Etorikoksibo vieta gydant skausmą

2017-12-29

Skausmas – nemalonus jutiminis bei emocinis patyrimas, dažniausiai susijęs su liga ar trauma, tačiau galintis tęstis ir po priežasties pašalinimo. Tai yra dažniausias simptomas, dėl kurio pacientai kreipiasi į gydytoją. Todėl jo malšinimas yra viena pagrindinių užduočių kiekvieno medicinos darbuotojo praktikoje.

 

Skausmo rūšys

Pagal trukmę skausmas yra skiriamas į lėtinį, poūmį bei ūminį. Dažniausiai ūmus skausmas turi konkrečią priežastį (ūminis ligos epizodas, trauma) ir sumažėja gydant ligą bei pašalinus priežastinį veiksnį. Ūmaus skausmo metu būdinga simpatinės nervų sistemos aktyvacija: padažnėjęs širdies susitraukimų bei kvėpavimo dažnis, hipertenzija bei dažnai pacientas užima priverstinę padėtį. Tai laikini simptomai, kurie yra organizmo apsauginė reakcija į ligą. Poūmis skausmas dažniausiai trunka nuo 4 iki 12 savaičių, tuo tarpu lėtinis skausmas trunka ilgiau nei 3 mėnesius. Jis gali būti nuolatinis ar epizodinis bei tęstis net tada, kai žalojantis veiksnys yra pašalintas. Dažnai užsitęsęs skausmas yra lydimas papildomų psichologinių bei somatinių simptomų, kaip antai emocinio streso, nuovargio, dirglumo, miego, libido sutrikimų, apetito sumažėjimo bei svorio kritimo ir kt.

Lėtinis skausmas dabar yra suprantamas kaip atskira liga, kuri turi savo patofiziologiją. Skausmas taip pat skiriamas pagal lokalizaciją bei kilmę. Kalbant apie lokalizaciją, išskiriamos šios skausmo rūšys: židininis (nurodo skausmo priežastį), atspindžio (jaučiamas kūno vietoje, kurios inervacija nėra susijusi su skausmo šaltiniu) bei centrinis (susijęs su laidinės sistemos skausmo sutrikimu).

Pagal kilmę skausmas gali būti nocicepcinis, neuropatinis bei psichogeninis. Nocicepcinis, dar kitaip vadinamas somatinis skausmas, kyla dėl mechaninio, cheminio, terminio audinių pažeidimo ar traumos. Neuropatinio skausmo priežastys yra centrinės arba periferinės nervų sistemos sutrikimai, jų disfunkcija ar struktūros pažaidos. Neuropatiniam skausmui būdingas padidėjęs atsakas į dirgiklį, kuris dažnai yra nespecifinis bei skiriasi nuo somatinio skausmo šaltinio. Psichogeninis skausmas nustatomas tada, kai, ištyrus pacientą, nerandama jokių audinių ar organų pažeidimų arba esantis skausmas neatitinka esamų pažeidimų. Galimi ir mišrūs sutrikimai, kai nocicepcinis skausmas gali įgauti neuropatinių savybių.

 

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) – tai heterogeninės cheminės struktūros vaistai, pasižymintys antipiretiniu, uždegimo slopinamuoju ir analgeziniu poveikiais dėl gebėjimo slopinti ciklooksigenazę (COX), dalyvaujančią prostaglandinų, tromboksanų ir leukotrienų sintezėje. Tai pagrindinė vaistų grupė, skiriama siekiant malšinti skausmą bei slopinti uždegimą sergant kaulų ir raumenų ligomis [1].

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2017 Nr. 8

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.