Pasaulis keičiasi: startuolių inovacijos kėsinasi išstumti vaistus. Ko tikėtis Lietuvoje?

2017-12-07

Naujosios technologijos milžino žingsniais skinasi kelią į farmacijos sektoriaus rinką. Skaitmeninės sveikatos priežiūros technologijų – debesų kompiuterijos – taikymas farmacijos sektoriui meta didžiulį iššūkį, nes stoja skersai kelio pelningam vaistų kūrimo verslui. Naujosios kartos įmonės, pasitelkdamos jutiklius, dirbtinį intelektą ir didžiulius duomenų kiekius, suteikia galimybę „čia ir dabar“, tai yra realiuoju laiku, stebėti pacientų sveikatos būklę. Tai ypač aktualu sergantiesiems cukriniu diabetu, širdies nepakankamumu ar lėtine obstrukcine plaučių liga, nes šių ligų gydymas, vertinant pagal ligšiolinę gydymo praktiką, kiekvienos šalies biudžetą patuština itin ženkliomis sumomis. Naujausių technologijų dėka vietoj gydytojo pacientus ir jų būklę greitai gali pradėti fiksuoti nuotolinis stebėsenos centras ar balsas telefono ragelyje, pateikiantis skubius patarimus, kaip pacientas turėtų elgtis, ką daryti, kokių priemonių imtis, kad pradėjusi trikti jo sveikatos būklė kaip įmanoma greičiau normalizuotųsi.

 

Naujos galimybės

Prestižiniame britų leidinyje „Financial Times“ neseniai buvo išspausdintas Sarah Neville straipsnis apie skaitmeninės sveikatos priežiūros technologijų taikymą sveikatos apsaugos, o dar konkrečiau – farmacijos sektoriuje. Tame straipsnyje informuojama apie naujausius pasaulio startuolių žingsnius, kuriant inovacinius medicinos prietaisus, kurių dėka galima kontroliuoti ligų eigą. To negali nepastebėti didžiosios farmacijos verslo bendrovės, iki šiol ramiai kūrusios vaistus ir visą dėmesį skyrusios pelningo verslo plėtotei.

Kaip, pateikdamas apie pasaulio verslo ir ekonomikos naujienas nuolat informuojančio leidinio „Financial Times“ straipsnį, rašo leidinys „Verslo žinios“, didžiųjų farmacijos bendrovių verslo modelio esmė – kurti vis naujus vaistus, tačiau joms iššūkį meta startuoliai, kuriantys prietaisus, mažinančius vaistų poreikį viena ar kita lėtine liga sergantiems pacientams.

Minėtame straipsnyje pateiktas konkretus pavyzdys: Šiaurės Karolinos valstijoje (JAV) gyvenanti M. P., susirgusi antrojo tipo cukriniu diabetu, rado novatorišką išeitį: vietoj farmacijos pramonės gaminamų vaistų pasirinko Silicio slėnio technologiją. Prieš kurį laiką šios moters darbdavys buvo ją užregistravęs dalyvauti Kalifornijos startuolio „Livongo Health“ programoje. Ši bendrovė moterį aprūpino prietaisu, kuris yra mažesnis už išmanųjį telefoną „iPhone“, o jame yra įmontuotas mobilusis lustas, kad pacientė galėtų stebėti cukraus koncentraciją kraujyje.

Moderniųjų debesų kompiuterijos technologijų dėka pacientė kasdien išsitiria savo kraują ir priklausomai nuo to, kiek cukraus jame nustatoma, gauna prietaiso nurodymus, ką turėtų daryti. Tarkime, išgerti tam tikrą kiekį vandens; tam tikrą laiką pavaikščioti, ir pan. Jei pageidauja, pacientė gali paspausti tam tikrą prietaiso mygtuką ir ją telefonu pakonsultuos kvalifikuota dietologė, beje, pati daug metų serganti cukriniu diabetu ir sėkmingai kontroliuojanti savo sveikatos būklę.

Prestižinis britų leidinys akcentuoja, esą didžiosios farmacijos pramonės atstovams šios pacientės atvejis yra tarsi įspėjamasis pavojaus ženklas, nes skaitmeninių inovacijų dėka tampa realu sveikatos priežiūros paslaugas suteikti šimtams tūkstančių pacientų. O ką tai reiškia farmacininkams? Ogi tai, kad vaistų poreikis gali pradėti mažėti! Vadinasi, kils grėsmė ir vaistų gamintojų pajamoms, o juk farmacijos bendrovių tikslas – pelningas vaistų kūrimo verslas!

„Naujos skaitmeninės technologijos keičia situaciją, – „Verslo žinios“ toliau cituoja „Financial Times“. – Naujosios kartos įmonės, pasitelkdamos didelius duomenų kiekius, jutiklius ir dirbtinį intelektą, suteikia galimybę realiuoju laiku stebėti pacientų sveikatos būklę, o tai ypač aktualu sergantiesiems cukriniu diabetu ir lėtine obstrukcine plaučių liga, nes šių ligų gydymas užkrauna grėsmingą naštą ir taip pernelyg išsipūtusiam sveikatos priežiūros biudžetui“.

Novatoriškų bendrovių kuriamų produktų ir paslaugų dėka pagrindiniu sveikatos priežiūros sistemos punktu, su kuriuo susidurs pacientas, netrukus esą gali tapti nuotolinis stebėsenos centras (arba balsas telefono ragelyje), o ne gydytojo kabinetas. Negana to, užuot pirkus tabletes, cukrinį diabetą bus galima kontroliuoti apsieinant be vaistų!

Toji pati Šiaurės Karolinos valstijos gyventoja (serganti cukriniu diabetu ir dalyvaujanti Kalifornijos startuolio „Livongo Health“ programoje), beje, iki pensijos dirbusi slaugytoja, per mėnesį sumoka 50 JAV dolerių už „Livongo“ paslaugas ir visai nevartoja vaistų! Pacientė nuolat konsultuojasi telefonu su dietologe, kuri jai teikia praktinę ir psichologinę pagalbą, ir tai yra pagrindinis jos sąlyčio su sveikatos priežiūros sistema taškas!

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2017 Nr. 7

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.