Farmacija ir laikas 2017/6

TURINYS

 

Aktualijos

Dar kartą apie naująjį Kompensuojamųjų vaistų kainyną, vaistų kainas ir priemokas.

Kas pacientus džiugina, o kas – kelia nerimą?

 

Aktualusis interviu

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas: „Naujasis Darbo kodeksas didelių pokyčių medicinos darbuotojams neatnešė“

Numerio tema: pediatrija

Šeimos gydytojo ir pediatro kasdienės aktualijos

Skausmo įvertinimas vaikams

Vaikų galvos skausmas

 

Numerio tema: peršalimo ligos

Sinusito gydymas

Rinogermina – biologinis barjeras prevencijai ir gydymui

Kaip palengvinti kosulį?

 

Vaistininko praktika

Farmacijos paradoksai: gydymas pigesniais vaistais valstybei kainuoja daugiau?

Virškinamojo trakto bei makšties mikrofloros išsaugojimas

Gerybinė prostatos hiperplazija: kada pakanka budraus stebėjimo taktikos?

Gastroezofaginio refliukso liga: kompleksinio gydymo parinkimas

 

Specialisto komentaras

Kosulio gydymas fenspiridu

 

Kitu kampu

Bitininkas Augustinas Pečiulis: „Širdyje vis tiek esu farmacininkas...“

 

Sveikatos interviu

EK komisaras Vytenis Povilas Andriukaitis: „Mūsų profesijos atstovams stresų suvaldymas, deja, yra didelis iššūkis…“

 

Istorijos palėpė

Provizorė Vanda Jurevičiūtė-Kavaliauskienė.

Katinų muziejaus įkūrėja Šiauliuose. Vienintelis Lietuvoje ir trečias Europoje

 

Medicinos teisė

Farmacinę veiklą reglamentuojančių teisės aktų apžvalga

Gerybinė prostatos hiperplazija: kada pakanka budraus stebėjimo taktikos?

Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH), kitaip, gerybinė prostatos hipertrofija, vadinami histologiniai prostatos pokyčiai, pasireiškiantys prostatos ląstelinių elementų proliferacija. GPH sukelia antrinę lėtinę šlapimo pūslės obstrukciją, šlapimo susilaikymą, inkstų nepakankamumą, pasikartojančias šlapimo takų infekcijas, hematuriją ir skatina šlapimo takų akmenų susidarymą.

Virškinamojo trakto bei makšties mikrofloros išsaugojimas

Mus supančioje aplinkoje yra daugybė skirtingų bakterijų rūšių, kurias galime suskirstyti pagal tai, kaip jos reaguoja su žmogaus organizmu. Patogeniniai mikroorganizmai yra tie, kurie sukelia įvairias infekcines ligas, sąlyginiai patogenai, esant nepakankamai ar nusilpusiai organizmo apsauginei sistemai, taip pat gali sukelti ligas. Tuo tarpu simbiotinės bakterijos yra tie mikroorganizmai, kurie gyvena mūsų organizme, yra naudingi bei svarbūs įvairių funkcijų atlikimui bei ligų profilaktikai, todėl svarbu stengtis užtikrinti normalią organizmo mikroflorą bei ją stiprinti.

Farmacijos paradoksai: gydymas pigesniais vaistais valstybei kainuoja daugiau?

Farmacinis arba cheminis ekvivalentiškumas reiškia, kad dviejuose ar daugiau vaistiniuose preparatuose yra vienodas kiekis tų pačių terapiškai aktyvių ingredientų identiškomis dozėmis ir kad tos dozės atitinka grynumo, veikliosios medžiagos kiekio vienodumo ir suirimo laiko reikalavimus, nustatytus Europos vaistų agentūros (EVA) ar Maisto ir vaistų tarnybos (FDA) [16]. Vaisto bioekvivalentiškumas nustatomas, kai du ar daugiau chemiškai ekvivalentiškų produktų pasižymi panašiu bioprieinamumu visiems asmenims, kai yra vartojami ekvivalentiškomis dozėmis (lyginami plotai po kreive, kuri susidaro iš koncentracijos kraujo plazmoje ir laiko).

Kaip palengvinti kosulį?

Kosulys yra vienas dažniausių nusiskundimų [1]. Remiantis trukme, jis skiriamas į ūmų, kuris trunka trumpiau nei tris savaites, poūmį, trunkantį nuo trijų iki aštuonių savaičių, ir lėtinį, kuris užsitęsia ilgiau nei aštuonias savaites [2]. Ūmus kosulys gali užsitęsti ir virsti poūmiu ar lėtiniu. Ūmų kosulį dažniausiai sukelia peršalimo ligos. Tik retais atvejais jis gali būti susijęs su gyvybei grėsmingomis būklėmis (pvz., plaučių embolija, širdies nepakankamumas) [2]. Poūmis kosulys dažniausiai atsiranda po persirgtos viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Tai aiškinama užsitęsusiu užnosiniu sekreto varvėjimu, viršutinių kvėpavimo takų sudirginimu, gleivių kaupimusi dėl jų hipersekrecijos ar sumažėjusio klirenso, padidėjusiu bronchų jautrumu, kuris gali būti praeinantis arba susijęs su astma ar jos paūmėjimu [2]. Lėtinio kosulio priežasčių diferencinė diagnostika yra daug platesnė – vartojami vaistai, rūkymas, lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL), astma, gastroezofaginis refliuksas [2].

Dar kartą apie naująjį Kompensuojamųjų vaistų kainyną, vaistų kainas ir priemokas. Kas pacientus džiugina, o kas – kelia nerimą?

Nuo šių metų liepos 1 dienos įsigaliojo naujas, mažesnes kompensuojamųjų vaistų kainas žadėjęs kainynas. Nors buvo tikinama, kad vaistų kainos turėtų ženkliai sumažėti, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) po kurio laiko vis dėlto pripažino, jog maždaug 200 šiame sąraše esančių vaistų priemokos išaugo. O kai kuriems vaistams – ir gana ženkliai! O ką jau kalbėti apie išbrauktus iš šio sąrašo vaistus – jų kaina ženkliai pakilo ir dėl nuo 5 proc. iki 21 proc. padidėjusio PVM tarifo! Įvertinus situaciją, susizgribta teikti siūlymą dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų taikymo receptiniams nekompensuojamiesiems vaistams, tačiau kad tikrai to dėka vaistų kainos sumažės, tvirtinti nesiryžtama. Tad kokia yra tikroji, reali situacija vaistų „darže“ ir kokių dar „siurprizų“ gali sulaukti tiek vaistus nuolat vartojantys ligoniai, tiek farmacijos verslo atstovai…

Rinogermina – biologinis barjeras prevencijai ir gydymui

Viršutiniai kvėpavimo takai yra kolonizuoti saprofitinės floros, kuri gleivinėje sukuria apsauginį barjerą. Šis barjeras neleidžia patogeniškiems mikroorganizmams daugintis ir taip apsaugo nuo potencialios patogenų kolonizacijos. Natūralios mikrofloros sumažėjimas sudaro sąlygas išoriniams ar oportunistiniams mikroorganizmams daugintis bei sukelti įvairias ligas [1].

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas: „Naujasis Darbo kodeksas didelių pokyčių medicinos darbuotojams neatnešė“

Nuo šiųmetės liepos įsigaliojęs naujasis Darbo kodeksas iš dalies palietė ir medicinos darbuotojus – gydytojus, slaugytojus, farmacininkus. Vis dėlto didelių pokyčių nebuvo. Tiesa, dar prieš šio Darbo kodekso įsigaliojimą Vyriausybė įpareigojo Sveikatos apsaugos ministeriją pasirašyti Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos šakos kolektyvinę sutartį, kuria sudaromos palankesnės darbo sąlygos medicinos darbuotojams. Plačiau apie Darbo kodekso naujoves, susijusias ir su sveikatos priežiūros specialistų darbu, kalbamės su Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininku Artūru Černiausku.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.