimai!“   

Ekonomistas Gitanas Nausėda: apie Lietuvos ir pasaulio ekonomikos prognozes ir... farmacijos specialistų atlyginimus 

 

Vaistinių reitingai – Higėjos taurėmis 

 

Ligų diagnostika ir algoritmai

Įrodymais grįstos klinikinės praktinės

alerginio rinito gairės     

Vėžinio skausmo proveržis                 

 

Vaistai ir ligos

Simetikonas – ūmaus viduriavimo sukeltiems simptomams mažinti              

Grėsmingai jaunėjančios kraujagyslių sistemos ligos: natokinazės reikšmė  

 

Kitu kampu

Tomo Juškaičio profesiniai viražai: nuo garsių žmonių fotografo iki… vitaminų gamintojo!                  

 

Sveikatos interviu

Laukinei gamtai save pašventusi veterinarijos gydytoja Joana Griciūtė nesaugiausiai (sveikatos atžvilgiu) jaučiasi... Amerikoje!       

 

Istorijos palėpė

Lietuvos medicinos ištakos: pirmieji gydytojai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje        

 

Farmacijos teisė                   

 

Vaistininkas – onkologinio paciento patarėjas

Nacionaliniame vėžio institute ir LSMU Kauno klinikose balandžio 4–5 dienomis viešėjo žymus Didžiosios Britanijos mokslininkas onkologas Robertas Thomas (Robert J. Thomas). Profesorių į Lietuvą pakvietė Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija POLA. Mokslininkas susitiko su abiejų klinikų vadovais ir aptarė aktualias onkologinių ligų gydymo problemas, susitikime su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministru kalbėjo apie sveikos gyvensenos medicinos naudą, onkologinių ligų profilaktiką ir pacientų gyvenimo kokybę pasibaigus gydymui. Prof. R. Thomą ypač džiugino ministro pasiryžimas kovoti su besaikiu alkoholio ir cukraus vartojimu, nes abu šie produktai yra vieni pagrindinių kancerogenų.

Vaistų kainos ir efektyvumo santykis. Ar tikrai jis – paciento sveikatos naudai?

Balandžio mėnesį Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovybės paviešinti planai žūtbūt sumažinti vaistų kainas plačiajai visuomenei, regis, turėjo patikti. Vis dėlto aiškėja, kad tokie valdžios sprendimai, jei jie bus palaiminti Seime, gali pirmiausia atsigręžti prieš pačius pacientus. Kodėl? Nes šie bus priversti rinktis: arba iki tol vartotus vaistus keisti į pigesnius (nes, kaip žadama, bus kompensuojami tik pigiausi vaistiniai preparatai), arba... gerokai patuštinti savo piniginę ar net „kojinę“. Mat jei pacientas pageidaus ir toliau gydytis tais pačiais organizmo gerai toleruojamais brangesniais vaistais, gydymosi kaštai gerokai išaugs. Nes, pirma, tuos vaistus teks pirkti už visą kainą (kadangi jie bus išbraukti iš Kompensuojamųjų vaistų sąrašo), antra, šie vaistai dar ir pabrangs, nes nuo 5 iki 21 proc. ūgtels pridėtinės vertės mokestis (PVM), kadangi lengvatinis PVM tarifas taikomas tik kompensuojamiesiems vaistiniams preparatams.

Kristina Nemaniūtė-Gagė: „Vaistinių rinkoje vyksta istoriniai pasikeitimai!“

Birželio pradžioje Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad, nesutarus su dalimi vaistų gamintojų dėl mažesnių vaistų kainų, kompensuojamųjų vaistų sąraše nuo liepos mėnesio nelieka 169 pavadinimų vaistų. Kartu pažadėta, kad pigs per 800 pavadinimų vaistų. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tada pabrėžė, kad iš sąrašo neišbraukiama nė viena veiklioji medžiaga, todėl pacientai ir toliau galės įsigyti pigesnių reikiamų vaistų. Dar viena prasidėjus vasarai farmacijos specialistus nuliūdinusi naujovė – Seimo „palaiminimas“ vaistinėse nuo lapkričio 1 dienos vykdyti slaptus kontrolinius pirkimus.

Apie Lietuvos ir pasaulio ekonomikos prognozes ir... farmacijos specialistų atlyginimus

Ekonomistas, SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda farmacijos specialistams skirtoje tarptautinėje konferencijoje skaitė pranešimą tema „Lietuvos ir ES ekonomika. Kokie iššūkiai laukia?“. Pateikiame svarbiausius pranešimo akcentus.

Tomo Juškaičio profesiniai viražai...

Londone (Didžioji Britanija) gyvenančiam lietuvaičiui Tadui Juškaičiui dar tik 26-eri metai, tačiau profesinės patirties jam gali pavydėti ne vienas brandaus amžiaus sulaukęs tautietis! Pirmąjį atlyginimą Tomas gavo būdamas… 14 metų – už darbą fotostudijoje! Ir tuo metu jis nuoširdžiai tikėjo, kad fotografiją pasirinko visam gyvenimui – jau tada vaikinas buvo suplanavęs kūrybinių projektų kelioms dešimtims metų į priekį! Tačiau vėliau viskas netikėtai pasisuko kita linkme. Šiandien Tomas – Londone veikiančios, vitaminus gaminančios kompanijos akcininkas ir vykdantysis direktorius. Kalbamės su Tomu Juškaičiu, kas jį paskatino emigruoti, kokie vėjai „nupūtė“ į Didžiąją Britaniją, ir, be abejo, teiraujamės apie virtinės atsitiktinumų nulemtas jo gyvenimo ir veiklos permainas…

Laukinei gamtai save pašventusi veterinarijos gydytoja Joana Griciūtė nesaugiausiai jaučiasi... Amerikoje!

Kone visuose pasaulio kontinentuose gyvenusi, o šiuo metu apsistojusi saulėtojoje Floridoje (JAV), iš Dzūkijos kilusi diplomuota veterinarijos gydytoja Joana Griciūtė puikiai žino, kaip svarbu tausoti savo sveikatą. Ji jau daug metų radusi „bendrą kalbą“ su laukiniais gyvūnais, todėl tenka saugotis ne tik „žmogiškų“, bet ir „gyvūniškų“ ligų. Kaip Joanai tai pavyksta, kuo apskritai jauną moterį sužavėjo laukinė gamta, kad nepabūgo jokių pavojų, bandysime išsiaiškinti šiame interviu.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.