Farmacija ir laikas 2017/8

TURINYS

 

Aktualijos

 

Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento direktorė Gita Krukienė – apie tai,

kas šiandien aktualu farmacijos specialistams…

Alogiška prievolė farmacijos specialistams – pacientams įrodinėti, kad pigiausi vaistai – geriausi!      

Naujasis Kompensuojamųjų vaistų kainynas. Pokyčių esmė ir prasmė           10

 

Vaistinių reitingai – Higėjos taurėmis

 

Numerio tema – ginekologija

Lietuvos akušerių ginekologų veikla turi būti žinoma ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje

Skubioji kontracepcija: svarbūs patarimai vaistininkams           

Pomenopauzinės hormonų terapijos atgimimas

 

Farmacijos teisė

 

Vaistininko praktika

Etorikoksibo vieta gydant skausmą

Praktiniai specialisto patarimai, kaip tinkamai gydyti peršalimą                     

Aftinės opos: kaip jų išvengti, o jei atsirado – kaip gydyti?

 

Vaistininkas vaistininkui

Širdažolė, gelsvė, rozmarinas – superherojai iš gamtos „Vilties augalai“ – onkologinių ligonių stalui?

 

Specialisto komentaras

Erkių platinamų ligų savitumai vaikų amžiuje

 

Kitu kampu

Vaistininkė Rasa Milinienė: „Vaistinius tepaliukus gaminti pradėjau panorusi pradžiuginti namiškius

per Kalėdas...“

 

Sveikatos interviu

Edita Mildažytė: „Jokia liga neturi atimti kokybiško gyvenimo geismo...“

 

Istorijos palėpė

Lietuva nebuvo vienintelė gydytojo ir tautos patriarcho meilė

 

 

 

Edita Mildažytė: „Jokia liga neturi atimti kokybiško gyvenimo geismo...“

Garsi Lietuvos moteris, TV laidų vedėja, prodiuserė, visuomenės veikėja Edita Mildažytė kaip niekas kitas iš mūsų žino, ką reiškia prasta savijauta, užklupusi netikėta liga, sunkaus ligonio slaugymas... Pati ji irgi negali pasigirti geležine sveikata, vis dėlto niekada nepuolė į paniką net sunkiausiomis akimirkomis... Stipri moteris pasiruošusi įveikti visas negandas ir toliau išlikti puikia nuotaikos nestokojančia optimiste. O juk pozityvus nusiteikimas žmogui – lyg efektyviai veikiantys vaistai!

Skubioji kontracepcija: svarbūs patarimai vaistininkams

Anksčiau skubiosios kontracepcijos priemonių buvo galima įsigyti tik su gydytojo receptu, tačiau dabar šių vaistų prieinamumas yra paprastesnis. Ir tai nė kiek neturėtų stebinti. Juk kuo greičiau po nesaugaus lytinio akto tabletė suvartojama, tuo ji bus efektyvesnė. O juk vizitas pas gydytoją (kad išrašytų receptą) ir vaisto įsigijimas gali užtrukti ilgiau, ypač jei vaisto skubiai prireikia savaitgalį, todėl jo pardavimas be recepto moteriai padeda be papildomų rūpesčių ir problemų išvengti nepageidaujamo nėštumo. Mat kai apvaisinimas jau įvyko, jo nesustabdys jokia skubiosios kontracepcijos priemonė.

Vaistininkė Rasa Milinienė: „Vaistinius tepaliukus gaminti pradėjau panorusi pradžiuginti namiškius per Kalėdas...“

Kaune, prie pat LSMU ligoninės Kauno klinikų veikiančioje „Eurovaistinėje“ dirbanti vaistininkė Rasa Milinienė nesuka galvos, kur, artėjant didžiausioms metų šventėms, ieškoti dovanėlių artimiesiems. Ji jau daug metų tokias dovanėles paruošia pati! O gavusieji jas labai džiaugiasi, nes tokių produktų – gydomųjų kremų ir tepaliukų, kuriuos dovanoja farmacijos specialistė, niekur nenusipirksi! Nėra abejonės, kad gydo ir šiuose kremuose esantis ingredientas – tai Rasos meilė…

Širdažolė, gelsvė, rozmarinas – superherojai iš gamtos

Praėjęs šiltasis metų laikas primena apie save tik šimtuose nuotraukų... Tačiau jaukių akimirkų atneša ir krintančių lapų stebėjimas, pirmojo sniego laukimas. Deja, visas malonias gamtos pramogas gali aptemdyti šlapimo pūslės infekcija. Būtent rugsėjo–sausio mėnesiais jaučiamas didžiausias preparatų, skirtų šlapimo takų infekcijoms gydyti, poreikis.

Etorikoksibo vieta gydant skausmą

Skausmas – nemalonus jutiminis bei emocinis patyrimas, dažniausiai susijęs su liga ar trauma, tačiau galintis tęstis ir po priežasties pašalinimo. Tai yra dažniausias simptomas, dėl kurio pacientai kreipiasi į gydytoją. Todėl jo malšinimas yra viena pagrindinių užduočių kiekvieno medicinos darbuotojo praktikoje.

Alogiška prievolė farmacijos specialistams – pacientams įrodinėti, kad pigiausi vaistai – geriausi!

Spalio pradžioje Seimą pasiekė Farmacijos įstatymo pataisų projektas, kuriame numatyta nauja prievolė vaistinėms, turinčioms teisę išduoti arba parduoti kompensuojamuosius vaistus – klientams brukti pigiausius vaistinius preparatus!

Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento direktorė Gita Krukienė – apie tai, kas šiandien aktualu farmacijos specialistams...

Farmacijos specialistams skirtoje konferencijoje Vilniuje (2017 metų spalio 13 d.) LR Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Farmacijos departamento (FD) direktorė Gita Krukienė skaitė pranešimą apie šiandien šalyje vykdomą farmacijos politiką bei pateikė vaistų politikos gaires.

Aftinės opos: kaip jų išvengti, o jei atsirado – kaip gydyti?

Burnos gleivinę išklojusios skausmingos opelės – itin nemaloni sveikatos problema, su kuria susiduria labai daug žmonių – tiek suaugusieji, tiek vaikai. Aftinių opų atsiradimo priežastys yra labai įvairios – burnos gleivinę sudirginę vaistai (pavyzdžiui, purškalai nuo astmos ar lėtinės obstrukcinės plaučių ligos), cheminės medžiagos, infekcinės ligos ar patirtos mechaninės traumos. Neretai opelės burnoje atsiradimo priežastį būna sunku nustatyti. Toks negalavimas, be abejo, nėra labai pavojingas, vis dėlto smarkiai išopėjusi burnos gleivinė labai vargina ir erzina. Gydytojų praktikoje pasitaiko ir tokių atvejų, kai opelės burnoje praneša apie sunkią onkologinę ligą – burnos vėžį. Taigi ignoruoti šio sveikatos sutrikimo tikrai nereikėtų.

Kosulys. Ką pataria specialistas...

Šaltasis metų laikas visada primena apie save padažnėjusiais peršalimais. Gyventojai nespėja greitai persiorientuoti prie vėstančių orų – eidami į lauką netinkamai apsirengia, iš anksto nesiruošia žiemai, grūdindami organizmą, – ir štai pasekmės... Neišvengiamas peršalimo palydovas yra kosulys – tai natūrali organizmo ginimosi reakcija, kada iš kvėpavimo takų pašalinamos ten susikaupusios kenksmingos medžiagos.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.